اطلاعات جامع سنگ آمیترین

اطلاعات جامع سنگ آمیترین

سنگ آمیترین نوعی کوارتز ماکروکریستالین است که دارای منطقه‌بندی رنگی می‌باشد. این سنگ گاهی به عنوان تریستین نیز شناخته می‌شود و ترکیبی طبیعی از آمتیست و سیترین است. ترکیب نوارهای رنگی در آمیترین می‌تواند از بنفش کم‌رنگ تا بنفش پررنگ و از زرد کم‌رنگ تا قهوه‌ای طلایی متغیر باشد. تغییر رنگ در آمیترین بسیار ناگهانی است و به صورت تدریجی ادغام نمی‌شود. هر دو رنگ بنفش و زرد موجود در آمیترین ناشی از وجود مقدار کمی آهن است. تنها تفاوت بین آمتیست، سیترین و آمیترین ، سطح ناخالصی‌های آهن اکسیده شده در نوارهای رنگی قابل مشاهده است. هر سه سنگ قیمتی رنگ خود را از آهن می‌گیرند و هر سه نوع دارای ترکیب شیمیایی دی‌اکسید سیلیکون هستند.

تعداد کمی از سنگ‌های قیمتی طبیعی زرد وجود دارند که شامل الماس، یاقوت کبود، تورمالین و کریسوبریل می‌شوند. اما اکثر این سنگ‌ها تمایل دارند که رنگی متمایل به سبز داشته باشند. بریل و توپاز به رنگ طلایی نیز دیده می‌شوند. توپاز طلایی به عنوان “توپاز امپریال” شناخته می‌شود و بریل طلایی به عنوان “هلیودور” شناخته می‌شود. اگرچه آمتیست بسیار فراوان است، سیترین طبیعی بسیار نادر است و از آنجا که سیترین کمیاب است، ذخایر طبیعی آمیترین نیز بسیار محدود هستند. سنگ‌های آمیترین با تقسیم رنگ یکنواخت 50/50 از نظر زیبایی‌شناسی بسیار مطلوب هستند.

آمیترین در نوارهای زرد و بنفش دیده می‌شود و با رنگ‌های دوگانه خاص خود به راحتی قابل شناسایی است. از آنجا که محدوده رنگی محدودی دارد، به راحتی می‌توان آن را از دیگر سنگ‌های دو رنگ تمیز داد. آمیترین معمولاً تغییر رنگ ناگهانی از بنفش به زرد دارد و فاقد انتقال نرم بین نوارهای رنگی است. رنگ‌های آمیترین معمولاً به سطح متوسطی از اشباع رنگ می‌رسند، به این معنی که بیشتر نمونه‌های آمیترین چندان زنده یا شدید نیستند. برخی از آمیترین‌های مصنوعی یا آزمایشگاهی ممکن است دارای رنگ‌های بسیار روشن، زنده و شدید باشند و از آنجا که این امر برای آمیترین معمول نیست، باید اصالت چنین سنگ‌هایی را زیر سوال برد. علاوه بر این، آمیترین نوعی کوارتز است، بنابراین می‌تواند به راحتی توسط مواد سخت‌تر مانند یاقوت کبود و اسپینل خراشیده شود. آزمایشات ساده خراش می‌تواند کوارتز آمیترین را از دیگر انواع سنگ‌های قیمتی متمایز کند.

آمیترین بهسازی شده با حرارت
آمیترین بهسازی شده با حرارت

منابع سنگ های قیمتی آمیترین

معدن آناهی، واقع در بولیوی، بزرگترین منبع آمیترین قیمتی در جهان است. این معدن در قرن هفدهم به شهرت رسید، زمانی که یک فاتح اسپانیایی سنگ آمیترین را به عنوان هدیه دریافت کرد. او این هدیه را زمانی دریافت کرد که با یک شاهزاده از قبیله آوریوس به نام آناهی از بولیوی ازدواج کرد. آمیترین به دیگر نقاط اروپا معرفی شد، زمانی که فاتح اسپانیایی سنگ را به ملکه اسپانیا ارائه کرد. در حال حاضر، این معدن توسط شرکت Minerales y Metales del Oriente اداره می‌شود. اگرچه این منبع برای بومیان بولیوی برای صدها سال شناخته شده بود، اما تنها از دهه 1980 به صورت تجاری مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. همچنین ذخایر دیگری از آمیترین در برزیل (ریو گرانده دو سول) وجود دارد. تا به امروز، هیچ معدن شناخته‌شده‌ای از آمترین در ایران وجود ندارد.

خرید آمیترین و تعیین ارزش سنگ‌های قیمتی آن

جهت مشاهده و خرید آمیترین وارد لینک شوید و یا از قسمت جست و جو سایت اقدام نمائید.

رنگ آمیترین : آمیترین در نوارهای زرد و بنفش دیده می‌شود. هر دو رنگ معمولاً تنها به سطح متوسطی از اشباع می‌رسند، بنابراین آمیترین معمولاً خیلی زنده یا شدید نیست. برخی از سنگ‌های آمیترین مصنوعی ممکن است بسیار زنده، روشن و شدید به نظر برسند. آمیترین معمولاً دارای یک تغییر رنگ ناگهانی از بنفش به زرد است. سنگ‌هایی با تقسیم رنگ 50/50 بسیار مطلوب هستند.

وضوح و درخشش آمیترین : سنگ‌های آمیترین ، مانند بسیاری از انواع دیگر کوارتز شفاف، معمولاً بدون نقص و شفاف هستند. زمانی که تراش خورده و جلا داده شوند، دارای درخششی شیشه‌ای هستند. از آنجا که آمیترین معمولاً با وضوح خوبی یافت می‌شود، دلیل کمی برای خرید آمیترینی که دارای نقص قابل مشاهده باشد وجود دارد.

تراش و شکل آمیترین : از آنجا که تنوع رنگ آمیترین زیاد نیست، سبک و کیفیت تراش مهم‌ترین عوامل هستند. آمیترین بیشتر به صورت تراش‌خورده (فاست) است و به ندرت به صورت کابوشون تراش داده می‌شود. آمیترین معمولاً به شکل هشت ضلعی یا مستطیلی با جفت‌سازی 50/50 رنگ‌های آمتیست و سیترین تراش می‌خورد.

سبک‌های تراش پله‌ای رایج‌ترین هستند، به دنبال آن سنگ‌های فاست بیضی و گرد معمولی قرار دارند. فاست‌های چکر بورد ممکن است به تاج اضافه شوند تا بازتاب نور افزایش یابد. تراش پرتغالی و تراش قیچی آمیترین به دلیل اینکه سبک‌های تراش تغییر یافته باعث افزایش بازتاب نور و درخشش می‌شوند، بسیار محبوب شده‌اند. تراشکاران ماهر ممکن است سعی کنند رنگ‌ها را ترکیب کنند، به طوری که در سراسر سنگ ترکیبی از رنگ‌های زرد، بنفش و هلویی ایجاد شود. آمیترین سنگ بسیار محبوبی برای تراشکاران هنری است، زیرا می‌توانند با رنگ‌ها بازی کنند و الگوهایی با استفاده از تکنیک‌های ماهرانه، مانند فاستینگ تراش مقعر، ایجاد کنند. حکاکی‌های آمیترین نیز بسیار محبوب هستند، از جمله حکاکی حیوانات و اشیاء طبیعی دیگر.

آمیترین های طبیعی با کیفیت بالا
آمیترین های طبیعی با کیفیت بالا

بهسازی آمیترین : آمیترین معمولاً بهسازی یا بهبود یافته نمی‌شود. آمتیست گاهی به آرامی گرم یا پرتوتابی می‌شود، اما این بهسازی بهبودی روتین نیستند. آمیترین مصنوعی وجود دارد، اما به راحتی یافت نمی‌شود زیرا تقاضای زیادی برای آن وجود ندارد. با وجود اینکه آمیترین نسبتاً نادر است و تنها از یک محل استخراج می‌شود، قیمت‌های آن همچنان بسیار مقرون به صرفه است.

انواع سنگ‌های قیمتی آمیترین یا سنگ‌های مشابه:

به عنوان یک عضو از گروه کوارتز سنگ‌های قیمتی، آمیترین دارای چندین نوع سنگ مرتبط است. گروه کوارتز یکی از فراوان‌ترین گروه‌های معدنی روی زمین است و تنها پس از فلدسپار قرار می‌گیرد. انواع و نام‌های تجاری بسیاری وجود دارند که بسیاری از آن‌ها بر اساس محل استخراج نام‌گذاری شده‌اند. کوارتز به دو شاخه اصلی تقسیم می‌شود: کوارتز کریپتوکریستالین و کوارتز ماکروکریستالین.

آمیترین یک کوارتز ماکروکریستالین است، همراه با آمتیست، سیترین و سایرین. سنگ‌های مشابه زیادی از نظر ترکیب و حتی از نظر رنگ وجود دارند؛ مانند تورمالین دو رنگ و یاقوت کبود دو رنگ که می‌توانند با آمیترین اشتباه گرفته شوند.

سنگ‌های قیمتی مرتبط محبوب و نام‌های تجاری: آمتیست، سیترین، کوارتز گل سرخ، کالسدونی، آگات، کوارتز روتیل‌دار، کوارتز ستاره‌ای، کوارتز چشم گربه، کوارتز طلایی، کارنلیان، کوارتز بی‌رنگ و کریسوپراس از محبوب‌ترین انواع کوارتز هستند.

سنگ‌های قیمتی مرتبط کمتر شناخته شده و نام‌های تجاری: آونتورین، کریستال سنگ کوارتز، ساردونیکس، اونیکس، کوارتز میستیک، کوارتز توت فرنگی، کوارتز آبی، چشم شاهین، پراسیولیت، سنگ خون و سیلیکا جواهر از انواع کمتر شناخته شده کوارتز هستند.

اسطوره‌شناسی آمیترین ، قدرت‌های متافیزیکی و بهسازی جایگزین با کریستال

از آنجا که آمیترین ترکیبی از آمتیست و سیترین است، این سنگ قدرت‌های هر دو را در خود دارد. بنابراین آمیترین می‌تواند سنگ تولد افرادی باشد که در ماه‌های فوریه و نوامبر به دنیا آمده‌اند. آمیترین سنگ سیاره‌ای هر دو اورانوس و نپتون است و می‌تواند نماینده نشانه‌های نجومی ماهی و سرطان باشد.

نام آمتیست از اساطیر یونان باستان و از کلمه یونانی “amethystos” که به معنای “غیر مست” است، گرفته شده است. آمتیست اغلب برای محافظت در برابر مستی استفاده می‌شد و به عنوان نمادی از هوشیاری عمل می‌کرد. نام سیترین از فرانسه گرفته شده و از کلمه “citron” که به معنای “لیمو” است، نام‌گذاری شده است. امروزه سیترین به عنوان “سنگ تاجر” شناخته می‌شود و معتقدند که موفقیت و رونق را برای تجار به ارمغان می‌آورد. سیترین همچنین به عنوان محافظت در برابر سم مارهای سمی و افکار شیطانی استفاده می‌شد.

آمیترین زیبای برزیل
آمیترین زیبای برزیل

در طول قرون وسطی و دوران باستان، مردم معتقد بودند که کیهان در سنگ‌های قیمتی منعکس می‌شود. جنبش اسطوره‌ای این باورهای باستانی را احیا کرد و بسیاری از کلکسیونرهای سنگ‌ها و کریستال‌ها سنگ‌های رنگی را عمدتاً به دلیل قدرت‌های بهسازی نجومی خریداری می‌کنند. قدرت‌های بهسازی سنگ‌های قیمتی قرن‌هاست که توسط شفا دهندگان، شمن‌ها و پزشکان سنتی در سراسر جهان استفاده می‌شود. چه این باورها بر اساس واقعیت باشند یا تنها نتیجه اثر پلاسیبو، مردم باور دارند که کریستال‌ها عمل می‌کنند. برای دستیابی به بیشترین بهره‌وری از کریستال خود، سنگ را در تماس با پوست، به خصوص ناحیه هدف قرار دهید. گفته می‌شود که آمیترین در بهسازی سردرد، اختلالات پانکراس، کمردرد و الکلیسم مفید است.

تأثیر آمیترین بر چاکراها:

آمیترین، که ترکیبی از دو سنگ آمتیست و سیترین است، به عنوان سنگی با انرژی‌های ترکیبی شناخته می‌شود که تأثیرات زیادی بر روی چاکراها دارد. این سنگ به دلیل داشتن دو رنگ مختلف (بنفش و زرد)، به طور همزمان بر دو چاکرای اصلی اثر می‌گذارد:

 1. چاکرای تاج (Sahasrara – Crown Chakra)
  • رنگ مرتبط: بنفش، سفید
  • محل: بالای سر
  • نقش: چاکرای تاج مرتبط با آگاهی بالاتر، ارتباط معنوی و اتصال به کائنات است.
  • تأثیر آمیترین: بخش بنفش آمیترین (که مرتبط با آمتیست است) به تعادل و فعال‌سازی چاکرای تاج کمک می‌کند. این سنگ به تقویت ارتباطات معنوی، افزایش آگاهی و رشد ذهنی کمک می‌کند. همچنین به تعمیق تأملات روحانی و دست‌یابی به آرامش درونی کمک می‌کند.
 2. چاکرای شبکه خورشیدی (Manipura – Solar Plexus Chakra)
  • رنگ مرتبط: زرد
  • محل: ناحیه معده
  • نقش: این چاکرا با اراده، قدرت شخصی، اعتماد به نفس و کنترل احساسات مرتبط است.
  • تأثیر آمیترین: بخش زرد آمیترین (که مرتبط با سیترین است) به تقویت چاکرای شبکه خورشیدی کمک می‌کند. این قسمت از سنگ به افزایش اعتماد به نفس، تقویت اراده و ارتقای انرژی مثبت کمک می‌کند. همچنین برای افزایش احساس شادی و انگیزه در زندگی مفید است.

سلب مسئولیت: ما تمامی این مطالب را از منابع معتبر گردآوری کرده ایم، همانطور که انرژی سنگ ها را هیچ زمانی نادیده نمیگیریم اما این موضوع به معنی تایید خواص درمانی از جانب ما نیست، برای درمان بیماری ها به پزشک متخصص مراجعه کنید.

آمیترین حرارت دیده با کیفیت متوسط
آمیترین حرارت دیده با کیفیت متوسط

ایده‌های طراحی جواهرات با سنگ آمیترین

سنگ‌های قیمتی دو رنگ آمیترین برای هر نوع جواهرات سنگ قیمتی، از جمله حلقه‌های آمیترین مناسب برای استفاده روزانه، ایده‌آل هستند، چرا؟ زیرا آنها هر دو بادوام و سخت هستند. سنگ‌های آمیترین در تنظیمات باز بهترین کاربرد را دارند زیرا دارای شفافیت عالی هستند. تنظیمات بسته اجازه نمی‌دهند که نور به درستی عبور کند، که باعث می‌شود سنگ تیره به نظر برسد. آمیترین زیبا است به عنوان آویز، گردنبند، سنجاق سینه و حلقه. برخی از آمیترین‌ها برای جواهرات خواهان دارند زیرا به طور منحصر به فرد دو رنگ هستند. آمیترین به دلیل تنوع زیادی در اندازه‌ها، شکل‌ها و سبک‌های تراش  موجود، بسیار محبوب است. آمیترین دو رنگ محبوب‌ترین سنگ قیمتی دو رنگ موجود در بازار امروز است، به دنبال آن تورمالین دو رنگ.

آمیترین طبیعی بولیوی
آمیترین طبیعی بولیوی

مراقبت و تمیز کردن جواهرات آمیترین

آمیترین بسیار بادوام است. می‌توان آن را به راحتی با صابون ملایم و آب گرم تمیز کرد. آمیترین را با یک پارچه نرم یا مسواک پاک کنید. اگرچه آمیترین نسبتاً سخت و بادوام است، سنگ‌های دیگری وجود دارند که قادر به خراشیدن آمیترین هستند. با دقت عمل کنید و از پوشیدن یا ذخیره کردن سنگ‌های دیگر در نزدیکی آمیترین، به خصوص هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی، خودداری کنید. همانند تقریباً تمام سنگ‌های رنگی، استفاده از مواد شیمیایی خشن توصیه نمی‌شود. از قرار گرفتن بیش از حد در معرض حرارت شدید نیز خودداری کنید، زیرا حرارت می‌تواند به رنگ آمیترین آسیب دائمی برساند. آمیترین می‌تواند در یک پارچه نرم پیچیده شود یا در یک جعبه با روکش پارچه‌ای ذخیره شود. آمیترین باید جدا از سایر سنگ‌ها نگهداری شود، صرف‌نظر از اینکه سخت‌تر یا نرم‌تر هستند.

خواص گوهرشناسی آمیترین :

 • فرمول شیمیایی: SiO2؛ دی‌اکسید سیلیکون
 • ساختار کریستالی: سه‌ضلعی، منشورها شش‌ضلعی
 • رنگ: دو رنگ، بنفش-بنفش، زرد-قهوه‌ای (رنگ سفید در خراش)
 • سختی: 7 در مقیاس موس
 • ضریب شکست: 1.54 – 1.553
 • چگالی: 2.65
 • انشقاق: ندارد
 • شفافیت: شفاف
 • دو شکستگی / بایرفرنجنس: 0.009
 • درخشش: شیشه‌ای
 • فلورسانس: ندارد-ضعیف؛ متمایل به آبی

سخن پایانی

در صورتیکه به دنبال خرید سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله الماس در ایران به صورت تکی یا عمده هستید، باعث افتخار ماست که به شما عزیزان بزرگ ترین فروشگاه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ایران یعنی فروشگاه تاج محل مشهد معرفی کنیم.

همکاران ما در فروشگاه آماده دریافت سفارشات شما عزیزان و پاسخدهی به سوالات شما در مورد سنگ های قیمتی هستند.

در صورت تمایل می توانید مقالات مرتبط در رابطه با سنگ های قیمتی را در قسمت مقالات سنگ های قیمتی مطالعه نمایید.

دسته بندی سنگ های قیمتی جواهری مقالات
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
محصولات مرتبط
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت