اطلاعات جامع سنگ ابسیدین و خواص آن

ابسیدین

معرفی ابسیدین
ابسیدین یک شیشه آتشفشانی فریبنده است، مدت‌هاست که به دلیل رنگ سیاه عمیق، لبه‌های تیز و خواص درمانی مورد احترام بوده است. اما واقعاً چه چیزی ابسیدین را از سایر سنگ ها متمایز می کند؟ برای دریافت این موضوع با ما همراه باشید.

تاریخچه ابسیدین

در طول تاریخ بشر،انسان همواره به سنگ های قیمتی طبیعی جذب شده است. ابسیدین به دلیل قدرت، شجاعت و توانایی آن برای محافظت در برابر ترس، آسیب و خطر مورد احترام بوده است.
در واقع، جذابیت، نمادگرایی و کاربردهای عملی ابسیدین همچنان بسیاری را حتی تا به امروز مجذوب خود کرده است. در دوران باستان، ابسیدین به دلیل لبه‌های تیزش بسیار ارزشمند بود، که آن را برای ایجاد ابزارهایی مانند نوک پیکان، تیغه‌ها و لبه‌های برش ایده‌آل می‌کرد. در مکزیک، اعتقاد بر این بود که آینه‌های ابسیدین دارای توانایی‌های پیشگویی هستند و دیدی به قلمروهای نامرئی ارائه می‌دهند.
ابسیدین، به دلیل ترکیبات آتشفشانی و تشکیل از گدازه مذاب، اغلب با عناصر خاک، آتش، آب و هوا همراه است. نام آن که از کلمه لاتین “obsidinus” گرفته شده است، به “تاریکی” ترجمه می شود. بسیاری از فرهنگ‌های باستانی ابسیدین را نمادی از قدرت و انعطاف‌پذیری می‌دانستند و از این سنگ در اعمال و آیین‌های معنوی مختلف استفاده می‌کردند.
امروزه از ابسیدین برای ساخت جواهرات، مجسمه ها و اقلام زینتی برای خانه های مدرن استفاده می شود.سنگ ابسیدین علاوه بر کاربردهای عملی آن به عنوان یک دارایی با ارزش برای رشد معنوی و منبع جهت دهی در مسیر زندگی و همچنین ابزاری برای دفع انرژی های منفی از گذشته تا به امروز تلقی شده است.

استفاده از ابسیدین به صورت سر نیزه و وسیله اس برای برش
استفاده از ابسیدین به صورت سر نیزه و وسیله اس برای برش

سنگ ابسیدین چیست؟

سنگ ابسیدین طبیعی یک سنگ آذرین شیشه ای است که در طیف وسیعی از رنگ ها و بافت ها وجود دارد. هنگامی که گدازه از یک آتشفشان بر روی سطح زمین بیرون می‌زند، تشکیل می‌شود.
سرد شدن گدازه به قدری سریع اتفاق می افتد که هیچ شانسی برای تبلور مناسب (آرایش اتمی) باقی نمی ماند و به عنوان یک ماده شیشه ای بی شکل پیدا می شود. دارای بافتی صاف و یکنواخت است که با شکستگی مخروطی می شکند.

چگونه ابسیدین را تشخیص دهیم

ابسیدین های طبیعی دارای خواص فیزیکی و بصری مختلفی هستند، مانند سختی، اندازه دانه، شکستگی، رگه (رنگ)، تخلخل، درخشندگی و استحکام. همه این ویژگی‌ها کاربرد سنگ‌های ابسیدین را تعیین می‌کنند. بیایید برخی از خواص مهم ابسیدین را ببینیم.

وزن مخصوص و چگالی ابسیدین

از چگالی سنگ برای بیان وزن مخصوص استفاده میشود. چگالی ابسیدین 2.55 گرم بر سانتی متر مکعب است.

رگه ها و رنگ های ابسیدین

رگه ابسیدین سفید است، اما رنگ های مختلفی در طبیعت وجود دارد.
رنگ های رایج سنگ های ابسیدین عبارتند از: ابسیدین سیاه که بیشترین فراوانی دا دارد، اما در رنگ های قهوه ای، سبز یا خرمایی نیز موجود است.

نیزه از جنس ابسیدین
نیزه از جنس ابسیدین

-رنگ هایی که به ندرت در سنگ های ابسیدین یافت می شوند عبارتند از :
ابسیدین آبی که بسیار نادر است، نارنجی، قرمز و زرد.
پیدایش رنگ به دلیل وجود عناصر کمیاب مختلف در سنگهای ابسیدین است.

مقاومت فشاری ابسیدین

هنگامی که فشار (به واحد نیوتن) به سنگ ها اعمال می شود، تغییر شکل دائمی سنگ ها در یک نقطه فشار رخ می دهد. به مقاومت فشاری در این سنگ قیمتی پایین است این بدان معنی است که ابسیدین طبیعی به راحتی شکسته می شود و در اثر برخی ضربه ها خرد می شود. همچنین ابسیدین را به سنگی نامناسب برای حلقه ها و دستبندهایی برای تولید جواهرات تبدیل می کند.

نحوه شکستگی ابسیدین

ابسیدین زمانی که فشاری بیش از قدرت فیزیکی آن بر روی آن وارد می شود، صفحه جداسازی طبیعی یا مشخصی ندارد. بنابراین، شکستگی منحنی صاف بر روی سطح سنگ شیشه ای ابسیدین رخ می دهد.

سختی ابسیدین

بر اساس مقیاس سختی Moh، ابسیدین ها در دسته سنگ های سخت متوسط ​​قرار می گیرند زیرا سختی ابسیدین  مثل شیشه 5-5.5 موهس است.همچنین به این معنی است که ابسیدین به راحتی خراشیده می شود.

تخلخل ابسیدین

این سنگ کمتر متخلخل است، بنابراین سختی متوسطی دارد.

درخشش و شفافیت ابسیدین

در آبسیدین تنها 1 درصد آب وجود دارد. به این معنی که زجاجیه است و به دلیل وجود سیلیس و سایر مواد معدنی تشکیل دهنده شیشه، شفافیت آن شفاف است.

آیا ابسیدین ها بهسازی میشوند؟

ابسیدین ها معمولا بهسازی نمیشوند.

تقلب رایج در ابسیدین

تقلب رایج در ابسیدین ها مخصوصا انواع راف و خام آنها فروش سرباره شیشه به جای اسیدین سیاه یا حتی رنگی است.

ابسیدین
معدن ابسیدین

سرباره شیشه با ابسیدین طبیعی چه تفاوتی داردن؟

تشخیص این دو در ایران برای خریداران شاید کمی سخت به نظر بیاید.بگذارید بگویم تا الان تمام نمونه هایی که به عنوان ابسیدین راف سیاه یا رنگی کشف شده در ایران دیدم سرباره شیشه بوده اند.سرباره شیشه چیست؟ در واقع ضایعات شیشه سازی هستند.و به هیچ عنوان گول وجود حباب های ریز را در این نمونه ها را نخورید. ابسیدین راف سیاه یا رنگی شفاف آن هم با چنین رنگ های تند و زیبا بسیار کمیاب و گران قیمت هستند.اما در ایران این نمونه های فیک گاهی با گرمی 100 تومان فروخته میشود.

قیمت هر گرم ابسیدین سیاه طبیعی در ایران

توجه داشته باشید که ابسیدین سنگ گران قیمتی نیست مگر نمونه هایی با رنگ ود مشخصات نادر.برای اطلاع از قیمت انواع ابسیدین طبیعی وارد لینک شوید.

گلدان میمون مکزیکی از جنس ابسیدین که در <a href="http://www.museumtales.com" rel="noopener" target="_blank">موزه تالیس</a> نگهداری میشود.
گلدان میمون مکزیکی از جنس ابسیدین که در موزه تالیس نگهداری میشود.

خواص و سنگ درمانی ابسیدین

ابسیدین برای تسهیل تعادل و هماهنگی در بدن شناخته شده است و در عین حال به آزاد شدن انرژی منفی و بهبود عاطفی و جسمی کمک می کند. خواص سنگ درمانی آن به اندازه رنگ های آن متنوع است، از انرژی ملایم ابسیدین دانه برف گرفته تا محافظت قدرتمندی که توسط ابسیدین سیاه ارائه می شود.
بیایید عمیق تر به خواص درمانی ذهنی، جسمی و معنوی این سنگ جذاب بپردازیم.
ابسیدین اصلی این پتانسیل را دارد که:
-استرس و اضطراب را کاهش دهد‌
-مثبت اندیشی، وضوح ذهنی و خودآگاهی را تقویت کند و حس آرامش درونی را ایجاد کند.
-ابسیدین همچنین می تواند به کشف خود واقعی شما کمک کند و شما را به سمت یک زندگی با رضایت و هدف بیشتر راهنمایی کند.
مزایای جسمانی ابسیدین عبارتند از:
-تسکین درد
-سم زدایی بدن
-کاهش استرس از بدن
-ایجاد حس ثبات در مواقع پریشانی
ابسیدین اصلی با هماهنگی با توانایی‌های درمانی طبیعی بدن، می‌تواند از رفاه کلی حمایت کرده و شادابی را بهبود بخشد.
-ابسیدین به چاکرای ریشه مرتبط است.و برای درمان افسردگی از آن استفاده می‌شود.
سلب مسئولیت:همان طور که انرژی سنگ ها را نادیده نمیگیریم.اما قدرت ها و خواص درمانی متافیزیکی و جایگزین کریستال نباید به عنوان توصیه تایید شده تلقی شود. افسانه‌های سنتی، تشریفاتی و اساطیری از منابع مختلف جمع‌آوری شده است و این اطلاعات جایگزین توصیه‌های پزشک شما نیست. در صورت داشتن هر گونه شرایط پزشکی، لطفاً به یک پزشک مراجعه کنید.

انواع سنگ های ابسیدین و مشخصات آنها

ماهاگونی ابسیدین یا ابسیدین ماهون
ماهاگونی ابسیدین یا ابسیدین ماهون

ابسیدین ماهون یا ماهاگونی

هنگامی که دو رنگ سیاه و قهوه ای در یک سنگ ابسیدین با هم باشند، ابسیدین ماهون شکل می گیرد.

ابسیدین دانه برفی زیبا
ابسیدین دانه برفی زیبا

ابسیدین دانه برف یا اسنو فلیک

ابسیدین نوعی شیشه و از نظر شیمیایی ناپایدار است. فرآیند تبلور در توده سنگ صورت می گیرد. اگر تشکیل کریستال ها در یک خوشه شعاعی از کریستال های سفید یا خاکستری (کریستوبالیت) در مکان های مختلف و جدا شده اتفاق بیفتد، به آن ابسیدین دونه برف می گویند.

یک ابسیدین رنگین کمانی خاص و گران قیمت
یک ابسیدین رنگین کمانی خاص و گران قیمت

ابسیدین رنگین کمان

به ندرت ابسیدین ها به دلیل انعکاس پرتوهای نور، دارای تلالو رنگین کمانی هستند.این امر به دلیل وجود کریستال های معدنی، گاز محبوس شده در ابسیدین و برخی زباله ها اتفاق افتاده است.

ابسیدین سیاه با درخشش طلایی
ابسیدین سیاه با درخشش طلایی

ابسیدین طلایی یا گلد شاین

اگر درخشش فلزی پرتوهای نور را به رنگ طلایی منعکس کند، ابسیدین های براق طلایی ایجاد می شوند. در ابسیدین سیاه، آخال های طلایی صورت می گیرد. در توده ابسیدین مانند فلزات به رنگ عسلی می درخشد.

ابسیدین سیاه با درخشش نقره ای (ابسیدین سیلورشاین)
ابسیدین سیاه با درخشش نقره ای (ابسیدین سیلورشاین)

ابسیدین سیلور شاین یا نقره ای

به همین ترتیب، اگر جلای فلزی به رنگ نقره ای یافت شود، ابسیدین های با رفلکس و درخشش نقره ای به وجود می آیند.که به آن ابسیدن سیلور شاین یا نقره ای می‌گویند.

ابسیدین سیاه

مشکی رایج ترین رنگی است که در ابسیدین یافت می شود. بنابراین بیشترین میزان ابسیدین در شیشه سیاه مشاهده شد. رنگ مشکی با درخششی را به نمایش می گذارد و به عنوان یک سنگ قیمتی سیاه در صنعت جواهرات محبوب است.

ابسیدین بادام زمینی

پینوت وود ابسیدین یا ابسیدین بادام زمینی
پینوت وود ابسیدین یا ابسیدین بادام زمینی

ابسیدین کدو تنبل

هنگامی که ابسیدین عمدتاً رنگ کدو تنبل را در سایه های قهوه ای کم رنگ منعکس می کند، به آن ابسیدین کدو می گویند. از نظر ظاهری شبیه ابسیدین های ماهاگونی و نوارهای رنگی قهوه ای تا سیاه و بژ است که در انبوه ابسیدین ها یافت می شود.

ابسیدین سبز

ابسیدین‌های سبز رنگ به ندرت یافت می‌شوند و هنگامی که صیقل داده می‌شوند، شبیه زمرد هستند و برای مصارف جواهرات استفاده می‌شوند.اکثرا در سایه های رنگ سبز خزه ای یافت می شود.

ابسیدین در کجا یافت میشود‌

وجود ابسیدین محدود به مناطق زمین شناسی است که در آن فعالیت های آتشفشانی در گذشته نزدیک اتفاق افتاده است. سنگهای ابسیدین در مناطق آتشفشانی با فاصله میلیاردها سال گذشته انتظار نمی رود زیرا سنگ های شیشه ای به دلیل اثرات هوازدگی و فرآیندهای مختلف زمین شناسی به سرعت در حال نابودی هستند.
ذخایر قابل توجهی از سنگ های ابسیدین در قاره های زیر جهان وجود دارد.
-آسیا:اندونزی، ژاپن، ارمنستان، آذربایجان و روسیه، افغانستان.
-آفریقا:کنیا
-اروپا:یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، اسکاتلند و ترکیه.
-آمریکای شمالی:کانادا، مکزیک و ایالات متحده آمریکا.
-آمریکای مرکزی:السالوادور، گواتمالا و پاپوآ گینه نو.
– آمریکای جنوبی:آرژانتین، شیلی، اکوادور و پرو.
-استرالیا:نیوزلند.
در حال حاضر منابع بیشترین ابسیدین با کیفیت در ایالات متحده موجود است. با این حال، در  ایالات متحده آمریکا ، سنگ های ابسیدین در مناطق شرقی رودخانه می سی سی پی یافت نمی شوند، زیرا این منطقه فاقد فعالیت های آتشفشانی در گذشته نزدیک است.

ابسیدین از چه مکان هایی باید جستجو کرد؟

سنگ ابسیدین را می تواند در انواع محیط های خنک کننده در اطراف آتشفشان های فعال در گذشته نزدیک یافت.
مانند:
_در امتداد لبه های جریانی از ماگما یا گدازه.
_در امتداد لبه های گنبدی از آتشفشان.
_در امتداد لبه های آستانه  یا دایک که در زیر سطح قرار می گیرد.
_نقطه تماس ماگما با آب در سطح.
-نقطه ای که ماگما به دلیل اثرات خنک کننده هوا سرد می شود.

معدن ابسیدین
معدن ابسیدین

آیا در ایران منابع ابسیدین وجود دارد؟

تا به امروز تمام نمونه هایی که به عنوان سنگ راف ابسیدین ادعا شده از ایران یافت شده و برای ما به عنوان نمونه نشان داده شده درواقع سرباره شیشه بوده است.

موارد مصرف ابسیدین

سنگ های ابسیدین می توانند قطعاتی با لبه های تیز تولید کنند و قطعات تیز سنگ های ابسیدین برای اولین بار به عنوان ابزار برش در دوران باستان تمدن بشریت استفاده شد.
امروزه مصارف گوناگونی در صنایع مختلف یافت می شود مانند:
_ابسیدین ها به عنوان سلاح و ابزار:
تمدن بشری از سنگ های ابسیدین برای ساختن چاقو، نوک نیزه، نوک پیکان، خراش و سلاح های مختلف استفاده کرده است.
_ابسیدین ها در صنعت ساختمان:
سنگ ابسیدین در دکوراسیون داخلی و خارجی کاربرد دارد. سنگ‌دانه‌های تزئینی، شن‌ها و سنگ‌ریزه‌های سنگ‌های ابسیدین، مواد مورد علاقه برای ایجاد زیبایی معماری و آثار هنری بر روی دیوارها، سقف‌ها و کف ساختمان‌ها هستند.
آثار هنری در باغ‌ها، پاسیوها، استخرهای شنا ، ویژگی‌های آتش و آب‌نماها وقتی سنگ‌های ابسیدین همراه با سایر سنگ‌های قیمتی به کار می‌روند، شگفت‌انگیز به نظر می‌رسند.
همچنین به عنوان عناصر آینه ای در دکوراسیون داخلی، بیرونی و ساخت مصنوعات برای کاربردهای مختلف در زندگی استفاده می شود.
آیا می دانید تیغ های خانگی 300 تا 600 آنگستروم هستند در حالی که ابسیدین می تواند تیغ های 30 آنگستروم تولید کند؟ این بدان معناست که ابسیدین می تواند تیزترین موادی را تولید کند که فقط فناوری نانو می تواند تولید کند.
اگر به تیزترین لبه تیغه فولادی در میکروسکوپ نگاه کنید، متوجه دندان هایی تقریباً اره مانند در لبه خواهید شد. در عین حال، تیغه ابسیدین به دلیل داشتن لبه صاف و یکنواخت در سطح میکروسکوپی، نیش ندارد. بنابراین، زخم های بریده شده توسط تیغه های ابسیدین به طور قابل توجهی سریعتر از زخم های تیغه های فولادی بهبود می یابند.

_ابسیدین ها در صنعت باستان و جواهرسازی:
سنگ های ابسیدین اغلب به صورت مهره ها و دامله تراش می شوند. انواع سنگ های ابسیدین ماهون و دانه های برف  سنگ های قیمتی را برای گوشواره ها، سنجاق ها و آویزها فراهم می کنند.
در ساخت اوپال های دابلت و تریبلت( نوعی به سازی در زمینه سنگ قیمتی اوپال که در قسمت اوپال درباره آن توضیح دادیم.)، یک برش نازک از ابسیدین به عنوان ماده پشتی برای ساخت سنگ های قیمتی چندلایه چسبانده می شود.

نحوه مراقبت شارژ و نگهداری سنگ ابسیدین

مانند همه سنگ های قیمتی، مراقبت صحیح از قطعات ابسیدین ضروری است. از قرار دادن آنها در معرض مواد شیمیایی خشن مانند سفید کننده یا عطر خودداری کنید، زیرا ممکن است به سنگ آسیب بزنند یا حتی رنگ آنها را تغییر دهند. در عوض، سعی کنید آنها را با یک پارچه نرم و بدون پرز و آب گرم و صابون تمیز کنید.
همکاران ما در فروشگاه آماده دریافت سفارشات شما عزیزان و پاسخدهی به سوالات شما در مورد سنگ های قیمتی هستند.

دسته بندی سنگ های قیمتی مقالات
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
محصولات مرتبط
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت