سنگ زمرد چیست؟خواص و تشخیص انواع زمرد اصل

اطلاعات جامع سنگ زمرد - گالری تاج محل مشهد

در مورد سنگ زمرد و خواص درمانی آن قرن ها پیش در وداها( متون مذهبی هند باستان) چنین نوشته شده: “زمرد باعث خوش شانسی فرد می‌شود” و “زمرد رفاه را افزایش می‌دهد”. جای تعجب نیست که صندوقچه‌های گنج خانواده سلطنتی هند پر از این جواهرات زرق و برق دار بود.

زمرد سنگ قیمتی با رنگ سبز تا آبی مایل به سبز از گونه معدنی بریل است، رنگ سبز ناشی از وجود کروم، وانادیوم یا آهن( یا هر ترکیبی از این سه عنصر) است و شامل آکوامارین و سایر بریل های رنگی است.

برای اینکه یک زمرد واقعی باشد، سنگ جواهر باید به اندازه کافی تیره و اشباع باشد تا زمرد نامیده شود، اگر رنگ آن خیلی روشن در نظر گرفته شود، به سادگی یک بریل سبز کم رنگ خواهد بود. درجه سبزی یکی از عوامل مهم نظرات مختلف در زمرد بودن یک سنگ است.

ارزشمندترین زمردها دارای رنگ سبز خالص با اشباع رنگی زنده هستند که به طور مساوی در سرتاسر سنگ پراکنده شده و تغییرات رنگی قابل مشاهده ای ندارد.

اگر رنگ مایل به آبی یا بیش از حد زرد باشد، زمرد نیست، بلکه یک نوع متفاوت از بریل است و میتواند آکوامارین یا هلیدور باشد.
زمردها در دوران باستان از ارزش بالایی برخوردار بوده و مصریان باستان، رومی ها، هندی ها، آزتک ها و اینکاها به این سنگ قیمتی فوق العاده احترام می گذاشتند.

این نام از کلمه یونانی “smaragdos” و “smaragdus” لاتین به معنای گوهر سبز به ما می رسد و به سانسکریت “maragdam” و “zumurrad” است که ریشه کلمه زمرد در فارسی است.

رنگ های سنگ زمرد

همه زمردها سبز هستند، اما فقط یک سبز تند خاص است،که می تواند یک زمرد واقعی باشد. گران ترین زمردها بر اساس سه دسته ارزیابی میشوند. رنگ درجه رنگ و اشباع رنگ که به نوع سبزی که زمرد دارد اشاره دارد. سبز مایل به آبی، سبز مایل به زرد و غیره. درجه تونال میزان روشنایی یا تاریکی را تعیین می‌کند و اشباع آن چیزی است که به زمرد «حیات» می‌دهد، زنده بودن یا درخشش یک زمرد بزرگ و کدر یا صاف بودن یک جواهر کوچکتر.  علاوه بر رنگ، بعضی زمردها بسیار شفاف هستند.

گونه سنگ زمرد

 

زمردها گاهی بر اساس محل پیدایش یا وجود برخی ناخالصی ها متمایز می شوند. برخی از زمردهای شناخته شده تر عبارتند از:

زمرد کلمبیایی

زمرد کلمبیایی در کلمبیا استخراج می شود. این زمردها بیشترین ارزش را دارند.

زمرد برزیلی

زمردهای برزیلی معمولاً سنگ های قیمتی سبز روشن تری نسبت به سنگ های معدنی کلمبیا هستند. اصطلاح زمرد برزیلی گاهی به تورمالین سبز اشاره دارد.(توجه کنید که در ایران دیده شده گاهی به انواع زمرد های مصنوعی یا کوارتز های رنگ شده زمرد برزیلی میگویند.)

زمرد زامبیا

بازار گران‌قیمتی برای پذیرش زمردهای زامبیایی وجود نداشت، اما زمانی که Tiffany & Co شروع به تبلیغ زمرد از زامبیا در سال 1989 کرد، این امر تغییر کرد.و این زمرد ها طرفداران زیادی دارند.

زمرد چشم گربه ای

این زمردها دارای جلوه چشم گربه ای هستند که به آن چاتویانسی می گویند که شکاف وسیعی شبیه مردمک چشم گربه است. زمردهای چشم گربه ای بسیار نادر هستند و فقط در زمردهای سبز کم رنگ تر یافت می شوند.

زمرد تراپیچ کلمبیا

زمرد تراپیچ یا تریپیک

نادرترین نوع زمرد، تراپیچ است که ترکیبی بسیار غیرمعمول از زمرد و لوتیت است. به دلیل ساختار شش ضلعی زمرد، این دو ماده معدنی تا حدودی مانند پره های روی یک چرخ متناوب می شوند و منجر به شکل گیری بسیار منحصر به فرد می شوند. تنها منبع شناخته شده کلمبیا بوده است و نام محلی آن از شباهت آن به غلتک های آسیاب است که آب نیشکر را استخراج می کند – ترپیچ. گزارش‌هایی از نمونه‌هایی که اخیراً در ماداگاسکار و برزیل یافت شده‌اند و موارد غیرمعمولی وجود دارد که زمرد به برعکس، در جای پره‌ها را تشکیل می‌شود.

شفافیت سنگ زمرد

ساخت مجسمه از راف های زمرد با کیفیت پایین
ساخت مجسمه از راف های زمرد با کیفیت پایین

شفافیت سنگ قیمتی به وجود یا عدم وجود اینکلوژن در داخل سنگ اشاره دارد. اینکلوژن ها به هر ماده ای مانند مواد معدنی، گازها، مایعات یا حتی سایر کریستال هایی گفته می شود که در طول تشکیل آن در داخل آن به دام افتاده اند.

از میان چهار سنگ قیمتی برتر، سایر سنگ های قیمتی که الماس، یاقوت کبود و یاقوت هستند، زمردها از نظر تعداد نمونه های باکیفیت دارای اجزاء منحصر به فرد هستند، زمرد بی عیب و نقص تقریباً غیرممکن است که پیدا کنید. در واقع این عیوب است که اغلب به زمرد جذابیت می بخشد و فقدان هر گونه ادغام اغلب نشانه یک سنگ تقلبی است.

در زمرد، درست مانند سایر سنگ های رنگی، شفافیت و شفافیت ارتباط تنگاتنگی با هم دارند.

به طور کلی پذیرفته شده است که زمرد دارای اجزایی است که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است، اما تنها زمانی که شفافیت را تحت تأثیر قرار دهد، قیمت را کاهش می دهد.

اینکلوژن های زمرد انقدر جذاب هستند که حتی نامی برای آنها وجود دارد،مثلا باغ زمرد (ژاردین به معنای باغ فرانسوی است و به دلیل ظاهر خزه ای یا چمنی آن به این نام خوانده می شود). هنگام انتخاب زمرد،باید مراقب بعضی اینکلوژن ها بود، مواردی هستند که به سطح سنگ قیمتی می رسند،این می تواند نشان دهنده ترک خوردن یا شکستن در آینده باشد.

معنی سنگ زمرد

زمردها از زمان طلوع تمدن بشر مورد علاقه انسان بوده است، بنابراین تعجب آور نیست که آنها معنای معنوی عمیقی داشته باشند. رومیان باستان زمرد را با الهه زهره مرتبط می‌کردند، بنابراین گفته می‌شود که این جواهرات شور، شادی و عشق بی‌قید و شرط را به ارمغان می‌آورند. اگر دو عاشق به یکدیگر زمرد بدهند عشقشان رشد می کند و جاودانه می شود. زمرد سبز بودن، همچنین نشان دهنده باروری، رشد جدید، جوانی، سرزندگی و فصل بهار است.

زمرد همچنین به دلیل ارتباطش با بینایی، هم توانایی فیزیکی برای دیدن، هم توانایی شهود و هم توانایی برای پیشگویی وقایع آینده شناخته شده است. علاوه بر این، زمرد به عنوان یک سنگ قیمتی خرد در نظر گرفته می شود که می تواند حافظه و قدرت ذهنی را تقویت کند. از طریق ترکیبی از هوش و بینش، ضمیر ناخودآگاه و خودآگاه را به هم متصل می کند، فرآیندی که قدرت های روانی روشن بینی را باز می کند.

خواص درمانی و چاکرا سنگ زمرد

زمرد برای مبارزه با پیری با جوان سازی و احیای اندام های ضعیف شناخته شده است. ارتباط آن با قلب جسمی و همچنین معنوی است و برای درمان ضعف قلبی شناخته شده است. علاوه بر این، زمرد می تواند در درمان بیماری ها و بیماری های ریه، کبد، کیسه صفرا، لوزالمعده و کلیه ها و همچنین سیستم اسکلتی عضلانی مفید باشد.

سنگ تولد ماه اردیبهشت در طول اعصار به عنوان سنگ قیمتی اساسی برای درمان چشم و بازیابی بینایی شناخته شده است. چشم های خسته را می توان با حمام آب زمرد تسکین داد، در حالی که همین معجون می تواند عفونت های چشم را کاهش دهد. نوشیدن چنین اکسیری برای درمان نقرس و تقویت حافظه عالی است.

بسیاری از بیماری ها وجود دارد که می توان با استفاده از زمرد به عنوان یک سنگ قیمتی شفابخش درمان کرد. اینها عبارتند از سرطان، قولنج، صرع، فشار خون بالا، اختلالات پوستی، سیفلیس، اسهال خونی، استفراغ، سوء هاضمه، آسم و کم خونی. زمانی بود که زمرد به عنوان پادزهر مسمومیت بسیار ارزشمند بود. در واقع، حتی امروزه شفادهنده‌های چینی وجود دارند که از پودر زمرد بی‌کیفیت‌تر برای ساختن داروهای خود استفاده می‌کنند.

تأثیر زمرد بر عقل و حافظه، توانایی صحبت کردن را به فرد می دهد. علاوه بر این، نگه داشتن یک زمرد طبیعی تنها به مدت 5 دقیقه در روز می تواند به فرد قدرت یادآوری سریع حقایق را بدهد. به طور کلی، زمرد یک کریستال عالی برای محل کار است، زیرا تعادل، هماهنگی و همکاری را تقویت می کند.

در نهایت، زمرد این توانایی را دارد که با از بین بردن انرژی منفی که الگوهای رفتاری مخرب را ایجاد می کند، هرگونه سنگینی را در ناحیه گوش ما برطرف کند و ما را با امید، تشویق، ملایمت و شکوفایی تغذیه کند. برای کسانی که دچار شکستگی قلبی شده‌اند، نیز مفید است، زیرا به افراد قدرت می‌دهد تا از چنین سختی‌هایی عبور کنند و آینده‌ای سرشار از عشق، سرزندگی و شفقت را ببینند.

چاکرا درمانی سنگ زمرد

زمرد با چاکرای چهارم یعنی قلب در ارتباط است. این سنگ قیمتی زیبا می‌تواند موجب گشودن قلب، بخشش، دلسوزی، عشق و اعتمادبه‌نفس در فرد شود. این سنگ دارای خاص ترین رنگ سبز بوده و در نتیجه بهترین و بیش ترین تأثیرات را بر این چاکرا بگذارد.

سلب مسئولیت: ما تمامی این مطالب را از منابع معتبر گردآوری کرده ایم، همانطور که انرژی سنگ ها را هیچ زمانی نادیده نمیگیریم اما این موضوع به معنی تایید خواص درمانی از جانب ما نیست، برای درمان بیماری ها به پزشک متخصص مراجعه کنید.

قیمت زمرد

فیلم مربوط به زمرد زامبیا با رنج قیمتی متوسط است.

لیست قیمت زمرد
رنگ محدوده وزن محدوده قیمت  USD
سبز 1تا 2 قیراط 80 الی 1500 دلار در هر قیراط
سبز +2 قیراط 80 الی 3500 دلار در هر قیراط

زمرد یکی از با ارزش ترین سنگ های قیمتی جهان است و بسیار کمیاب است، بنابراین می تواند قیمت استثنایی را طلب کند. مانند تمام سنگ‌های قیمتی رنگی، 4 C (رنگ، ​​شفافیت، برش و قیراط) ارزش را تعیین می‌کنند، اما قیمت زمردها به روشی متفاوت با سایر سنگ‌های قیمتی متفاوت است، زیرا انتظار می‌رود برخی از آن‌ها گنجانده شوند. رنگ احتمالاً مهم ترین عامل در ارزش گذاری زمرد است، آنها دارای رنگ منحصر به فرد و منحصر به زمرد طبیعی هستند. رنگ بیشتر به رنگ تقسیم می شود. رنگ دقیق، تن؛ روشنایی به تاریکی و اشباع یا زنده بودن رنگ سبز.

در زمردهای با ارزش بالا، رنگ سبز، بدون ته رنگ اضافی، رنگ روشن و عمیق، نه خیلی تیره یا روشن و اشباع یکنواخت خواهد بود.

زمردها را می توان تقریباً به هر شکلی تراش داد که ترش گرد و هشت ضلعی “زمردی” محبوب ترین است. هر تراشی که رنگ طبیعی و درخشش جواهر را نشان دهد، قیمت آن را افزایش می دهد.

اندازه زمرد شاخص نهایی قیمت است.البته زمرد با قیراط بالا کمیاب هستند، بنابراین قیمت یک سنگ زمرد سه قیراطی نه تنها سه برابر یک سنگ یک قیراط، بلکه شش برابر قیمت است.

 

منبع زمرد نیز روی قیمت تاثیر گذار است. زمرد در سرتاسر جهان استخراج می شود، اما سه منبع عمده سنگ های قیمتی ممتاز را تامین می کنند.

 

سنگ های قیمتی زمرد به دلیل زیبایی، رمز و راز و جذابیت خریداری می شوند، اما می توانند سرمایه گذاری هوشمندانه ای نیز باشند. به دلیل نادر بودن زمردهای با تراش با کیفیت و بزرگ، انتظار می رود قیمت هایشان در آینده افزایش یابد. بسیاری از سرمایه گذاران برای افزایش و حفظ ارزش پرتفوی خود اقدام به خرید زمرد با کیفیت بالا می کنند. اگر به فکر خرید زمرد به عنوان یک سرمایه گذاری مالی هستید، از قبل مشاوره خوبی دریافت کنید.

زمرد فوق العاده سودآور است و مانند سایر جواهرات به راحتی قابل نگهداری و پنهان کردن است. یک زمرد به ارزش میلیون ها دلار می تواند کمتر از 4 اینچ طول داشته باشد و به راحتی در دست شما قرار گیرد. سقف قیمت برای زمردهای با کیفیت بالا برای نمونه های برجسته می تواند به 90000 دلار در هر قیراط برسد. قابل درک است که چگونه یک اونس کریستال زمرد کلمبیایی می تواند میلیون ها دلار را در سطح قیمت فعلی به دست آورد.

کشف زمرد

زمردها ممکن است سابقه ای طولانی به اندازه انسان متمدن داشته باشند، آنها مطمئناً سنگ های قیمتی باستانی هستند. قدیمی‌ترین کتاب جهان، Papyrus Prisse( پاپیروس) ، که حدود 4000 سال قدمت دارد، در جایی می‌گوید: ” اما یافتن کلمات خوب از زمرد دشوارتر است، زیرا برده‌ها آن را در میان صخره‌ها کشف می‌کنند”.

معادن باستانی عبارتند از Muzo، Chivor و Cosquez در کلمبیا و Mingora در پاکستان، جایی که جواهرات 2500 سال پیش استخراج شده است.

زمرد در طول تاریخ مورد احترام تمدن های سراسر جهان بوده ، از بابلی ها که در مورد فروش آنها در بازارها می نوشتند، تا ارسطو که استفاده از یک عینک را توصیه می کرد، تا نرون که عینک آفتابی از زمرد ساخته شده بود، تا اینکاها که اومینا را می پرستیدند. الهه ای که با زمردی به اندازه تخم شترمرغ نشان داده شده است!

زمرد برگرفته از کلمه فارسی زمراد به معنای گوهر سبز است. این به کلمه یونانی “smaragdos” سپس به لاتین به عنوان smaragdus، گاهی esmeraude یا esmeralde، و در قرن شانزدهم، به فرانسوی، esmeralde و به انگلیسی، emerald پیشرفت کرد.

زمرد کجا یافت می شود؟

راف زمرد افغانستان
راف زمرد افغانستان

زمرد در سراسر جهان (پاکستان، افغانستان، روسیه، استرالیا، ایالات متحده آمریکا) و جدیدا در اتیوپی استخراج می شود، اما کلمبیا، برزیل و زامبیا سه منبع اصلی هستند. کلمبیا، واقع در قاره آمریکای جنوبی، مسلماً بهترین زمردها را تولید می کند و 70 تا 90 درصد از زمردها را برای بازار جهانی تولید می کند.

آیا سنگ زمرد قابل بهسازی است؟

زمرد هایی که در آزمایشگاه رشد کرده اند
زمرد هایی که در آزمایشگاه رشد کرده اند

گزینه های بهسازی زمرد

برخلاف بیشتر سنگ‌های قیمتی، زمردها هرگز در معرض عملیات حرارتی سنتی قرار نمی‌گیرند تا رنگشان را تغییر دهد یا شفافیت آن‌ها را افزایش دهد، اما این بدان معنا نیست که به هیچ وجه تحت بهسازی قرار نمی‌گیرند.

بیشتر زمردها بی عیب و نقص نیستند و دارای برجستگی ها و شکستگی های داخلی متعدد و همچنین شکاف ها یا ترک های شکسته سطحی هستند. به همین دلیل، اکثریت قریب به اتفاق زمردها با روغن‌هایی، معمولاً سرو، بهسازی می‌شوند تا شفافیت آن‌ها بهبود یابد.

روغن سدر چسبنده و غلیظ است، بنابراین نفوذ آن به ترک های میکروسکوپی زمرد آسان نیست. بنابراین به مقداری گرما برای گرم کردن روغن و فشار نیاز دارد تا روغن وارد شکاف شود. ابتدا زمردها را در حمام اسید تمیز می کنند، سپس نگین ها را در مخازن همراه با روغن سرو خالص جدا می کنند و محکم قفل می کنند. گرما روغن سدر را مایع می کند و فشار به آن کمک می کند تا به هر شکاف ریز زمرد نفوذ کند.

زمردها به حال خود رها می شوند تا خنک شوند و روغن به حالت چسبناک خود باز می گردد و در داخل زمرد باقی می ماند و شفافیت و شفافیت آن را بهبود می بخشد. سپس سنگ ها برداشته و تمیز می شوند. در نهایت زمرد نیاز به روغن گیری و تمیز کردن مجدد دارد تا در بهترین شرایط ممکن بماند.

زمرد برای چه جواهراتی مناسب است؟

زمرد با تراش دامله
زمرد با تراش دامله

مقیاس سختی Mohs به عنوان روشی مناسب برای مقایسه مقاومت خراش مواد معدنی توسط زمین شناس آلمانی فردریش موهس در اوایل دهه 1800 استفاده می شود. مواد معدنی بر اساس مقاومت آنها در برابر خراشیده شدن توسط برخی از مواد رایج، به عنوان مثال یک ناخن، یک سکه مسی، یک میخ فولادی رتبه بندی می شوند. این ترازو به موادی مانند تالک در پایین با امتیاز 1 و الماس در بالا با امتیاز حداکثر 10 درجه بندی می کند. جواهر سازی.

با این حال، بیشتر زمردها دارای انکلوژن های متعدد یا شکستگی های سطحی هستند. اینها می توانند جواهر را ضعیف کنند، باعث شکننده شدن آن شوند، و آن را در معرض شکستن یا خرد شدن قرار دهند، بنابراین استفاده از سنگ زمرد را برای استفاده روزانه توصیه نمی کنیم.

در تراش زمرد سطوح متقارن، باز و یکنواخت برای ترویج رنگ و درخشش زمرد ایده آل هستند. یکی از سنتی ترین تراش ها برای زمرد تراش زمردی است. این تراش دارای وجوه باز بزرگ است که باعث افزایش رنگ و اندازه زمرد می شود. همچنین ضایعاتی را که اغلب هنگام برش سنگهای قیمتی رخ می دهد کاهش می دهد.

این سنگ قیمتی زیبا قطعات جواهرات خیره کننده ای می سازد، اما ما تنظیمات باز را در هر جایی که ممکن است برای نشان دادن آتش و درخشندگی طبیعی جواهرات پیشنهاد می کنیم. برای حلقه‌ها و آویزها، طرح‌هایی که اجازه عبور نور را می‌دهند، شفافیت را به حداکثر می‌رسانند و طرح بریده بریده زمردی، خطر خرد شدن گوشه‌ها و لبه‌ها را کاهش می‌دهد.

هنگام نگهداری زمردها از نگهداری آنها با سایر سنگ های قیمتی سخت تر که ممکن است سطح آنها را خراش دهند خودداری کنید.

حقایق جالب در مورد سنگ زمرد

زمرد سنگ تولد ماه می است

رنگ سبز آن تصاویری از بهار، رشد مجدد و باروری را تداعی می کند. این نماد عشق و وفاداری است، بنابراین یک هدیه ایده آل برای عزیزانی است که در ماه می تولد خود را جشن می گیرند. طبق افسانه ها، زمرد نشان دهنده عشق خالص و واقعی است – و هنگامی که فرد مورد علاقه خیانت می کند، رنگ آن تغییر می کند.

سنگ زمرد به عنوان ارز تجاری استفاده می شد.

اسپانیایی ها زمرد را در سراسر اروپا و آسیا با فلزات گرانبها مبادله می کردند که تجارت زمرد را به سایر نقاط جهان باز کرد.

زمرد یک جواهر سالگرد ازدواج است

همچنین این سنگ قیمتی است که بیستمین و سی و پنجمین سالگرد ازدواج را جشن می گیرد و چه کسی در آن روزهای خاص زمرد نمی خواهد؟

زمردهای با کیفیت بالا می توانند بر اساس هر قیراط ارزش بیشتری نسبت به الماس داشته باشند.

قدیمی ترین زمردها حدود 3 میلیارد سال عمر دارند.

زمرد 1 قیراطی به دلیل چگالی کمتر از الماس 1 قیراطی بزرگتر به نظر می رسد.

فاتحان اسپانیایی زمردهای اینکا را غارت کردند

مردم شهر مانتا در پرو به عنوان هدیه به الهه اومینا، زمردها را به او تقدیم می کردند. هنگامی که فاتحان اسپانیایی وارد شدند، انبوهی از سنگ‌های قیمتی را تصرف کردند و معتقد بودند که زمردهای واقعی نشکن هستند، آنها را با کوبیدن آنها به سندان آزمایش کردند. آنها مقادیر زیادی را به اسپانیا بردند و در نهایت معادن چیوور و موزو در کلمبیا را که هنوز هم بهترین زمردهای جهان را تولید می کنند، کشف و تصرف کردند.

یک گردنبند آویز زمرد متعلق به الیزابت تیلور در سال 2011 به قیمت 6.5 میلیون دلار فروخته شد، یعنی هر قیراط حدود 280000 دلار!

زمرد دوک دوونشایر یکی از بزرگترین زمردهای تراش نخورده با وزن 1383.93 قیراط است.

زمرد سنگ قیمتی مورد علاقه کلئوپاترا بود و اشتیاق او به آن به خوبی ثبت شده بود.

تاج زمرد و الماس شاهزاده خانم کاترینا هنکل فون دونرزمارک

این تاج از یازده سنگ زمرد اشکی شکل کمیاب کلمبیایی تشکیل شده است که تصور می شد زمانی متعلق به همسر امپراتور ناپلئون سوم، یوژنی بوده است. این تاج به سفارش یک شاهزاده آلمانی برای همسر کاترینا، ساخته شد و در ساتبیز به قیمت 12.7 میلیون دلار فروخته شد.

سنگ زمرد چگونه تشکیل می شود؟

زمرد کریستالی است که از ماده معدنی به نام بریل ساخته شده است که در سنگ های آذرین، دگرگونی و رسوبی که در اثر گرما و فشار تولید می شوند، تشکیل می شود. زمرد از 4 عنصر بریلیم، آلومینیوم، سیلیکون و اکسیژن ساخته شده است که در اعماق پوسته زمین یافت می شود: این عناصر به صورت درزهایی در این پوسته پر از آب داغ به نام رگه های گرمابی در جریان هستند. هنگامی که شرایط در این درزها مناسب باشد و به اندازه کافی سرد شوند، کریستال های زمرد شروع به تشکیل می کنند. زمرد از سایر انواع بریل (مانند آکوامارین) با داشتن مقادیر کمی از عنصر کروم متفاوت است. زمردهایی که امروزه استخراج می کنیم، نتایج فرآیندهایی هستند که صدها میلیون سال پیش روی داده اند.

نحوه مراقبت از سنگ زمرد

زمرد گرانبها به فشار حساس است و در برابر مواد شیمیایی خانگی آسیب پذیر است. اگرچه زمرد یکی از سنگ‌های قیمتی سخت‌ است، اما همچنان نیاز به رسیدگی دقیق دارد. هنگام استفاده از زمرد باید دقت بیشتری به خرج داد زیرا نسبت به سایر اشکال بریل شکننده تر هستند. هنگام کار با مواد شیمیایی یا پاک کننده های خانگی مانند سفید کننده یا اسید از استفاده از جواهرات زمرد خودداری کنید. هنگام تمیز کردن، می توانید از آب گرم صابون و یک دستمال کاغذی یا یک پارچه نرم استفاده کنید. حتما سنگ ها را به خوبی بشویید تا باقی مانده های صابون از بین برود.

هنگام تمیز کردن زمرد خود از پاک کننده های اولتراسونیک و بخار خودداری کنید زیرا می توانند روغن هایی را که برای تقویت زمرد استفاده می شوند حذف کنند. روغن کاری سنتی برای زمرد پایدار است اما دائمی نیست، به این معنی که بیشتر زمردها هر چند وقت یکبار نیاز به روغن کاری مجدد دارند تا بخشی از رنگ و درخشندگی از دست رفته خود را بازگردانند. همیشه قبل از ورزش کردن یا انجام فعالیت های بدنی شدید، جواهرات زمردی را بردارید. زمردها به راحتی می توانند سنگ های دیگر را خراش دهند و به راحتی توسط سنگ های سخت تری مانند توپاز و یاقوت کبود خراشیده می شوند. برای جلوگیری از خط و خش، زمرد را دور از سایر سنگ های قیمتی و جواهرات جواهر نگهداری کنید. سنگ های قیمتی خود را با پیچیده کردن آنها در پارچه نرم و قرار دادن آنها در یک جعبه پارچه ای نگهداری کنید.

چگونه می توان سنگ زمرد واقعی را تشخیص داد؟

ویدیو بالامربوط به بریل های سفید که با رنگ سبز رنگ شده اند، و گاهی به جای زمرد فروخته میشه.

برای اینکه مطمئن شوید که زمرد 100٪ واقعی است، به تجهیزات تخصصی گوهرشناسی یا گواهینامه هایی از مقامات معتبر نیاز دارید، اما چند تکنیک وجود دارد که حتی افراد مبتدی نیز می توانند از آنها استفاده کنند. از این تکنیک ها فقط به عنوان یک راهنما استفاده کنید، برای اطمینان، جواهر خود را توسط یک متخصص معاینه کنید.

از طریق یک عدسی بزرگ‌نمایی یا لوپ جواهرسازی به دنبال نقص باشید. جواهر را تحت بزرگنمایی، به طور ایده آل از طریق لوپ جواهرساز بررسی کنید. آن را طوری نگه دارید که نور در زاویه به آن برخورد کند، اگر نقص‌های کوچک یا طرح‌های نامنظم درون کریستال مشاهده کردید، احتمالاً یک جواهر واقعی است – البته نه لزوماً زمرد. اگر جواهر شما بسیار شفاف و بدون ضمائم است، می توانید فرض کنید که جعلی است.گاهی در بارخانه های زمرد کوارتز سبز یا فلوریت های سبز پررنگ قرار داده میشوند تا لابه لای زمردهای طبیعی فروخته شود.

استفاده از روغن روی زمرد معمولاً ظاهر آن را بهبود می بخشد اما در سنگ مصنوعی شفافیت آن تغییر نمی کند.

زمردها گرما را بسیار موثر هدایت می کنند، بنابراین می توانید تست تنفس را امتحان کنید. روی سنگ قیمتی نفس بکشید و مه را مشاهده کنید – در زمرد واقعی غبار تقریباً فوراً ناپدید می شود اما با یک سنگ جعلی 4 یا 5 ثانیه دوام می آورد.

زمردهای واقعی «آتش» یا فلاش‌های رنگارنگ تولید نمی‌کنند، اگر جواهر شما رنگین کمانی از درخشش ایجاد می‌کند، زمرد نیست.

رنگ را بررسی کنید. ماده معدنی، بریل، تنها زمانی زمرد نامیده می شود که سبز تیره یا سبز آبی،یا سب ز روشن باشد و فقط یک بریل معمولی باشد. خط بین زمرد و بریل سبز مبهم است – جواهرسازان اغلب بر سر طبقه بندی یک جواهر اختلاف نظر دارند.

زمردها سنگ‌های قیمتی نسبتاً سختی هستند و در حالی که شیشه و سایر مواد ضعیف مورد استفاده در سنگ‌های قیمتی تقلبی به سرعت فرسوده می‌شوند، زمرد لبه‌های تمیز و تیز را روی سطوح حفظ می‌کند. اگر لبه های وجوه نرم و فرسوده به نظر می رسند، احتمالاً نگین جعلی است.

چه چیزی در مورد زمرد خاص است؟

همانطور که قبلاً ذکر کردیم، سنگ های قیمتی زمرد اغلب حاوی اجزاء هستند – یک سنگ کاملاً شفاف بسیار نادر است. این اجزاء بخشی از جذابیت زمرد هستند اما می توانند با روغن ها یا پرکننده ها درمان شوند. با گذشت زمان این روغن ها می توانند از سنگ ها خارج شوند، این کاملا طبیعی است اما می تواند سنگ قیمتی را شکننده تر و احتمال شکستن آن را افزایش دهد. اگر متوجه شده اید که زمرد شما کدرتر از قبل به نظر می رسد، می توان سنگ ها را دوباره روغن کاری کرد.

تفاوت ترک و اینکلوژن در زمرد چیست؟

با چشم غیرمسلح، هر دو ترک و اینکلوژن می توانند یکسان به نظر برسند. اما دانستن اینکه کجا و از چه فاصله ای نگاه کنید می تواند به شما کمک کند تفاوت بین این دو را ببینید. اگر زمردی را ببینید که فقط در مرکز خود و دور از هر سطح یا گوشه‌ای دارای اینکلوژن است، احتمالاً شکسته نمی‌شود، اما اگر این اینکلوژن ها در زمرد به سطح نگین برسد، این نشانه مشکلات احتمالی آینده است.

زمرد – خواص گوهرشناسی

فرمول شیمیایی: Al2Be3Si6O18 – آلومینیوم بریلیم سیلیکات
ساختار کریستالی: شش ضلعی؛ منشورهای شش ضلعی
رنگ: سبز زمردی تا سبز تا کمی مایل به آبی یا سبز مایل به زرد
سختی: 7.5 تا 8 در مقیاس Mohs
ضریب شکست: 1.565 تا 1.602
تراکم: 2.67 تا 2.78
برش: نامشخص
شفافیت: شفاف تا مات
انکسار مضاعف یا انکسار دوگانه: -0.006
درخشش: زجاجیه
فلورسانس: معمولا هیچ کدام

 

قیمت سنگ زمرد اصل در ایران

در صورتیکه به دنبال خرید سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله الماس و زمرد در ایران به صورت تکی یا عمده هستید، باعث افتخار ماست که به شما عزیزان بزرگ ترین فروشگاه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ایران یعنی فروشگاه تاج محل مشهد معرفی کنیم.

همکاران ما در فروشگاه آماده دریافت سفارشات شما عزیزان و پاسخدهی به سوالات شما در مورد سنگ های قیمتی هستند.

در صورت تمایل می توانید مقالات مرتبط در رابطه با سنگ های: اوپال، آمیتیست، آکوامارین و گارنت را از این بخش مطالعه نمایید.

دسته بندی سنگ های قیمتی جواهری
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
محصولات مرتبط
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback
5 ماه قبل

[…] قابل توجهی کوچکتر از الماس 1 قیراطی است در حالی که یک زمرد 1 قیراطی کمی بزرگتر است. به همین دلیل، ما پیشنهاد می […]

trackback
5 ماه قبل

[…] گرفته شده است. گاهی اوقات از آن به عنوان ” زمرد فقیر” یا ” کریزولیت، Chrisolite” یاد می‌شود؛ […]

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت