سنگ توپاز چیست؟خواص و تشخیص انواع بلوتوپاز

سنگ توپاز - نحوه تشخیص توپاز اصل

بیش از  2000 سال است که از نام سنگ توپاز برای اشاره به سنگ های قیمتی مایل به زرد رنگ استفاده می شود.و امروزه بلو توپاز در رنگهای زیبا در بازار دیده میشوند.

اگرچه در آن زمان تاجران جواهرات متوجه این موضوع که سنگ های زرد رنگ می توانند از کریستال های مختلفی باشند نبودند. همانطورکه تجارت جواهرات شروع به پیچیده تر شدن کرد، تاجران متوجه شدند که سنگ های زرد رنگ ممکن است از خانواده کوارتز، بریل، یاقوت یا آنچه ما اکنون به عنوان توپاز می شناسیم باشند.

کلمه توپاز ممکن است از جزیره یونانی توپازوس در دریای سرخ گرفته شده باشد که در آن سنگ زردی استخراج شده است و فعل یونانی topazein به معنای تلاش برای یافتن است، اما ما کلمه سانسکریت “Tapas” به معنای گرما یا آتش را ترجیح می دهیم.

توپاز یک سنگ قیمتی دارای طیف گسترده ای از رنگ ها است و کیفیت نسبتاً سخت آن امکان استفاده های زیادی را می دهد.

در طبیعت، برخی از بزرگترین کریستال هایی که تاکنون کشف شده اند توپاز هستند، اغلب در قطعات بی عیب و نقص، مناسب برای سنگ های قیمتی. بیشتر توپازها به طور طبیعی بی رنگ یا سفید هستند، اما به دلیل ناخالصی ها از جمله کروم، می توانند چندین رنگ داشته باشند.

کشف توپاز

ردیابی تاریخچه توپاز واقعی به دلیل سردرگمی اولیه در مورد هویت آن دشوار است. همه سنگ های قیمتی زرد رنگ زمانی به عنوان توپاز نامیده می شدند، صرف نظر از اینکه چه معدنی داشته باشند. سیترین طلایی، کوارتز دودی و پریدوت زمانی توپاز محسوب می شدند. بلورهای بزرگ و شفاف توپاز موجود در طبیعت باعث شده است که برخی با الماس اشتباه گرفته شوند، حتی جواهرات تاج پرتغال و زاکسن دارای الماس هایی هستند که معلوم شد توپاز هستند.

در قرن هجدهم، دانشمندان توانستند خواص گوهرشناسی توپاز را شناسایی کنند.

توپازها کجا یافت می شود؟

توپاز را می توان در سرتاسر جهان در جنوب و جنوب شرق آسیا، رشته کوه های اروپای مرکزی، آمریکای شمالی و مرکزی، استرالیا، جنوب آفریقا و مولدترین و پرسودترین مناطق برزیل و سابقا روسیه یافت.

توپاز در چه رنگ هایی یافت میشود؟

رنگ بندی سنگ توپاز

متداول ترین رنگ طبیعی توپاز زرد کم رنگ یا قهوه ای است، در واقع، به طور سنتی تقریباً تمام سنگ های قیمتی مایل به زرد به عنوان توپاز شناخته می شدند، اما گاهی اوقات کریستال های صورتی، نارنجی، قرمز، بنفش یا آبی یافت می شود.

توپاز امپریال راف طبیعی
توپاز امپریال راف طبیعی

کمیاب‌ترین و در نتیجه گران‌ترین رنگ توپاز از زرد طلایی تا صورتی-نارنجی متغیر است و به توپاز سلطنتی (امپریال توپاز) یا گاهی اوقات توپاز گرانبها معروف است.

اما محبوب ترین رنگ توپاز آبی است، از آبی کم رنگ گرفته تا آبی تیره. از آنجایی که توپاز آبی در طبیعت بسیار نادر است، تقریباً تمام توپازهای آبی در ابتدا حاصل تابش و سپس عملیات حرارتی هستند. دو نوع آبی مورد علاقه عبارتند از «آبی سوئیسی» با رنگ روشن و «آبی لندن» بسیار تیره‌تر. بلو توپاز بسیار جذاب، نسبتاً ارزان و در عرضه ثابتی در دسترس است که آن را مورد علاقه سازندگان جواهرات قرار می دهد.

توپاز آلوکروماتیک است، به این معنی که رنگ آن ناشی از ناخالصی ها یا نقص در ساختار کریستالی آن است نه عنصری مانند آهن یا کروم.

انواع سنگ توپاز چیست؟

نگین سمت راست بلوتوپاز سوئیس کالر
نگین سمت راست بلوتوپاز سوئیس کالر
وسط بلوتوپاز لندن کالر
سمت چپ بلوتوپاز کت شده

انواع توپاز معمولاً فقط به رنگ آن اشاره دارد حتما شنیده اید بلو توپاز اصل لندن یا سوئیس اما اینها اغلب یک نام تجاری است که توسط فروشندگان جواهرات ساخته شده که رایج ترین آنها آبی سوئیس و آبی لندن است. در واقع به نوع طیف رنگی آن اشاره دارد نه محل استخراج بلوتوپاز.
باارزش‌ترین نوع آن، توپاز امپریال، با رنگ‌های طلایی، نارنجی و صورتی است. توپاز چری که همانطور که از نامش پیداست در رنگ های قهوه ای عسلی، آزوتیک توپاز و توپازهایی با جلوه های رنگین کمانی مصنوعی تولید شده و توپاز نقره ای و توپاز سفید که هر دو بی رنگ هستند کمتر شناخته شده هستند.

در طول سال‌ها، برخی از فروشندگان حیله‌گر از اصطلاحات گمراه‌کننده برای انواع توپاز استفاده کرده‌اند که کریستال‌های واقعاً متفاوتی دارند، توپاز باهیا، توپاز طلایی، توپاز مادیرا همه انواع سنگ‌های قیمتی سیترین هستند در حالی که توپاز هندی و کینگ توپاز در واقع یاقوت هایی با کیفیت پایین‌تری هستند.

شفافیت سنگ توپاز

سنگ‌های قیمتی توپاز دارای شفافیت بالایی هستند، یعنی هر گونه ناخالصی یا عیب (معروف به اینکلوژن) با چشم غیرمسلح نامرئی است. از آنجایی که این سنگ قیمتی طبیعی است، مطمئناً چنین اجزایی وجود دارد، اما فقط با بزرگنمایی قابل مشاهده هستند.

معنای معنوی متافیزیک و چاکرا سنگ توپاز چیست؟

برای قرن ها سنگ توپاز با ثروت و فراوانی همراه بوده است، زرد طلایی و نارنجی گرم سنگ های قیمتی سنتی انرژی خورشید را برانگیخته است، در واقع مصریان و رومیان باستان این سنگ را به خدای خورشید می گویند. این انرژی خورشیدی همه چیز را لمس می کند، تسکین دهنده، شفابخش، نیروبخش و توپاز مجلل این را به طور کامل مجسم می کند.

توپاز به طور کلی یک کریستال تقویت کننده در نظر گرفته می شود که برای تمرکز و مدیتیشن موثر است، اما رنگ های فردی خواص اضافی دارند.

توپاز آبی حقیقت و خرد را به ارمغان می آورد، توپاز سفید یا شفاف تفکر روشن را ترویج می کند، توپاز سلطنتی قدرت و مثبت اندیشی را افزایش می دهد، توپاز صورتی نشان دهنده امید و توپاز قهوه ای به رهاسازی انرژی های پنهان کمک می کند.

تنوع رنگ‌ها بی‌پایان است و قدرت آن نیز بی‌پایان است و ترکیب رنگ‌ها می‌تواند حتی موثرتر باشد.

در کل این سنگ با چاکرای پنجم( گلو) در ارتباط است. آرام بخش و الهام بخش است و فواید خوبی برای هنرمندان خلاق دارد. گذاشتن آن بروی چاکرای گلو سبب تقویت صدا و رفع گرفتگی آن و التهابات گلو میشود.

خواص و سنگ درمانی توپاز

در قرن سیزدهم، سنت هیلدگارد، که یکی از اولین کتاب‌های پزشکی را نوشت، در مورد ضعف بینایی چنین گفت: یک توپاز را به مدت سه روز در شراب خیس کنید و سپس آن را به آرامی روی چشم‌ها بمالید. در هند، توپاز برای بهسازی ورم لوزه و اوریون استفاده شده است و پادشاهان قرون وسطایی اروپا توپاز را در شراب قرار می دادند تا وجود سم را بررسی کنند.

امروزه گفته می شود که توپاز حالت بدن را بهبود می بخشد و قلب را تحریک می کند و هنوز هم برای کسانی که می خواهند بینایی خود را بهبود بخشند توصیه می شود!

سلب مسئولیت: ما تمامی این مطالب را از منابع معتبر گردآوری کرده ایم، همانطور که انرژی سنگ ها را هیچ زمانی نادیده نمیگیریم اما این موضوع به معنی تایید خواص درمانی از جانب ما نیست، برای درمان بیماری ها به پزشک متخصص مراجعه کنید.

قیمت سنگ توپاز

بلو توپاز

مانند تمام سنگ‌های قیمتی، قیمت سنگ توپاز به رنگ، شفافیت، تراش و قیراط بستگی دارد. محبوب ترین توپاز انواع آبی آن است، به ویژه آبی سوئیس و آبی لندن، اما توپازها یک جواهر تولید انبوه هستند و به خصوص گران نیستند. کمیاب‌ترین و گران‌ترین شکل توپاز، توپاز سلطنتی است و این سنگ‌ها برخلاف توپاز آبی معمولاً بهسازی نمی‌شوند. توپاز امپریال کمتر از 1 درصد از تمام توپازهای جواهری را تشکیل می دهد و از زرد طلایی تا صورتی شری متغیر است و این صورتی ها هستند که بهترین قیمت را دارند. امپریال توپاز از برزیل و روسیه سرچشمه می گیرد، اگرچه معادن روسیه اکنون خشک شده اند و معادن برزیل نیز در حال فرسودگی هستند. توپاز سفید بسته به اندازه و کیفیت می تواند به قیمت های مناسبی برسد.

لیست قیمت توپاز
رنگ محدوده وزن محدوده قیمت / USD
آبی آسمانی 1-5 قیراط 5 – 10 دلار در هر قیراط
آبی آسمانی +5 قیراط 6 – 12 دلار در هر قیراط
آبی سوئیس 1-5 قیراط 6 – 20 دلار در هر قیراط
آبی سوئیس +5 قیراط 7 – 20 دلار در هر قیراط
آبی لندن 1-5 قیراط 7 – 30 دلار در هر قیراط
آبی لندن +5 قیراط 8 – 45 دلار در هر قیراط
امپراتوری +1 قیراط 500 – 1500 دلار در هر قیراط
سفید +1 قیراط 3 – 12 دلار در هر قیراط
فانتزی (روکش دار) +1 قیراط 5 – 15 دلار در هر قیراط

 

دانستنی های جالب سنگ توپاز

هنگامی که گدازه مذاب یا ماگما سرد و جامد می شود به سنگ آذرین تبدیل می شود. درون این ماده جامد که با گذشت زمان به گرانیت، پگماتیت، بازالت و بسیاری دیگر از انواع سنگ تکامل یافته است، حفره‌ها و شکاف‌ها وجود دارند. در این شکاف ها است که فعالیت حرارتی کریستال ها را تشکیل می دهد، مواد معدنی فلوریت، کاسیتریت و چند میلیون سال را اضافه کنید و توپاز دارید.

آیا توپاز سنگ تولد است؟

سنگ توپاز، به ویژه به رنگ زرد یا نارنجی و اغلب توپاز سلطنتی یا گرانبها نامیده می شود، سنگ ماه تولد نوامبر است که نماد عشق و محبت است. اعتقاد بر این است که به پوشنده قدرت و قضاوت بیشتری می دهد. توپاز آبی یکی از سه سنگ تولد ماه دسامبر است.

آیا توپاز یک جواهر سالگرد است؟

سنگ توپاز آبی گوهر چهارمین سالگرد است، از بین آبی آسمانی، آبی سوئیسی و آبی لندنی انتخاب کنید. توپاز امپراتوری، به طور ایده آل رنگ غروب خورشید و با ارزش ترین شکل توپاز، سنگ بیست و سومین سالگرد است.

کریستال های بسیار بزرگ

در طبیعت، کریستال‌های توپاز می‌توانند در اندازه‌های بزرگ و بدون شکستگی ظاهر شوند، برخی به بزرگی تخته سنگ هستند و به جای قیراط، بر حسب کیلوگرم وزن می‌شوند. توپاز طلایی آمریکایی، توپاز 172 وجهی با وزن 22892.5 قیراط و تقریباً 5 کیلوگرم وزن دارد، اما قبل از تراش آن بیش از 11 کیلوگرم وزن داشت!  این بزرگترین توپاز زرد تراش خورده در جهان و یکی از بزرگترین جواهرات وجهی از هر نوع در جهان است. “الدورادو توپاز” بزرگترین سنگ جواهر وجهی در جهان است و وزن آن 31000 قیراط است. این یک نگین توپاز زرد تراش زمرد است که در برزیل استخراج شده و قبل از تراش آن 37 کیلوگرم وزن داشته است. توپاز ماربلا 8225 قیراط است و به طرز ماهرانه ای به شکل بیضی بریده شده است، به طرز شگفت انگیزی خالص و شفاف است که می توان از نزدیک در موزه ای در مادرید قدردانی کرد.

به طور طبیعی آبی

سنگ توپاز آبی به عنوان جواهر رسمی ایالت تگزاس نامگذاری شد که در سال 1969 تعدادی توپاز آبی کم رنگ و کمیاب در آنجا کشف شد. توپاز همچنین سنگ قیمتی ایالت یوتا است، جایی که می توانید کوه توپاز را بیابید که برای افرادی که می خواهند حفاری را تجربه کنند باز است.

تحت یک علامت خوب به دنیا آمد

کسانی که زیر علامت ستاره عقرب متولد شده اند، توپاز را سنگ شانس خود خواهند یافت.

ارتباطات سلطنتی

کاترین میدلتون به داشتن یک جفت گوشواره توپاز آبی و الماس در مناسبت های اجتماعی معروف است.

الماس بارگانزا در قرن هجدهم زمانی که کشور تحت کنترل پرتغال بود در برزیل کشف شد. این الماس به کاخ سلطنتی در لیسبون راه یافت، جایی که بخشی از مجموعه جواهرات تاج شد و گفته می شود که بزرگترین الماس تراش نخورده در جهان با 1680 قیراط است. اکنون تصور می شود که این در واقع یک کریستال توپاز بزرگ بوده است، اما نمی توانیم مطمئن باشیم که این جواهر پس از مرگ پادشاه جان ششم ناپدید شد.

آیا توپازها (بلو توپاز) قابل بهسازی است؟

بلوتوپاز لندن کالر

در حالی که سنگ توپاز آبی در طبیعت وجود دارد، اکثریت قریب به اتفاق توپاز آبی محبوب که در سرتاسر جهان فروخته می‌شود، به یک روش بهسازی شده است. برای بدست آوردن رنگ کلاسیک آبی سوئیس یا آبی لندن، سنگ قیمتی معمولاً بی رنگ بهسازی نشده ابتدا در معرض تشعشع قرار می گیرد و سپس گرم می شود. توپاز ارزشمند امپریال معمولاً بهسازی نمی‌شود، اگرچه برخی از سنگ‌های با سایه صورتی را می‌توان برای افزایش شفافیت صورتی گرم کرد.
گاهی نگین توپاز بی رنگ با یک لایه نازک از رنگ آبی یا به دصورت هفت رنگ پوشیده میشود که ارزان تر از انواع دیگر است.

توپاز برای چه جواهراتی مناسب است؟

سنگ توپاز یک سنگ قیمتی زیبا است که به دلیل ماندگاری، جواهری ایده آل برای هر نوع از زیورآلات روزانه است. این سختی و همچنین در دسترس بودن آن در کریستال‌های بزرگ، آن را برای مجموعه‌ای از تراش‌های فانتزی از جمله تراش‌های مقعر که در آن شکل‌دهی سنگ قیمتی منجر به هدر رفتن زیادی می‌شود، عالی است.

تنوع زیاد رنگ ها به این معنی است که برای تطبیق توپاز با هر آلیاژ جواهرات مشکلی نخواهید داشت. از روشن‌ترین رنگ‌های نقره‌ای تا قرمزترین طلایی، رنگ مناسب توپاز را پیدا خواهید کرد.

درجه سختی آن در مقیاس Moh برابر با 8 است، درست زیر سختی یاقوت کبود و یاقوت، اما همچنین دارای شکاف کامل است به این معنی که در امتداد جهت کریستال های خود تقسیم می شود. این شکاف بیشتر برای تراش‌ها، حکاکی‌ها و نصب‌کننده‌ها نگران‌کننده است، زیرا در استفاده معمولی روزانه بعید است که ضربه‌ای با نیروی زیادی وارد شود که سنگ قیمتی توپاز را بشکند.

در حالی که سنگ های قیمتی توپاز به اندازه کافی قوی هستند تا در برابر سختی های سایش روزانه مقاومت کنند، باید مراقب باشید تا از ضربه های تیز جلوگیری شود و باید با احتیاط نگهداری شوند تا از تماس با مواد سختی که ممکن است باعث شکستن، خراشیدن یا خراشیدگی جواهر شوند، جلوگیری شود.

نحوه مراقبت از توپاز

سختی سنگ توپاز (8 در مقیاس Mohs) باعث دوام آن می شود و به این معنی است که به راحتی خراش نمی گیرد. برای تمیز کردن توپاز خود، به سادگی از آب صابون و یک پارچه نرم استفاده کنید. حتماً خوب آبکشی کنید تا باقیمانده صابون پاک شود. مانند بسیاری از سنگ های قیمتی، پاک کننده های اولتراسونیک و بخارپز توصیه نمی شود. همیشه قبل از ورزش، تمیز کردن یا انجام فعالیت‌های فیزیکی خشن مانند ورزش، جواهرات یا سنگ‌های قیمتی را بردارید. توپاز را دور از سایر سنگ های قیمتی نگهداری کنید تا از خراشیدگی جلوگیری شود. بهتر است سنگ‌های قیمتی را در پارچه‌ای نرم بپیچید یا داخل جعبه جواهراتی با آستر پارچه قرار دهید.

چگونه می توان سنگ توپاز واقعی را تشخیص داد؟

امپریال توپاز ازمایشگاهی
امپریال توپاز ازمایشگاهی

چند راه سطحی برای تشخیص اصل بودن نگین بلو توپاز شما وجود دارد. یک آزمایش خراش ساده می تواند به بررسی سختی در مقایسه با کریستال دیگر کمک کند، اما باعث آسیب به یک سطح یا سطح دیگر می شود.بنابراین پیشنهاد نمیشود. توپاز بسیار صاف و تقریباً لغزنده به نظر می رسد. توپاز واقعی به پوست شما احساس خنکی می دهد و هنگام خرید یک سنگ قیمتی کمیاب توپاز، به یاد داشته باشید که آنها ارزان نیستند، بنابراین اگر قیمت آن خیلی خوب به نظر می رسد که درست نباشد، احتمالا تقلبی است. تنها راه برای اطمینان از اصالت هر سنگ قیمتی از طریق یک آزمایش آزمایشگاهی حرفه ای با استفاده از تست های ضریب شکست یا تست های وزن مخصوص است. شناسایی توپاز بدون یکی از این آزمایشات دشوار خواهد بود.

سنگ توپاز چه ویژگی خاصی دارد؟

اگر به دنبال یک جواهرات کلاسیک و منحصر به فرد هستید، توپاز سنگ های قیمتی برای شما مناسب است. توپاز با رنگ های بی شمار و توانایی بازتاب نور و درخشندگی، سنگی است که بسیار مورد توجه است و می تواند در طیف گسترده ای از جواهرات استفاده شود. توپاز در اندازه های بزرگ نسبتاً آسان است، بنابراین اگر چیزی واقعاً دیدنی می خواهید می توانید توپاز مناسب پیدا کنید. توپاز را می توان تقریباً به هر شکل سنگ قیمتی تراش داد. هنگامی که به دنبال سنگ های قیمتی توپاز هستید، خرید از یک تیم فروش قابل اعتماد و مطمئن بسیار مهم است.

آیا توپاز می تواند تغییر رنگ دهد؟

برخی از سنگ های قیمتی توانایی قابل توجهی برای تغییر رنگ در زیر نور خورشید، نورهای فلورسنت یا رشته ای دارند، اما توپاز جواهر تغییر رنگ نیست.

چگونه می توان توپاز مرغوب را تشخیص داد؟

مانند بسیاری از جواهرات، ارزیابی کیفیت یک سنگ قیمتی بر اساس 4C، رنگ، شفافیت، تراش و قیراط است. برای توپاز، مهم ترین شاخصه، رنگ است و رنگ را می توان به سه قسمت رنگ، تن و اشباع تقسیم کرد. رنگ، رنگ اصلی سنگ، قرمز، زرد، آبی و هر رنگ مکملی مانند نارنجی، سبز، بنفش است. بنابراین، به عنوان مثال، توپاز را می توان زرد مایل به قرمز توصیف کرد. سپس تن وجود دارد، که به سادگی روشن یا تیره بودن رنگ است – آبی بسیار تیره می تواند توپاز آبی لندن را توصیف کند. در نهایت، اشباع، و این شدت یا روشنایی رنگ را مشخص می کند، در بیشتر توپازها، به دنبال رنگ های تند و زنده باشید. سنگ‌های قیمتی توپاز با کیفیت خوب معمولاً عاری از ضایعات یا لکه‌های عمده در سنگ هستند، بنابراین یک بررسی ساده با چشم غیر مسلح کافی است. توپاز یک سنگ قیمتی همه کاره و قوی است، بنابراین می توان آن را تقریباً به هر شکلی تراش داد، اما به دنبال جنبه هایی باشید که شفافیت و درخشندگی را نشان می دهد اما جلوه پنجره را کاهش می دهد. توپاز را به راحتی در اندازه های قیراط بزرگتر پیدا می کنید، اما مانند بسیاری از جواهرات رنگی، توصیه می کنیم جواهرات را در اندازه واقعی بر حسب میلی متر انتخاب کنید تا دقیقا بدانید که چه چیزی دریافت می کنید.

خواص گوهرشناسی سنگ توپاز

فرمول شیمیایی: Al2SiO4(F,OH)2 فلور حاوی سیلیکات آلومینیوم
ساختار کریستالی: منشورهای متعامد با انتهای چند وجهی، اغلب به صورت هشت ضلعی در مقطع عرضی
رنگ: بی رنگ، زرد، نارنجی، قرمز قهوه ای، آبی روشن تا تیره، صورتی-قرمز، قرمز، بنفش، سبز روشن
سختی: 8 در مقیاس Mohs
ضریب شکست: 1.609 – 1.643
تراکم: 3.49 – 3.57
تراش: کامل
شفافیت: شفاف تا شفاف
انکسار مضاعف یا انکسار دوگانه: 0.008 تا 0.016
درخشش: زجاجیه
فلورسانس: تحت UV طول موج بلند، سفید و آبی درخشش ضعیف زرد یا سبز را نشان می دهد. قهوه ای، صورتی و زرد می توانند درخشش قوی نارنجی-زرد را نشان دهند. قرمز درخشش ضعیف زرد مایل به قهوه ای را نشان می دهد

سخن پایانی

در صورتیکه به دنبال خرید سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله الماس در ایران به صورت تکی یا عمده هستید، باعث افتخار ماست که به شما عزیزان بزرگ ترین فروشگاه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ایران یعنی فروشگاه تاج محل مشهد معرفی کنیم.

همکاران ما در فروشگاه آماده دریافت سفارشات شما عزیزان و پاسخدهی به سوالات شما در مورد سنگ های قیمتی هستند.

دسته بندی سنگ های قیمتی جواهری
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
محصولات مرتبط
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback
4 ماه قبل

[…] که می توان آنها را با یک ضربه تقسیم کرد، بسیار شبیه توپاز. بنابراین، هنگام تنظیم، پرداخت مجدد یا تراش دیاموند […]

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت