سنگ فیروزه چیست؟ انواع نگین فیروزه و خواص آن

سنگ فیروزه چیست؟ انواع نگین فیروزه و خواص آن

فیروزه یک فسفات آلومینیوم است که به طور کلی نیمه شفاف تا مات و به رنگ آبی آسمانی یا سبز است که حاوی مس است. نام فیروزه از کلمه فرانسوی “turqueise” به معنای “سنگ ترک” گرفته شده است، زیرا ابتدا از طریق یک ملت ترک به اروپا منتقل شد.که احتملا فیروزه های ایران و شرق میانه بوده که از طریق ترکیه امروزی به کشور های دیگر منتقل میشده.رنگ فیروزه‌ای از این سنگ قیمتی نامگذاری شده است.

فیروزه طبیعی نپال
فیروزه طبیعی نپال

فیروزه توسط مصریان باستان و آزتک ها به عنوان سنگ جواهر و سنگ تزئینی استفاده می شد. نقاب و مقبره پادشاه توت عنخ آمون با فیروزه منبت کاری شده بود. مصریان باستان بر این باور بودند که رنگ آبی نمادی از بازسازی است، بنابراین فیروزه هم برای اهداف تزئینی و هم برای اهداف خرافی ارزشمند بود.  فیروزه همچنین توسط بومیان آمریکا در آثار هنری و جواهرات استفاده می شد، برخی از آنها معتقد بودند که این سنگ خواص محافظتی دارد. تبتی ها به خواص درمانی فیروزه اعتقاد دارند و قرن هاست که برای جواهرات فیروزه ارزش قائل بوده اند.

تشخیص نگین فیروزه اصل

فیروزه را می توان با رنگ متمایز آبی آسمانی، سبز آبی و درخشندگی مومی تا مات آن تشخیص داد. علاوه بر این، سختی 5 تا 6 موهس می تواند فیروزه را از سنگ های قیمتی مشابه مانند کریزوکولا ، واریسیت و اسمیت سونیت متمایز کند. سختی این سنگ می تواند به تشخیص فیروزه از نوع مصنوعی آن کمک کند.

منشا و منابع سنگ فیروزه

فیروزه طبیعی دامغان

فیروزه به صورت توده های بوتیروئیدی (انگور مانند) یا ندول در شکاف ها ایجاد می شود. مرغوب ترین فیروزه در شمال شرق ایران (فیروزه نیشابور) قرار دارد. ذخایر فیروزه در افغانستان، آرژانتین، استرالیا، برزیل، چین، اسرائیل، مکزیک، تانزانیا و ایالات متحده آمریکا نیز یافت می شود.در کشور ما به جز نیشابور در دامغان و شهر بابک نیز معدن های فیروزه وجود دارند.

خرید نگین فیروزه و چگونگی تعیین قیمت سنگ فیروزه اصل

رنگ سنگ فیروزه

فیروزه تنها سنگ قیمتی است که رنگی به نام خود دارد. فیروزه گاهی با مالاکیت یا کریزوکولا مخلوط می شود که باعث ایجاد ظاهر خالدار آبی و سبز می شود. فیروزه ای که در ایالات متحده یافت می شود به جای آلومینیوم حاوی آهن است، بنابراین در واقع مخلوطی از فیروزه و کالکوزیدریت است. از آنجایی که حاوی آهن است، رنگ آن نزدیک سبز است.

فیروزه عنکبوتی طبیعی نیشابور
فیروزه عنکبوتی طبیعی نیشابور

فیروزه با رنگ آبی خالص، نادر است و فیروزه عمدتاً با رگه های قهوه ای، خاکستری تیره یا سیاه پراکنده می شود که می توانند پراکنده یا متراکم باشند. این رگه‌ها یا سنگ میزبان یا سایر کانی‌ها هستند و فیروزه‌ای که دارای رگه‌ها است به عنوان ماتریس فیروزه‌ای شناخته می‌شود.در بازار ایران نام هایی مثل فیروزه عنکبوتی یا شجر هم استفاده میشود. محبوب ترین رنگ فیروزه ای آبی آسمانی است (به آن آبی تخم مرغی یا آبی ایرانی نیز گفته می شود) و پس از آن سبز است.

شفافیت و درخشندگی نگین فیروزه

فیروزه عنکبوتی مصری
فیروزه عنکبوتی مصری

فیروزه نیمه شفاف تا مات است، اگرچه مواد نیمه شفاف نادر هستند. درخشندگی مومی تا مات از خود نشان می دهد. بیشتر فیروزه ها دارای رگه های خاکستری تیره، قهوه ای یا سیاه از ماتریس  یا سایر مواد معدنی هستند. این آخال ها می توانند پراکنده یا متراکم باشند. مطلوب ترین نوع فیروزه، فیروزه شفاف، خالص و بدون رگ است. با این حال، گاهی اوقات فیروزه رگه دار دارای الگوهای جذابی است که آن را مطلوب می کند، مانند “فیروزه تار عنکبوت” (که به آن “ماتریس فیروزه تار عنکبوت” نیز می گویند) که دارای نقش های زیبای تار مانند است.

تراش و شکل  نگین فیروزه

فیروزه بیشتر برای گوشواره، سنجاق سینه، آویز گردنبند، دستبند، کمربند و حلقه تراشیده می شود. ممکن است به شکل کابوشن های بیضی یا فانتزی تراش شود. فیروزه به دلیل اینکه یکی از نگین‌های نرم‌تر است، در اشیاء زینتی نیز تراشیده می‌شود و برای خاتم استفاده می‌شود. مهره‌های فیروزه‌ای کروی برای دستبند،تسبیح ،گوشواره و گردنبند نیز مانند تکه‌های فیروزه‌ای و براده‌های فیروزه‌ای محبوب هستند.

روش های بهسازی،احیا و سنگ فیروزه تقلبی

فیروزه احیا شده کرمان
فیروزه احیا شده کرمان

از هزاران سال پیش بهسازی فیروزه توسط ایرانیان انجام میشده.فیروزه یک ماده متخلخل است، بنابراین گاهی اوقات آن را با پلیمرها، موم یا پلاستیک آغشته می کنند تا رنگ آن را افزایش داده و سطح آن را سفت کند. رنگ فیروزه ای نیز با استفاده از روغن یا پارافین، رنگ ها یا نمک مس تقویت می شود.گاهی سنگ فیروزه مرغوب و خوشرنگ است اما ضخامت کمی دارد بنابراین پشت گذاری میشود تا ضخامت برای استفاده از جواهرات افزایش یابد.

فیروزه بهسازی شده آمریکایی که با رزین و رنگ و مس میکس و بعد تراش خورده
فیروزه بهسازی شده آمریکایی که با رزین و رنگ و مس میکس و بعد تراش خورده

کارهای دیگری که در فیروزه انجام میشود مخلوط کردن پودر و تکه های کوچک فیروزه با چسب و رنگ است که بعد از تراش تشخیص آن به کمی دقت نیاز دارد.
از آنجایی که فیروزه سنگی پر طرفدار است و با بهسازی مقاوم تر میشود و قیمت مناسبتری دارد بسیاری سنگ بهسازی را ترجیح میدهند.فیروزه های کرمان به دلیل بافت متخلخلی که دارند نسبت به فیروزه های نیشابور بهتر بهسازی میشوند. بعد از بهسازی نه تنها مقاوم تر بلکه خوشرنگ تر میشوند.

هاولیت رنگ شده
هاولیت رنگ شده

انواع فیروزه تقلبی

فیروزه تقلبی از رنگ کردن کلسدونی یا هاولیت ساخته می شود. “نئولیت” تقلیدی از فیروزه با ماتریس تیره است که به “ریس فیروزه” نیز معروف است. «نئو فیروزه» یکی دیگر از فیروزه های تقلیدی با ماتریس تیره است. «فیروزه وینی» یکی دیگر از فیروزه های بدلی است. فیروزه های پرسی نیز فیروزه هایی مصنوعی هستند.تمامی تاجران معتبر جواهر هرگونه اصلاح یا اصلاح سنگ های قیمتی فیروزه را اعلام می کنند و باید به خریداران مواد مصنوعی یا بدلی اطلاع دهند.

خواص گوهرشناسی نگین فیروزه

فرمول شیمیایی: CuAl6(PO4)4(OH)8•4H2O مس حاوی فسفات آلومینیوم اساسی
ساختار کریستالی: تری کلینیک (به ندرت)؛ سنگدانه های بوتریوئیدی
رنگ: آبی آسمانی، سبز آبی، سبز سیبی
سختی: 5 تا 6 در مقیاس Mohs
ضریب شکست: 1.610 تا 1.650
تراکم: 2.31 تا 2.84
تراش: هیچ یک
شفافیت: شفاف، مات
انکسار مضاعف یا انکسار دوگانه: 0.040
درخشش: مومی، مات
فلورسانس: ضعیف؛ سبز-زرد، آبی روشن

سنگ های قیمتی مرتبط یا مشابه فیروزه

مقایسه چند سنگ مشابه فیروزه
مقایسه چند سنگ مشابه فیروزه

تشخیص و تفاوت بین فیروزه و واریسیت (واریسکایت) و کریزوکلا
فیروزه گاهی با واریسیت اشتباه گرفته می شود. با این حال، واریسیت به طور معمول سبزتر است. Chrysocolla را می توان با فیروزه اشتباه گرفت، اما فیروزه سخت تر است و درخشش مومی یا مات دارد، در حالی که کریزوکولا تمایل دارد درخشندگی زجاجیه را نشان دهد.

انواع و نام های تجاری فیروزه در زیر ذکر شده است

فیروزه ایرانی – فیروزه ایرانی با کیفیت بالا که رنگ آن به رنگ آبی آسمانی خالص است.
فیروزه کینگمن – فیروزه رنگی خوب از معدن پارک معدنی، نزدیک کینگمن، آریزونا.
فیروزه ناواهو – فیروزه ای که از جنوب غربی آمریکا با رگه های قهوه ای یا سیاه می آید.
سنگ ایلات – مخلوطی به رنگ آبی مایل به سبز از کریزوکولا، فیروزه و مالاکیت یا سایر مواد معدنی مس، که از معادن مس نزدیک ایلات، اسرائیل استخراج می شود.

خواص سنگ درمانی و چاکرا سنگ فیروزه

یک مرد بومی که با فیروزه های مکزیکی
یک مرد بومی با فیروزه های مکزیکی

فیروزه سابقه طولانی در استفاده به عنوان طلسم دارد. مصریان باستان، آمریکایی‌ها، بومیان آمریکا و تبتی‌ها برای قرن‌ها به قدرت‌های خاص فیروزه اعتقاد داشتند. برخی معتقد بودند که فیروزه می تواند از پوشنده خود در برابر آسیب محافظت کند، در حالی که برخی فکر می کردند که باعث خوش شانسی یا طول عمر می شود. علاوه بر این، برخی از فرهنگ‌ها فیروزه را با توانایی بازتاب سلامتی استفاده‌کننده تأیید کردند. رنگ آن در هنگام پوشیدن توسط افراد مبتلا به بیماری محو می شود و هنگامی که توسط افراد سالم پوشیده می شود عمیق تر و واضح تر می شود.

امروزه اعتقاد بر این است که فیروزه برای مشاغل و سفر مفید است. سنگ فیروزه رهبری و ارتباطات واضح را تسهیل می دهد. از نظر فیزیکی تصور می شود که فیروزه میگرن را کاهش می دهد و برای مغز، چشم ها، گوش ها، گردن، ریه ها و گلو مفید است. فیروزه با احساس آرامش و تعادل به خصوص تعادل نر و ماده مرتبط است.در ایران از گذشته تا به امروز این سنگ برای چشم نظر استفاده میشود.

در سیستم های اعتقادی سنتی هندو، فیروزه با پاکسازی آجنا یا چاکرای چشم و ویشودا یا چاکرای گلو مرتبط است. آجنا با غده صنوبری، غده هیپوفیز، شهود و عقل مرتبط است. ویشودا با تطهیر، خرد، ارتباط کلامی، گوش، گردن و گلو مرتبط است. فیروزه سنگ تولد ماه آذر است.
و یک سنگ زودیاک برای کمان است. در فنگ شویی، فیروزه حامل انرژی آب است.در ایران و در میان مسلمانان فیروزه به سنگ چشم زخم هم معروف است.

حدیث درباره فیروزه از حضرت محمد (ص)

همانا خداوند به من خطاب کرد : ای پیامبر! همانا من حیا می کنم از این که بنده ای در دستش انگشتر فیروزه باشد و دستش را به دعا بلند کند و من دعای او را مستجاب نکنم و دست خالی برگردم. وسائل الشیعه : 95/5 – بحارالانوار : 321/90

انگشتر فیروزه امام علی (ع)

امام علی (علیه السلام) چهار انگشتر در دست داشته اند که یکی از آنها فیروزه بوده و حضرت آن را برای پیروزی در برابر مشکلات به دست می کرده اند. المناقب : 302/3 – بحار : 62/42 – وسائل الشیعه : 98/5

حدیث درباره فیروزه از امام رضا (ع)

شخصی به امام رضا (علیه السلام) از نداشتن فرزند شکایت می‌کند. حضرت می‌فرماید : انگشتری از فیروزه بگیر و بر آن بنویس «رب لا تذرنی فردا وانت خیر الوارثین »

سلب مسئولیت: ما تمامی این مطالب را از منابع معتبر گردآوری کرده ایم، همانطور که انرژی سنگ ها را هیچ زمانی نادیده نمیگیریم اما این موضوع به معنی تایید خواص درمانی از جانب ما نیست، برای درمان بیماری ها به پزشک متخصص مراجعه کنید.

ایده های طراحی جواهرات با سنگ قیمتی فیروزه

فیروزه عجمی طبیعی نیشابور که قبل از نصب روی انشگتر روی پایه های برنجی هستند.
فیروزه عجمی طبیعی نیشابور که قبل از نصب روی انشگتر روی پایه های برنجی هستند.

فیروزه در جواهرات قبیله ای و قومی، به ویژه در سبک های بومی آمریکایی و تبتی با استفاده از نقره، محبوب است. با این حال، هنگامی که در فلز گرانبها زرد رنگ مانند جواهرات الهام گرفته از مصر قرار می گیرد، به همان اندازه خیره کننده به نظر می رسد. سنگ‌های قیمتی فیروزه‌ای بزرگ طرح‌های جسورانه‌ای ایجاد می‌کنند در حالی که براده‌های فیروزه‌ای و مهره‌های کوچک به خوبی برای طرح‌های ظریف‌تر مناسب هستند.

رنگ سرد فیروزه آن را به یک سنگ قیمتی تابستانی عالی تبدیل می کند و جواهرات فیروزه ای را می توان مطابق با هر ترجیحی ساخت، از سیم پیچی ساده یا قطعات مهره دار گرفته تا طرح های پیچیده آنتیک.برند کارتیه یک حلقه کوکتل کابوشونی فیروزه‌ای با الماس‌های طلایی زرد. و برند بولگاری از منبت فیروزه ای با سنگ های قیمتی رنگی و الماس، همچنین در طلای زرد استفاده می کند. فیروزه را می توان در جواهرات مردانه مانند حلقه و دکمه سرآستین و به عنوان تزیینات لوازم جانبی مردانه مانند کمربندهای چرمی نیز مشاهده کرد.

سنگ های قیمتی معروف فیروزه

ماسک توت انخ آمون
ماسک توت انخ آمون

احتمالاً معروف‌ترین فیروزه را می‌توان در منبت نقاب تشییع جنازه توت‌خامن پادشاه مصر دید.

در موزه بریتانیا تعدادی از آثار هنری باستانی میان‌آمریکایی که با موزاییک فیروزه‌ای پوشیده شده‌اند، از جمله سپر چوبی تشریفاتی، ماسک خدای باران و مار دو سر به نمایش گذاشته شده است.

تمامی فیروزه های این تاج ایرانی است
تمامی فیروزه های این تاج ایرانی است

تاج ملکه ماری لوئیز. که توسط ناپلئون به ملکه ماری لوئیز در زمان ازدواج آنها داده شد. در ابتدا با زمرد ست شد که در دهه 1950 توسط Van Cleef & Arpels ساخته شد. که بعداً زمردها را به عنوان تکه های جواهرات به فروش رساند، برای سنگ های قیمتی فیروزه ای تغییر یافت.

یک حلقه طلا و فیروزه که زمانی متعلق به نویسنده، جین آستن بود، در سال 2013 توسط خواننده آمریکایی کلی کلارکسون خریداری شد. با این حال، ممنوعیت صادراتی که توسط وزیر فرهنگ بریتانیا اجرا شد، به موزه جین آستن اجازه داد تا پول نقد کافی برای نگهداری انگشتر در بریتانیا جمع آوری کند. خانم کلارکسون با فروش مجدد حلقه موافقت کرد که اکنون در موزه خانه همپشایر جین آستن نگهداری می شود.

مراقبت و تمیز کردن و شارژ سنگ فیروزه

فیروزه طبیعی نیشابور
فیروزه طبیعی نیشابور

از آنجایی که سنگ فیروزه یک ماده متخلخل است، برای حفظ رنگ و درخشندگی فیروزه باید به درستی از آن مراقبت شود. فیروزه ای به گرما حساس است و اگر در معرض حرارت 250 درجه سانتیگراد قرار گیرد، رنگ آن سبز مات می شود. اگر فیروزه به مدت طولانی در معرض نور مستقیم خورشید، تعریق، روغن، عطر، مواد شوینده یا سایر مواد شیمیایی قرار گیرد، ممکن است رنگ فیروزه بد شود.و سنگ فیروزه بمیرد.

عاقلانه است که حلقه های فیروزه را قبل از شستن دست ها یا انجام کارهای خانه بردارید. علاوه بر این، هنگام لباس پوشیدن، توصیه می شود که در آخر جواهرات فیروزه ای را بپوشید و هنگام درآوردن لباس اول آن را بردارید تا در معرض اسپری مو، عطر یا محصولات آرایشی مشابه قرار نگیرید.

این گوهر ظاهرا سخت به نظر میرسد، اما در واقع نسبتا نرم است.سختی فیروزه طبیعی 5-6 در مقیاس Mohs است. از بسیاری از سنگ‌های قیمتی نرم‌تر است، اما با دقت، جواهرات و زیورآلات می‌توانند برای چندین نسل باقی بمانند. سنگ های قیمتی فیروزه را باید جدا از سنگ های قیمتی دیگر نگهداری کرد تا از خراشیدگی جلوگیری شود.

فیروزه می تواند به فشار قوی، دمای بالا و مواد شیمیایی و پاک کننده های خانگی خشن بسیار حساس باشد. از قرار دادن فیروزه در معرض سفید کننده یا اسید سولفوریک خودداری کنید. بیشتر فیروزه ها را می توان با آب گرم و صابون تمیز کرد، اما برخی از مواد رنگ شده ممکن است پایدار نباشند. برای سنگ های رنگ شده یا آغشته شده، بهتر است ابتدا یک منطقه کوچک را برای اطمینان از پایداری آزمایش کنید. سنگ ها را فقط با استفاده از یک پارچه نرم پاک کنید و حتما خوب بشویید تا باقی مانده صابون از بین برود.

سخن پایانی

در صورتیکه به دنبال خرید سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله الماس در ایران به صورت تکی یا عمده هستید، باعث افتخار ماست که به شما عزیزان بزرگ ترین فروشگاه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ایران یعنی فروشگاه تاج محل مشهد معرفی کنیم.

همکاران ما در فروشگاه آماده دریافت سفارشات شما عزیزان و پاسخدهی به سوالات شما در مورد سنگ های قیمتی هستند.

دسته بندی سنگ های قیمتی جواهری
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
محصولات مرتبط
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت