سنگ سیترین چیست؟تشخیص و خواص آن

سنگ سیترین چیست؟

معرفی
سیترین یکی از محبوب ترین و پر فروش ترین سنگ های قیمتی طلایی است که امروزه وجود دارد.
این سنگ به خانواده بسیار بزرگ سنگ های قیمتی کوارتز تعلق دارد.در ادامه با اطلاعاتی از نحوه تشخیص، انواع و خواص سیترین با ما همراه باشید.

سنگ سیترین چیست؟

سیترین نوع شفاف، زرد کم رنگ تا نارنجی مایل به قهوه ای کوارتز است.ردی از آهن در ساختار سیترین مسئول رنگ زرد تا نارنجی آن است.

قیمت گذاری سنگ سیترین چگونه است؟

شاید بخواهید بدانید یک نگین سیترین یک قیراطی چه قیمتی دارد،میتوانید قیمت سنگ های سیترین را در بخش سیترین با کیفیت متنوع ببینید.در قیمت گذاری سیترین پارامترهایی را باید در نظر بگیریم:

رنگ سیترین

سیترین در اصل یک کوارتز زرد است اما رنگ آن از زرد روشن تا رنگ قهوه ای خاکی با چند نارنجی بسیار زیبا در بین آن متغیر است. هرچه رنگ اشباع تر و یکنواخت تر باشد، سنگ قیمتی با ارزش تری را ایجاد می کند.
به طور معمول، با ارزش ترین رنگ سیترین ، رنگ قرمز مایل به نارنجی اشباع شده است که عمدتاً از برزیل تهیه می شود، اگرچه اروگوئه نیز مقداری سیترین استثنایی با رنگ های زنده تولید می کند. رنگ طلایی-نارنجی تا تقریباً قرمز مایل به قهوه ای مادیرا سیترین نمونه ای از سایه بسیار مورد علاقه در سیترین است.
فایر سیترین ها یکی از سیترین های پرطرفدار هستن ،فایر سیترین اصطلاحی است که برای کوارتز سیترین بهسازی شده با حرارت استفاده می شود که از معدن Linha Estefania در برزیل منشاء می گیرد، که به دلیل رنگ های قرمز تیره نارنجی اش شناخته شده است.

<a href="https://tajmahaljewelry.ir/product-category/gemstones/citrine/" rel="noopener" target="_blank">سیترین های</a> زیبا در گالری سنگ قیمتی تاج محل
سیترین های زیبا در گالری سنگ قیمتی تاج محل

سیترین طبیعی ارزش بیشتری نسبت به سیترین حرارت دادا شده دارد، اما سیترین طبیعی اغلب در این رنگ های نارنجی مایل به قرمز یافت نمی شود، بنابراین گاهی اوقات یک سیترین طبیعی زرد روشن تر با شفافیت و تراش خوب قیمت حتی بالاتری دارد.

قیمت انواع سیترین

این سنگ قیمتی نوعی کوارتز است و نام‌های مختلفی که به آن داده می‌شود معمولاً به رنگ آن بستگی دارد. برخی از انواع محبوب تر به شرح زیر است

_سیترین زرد : رنگ زرد لیمویی که گاهی به آن لیمو سیترین می گویند.
_سیترین طلایی : سیترین زرد طلایی
_سیترین مادیرا ؛ سیترین نارنجی طلایی تا قهوه ای مایل به قرمز
_فایر سیترین: که نامی تجاری برای سیترین های پرتقالی پررنگ است
_پالمریا سیترین : سیترین نارنجی روشن

شفافیت سنگ سیترین

تقریباً در تمام سنگ‌های قیمتی، هرچه سنگ شفاف‌تر باشد، ارزش آن بیشتر است. سیترین یک کوارتز کاملاً رایج است،بنابراین قطعات شفاف آن ها کمیاب نیست. از آنجایی که سیترین ها به یک سنگ قیمتی بسیار شفاف تبدیل می شوند، یکنواختی رنگ عاملی است که باید مورد توجه قرار گیرد. مگر اینکه آمترین باشد،اگر رنگ سیترین در سرتاسر کریستال یکنواخت باشد،ارزش بیشتری دارد.

تراش و وزن سیترین

سیترین با سختی 7 در مقیاس Mohs تقریباً به هر شکلی قابل تراش است. در دسترس بودن آن در اندازه های بزرگ و همچنین قیمت نسبتاً مناسب آن باعث شده است که سیترین به تراش های فانتزی بسیار جالب و چشم نواز تراس داده شود.

سنگ قیمتی سیتربن زیبا
سنگ قیمتی سیتربن زیبا

آیا سیترین گرانتر از آمیتیست است؟

سیترین و آمتیست از هستند، تنها تفاوت آنها در رنگ زرد و بنفش است (با همه انواع مختلف). قیمت این دو سنگ مشابه است اما توجه کنید که سیترین طبیعی کمیاب‌تر است بنابراین کمی قیمت بالاتری دارد، اما آمتیست را می‌توان برای تولید سیترین زرد تحت عملیات حرارتی قرار داد، بنابراین در همه ترکیب‌ها و سردرگمی‌ها، قیمت‌ها تقریباً یکسان است.توجه کنید که قیمت هر دو مشروط به رنگ ، میزان شفافیت و چگونگی تراش مشابه است.

تفاوت آمیتیست و سیترین در چیست؟

تفاوت این دو عضو از خانواده کوارتز در میزان اکسید شدن ناخالصی های آهن آنهاست.
سیترین کوارتز است. کوارتز دومین کانی رایج در پوسته زمین است. کوارتزهای رایج عبارتند از: آمتیست، کوارتز آبی، کلسدونی ، رز کوارتز و کوارتز دودی.

سنگ سیترین نماد چیست؟

سیترین اغلب با فراوانی، رفاه و موفقیت همراه است. اعتقاد بر این است که انرژی خورشید را حمل می کند و گرما، شادی را به زندگی کسانی که آن را می پوشند یا دارند می آورد. علاوه بر این، تصور می شود که سیترین باعث ارتقای خلاقیت، انگیزه و ابراز وجود می‌شود.
کریستال های سیترین نام خود را از لاتین “citrus” و فرانسوی “citron” به معنای ساده لیمو گرفته اند.
همانطور که از رنگ آن مشخص است، سیترین طبیعی حامل انرژی خورشید است، زندگی و انرژی، گرما و لذت می بخشد.
این یک واقعیت شناخته شده است که کمبود نور خورشید (و کمبود ویتامین D همراه با آن) یک مشکل در سراسر جهان است زیرا مردم همچنان به زندگی شلوغ و شلوغ شهر ادامه می دهند.
این سنگ می تواند نشاط و روحیه شما را تقویت کند انگار که یک روز را زیر نور خورشید گذرانده اید.سیترین را “سنگ بازرگانان” می نامند زیرا قدرت افزایش تجارت و سود را دارد و نه تنها به کسب ثروت بلکه به حفظ آن کمک می کند.
گوهر سیترین طبیعی عشق را جذب می کند و شما را تشویق می کند که برای روابط جدید باز باشید. مسئولیت و تعهد را ترویج می کند که می تواند به یک رابطه عاشقانه طولانی مدت و از نظر احساسی رضایت بخش منجر شود.

گردنبند سیترین که توسط آنجلینا جولی طراحی شد.و اکنون در موزه اسمیتسونیان نگهداری میشود.
گردنبند سیترین که توسط آنجلینا جولی طراحی شد.و اکنون در موزه اسمیتسونیان نگهداری میشود.

سیترین برای کدام چاکرا خوب است؟

سیترین طبیعی برای مدیتیشن و چاکرا مناسب است‌. بر روی چاکرای خاجی، چاکرا سوم یا شبکه خورشیدی، و چاکرای هفتم (تاج) تاثیر میگذارد.
سیترین اراده، خلاقیت و تخیل شما را تقویت می کند، رفاه و موفقیت را جذب می کند و از شما در برابر انرژی های منفی محافظت می کند.

سیترین سنگ تولد چه ماهی است؟

سیترین سنگ ماه متولدین آبان است.

خواص سنگ درمانی سیترین

اعتقاد بر این است که سیترین طبیعی فواید سلامتی مختلفی دارد، هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی. برخی از مزایای سلامتی مرتبط با سیترین عبارتند از: افزایش سطح انرژی و سرزندگی. حمایت از سیستم ایمنی؛ افزایش وضوح ذهنی و تمرکز؛ و تشویق به دیدگاه مثبت و تعادل عاطفی.

تشخیص سنگ سیترین طبیعی؟

سیترین آزمایشگاهی یا مصنوعی وجود دارد، مانند سنگ های قیمتی عملیات حرارتی برای افزایش رنگ. علاوه بر این، کریستال‌های ارزان قیمت شیشه‌ای یا رنگ‌شده نیز می‌توانند به‌عنوان چیز واقعی شناخته شوند. چگونه می توانید مطمئن باشید که هنگام خرید یک سنگ سیترین دریافت می کنید؟
بدیهی است که یک سنگ جواهر تایید شده از یک فروشنده معتبر بهترین رویکرد است، اما زمانی که شما به دنبال یک سنگ قیمتی عالی یا معامله ای هستید این همیشه امکان پذیر نیست! قیمت سنگ های قیمتی سیترین خیلی بالا نیست اما باز هم هزینه کردن برای شناسنامه گوهرشناسی یک راه حل خوب است.اما در اینجا چند تکنیک وجود دارد که شما میتوانید ببینید.

آمیتیست راف که به وسیله حرارت به سیترین تبدیل شده.
آمیتیست راف که به وسیله حرارت به سیترین تبدیل شده.

ابتدا رنگ را بررسی کنید، سیترین یک سنگ قیمتی طلایی و زرد است. بسته به اندازه، در یک سنگ قیمتی واقعی (مخصوصا درشت) بسیار بعید است که رنگ در سراسر سنگ یکنواخت باشد و ممکن است در نورهای مختلف کمی تغییر کند. یک شیشه تقلبی رنگی بدون توجه به اندازه، در تمام طول مسیر یک رنگ خواهد بود. توجه کنید که جدیدا سیترین های آزمایشگاهی از چین وارد کشور شده که رنگ یکنواختی ندارد.

آمتیستی که عملیات حرارتی شده می تواند به اندازه کافی تغییر رنگ دهد تا به یک سیترین زرد دوست داشتنی تبدیل شود و سیترین رنگ روشن را می توان به رنگ های قرمز یا نارنجی تیره تر کرد. اینها سیترین «جعلی یا تقلبی» نیستند،و طبق گفته GIA بیشتر نمونه های سیترین موجود در بازار عملیات حرارتی دیده اند.

سیترین با شفافیت چشم کاملاً فراوان است، بنابراین بیشتر سنگ‌هایی که ارزش جواهر بودن را دارند، معمولا عیب و ایرادی با چشم غیرمسلح ندارند. با این حال، سنگ های مصنوعی موجود در بازار معمولاً بی عیب و نقص خواهند بود، بنابراین این کمکی نمی کند، در واقع بررسی یک سنگ قیمتی سیترین طبیعی با بزرگنمایی، برخی از عیوب جزئی را نشان می دهد.

یک بررسی ساده سختی ممکن است یک تقلب را آشکار کند. سیترین دارای سختی 7 در مقیاس Mohs است، بنابراین از ناخن دست یا چاقو سخت‌تر است، اگر هر یک از اینها بتواند نگین مورد نظر را خراش دهد، یک سیترین واقعی نیست.
سیترین یک گوهر گران قیمت نیست اما اگر نمونه ای با قیمت بسیار مناسب دیدید مثل همیشه به آن مشکوک باشید.

این یک راهنمای کامل در مورد چگونگی تشخیص سیترین تقلبی یا سیترین مصنوعی نیست که ساختار کریستالی، سختی و وزن مخصوص یکسانی دارد، اما امیدوارم کمک کند.

سیترین طبیعی مالاگا به درشت 20200 قیراط

سیترین طبیعی را کجا می توانید پیدا کنید؟

سیترین اغلب در کنار آمتیست یافت می شود و بزرگترین تامین کننده کریستال های طبیعی برزیل، بولیوی، آرژانتین، ارگوئه و آفریقا،اسپانیا، روسیه، ایالات متحده و اروپا و هند نیز نیز دارای منابع سالم هستند. این سنگ در سنگ های آذرین، دگرگونی و رسوبی در مکان های فعالیت های آتشفشانی قبلی یافت می شود.

آیا ایران سیترین طبیعی دارد؟

بله نمونه های سیترین تاکنون در شهرهایی چون خراسان، کرمان، و همدان و سمنان یافت شده.اما تاکنون نمونه جواهری با کیفیت بالا بسیار کم دیده شده.

سیترین زیبای مادیرا

سنگ سیترین مادیرا چیست؟

باارزش‌ترین و پرطرفدارترین سنگ سیترین، مادیرا سیترین است که نام آن از شراب رنگارنگ غنی گرفته شده است،برخی از افراد سیترین را برای رسیدن به این رنگ تیره تر درمان می کنند و آن را Madeira می نامند. اما سیترین مادیرا واقعی معمولاً از برزیل می آید و در حالت طبیعی خود رنگ طلایی-نارنجی عمیق تری نسبت به سیترین معمولی دارد.

قطعات سنگ سیترین راف

کشف سنگ سیترین

سنگ های سیترین برای قرن ها به عنوان جواهرات یا تزئین استفاده شده اند، مطمئناً یونانیان و رومیان باستان از آن یاد کرده اند. در سال 1556 توسط پدر کانی شناسی مدرن، گئورگ بائر، سیترین نامگذاری شد. او این نام را از لاتین “citrus” و کلمه فرانسوی “citron” به معنای لیمویی یا لیمویی رنگی انتخاب کرد.

آیا سنگ سیترین بهسازی میشود؟

عملیات حرارتی به صورت رایج و معمول روی اکثر سنگ های سیترین موجود در بازار انجام میشود.پس بهتر است که بگوییم که مطمئناً سنگ های قیمتی سیترین با عملیات حرارتی در بازار وجود دارد. همچنین منصفانه است که بگوییم برخی از جواهرات زیبای سیترین در آنجا وجود دارند که با ترکیب مواد معدنی، زمان و گرمای آتشفشانی طبیعت به رنگ های زرد یا نارنجی لذت بخشی تبدیل شده اند.
اما چگونه این کار انجام میشود،به طور معمول، کریستال ها را می توان در ماسه دفن کرد و روی آتش گرم کرد یا بسته به نوع آمتیست، تا چند ساعت در فر با دمای 250 تا 500 درجه سانتیگراد قرار داد. توجه داشته باشید که بسته به محل، دما و محیط، عملیات حرارتی همچنین می‌تواند رنگ آمیتیست را قبل از اینکه زرد شود به پراسیولیت سبز تبدیل کند.

سنگ های مشابه سیترین

سیترین، مانند بیشتر سنگ های قیمتی زرد، برای مدت طولانی با توپاز اشتباه گرفته شده است ، زیرا رنگ مشابهی دارد. بنابراین، گاهی اوقات به اشتباه توپاز یا توپاز طلایی نامیده می شود .
همچنین سیترین را می توان با یاقوت کبود زرد، هلیدور و توپاز اشتباه گرفت ، اما به راحتی با آزمایش گوهرشناسی استاندارد قابل تشخیص است.
سیترین با فرمول شیمیایی، SiO2 (دی اکسید سیلیکون)، چگالی آن 6/2 تا 7/2 و ضریب شکست آن 544/1 تا 553/1 است که می تواند به تشخیص آن از سنگ های مشابه کمک کند.

سیترین چگونه تشکیل می شود؟

سیترین کوارتزی است که از دو مورد از رایج ترین مواد روی زمین یعنی سیلیکون و اکسیژن تشکیل شده است. سیترین، مانند کوارتز خواهرش، آمیتیست، در ژئودها در سراسر جهان یافت می شود.
ژئود چیست؟ یک ژئود توسط حباب های به دام افتاده در سنگ های آتشفشانی یا گدازه تشکیل می شود. سنگ بیرونی سخت می شود، اغلب به شکل دایره ای یا بیضی شکل، فضای خالی را در داخل ایجاد می کند. این حفره طی میلیون‌ها سال توسط مایعات غنی از دی اکسید سیلیکون (و در مورد سیترین، عناصر آهن) پر شده است که به آرامی به کوارتزهایی تبدیل می‌شوند که همه ما امروز آن ها را دوست داریم.
این ژئودها می‌توانند از چند سانتی‌متر قطر تا یک ژئود به اندازه‌ای بزرگ باشند که دو یا سه نفر به داخل آن بروند!

سیترین طبیعی درشت از برزسیل با وزن 19747

آیا می دانستید؟ حقایق جالب در مورد سیترین

_این سیترین بزرگ کاملا طبیعی 19747 قیراط وزن دارد.از برزیل می آید و در موزه اسمیتسونیان در واشنگتن به نمایش گذاشته شده است. این جواهر بسیار بزرگ است،
_سنگ سیترین مالاگا با وزن 20200 قیراط یکی دیگر از سیترین های طبیعی بزرگ جهان است.
_در زمان های قدیم، سیترین به عنوان محافظت در برابر زهر مار و افکار شیطانی استفاده می شد.
_طبق افسانه باستانی چینی، سیترین “سنگ موفقیت” است و باید به افراد سخاوتمند داده شود. امپراتوران چینی اغلب جواهرات سیترین را می پوشیدند زیرا اعتقاد بر این بود که عقل را افزایش می دهد و ذهن را وسعت می بخشد.
_گاهی از سیترین به عنوان توپاز امپریال یاد می شود که نادرست است.
_خوش شانس برای برخی، سیترین سنگ قیمتی سیزدهمین سالگرد است.

استفاده از سیترین در جواهرات
استفاده از سیترین در جواهرات

سنگ سیترین برای چه جواهراتی مناسب است؟

سنگ‌های قیمتی سیترین به دلیل دوام و سختی مناسب این گوهری ایده‌آل برای هر نوع جواهرات روزانه است. علاوه بر این، در دسترس بودن کریستال‌های بزرگ، سیترین را برای تراش‌های فانتزی که با شکل دادن به سنگ قیمتی منجر به هدر رفتن زیادی می‌شود، عالی می‌کند.
در حالی که آنها به اندازه کافی قوی هستند تا در برابر سختی های سایش روزانه مقاومت کنند، باید مراقب باشید تا از هرگونه ضربه تیز جلوگیری شود. کریستال ها باید با احتیاط نگهداری شوند تا از تماس با مواد سختی که ممکن است باعث شکستن، تراشه یا خراشیدگی جواهر یا هر نگین نرم تری که می تواند توسط سیترین خراشیده شود، جلوگیری شود.

نحوه مراقبت از سنگ سیترین

به دلیل سختی سیترین ، محافظت از سنگ های نرم در برابر خراش بسیار مهم است. به طور مشابه، شما می خواهید از خراش های سنگ های سفت تر ( یاقوت کبود ، الماس و غیره) روی سیترین خود جلوگیری کنید. بنابراین، ایده خوبی است که جواهرات سیترین خود را از سایر سنگ‌های قیمتی با سختی متفاوت در یک محفظه پارچه‌ای جعبه جواهرات جدا نگه دارید.
سیترین به اندازه کافی بادوام است تا از ضربه روی سطح سخت جان سالم به در ببرد. با این حال، همیشه باید مراقب باشید که از چنین آسیب هایی جلوگیری کنید. به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود قبل از انجام فعالیت های بدنی، به ویژه نظافت منزل یا باغبانی، زیورآلات را پاک کنید.
سیترین را می توان به طور ایمن، ساده و موثر با آب گرم صابون و یک برس نرم مانند مسواک تمیز کرد.
مراقب باشید: پاک کننده های اولتراسونیک نه تنها می توانند باعث شکستگی و یا تشدید شکستگی در سنگ های قیمتی شوند، بلکه می توانند جواهرات را شل کرده و باعث خارج شدن جواهرات از تنظیمات خود شوند.
جهت خرید سیترین ما و همکاران مان در گالری سنگ قیمتی تاج محل برای در خدمت شما عزیزان هستیم.

دسته بندی سنگ های قیمتی جواهری مقالات
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
محصولات مرتبط
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت