سنگ ماه تولد | آشنایی با اسامی و خواص سنگ ماه تولد

سنگ ماه تولد من چیه؟ این جمله سوالی که بیشتر کاربران همیشه از همکاران ما میپرسند! به همین خاطر این قسمت برای شما ایجاد کردیم.

به سنگ های قیمتی گفته میشود که با ماه تولد هر فرد در ارتباط است.

برای هر ماه یک یا چند سنگ خاص وجود داره که بر اساس باور ها باعث خوش شانسی و حفاظت از کاربر میشود. البته به غیر از سنگ ماه تولد، سنگ های زودیاک و سنگ های سالگرد ازدواج نیز وجود دارد که هر کدام معانی و اهمیت مخصوص به خود دارد.

سنگ های ماه تولد برای همه افراد جذاب هستند و این موضوع از گذشته وجود داشته و مشهور ترین جواهرشناس جی.اف.کانز در این باره در این چنین نوشته:

در کتاب ” تاریخچه عجیب سنگ های قیمتی” آمده است: ” بدون شک، صاحب یک حلقه یا زیرآوالات زینتی که از سنگ ماه تولد آن شخص در تولیدش  استفاده شده به دلیل اینکه آن سنگ به شخصیت فرد نسبت به سنگ های دیگر نزدیک تر است تاثیر گذاری بیشتری برای فرد دارد، حتی اگر قیمت و زیبایی نسبت به سایر سنگ ها کمتر باشد.

ایده آنکه سنگ های ماه تولد یک معنی نامتعارف اما واقعی را دارند، مدت هاست که وجود داشته و هنوز هم در ذهن افرادی که اندکی درک عشق و تصورات را دارا هستند جادو میکند.”

در ابتدا سنگ های قیمتی با نماد های ستاره شناسی ارتباط داشتند و به خاطر معانی خاص خود محبوب بودند.  لیست به روز شده سنگ های قیمتی توسط سازمان جواهرسازان آمریکا که به اختصار “جی آی ای ” نام دارد در سال 1912 تدوین شد.

از سنگ های ماه تولد برای ساخت جواهراتی مانند حلقه، گردنبند، گوشواره و … استفاده میشوند.

به این نکته توجه کنید که برخی ماه ها چندین سنگ تولد دارند و این تفاوت بر اساس سنت های فرهنگی و یا تاریخی است.

موارد زیر سنگ های ماه تولد را به صورت عمومی برای هر ماه دسته بندی کرده است.

این سنگ صاحب خود در برابر کابوس های شبانه و گزیدن مار محافظت میکند و همچنین بیان شده که در تاریکی برای صاحب خود راهنما خواهد بود. طبق سنت ها این سنگ با خودن در ارتباط بوده و بهترین هدیه برای سالگرد دوم ازدواج نیز هست.

در گروه سنگ های گارنت انواع مختلفی از سنگ های قیمتی وجود دارند که شامل: گارنت الماندین، گارنت پیروپ، گارنت تغییر رنگ، گارنت ستاره‌ای، گارنت رودولیت، گارنت هسونیت، گارنت مالی، گارنت مالایا، گارنت اسپسارتیت، گارنت دمانتوئید، گارنت تساوریت و گارنت اواروویت هستند.

سنگ تولد ماه ژانویه

در ادامه سایر سنگ های مرتبط با ماه ژانویه را بیان کرده ایم: زمرد، کوارتز، عقیق، لاجورد، عقیق سلیمانی.

سنگ ماه تولد فوریه (از ۱۳ بهمن تا ۱۱ اسفند): سنگ آمیتیست

در باور عامیانه سنگ آمتیست باعث آرامش و اعتدال در شخص میشود، علاوه بر این مورد گفته شده که این سنگ می تواند حالت مستی و بی حوصلگی را محدود کند که برای برخی از افراد این مورد خوشایند و برای برخی بد است.

در باور مردم این سنگ به بهبود پوست و مو کمک میکند و از ریزش مو جلوگیری می کند. رنگ بنفش این سنگ با سلطنت در ارتباط است و این سنگ هدیه مناسبی برای سالگرد ششم ازدواج است.

سنگ تولد ماه فوریه

در ادامه سایر سنگ های مرتبط با ماه فوریه را بیان کرده ایم: یشم، اونیکس، سنگ ماه، گارنت، جاسپر زرد، عقیق سبز، فیروزه، اوپال، سوژیلیت

سنگ ماه تولد مارس( از ۱۲ اسفند تا ۱۲ فروردین): آکوامارین

سنگ آکوامارین با ویژگی های سلامتی، عشق، جوانی و امید در فرد ارتباط دارد. دریانوردان بر این باورند که سنگ آکوامارین یک سنگ محافظت کننده نیز هست. این سنگ هدیه مناسبی برای نوزدهمین سالگرد ازدواج است.

آکوامارین در خانواده بریل قرار دارد به مانند سنگ های زمرد و سنگ خون

سنگ تولد ماه مارس

در ادامه سایر سنگ های مرتبط با ماه مارس را بیان کرده ایم: زمرد کبود، یشم، آمیتیست، سنگ خون، یاقوت سرخ و آبی، یشم، کریستال کوارتز.

سنگ ماه تولد آوریل( از ۱۳ فروردین تا ۱۱ اردیبهشت): الماس

الماس از گذشته به دلیل سختی فوق العاده ای که دارد با عشق و دوام و جاودانگی ارتباط دارد.

نام الماس از واژه یونانی آداماس” به معنی تسخیر ناپذیر گرفته شده است. همچنین الماس به عنوان هدیه سالگرد دهم و شصتم ازدواج نامیده می شود.

سنگ تولد ماه آپریل

در ادامه سایر سنگ های مرتبط با ماه آوریل را بیان کرده ایم: یشم، کوارتز، ياقوت سفيد، توپاز، جاسپر، آکوامارین.

سنگ ماه تولد می( از ۱۲ اردیبهشت تا ۱۱ خرداد): زمرد

سنگ تولد ماه می، زمرد زیبا و پر از انرژی است. این سنگ نماد عشق و تولد دوباره است و هدیه ای مناسب برای افرادی است که در این ماه به دنیا آمده اند.

زمرد در گذشته به دلیل کمیابی و زیبایی که داشت ستایش میشد و توسط شخص کلئوپاترا نیز استفاده میشده. امروزه از زمرد به عنوان سنگ مورد استفاده در حلقه های نامزدی و سایر جواهرات استفاده میشود.

در گذشته اعتقاد داشتند که با داشتن زمرد می توان آینده را دید و جایگزین اخترشناسی آن نیز سنگ آگات است.

سنگ تولد ماه می

در ادامه سایر سنگ های مرتبط با ماه می را بیان کرده ایم: یاقوت کبود، عقیق، عقیق سبز، بریل، مالاکیت، سنگ ماه، مرجان، فیروزه، گارنت، آونتورین

سنگ ماه تولد ژوئن( از ۱۲ خرداد تا ۱۰ تیر): مروارید

مروارید عاشقانه با عفاف و پرهیزگاری در ارتباط و با استفاده از مروارید نتایج ازدواج ها پایدار تر بوده است.

مادرمروارید دارای مواد سازنده یکسان با مروارید بوده و به همین دلیل جایگزین مروارید است.

مادر مروارید به عنوان سنگ قیمتی مناسب کودکان نیز شناخته می شود. از دیگر سنگ قیمتی مناسب ماه ژوئن، الگزاندرین است که یک نوع نادر از کریزوبریل تغییر رنگ است.

سنگ تولد ماه ژوئن

در ادامه سایر سنگ های مرتبط با ماه ژوئن را بیان کرده ایم: مادرمروارید، مون‌استون، الکساندریت، زمرد، کریزوپراس، چشم ببر، یاقوت سفید، سیترین.

سنگ تولد ماه جولای( از ۱۱ تیر تا ۱۰ مرداد): یاقوت قرمز( روبی)

یاقوت قرمز نماد عشق و شجاعت است و اغلب با عشق و عاشقی در ارتباط است. روبی به دلیل رنگ قرمز که دارد شناخته شده است و دلیل آن هم وجود عنصر کرومیم در آن است، این سنگ به دلیل زیبایی و کمیابی که داشت قرن ها مورد ستایش قرار میگرفته و در فرهنگ باستانی برای آن خصوصیات جادویی در نظر می گرفتند.

امروزه از یاقوت قرمز برای ساخت جواهرات و حلقه نامزدی استفاده می شود و باور دارند که با داشتن این سنگ زندگی آرامی را افراد در کنار یکدیگر پیدا میکنند

سنگ تولد ماه جولای

در ادامه سایر سنگ های مرتبط با ماه جولای را بیان کرده ایم: زمرد، کوارتز،مون استون، مردوارید

سنگ تولد ماه آگوست( از ۱۱ مرداد تا ۱۰ شهریور): زبرجد

این باور وجود دارد که زبرجد فرد را از تاریکی و شررارت محافظت میکند و توانایی درمانی داروها را افزایش میدهد.

اسپینل دارای ویژگی آرامش بخش بودن، که  به تازگی به سنگ تولد ماه آگوست اضافه شده است.

سنگ تولدماه آگوست

در ادامه سایر سنگ های مرتبط با ماه آگوست را بیان کرده ایم: عقیق ژئود، الماس، یاقوت کبود، یشم، اونیکس، تورمالین، عقیق یمانی، توپاز طلایی

سنگ تولد ماه سپتامبر (از ۱۱ شهریور تا ۹ مهر): یاقوت کبود( سافیر)

باور و ایمان به دارنده این سنگ روی خواهد آورد.در باور عمومی گفته شده که هر چه این سنگ درخشان  تر باشد، فضایل مثبت بیشتر خواهد شد، همچنین به دارنده خوش شانس این سنگ ابتکار برای آینده می دهد.

سنگ تولد ماه سپتامبر

در ادامه سایر سنگ های مرتبط با ماه سپتامبر را بیان کرده ایم: عقیق، سنگ ماه، لاجورد، الماس، کارنلین، یشم، عقیق شجر، جاسپر، آزوریت مالاکیت

سنگ ماه تولد ماه اکتبر( از ۱۰ مهر تا ۱۰ آبان): اوپال

برای افراد متولد شده در ماه اکتبر دو سنگ اوپال  و تورمالین برای انتخاب وجود دارد، تورماین اغلب در رنگ های صورتی، سبز، آبی وجود دارد و به دلیل شفافیت و درخشندگی بالا شناخته و در ساخت جواهرات با کیفیت از آن استفاده می شود.

اوپال سنگ امید و بخشندگی و به شفا دادن و همچنین افزایش دوستی و احساسات خوب هر فرد می پردازد.

سنگ تولد ماه اکتبر

در ادامه سایر سنگ های مرتبط با ماه اکتبر را بیان کرده ایم:  تورمالین، جاسپر، بریل، یشم، زبرجد، لاجورد، یاقوت کبود و عقیق.

سنگ ماه تولد ماه نوامبر( از ۱۱ آبان تا ۱۰ آذر): توپاز

سنگ‌های تولد برای ماه نوامبر توپاز و سیترین هستند. توپاز یک سنگ قیمتی زیبا که رنگ آن از زرد کم رنگ تا قهوه‌ای طلایی متغیر بوده، از توپاز و سیترین برای ساخت جواهرات با کیفیت استفاده می شود و به دلیل مقاومت و درخشندگی‌ که دارند شناخته می‌شوند.

سنگ تولد ماه نوامبر

در ادامه سایر سنگ های مرتبط با ماه نوامبر را بیان کرده ایم: کوارتز دودی، سیترین، مروارید، بریل، آکوامارین، ابسیدین، روبی، گارنت، آمیتیست، مرجان، اشک آپاچ

سنگ تولد ماه دسامبر (از ۱۱ آذر تا ۱۰ دی) : فیروزه

ماه دسامبر دارای چندین نوع مختلف سنگ های تولد است. از جمله فیروزه، تانزانیت و .. .

فیروزه یک سنگ قیمتی زیبا با رنگ آبی-سبز است که برای قدرت زیبایی و کمیابی‌اش قرن‌هاست ستوده شده است.

تانزانیت نیز یک سنگ قیمتی نسبتاً جدید است که در دهه ۱۹۶۰ در تانزانیا کشف شد.

سنگ تولد ماه دسامبر

در ادامه سایر سنگ های مرتبط با ماه دسامبر را بیان کرده ایم: توپاز آبی، لاجورد، سنگ سليمانی، ياقوت‌ سرخ‌، آمیتیست، توپاز آبی و زرد