سنگ آکوامارین یا الهه دریا – خرید سنگ آکوامارین

سنگ آکوامارین

آکوامارین ها بی شک یکی از شگفتی های طبیعت، هستند. وقتی به یکی از این گوهرهای زیبا خیره می‌شوید؛ سواحل جزیره‌ های اسطوره ای، به ذهن تان خطور می‌کند.

گویی شما، به آب های ‌شفّاف اقیانوس خیره شده‌‌اید؛ نه یک کریستال!

نام «آکوامارین – Aquamarine» از دو کلمۀ لاتین “aqua” به معنی “آب” و “marina” به معنای “از دریا” گرفته شده است.

رنگ آکوامارین، ما را به یاد جزایر مدیترانه با شن های سفید و کاراییب و خلیج فارس می اندازد.

درک این موضوع ساده است که چگونه هم رنگ و هم سنگ جواهر، نام خود را به دست آورده اند؛

زیرا طیف رنگ آکوامارین،مانند آب اقیانوس ها از آبی کمرنگ و روشن تا آبی تیره و عمیق و برخی از آبی های متمایل به سبز را نیز شامل‌ می‌شود.

«بریل» یک ماده معدنی است که از بریلیم آلومینیوم سیکلو سیلیکات (Al2Be3Si6O18) تشکیل شده است؛که بیشتر به صورت بلور های تشکیل شده در سنگ آذرین، متبلور‌ می‌شود.

وجود عناصر کمیاب مانند کروم، آهن یا منگنز، منجر به ایجاد انواع مختلف بریل می‌شود. با رشد کریستال‌های بریل، مقادیر کمی آهن درون آن‌ها به دام‌ می‌افتد و «آکوامارین» را به وجود‌ می‌آورد.

معروف ترین عضو خانواده بریل، زمرد است؛ امّا آکوامارین، هم جزو همین خانواده است.

 

رنگ‌های آکوامارین

آکوامارین های زیبای پاکستان

بهترین رنگ‌های آکوامارین، همان طور که از نامش پیداست؛ یادآور دریا هستند و هر چه بیشتر به یک تالاب آبی نیمه شفّاف و بِکر، شباهت داشته باشند؛ گوهر آکوامارین، جذّاب تر به نظر‌ می‌رسد.

شدّت رنگ، برای ارزش گوهر آکوامارین ضروری است و رنگ‌های آبی تیره و یا گاهی آبی مایل به سبز، مطلوب ترین رنگ‌ها هستند؛ اگرچه طرفداران آکوامارین، رنگ‌های ضعیف یا پاستلی سنگ ‌شفّاف آکوامارین را نیز بسیار دوست دارند.

یکنواختی رنگ و یک رنگ پیوسته در سراسر کریستال (بدون هیچ منطقه ای با رنگ متفاوت)، یک جنبۀ بسیار ضروری از ارزش رنگ در آکوامارین، مانند دیگر سنگ‌های قیمتی است.
سنگ آکوامارین با رنگ آبی اشباع و بسیار ‌شفّافی، به نام «آکوامارین سانتا ماریا (Santa Maria)»، برای اولین بار در شهر سانتا ماریا د ایتابارا در کشور برزیل کشف شد.

این نوع سنگ ها، گران ترین نوع آکوامارین هستند؛ امّا متأسفانه معدن اصلی آن ها در برزیل، تقریباً به طور کامل تمام شده است.

امروزه، کریستال آکوامارین را از هر جایی با این رنگ خاص‌ می‌توان «سانتا ماریا» نامید؛ امّا فروشندگان جواهر باید منشأ آن را مشخص کنند.

به عنوان مثال، برخی از آکوامارین های زیبای موزامبیک و زامبیا که رنگ و شفافیت مشابه ای دارند؛ به نام «سانتا ماریای آفریقا» داده شده اند تا آن‌ها را از آکوامارین های معدن برزیل، جدا و متفاوت سازند.

اخیراً در ماداگاسکار نیز نوع دیگری از آکوامارین های درخشان و زیبا به نام Double Blue (دابل بلو) ، کشف و استخراج شده است. این نوع آکوامارین های آبی رنگ و زنده نیز از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

زوایای دید متنوع‌ ، می‌تواند باعث شود که سنگ‌های قیمتی آکوامارین، به رنگ های آبی تیره تر و روشن تر دیده شوند؛

امّا این مورد، تنها در سنگ‌هایی با رنگ‌های قوی و عمیق است. که تغییر رنگ‌ می‌تواند از آبی قوی و عمیق تا تقریباً بی-رنگ متغیّر باشد؛ واقعاً قابل توجّه است. «Pleochroism»، کلمۀ فنی برای این حالت است.

 

گونه‌های آکوامارین

ترکیب خاص دو بریل آکوامارین و مورگانیت در یک نگین
ترکیب خاص دو بریل آکوامارین و مورگانیت در یک نگین

چیزی که آکوامارین را به‌عنوان عضوی از خانواده سنگ‌های قیمتی «بریل» که شامل زمرد، مورگانیت، بریل زرد و … نیز می‌شود، متفاوت و متمایز می سازد؛ طیف رنگ آبی آن، از رنگ‌های آبی روشن تا آبی تیره و رنگ‌های آبی متمایل به سبز است.

آکوامارین، میتواند یک سنگ نیمه قیمتی یا قیمتی و بسیار باارزش باشد که ممکن است در برخی موارد، با قیمت‌های بالایی نیز مشاهده شود؛

پس غیرمنتظره نیست که برخی از تاجران فرصت طلب، تلاش کرده اند تا از شهرت آکوامارین استفاده کنند و روی این سنگ ها، کلاهبرداری کنند.

آکوامارین برزیلی (سانتا ماریا – Santa Maria) که ممکن است از برزیل و یا سایر کشورها کشف و صادر شود؛ که گاهی اوقات به عنوان یک نام جعلی برای توپاز آبی استفاده‌ می‌شود.چون توپاز آبی قیمتی بسیار کمتر از آکوامارین سانتاماریا دارد.

 

‌شفّافیت آکوامارین

سنگ‌های قیمتی آکوامارین که برای بازار جواهرات مناسب هستند،معمولا از نظر چشمی تمیز هستند، به این معنی عیب یا نقصی به صورت وجود ندارد.

با توجه به اینکه آکوامارین اغلب ‌شفّاف و رنگ پریده است، این بسیار مهم است.

هنگامی که یک سنگ دارای اینکلوژن بیشتری است، اغلب به شکل کابوشن، مهره یا کاروینگ تراشیده‌ می‌شود.

آکوامارین از نظر معنوی، نماد چیست؟

به محض اینکه به یک کریستال بزرگ آکوامارین خیره شوید؛ احساس آرامش و آسودگی، شما را فرا خواهد گرفت. رنگ آبی سرد آکوامارین، باعث‌ می‌شود؛ بخواهید به یک دریای استوایی آرام و دلپذیر بپرید!

داستان کریستال آکوامارین، به شدّت تحت تأثیر آب است. ملوانان، برای جلوگیری از دریازدگی یا غرق شدن، آکوامارین‌ به همراه داشتند که به گفته آنها هدیه‌‌ای از پری دریایی است.

همچنین برای ایجاد آرامش در دریاها و جلوگیری از غرق شدن خود، کشتی‌های خود را نیز با سنگ های قیمتی و باارزش، می‌آراستند.

همۀ ما‌ می‌دانیم که ماه بر انسان‌ها و اقیانوس‌ها تأثیر‌ می‌گذارد؛ همچنین باید دانست که آکوامارین نیز مربوط به ماه است.

هدیه‌ای از یک آکوامارین از طرف شوهر به همسر بحث و جدل های خانه را نیز بهبود می‌دهد،

زیرا این سنگ به عنوان یک طلسم ایده‌آل برای آرام کردن مشکلات ازدواج است.

آکوامارین، به طور سنتی، به عنوان هدیه‌‌ای بین عاشقان در روم باستان داده‌ می‌شد تا نشان دهندۀ رابطه‌‌ای که فقط بر اساس عشق بود و نه میل و شهوت باشد.

آکوامارین، گزینه ای بسیار عالی برای هدیۀ نوزدهمین سالگرد ازدواج است؛

آکوامارین‌، می‌تواند به شما کمک کند تا از تنّش‌های روزانه خلاص شوید و آنها را به گونه‌‌ای کاهش دهید که با احساس آرامش تماشای دریاها و آسمان آبی، سازگار و همراه است.

آرامشی که آکوامارین ایجاد‌ می‌کند؛ آن را به سنگ قیمتی ایده‌آل برای مدیتیشن (Meditation ؛ مدیتیشن به طور کلی، فنون و روش تسلط بر ذهن است) تبدیل‌ می‌کند.

همچنین، سنگ‌های قیمتی آکوامارین که ما می‌بینیم؛ بسیار ‌شفّاف و تمیز هستند؛ که این ویژگی، نشان‌دهندۀ توانایی آن‌ها در دور نگه داشتن همۀ آلاینده‌ها از زندگی شما و محافظت از شماست تا شر و بدی، در نزدیکی شما نشود.

 

 

مزایای سنگ درمانی آکوامارین

آکوامارین با رنگ سبز آبی
آکوامارین با رنگ سبز آبی

بسیاری از بیماری‌ها را‌ می‌توان با استفاده از سنگ های آکوامارین، درمان کرد. گفته میشود این سنگ محافظ مادر و جنین را در برابر خطرات است، سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند،

گلودرد را تسکین می دهد، به پیشگیری از مشکلات تیروئید کمک‌ می‌کند. به تسکین واکنش های آلرژیک، کمک می کند؛ به ویژه برای مشکلات کبد، معده و گلو مفید است.

آکوامارین، ممکن است به سلامت روان نیز کمک کند؛ تنش و اضطراب را کاهش‌ می‌دهد و به شما کمک می‌کند؛ مشکلات خود را فراموش کنید.

نظم و انضباط ذهنی را تقویت‌ می‌کند و شما را برای پاسخ منطقی و خونسرد به موقعیّت‌های ناراحت کننده، آماده می‌کند.

ممکن است در محل کار، به شما الهام بخشد؛ توانایی‌های درونی شما را آشکار کند؛

روابط با همکاران را تقویت کند و به شما اعتماد به نفس لازم برای پیشرفت در حرفۀ خود را بدهد.

آب، برای همۀ گونه‌های زنده، لازم است و انسان در طول تاریخ، آن را به دلیل پاک سازی، تغذیه و خواص پر برکتش، گرامی داشته.

تقریباً همۀ فرهنگ‌ها، چه باستان و چه مدرن، از آب در مراسم مذهبی یا معنوی استفاده می‌کنند. از آنجایی که آب با آکوامارین نشان داده‌ می‌شود؛ می توان گفت که طیف گسترده‌‌ای از مزایای سلامتی را ارائه‌ می‌دهد.

سلب مسئولیت: ما تمامی این مطالب را از منابع معتبر گردآوری کرده ایم، همانطور که انرژی سنگ هارا هیچ زمانی نادیده نمیگیریم اما این موضوع به معنی تایید خواص درمانی از جانب ما نیست، برای درمان بیماری ها به پزشک متخصص مراجعه کنید.

قیمت آکوامارین

« لیســــت قیمـــت¬هـــای آکوامارین »
رنگ کریستال محدوده وزن کریستال (برحسب: قیراط) محدوده قیمت کریستال (برحسب: دلار به ازای هر قیراط)
آبی 1 تا 5 قیراط $20 تا 500$
آبی بیش از 5 قیراط $70 تا 1000$

 

رنگ آکوامارین، تأثیر به­ سزایی در قیمت آن دارد. آبی تیره و یا حتّی آبی متمایل به سبز، مطلوب‌ترین رنگ است؛ امّا هر چه رنگ آبی، عمیق‌تر و غنی‌تر شود؛ بهتر است.

آکوامارین سانتا ماریا، دارای تصویر و نقشی عالی از این نوع رنگ آبی است. این سنگ‌ها در اصل برزیلی بودند؛

امّا پس از اتمام معادن برزیل، سنگ‌های آکوامارین با رنگی مشابه، اکنون در معادن آفریقا و پاکستان یافت می‌شوند.

اگرچه آکوامارین‌ها با رنگ سانتا ماریا، گران­قیمت­ ترین و پرتقاضاترین نوع آکوامارین هستند؛ با این­حال، آکوامارین اسپیریتو سانتو با قیمت مناسبتر نیز پرطرفدار هستند.

تراش آکوامارین، تحت تأثیر ‌شفّافیت عالی آن است.

زاویه‌ها، باید واضح و صاف باشند تا درخشندگی را به حداکثر برسانند و نور را روی چشم متمرکز نگه دارند.

تراشهای امرالد، بسیار محبوب هستند. یک کریستال با تراش ضعیف، ارزش کمتری خواهد داشت.

اگرچه آکوامارین، ممکن است در اندازه‌های نسبتاً بزرگی به­ دست آید؛ امّا قیمت آن، به رنگ و وضوح آن بستگی دارد.

برای به ­دست آوردن سنگ کوچک­تر و رنگی زنده ­تر،با تراش، قسمت‌های لکه ­دار یا ناخالص سنگ را از بین می­برند.

اگرچه برزیل، تأمین­ کنندۀ اصلی آکوامارین گران­قیمت سانتا ماریا بود؛ امّا این معادن تمام شده­اند و امروزه، فقط رنگ جواهرات‌ می‌تواند ارزش آنها را مشخص کند.

این نوع سنگ­ها را‌ می‌توان در میانمار (برمه) و یا ایالت کلرادوی امریکا کشف و استخراج کرد؛ البتّه تا زمانی که آن رنگ آبی شدید را داشته باشند؛ می­توان گفت که این سنگ­ها، آکوامارین­های سانتا ماریا هستند.

سنگ‌های اصلی و معتبر با رنگ خوب که از سیبری یا برزیل‌ می‌آیند نیز بسیار گران­قیمت هستند.

 

کشف آکوامارین

 

با ذکری در منابع سومری، مصری، یونانی و رومی، آکوامارین، حداقل برای سه هزار سال به ­عنوان جواهر،و همچنین به ­عنوان یک طلسم استفاده شده است.

«سنگِ شانس ملوان» در یونان باستان، به­ عنوان دوست ملوان شناخته‌ می‌شد و فیلسوف مشهور رومی، پلینی، این فرضیه را مطرح کرد که این آکوامارین نفیس، “به نظر می‌رسد از گنج ­خانۀ یک پری­ دریایی آمده است.”

در آن زمان، آکوامارین، به‌عنوان «بریل سبز دریایی» شناخته می‌شد و طبق نسخه‌های خطی خاص باستانی، این نوع سنگ، یکی از هفت سنگ مقدّسی بود که برای اطمینان از بازگشت امن، در دریا استفاده میشد.

نام “آکوامارین” ، اولین ­بار، برای اشاره به این سنگ، در رسالۀ گوهرشناسی «Anselmus de Boodt» به­ نام «Germmarum and Lapidum Historia» که در سال 1609 منتشر شد؛ استفاده شد.

کلمات “aqua” ، به معنای «آب» و “marina”،  به معنای «از دریا»، از لاتین گرفته شده­اند.اولین کشف مستند امروزی آکوامارین در سال 1723در کوه های سیبری انجام شد.

چند دهۀ بعد، مقدار عظیمی آکوامارین همراه با طلا، توپاز، الماس و زمرد در درۀ «مارامبایا» در برزیل یافت شد.

از آن زمان، اکثر سنگ‌های قیمتی، از این منطقه آمدند؛ از جمله نمونه‌هایی با اندازۀ بزرگ، مانند سنگ 110 کیلوگرمی تقریباً بی‌عیب که در سال 1910 یافت شد. گفته می‌شود که کریستال کامل و اصلی، آنقدر ‌شفّاف است که هر کسی که درون آن را می‌دید؛ می­توانست، اجسام دوردست را از طریق آن، ببیند!

سنگ آکوامارین در کدام کشور ها یافت می شود؟

معادن آکوامارین برزیل، نزدیک به سه قرن است که مطرح هستند (در واقع سیصدمین سالگرد میناس ژرایس -یکی از ایالت­های کشور برزیل است- در سال ۲۰۱۹ جشن گرفته شد) و تا به ­امروز هم، اکثر سنگ‌های قیمتی را تولید می‌کنند.

سنگ‌های آکوامارین زیبا و «به زلالی آب – water clear» در ارتفاعات کوه‌های پاکستان، در جنوب آسیا به­ دست می‌آیند و برخی از بهترین سنگ‌ها را به دنیا عرضه‌ می‌کنند؛

امّا معدنچیان، برای به ­دست آوردن آن­ها باید تا ارتفاع 3000 یا حتی 4000 متری بالا بروند!

سایر منابع مهم سنگ آکوامارین، شامل کنیا، زامبیا، نیجریه، ماداگاسکار و موزامبیک در آفریقا،

چین و میانمار در آسیا، روسیه و اوکراین در اروپا و ایالت کلرادو در ایالات متحده است.

خرید سنگ آکوامارین

سنگ آکوامارین چگونه تشکیل می شود؟

سنگ آذرین، زمانی ایجاد‌ می‌شود که گدازۀ مذاب ماگمای سرد و جامد شود.

سطح زمین، پوشیده از گدازه است که به ­سرعت سرد‌ و جامد می‌شود.

ماگما به­ تدریج، در زیر زمین سرد‌ می‌شود. بلورها، به زمان بسیار طولانی برای تشکیل نیاز دارند و بنابراین، در سنگ­های ماگمایی، با سرد شدن آهسته، سنگی به ­نام «پگماتیت» رشد می‌کنند.

ترک­ها و شکاف‌های متعدّدی در سنگ پگماتیت، وجود دارد. این حرارت، باعث ایجاد کریستال‌هایی از خانوادۀ بریل در این شکاف‌ها‌ می‌شود.

«بریل»، یک مادۀ معدنی سیلیکات آلومینیومی است که وقتی با مقادیر کمی از مواد معدنی دیگر ترکیب‌ می‌شود؛ شگفت ­انگیز است.

زمرد را از کریستال‌های بریل با اضافه کردن کمی کروم، مورگانیت را با اضافه کردن مقداری منگنز و آکوامارین را با اضافه کردن کمی آهن، به ­دست‌ می‌آوریم.

هر قاره، دارای رشته کوه‌هایی­ست که شامل پگماتیت‌ها‌ می‌شود که اغلب در صخره‌هایی با سن زمین ­شناسی بالا، شایع و فراوان است.

با توجّه به فراوانی مواد موجود در زمین، می‌توان فرض کرد که یافتن سنگ‌های قیمتی ساده است؛ امّا تصور می‌شود که تنها 0.003 درصد از سنگ‌های ماگما، شامل پگماتیت‌های غنی از بریل است.

 

تاثیر سنگ آکوامارین و چاکراها

چاکراها مراکز انرژی در بدن شما هستند که به نام چی یا پرانا نیز شناخته می شوند. هفت چاکرا در سرتاسر بدن وجود دارد که هر کدام بر وضعیت فیزیکی، عاطفی یا روانی خاصی تأثیر می‌گذارند و هر کدام یک رنگ مرتبط دارند. هفت چاکرا به شرح زیر است، تاج با رنگ بنفش، چشم سوم( نیلی)، گلو( آبی)، قلب( سبز)، شبکه خورشیدی( زرد)، مقدس( نارنجی) و ریشه( قرمز) مرتبط است. بسته به اینکه کدام رنگ در سنگ جواهر گارنت شما غالب است، تعیین می کند که روی کدام چاکرا بیشترین تأثیر را خواهد داشت.

سنگ آکوامارین بر روی چاکرای پنجم( گلو) مفید و با گذاشتن این سنگ برروی چاکرای پنجم به فعال کردن و پاکسازی این چاکرا از انرژی های منفی کمک و درمان بیماری های مجرای تنفسی، برونشیت، ریه ها، التهاب حنجره، تقویت تار صوتی کارامد است.

 

انواع بهسازی و درمان در سنگ آکوامارین

به­ عبارتی، هر سنگ قیمتی، به ­نوعی، مورد بررسی و درمان (کارهای اصلاحی شامل تراشش سنگ و …) قرار می‌گیرند؛

زیرا زمانی که از زمین به­ عنوان سنگ‌های راف استخراج‌ می‌شوند؛ ابتدا باید تراش و پولیش داده شوند تا زیبایی آن شناخته شود.

با این حال، روش‌های دیگری مانند سفید کردن، پوشش دادن(کتینگ)، رنگ کردن، پر کردن، تابش و گرم کردن وجود دارد که ممکن است ظاهر آنها را بهبود بخشد.

اگرچه ممکن است در مورد چنین درمان‌هایی اختلاف نظر وجود دارد؛ امّا باید تمام اطلاعات موجود را به همۀ مشتریان داده شود.

با ارزش­ترین آکوامارین‌ها، رنگی به رنگ آبی تیره دارند و همچنین ممکن است با عملیّات حرارتی، رنگ آن بهبود یابد. این کاربه صورت ، با حرارت ملایم، مداوم و گسترده، انجام‌ می‌شود.

اطمینان حاصل کنید که از درمان‌هایی که سنگ شما تحت آن قرار گرفته است؛ مطلع هستید. آکوامارین‌های آبی درمان شده با حرارت دادن، قطعاً جذاب هستند؛ امّا به اندازۀ سنگ‌های قیمتی آبی درمان نشدۀ طبیعی، گران نیستند.

 

سنگ آکوامارین برای چه نوع جواهراتی مناسب است؟

سختی آکوامارین، بین 7.5 تا 8 در مقیاس Mohs است،که آن را برای جواهرات روزمره مانند انگشتر، گوشواره، گردنبند، دستبند و آویز، ایده ­آل‌ می‌کند.

آکوامارین، ممکن است به هر شکلی تراش داده شود. تراش امرالد، بیضی و اشک از رایج­ترین آنها هستند.

در حالی­که سنگ‌های قیمتی آکوامارین، می‌توانند در برابر خراش های معمول در استفاده روزانه مقاومت کنند؛

امّا همچنان توصیّه می‌شود برای جلوگیری از ضربه‌، اقدامات احتیاطی را انجام دهید و آن­ها را به­ طور ایمن، نگهداری کنید تا از تماس با اجسام خشن‌تر که ممکن است باعث خرد شدن آن­ها و آسیب رسیدن به جواهر شود؛ جلوگیری کنید.

آکوامارین، سنگی بسیار بادوام است؛ بنابراین به­ راحتی خراش‌ نمی‌گیرد؛ امّا باید در نگهداری آن دقّت کنید و سنگ‌های قیمتی خود را در ظروف مختلف نگهداری کنید؛ زیرا‌ می‌تواند به سایر جواهرات آسیب برساند.

این روزها، مردم به ­دنبال جایگزین‌های منحصربه ­فردی برای الماس در حلقه‌های نامزدی هستند و آکوامارین، بدون شک، به قدری قوی و دوست­ داشتنی است که بتواند به­ عنوان نماد مهم عشق، عمل کند.

 

آیا‌ می‌دانید؟! حقایق جالب در مورد آکوامارین

آکوامارین دوم(دام) پدرو
آکوامارین دوم(دام) پدرو
 • سنگ تولد ماه مارس (March)، آکوامارین است.
 • آکوامارین، هدیه‌‌ای ایده­آل برای عزیزی است که در این ماه متولّد شده اند. و قطعا نمادی زیباتر از این کریستال گرانبها و نفیس برای جشن نوزدهمین سالگرد ازدواج‌ نمی‌تواند پیدا کرد.
 • نام بزرگترین آکوامارین تراش ­خورده، « Dom Pedro» است.
 • این آکوامارین سه فوت (نزدیک به یک متر) طول داشت و وزن آن، صد پوند (حدود 45 کیلوگرم) بود و در آن شرایط به­ خصوص، امکان حمل و استخراج آن وجود نداشت؛ با این حال، دو قطعۀ شکسته از آن، فروخته شد و بزرگترین قطعۀ باقی­مانده، به ­نام Dom Pedro (دام پدرو) و هم­نام اولین امپراتور برزیل نامگذاری شد. کریستال آکوامارین تراش نخورده Dom Pedro در دستان استاد صنعتگر، Bernd Munsteiner قرار گرفت. او ده ماه روی این سنگ قیمتی کار کرد و آن را به اثر هنری 10000 قیراطی تبدیل کرد که اکنون در اسمیتسونیان (Smithsonian) در واشنگتن دی­سی (Washington DC) نگهداری میشود..
 • رومی‌ها، فکر می‌کردند اگر یک قورباغه، روی قطعه‌ای از آکوامارین حک شود؛ آن قطعۀ آکوامارین، می‌تواند به درگیری بین گروه‌های رقیب پایان دهد.
 • ملکه الیزابت دوم، برای تاجگذاری خود در سال 1953، هدیه‌‌ای از رئیس ­جمهور و مردم برزیل دریافت کرد.که شامل گردنبند و گوشواره با 11 اکوامارین درشت بود.
 • این هدیه، توسط دو فرد به­ نام­های «Mappin» و «Webb» ساخته شد.
 • دولت برزیل، همچنین هدیه‌‌ای به همسر “فرانکلین­دی­روزولت” (رئیس­جمهور آمریکا) فرستاد.
 • این هدیه، یک آکوامارین مستطیلی با برش پله‌‌ای از یک سنگ 1300 قیراطی بود و به “النور روزولت، بانوی اول” داده شد. این هدیۀ گرانبها، اکنون در کتابخانۀ ریاست­ جمهوری است.
 • پیوند آکوامارین با دنیای ملوانان و دریا، تا دنیای مدرن ادامه یافته است. نیروی­ دریایی ایالات متحده، در جنگ جهانی دوم، یک قایق تفریحی_ساحلی، ساخت و نام آن را «USS Aquamarine» گذاشت.
 • در قرون وسطی، آکوامارین‌ها را عینک می‌کردند تا کوتاه‌بینی را اصلاح کنند؛ حتّی امروزه، کلمۀ آلمانی برای عینک، “بریل” است که از مادۀ معدنی «بریل» گرفته شده است.
 • آکوامارین، سنگ رسمی سی­ وهشتمین ایالت آمریکا، کلرادو است. برخی از سنگ‌های قیمتی آکوامارین با کیفیت عالی، در کوه آنترو و کوه سفید در این ایالت ناهموار، پیدا شده­اند.
 • سلیقۀ مد در طول زمان متفاوت است.
 • در دوران ویکتوریا، شیک‌ترین و گران‌قیمت‌ترین آکوامارین‌ها، رنگ سبز داشتند و آکوامارین­ها، با طیف رنگ آبی، بیش از حد، زرق­وبرق‌دار دیده می‌شدند؛ با این­حال، امروزه، رنگ‌های سبز، جذّابیت کمتری دارند.

 

نحوۀ مراقبت از آکوامارین

سختی آکوامارین، 7.5 تا 8 در مقیاس «Mohs» است که آن را در برابر خراش، مقاوم‌ می‌کند. آکوامارین، به‌اندازۀ کافی، قوی و سخت است که تقریباً برای هر جواهری، قابل استفاده است. آکوامارین به­ موادی، مانند: آمونیاک، الکل و انواع اسیدها، بسیار حساس است.

آکوامارین، باید دور از هر منبع گرمای شدید ، نگهداری شود؛ زیرا ممکن است به رنگ آن، کاملاً آسیب برساند. همچنین از قرار دادن آکوامارین خود، در معرض نور مستقیم خورشید، خودداری کنید؛ زیرا برخی از سنگ‌ها، در صورت قرار گرفتن طولانی مدّت، ممکن است؛ کدر یا کمرنگ شوند.

به ­سادگی از آب و صابون و یک حولۀ ملایم برای تمیز کردن آکوامارین خود استفاده کنید. خوب و دقیق بشویید تا باقی‌ماندۀ صابون از بین برود. پاک­کننده‌های اولتراسونیک و بخارپز، مانند بیشتر سنگ‌های قیمتی، پیشنهاد نمی‌شوند.

قبل از انجام فعّالیت‌های بدنی شدید، مانند ورزش و همچنین، انجام کارهای خشن، مانند تمیز کردن و جابجا کردن اشیاء سخت، همیشه، جواهرات و سنگ‌های قیمتی را از کنار خود، بگذارید.

 • برای جلوگیری از خراشیدگی، آکوامارین را جدا از سایر سنگ‌های قیمتی نگهداری کنید. توصیّه‌ می‌شود؛ سنگ‌های قیمتی را در مواد نرم محصور کنید یا آن­ها را در جعبۀ جواهراتی که با پارچه، پوشانده شده است؛ قرار دهید.

 

چگونه آکوامارین واقعی را تشخیص دهیم؟

 

آشکار است که یک جواهر تأیید شده توسط یک فروشندۀ معتبر، بهترین رویکرد را خواهد داشت؛ امّا زمانی­که به­ دنبال جواهری عالی با یک قیمت عالی نیز هستید؛ همیشه این امکان وجود ندارد!

ابتدا رنگ را بررسی کنید؛ آکوامارین از آبی آسمانی روشن تا آبی تیره متغیر است؛ هر رنگ دیگری، باید به­ عنوان هشداری در نظر گرفته شود که اوضاع درست نیست. با این­حال، سنگ‌های آبی شناخته شدۀ دیگری نیز وجود دارند که مشابه هستند اما آکوامارین نیستند.

آکوامارین، یک سنگ بسیار سخت است؛ خراش‌های سطح، ممکن است نشان­ دهندۀ این شود که این جواهر، از شیشه یا سنگی با کیفیت پایین­تر، ساخته شده است. با سختی حدود 8، آکوامارین را‌ نمی‌توان با ناخن یا حتی چاقو، خراش داد!

آزمایش خنکی آکوامارین نیز یکی دیگر از راه­های شناسایی آن است؛ برای این کار، ابتدا سنگ قیمتی را به پیشانی خود بچسبانید؛ اگر هم­دمای اتاق است؛ احتمالاً شیشه است؛ چرا که آکوامارین، خنک است.

از زوایای مختلف، به گوهر نگاه کنید؛ به ­دلیل ماهیت پلوکروئیک (Pleochroic)، گوهر باید از رنگ آبی به تقریباً بی­رنگ، تغییر رنگ دهد. اگر رنگ آن تغییر نکرد؛ مراقب باشید.

 • مطالب فوق، برداشتی از گزارش‌های شناسایی کوتاه از دو آزمایشگاه مستقل گوهرشناسی معتبر است:
 1. موسسۀ آسیایی علوم گوهرشناسی (AIGS)
 2. آزمایشگاه گوهرشناسیBurafa (BGL Lab)

 

 • این نوشته، یک راهنمای کامل در مورد چگونگی تشخیص سنگ قیمتی آکوامارین تقلبی نیست؛ امّا امیدواریم با مطالعه این نوشته، بتوانید تا حد ممکن بتوانید این سنگ را شناسایی نمایید.

 

چه‌چیزی سنگ آکوامارین را منحصربه‌فرد می‌کند؟

آکوامارین‌ها، رنگ آبی مشخصی دارند که آن­قدر شبیه اقیانوس است که وسوسه‌ می‌شوید در آن شیرجه بزنید! خلّوص و ‌شفّافیت آن­ها، تقریباً بی­نظیر است؛ به ­خصوص در اندازه‌های بزرگ­تر موجود در این سنگ قیمتی منحصربه­ فرد. آن­ها، یک سنگ قیمتی رویایی هستند که بدون هیچ خطری، برش­خورده و حکاکی‌ یا کاروینگ می‌شوند.

رنگ آبی سرد و ملایم آکوامارین، نشان­ دهندۀ کلاس و پیچیدگی است و باعث می­شود تا جایگزینی عالی برای برخی از سنگ‌های قیمتی چشم ­نواز شود.

 

آیا امکان تغییر رنگ آکوامارین وجود دارد؟

برخی از سنگ‌های قیمتی، هنگامی که در معرض منابع مختلف نور قرار‌ می‌گیرند؛ تغییر رنگ قابل توجّه و چشم­گیری را نشان‌ می‌دهند. هنگامی که به یک گارنت (کالر چنج) تغییر رنگ دهنده، زیر نور الکتریکی یا مصنوعی نگاه‌ می‌کنید؛ ممکن است؛ قرمز به نظر برسد. با این­حال، هنگامی که آن را در فضای باز به زیر نور خورشید‌ می‌برید؛ با رنگ سبز‌ ظاهر می­شود! این پدیدۀ خارق‌العاده، تنها در چند سنگ قیمتی دیده می‌شود که معروف‌ترین آن­ها، تغییر رنگ الکساندریت، گارنت تغییر رنگ دهنده و یاقوت­ کبود است.

آکوامارین، در شرایط نوری متغیر، رنگ خود را تغییر‌ نمی‌دهد؛ امّا به­ نظر‌ می‌رسد؛ برخی از نمونه‌ها زیر نور مصنوعی، تا حدودی روشن­تر‌ می‌شوند.

ساختار کریستالی آکوامارین، باعث می‌شود که وقتی از زوایای مختلف دیده می‌شود؛ تغییر رنگ می‌دهد؛ برای مثال، برای تغییر رنگ یک آکوامارین از رنگ آبی، به تقریباً بی‌رنگ، پدیده‌ای که به ­نام پلئوکریسم (Pleochroism) شناخته می‌شود.

 

چگونه‌ می‌توان فهمید که سنگ آکوامارین از کیفیت بالایی برخوردار است؟

آکوامارین کمیاب سانتاماریا که گرانترین نوع آکوامارین است
آکوامارین کمیاب سانتاماریا که گرانترین نوع آکوامارین است

کیفیت یک آکوامارین، توسط چهار «C» ، مشخص‌ می‌شود که عبارتند از:

 

 • رنگ؛ «Color»
 • وضوح؛ «Clarity»
 • تراش؛ «Cut»
 • قیراط؛ «Carat»

 

رنگ آکوامارین، بسیار مهم است؛ البتّه انتخاب شخصی اولویت دارد؛ امّا آبی‌های عمیق اشباع شده، بیشترین قیمت‌ها را دارند.

شفافیت هنگام ارزیابی سنگ نیز تاثیر زیادی در قیمت دارد.

یک سنگ قیمتی با رنگ فوق‌العاده و ‌شفّاف، ممکن است در اثر تراش ضعیف، خراب شود؛ بنابراین یک آکوامارین خوش‌رنگ انتخاب کنید که روشنایی، ‌شفّافیت و پتانسیل تغییر رنگ را نشان دهد. تراش زمردی (امرالد) مستطیلی یا مربعی، برای سنگ‌های قیمتی آکوامارین رایج هستند؛

وزن قیراط، فاکتور نهایی است و پیشنهاد میکنیم رنگ، وضوح یا برش را فدای یک سنگ بزرگ­تر نکنید.

 

 

« خــــواص گوهـــرشـنــاســــی آکـــوامـاریــــن »
ترکیب شیمیایی Al2Be3Si6O18 ؛ آلومینیوم بریلیم سیلیکات
ساختار کریستالی منشورهای شش¬ضلعی ساختار کریستالی
رنگ طیف رنگی آبی؛ از آبی روشن تا آبی تیره، آبی متمایل به سبز
سختی 7.5 تا 8 در مقیاس Mohs
ضریب شکست 1.564 تا 1.596
چگالی 2.68 تا 2.74
برش نامشخص
شفّافیت شفّاف تا مات
شکست مضاعّف (انکسار دوگانه) 0.004- تا 0.005-
درخشش زجاجیه
شب نمایی ندارد

 

قیمت سنگ آکوامارین اصل در ایران

در صورتیکه به دنبال خرید سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله سنگ آکوامارین اصل در ایران به صورت تکی یا عمده هستید، باعث افتخار ماست که به شما عزیزان بزرگ ترین فروشگاه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ایران یعنی فروشگاه تاج محل مشهد معرفی کنیم.

همکاران ما در فروشگاه آماده دریافت سفارشات شما عزیزان و پاسخدهی به سوالات شما در مورد سنگ های قیمتی هستند.

دسته بندی سنگ های قیمتی جواهری
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
محصولات مرتبط
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت