مشخصات و خواص الماس Diamond – اطلاعات جامع الماس

اطلاعات جامع الماس | گالری سنگ تاج محل مشهد

الماس شکل کریستالی شفاف و با کیفیت سنگ قیمتی کربن است و در واقع سخت ترین ماده طبیعی شناخته شده روی زمین است. الماس ها نه تنها به دلیل سختی فوق العاده استثنایی که دارد بلکه به دلیل ضریب شکست بالا(درخشش) و سرعت پراکندگی فوق العاده بالای نور مرئی بسیار ارزشمند و مشهور است. اگرچه الماس‌های بی‌رنگ یا سفید سنتی جزو محبوب‌ترین الماس‌های رنگی هستند، اما دیاموند به رنگ زرد و قهوه‌ای در واقع رایج‌ترین الماس‌ها هستند. از دیگر رنگ های دیاموند فانتزی می توان به آبی، صورتی، قرمز، سبز، نارنجی و مشکی اشاره کرد. الماس قرمز در واقع یکی از کمیاب ترین سنگ های قیمتی در جهان است. رنگ دیاموند قرمز به دلیل ناخالصی‌های شیمیایی مانند بسیاری از انواع دیگر سنگ‌های قیمتی رنگی نیست و نتیجه منحصربه‌فرد نقص‌های کوچک تشکیل‌شده در شبکه کریستالی است.

نام “الماس” از کلمه یونانی “آداماس” به معنای “شکست ناپذیر” گرفته شده است، که گواهی محض بر سختی قابل توجه و برتر آن است. ویژگی‌های فیزیکی عالی دیاموند به پیوند قوی کووالانسی چهار وجهی بین بلورهای شفاف آن نسبت داده می‌شود. هر اتم کربن منفرد به چهار اتم کربن دیگر متصل است که همه آنها بسیار نزدیک به هم قرار دارند. این سازه یک ساختار مکعبی سه بعدی بسیار قوی ایجاد می کند. الگوی کریستالی مکعبی الماس نیز کاملاً متقارن است، که به آن اجازه می‌دهد نور را در همه جهات با سرعت یکسانی شکست دهد.

نحوه تشکیل الماس

 

اکثر الماس ها تحت فشار شدید و در دمای بسیار بالا، به طور معمول در اعماق بیش از 140 کیلومتری داخل گوشته زمین تشکیل می شوند. به طور متوسط، تشکیل الماس در دوره های 1 تا 3.3 میلیارد سال رخ می دهد، تا زمانی که آنها از طریق فوران های آتشفشانی عمیق یک نوع نادر از ماگما به نام کیمبرلیت ظاهر شوند. کیمبرلیت یک سنگ آذرین پتاسیم اولترامافیک است که حاوی بسیاری از مواد معدنی دیگر مانند الیوین، دیوپسید، کلسیت، سرپانتین، گارنت و مقادیر کمی آپاتیت و همچنین کانی های مختلف گوشته بالایی است. ماگمای کیمبرلیت از دریچه‌های آتشفشانی نادری به نام لوله‌ها یا دیاترم فوران می‌کند.مراقبت از سنگ های قیمتی دیاموند

 

شناسایی الماس

 

الماس ها را می توان به راحتی از طریق آزمایش هدایت حرارتی شناسایی کرد، که در واقع یکی از رایج ترین آزمایش هایی است که امروزه توسط جواهرسازان برای تشخیص الماس از شیشه انجام می شود. الماس ها یکی از معدود سنگ های قیمتی منفرد انکساری موجود هستند و دارای ترکیب غیرقابل انکار فقط‌کربن هستند(همان گرافیت). الماس سخت ترین ماده شناخته شده روی زمین(10 در مقیاس موس) با مقاومت تراش تقریباً 140 برابر بیشتر از یاقوت کبود و یاقوت(9 در مقیاس موس) است. دیاموند دارای ضریب شکست بالا و سطح قابل توجهی از پراکندگی بالایی است. هیچ ماده دیگری نمی تواند با سختی برتر دیاموند رقابت کند. بسیاری از گوهرشناسان با تجربه اغلب می توانند الماس را تنها با درخشش قوی آن تشخیص دهند.با توجه به اینکه در روش های آزمایشگاهی مدرن سعی میشود نمونه بیشترین شباهت را به الماس طبیعی داشته باشد توصیه ما این است که از فروشگاه معتبر و یا با گواهی آزمایشگاهی معتبر این گوهر را تهیه کنید.

منبع الماس و منابع سنگ های قیمتی

الماس راف گالری سنگ تاج محل مشهد
دیاموند راف

تقریباً نیمی از الماس های جهان از آفریقای مرکزی و جنوبی می آیند. سطح تولید الماس سال به سال متفاوت است، اما از سال 2010، روسیه، بوتسوانا، کنگو، آنگولا، آفریقای جنوبی، نامیبیا، گینه، غنا، استرالیا و کانادا بزرگترین تولیدکنندگان دیاموند بودند. همچنین ذخایر قابل توجهی در هند و برزیل یافت شده است. کانادا اخیراً به یک منبع تجاری اصلی برای الماس سفید تبدیل شده است.

خرید الماس و تعیین ارزش سنگهای قیمتی الماس

رنگ دیاموند

مقیاس رنگ الماس که رنگ های فانتزی در این جدول قرار نمیگیرند
مقیاس رنگ دیاموند که رنگ های فانتزی در این جدول قرار نمیگیرند

دیاموند ها معمولاً به عنوان بی رنگ یا “سفید” شناخته می شوند، اما رایج ترین رنگ ها زرد و قهوه ای هستند. رنگ های طلایی و قهوه ای به دلیل وجود ناخالصی های نیتروژن است. الماس های قهوه ای و زرد اغلب به عنوان الماس “شامپاین” یا “کنیاک” شناخته می شوند. سایر رنگ های الماس عبارتند از صورتی، قرمز، نارنجی، آبی، سبز، خاکستری و مشکی. دیاموند آبی توسط ناخالصی های بور آبی رنگ میشوند، در حالی که سایر رنگ های فانتزی نتیجه تابش و در برخی موارد نقص شبکه کریستالی هستند. سیستم درجه بندی رنگ رسمی برای دیاموند های بی رنگ تا کم اشباع زرد و قهوه ای در مقیاس از ‘D'(کاملا بی رنگ) تا ‘Z'(زرد روشن) است. رنگ های فانتزی در مقیاسی کاملاً متفاوت درجه بندی می شوند.

شفافیت و درخشندگی دیاموند

شفافیت الماس

شفافیت الماس
شفافیت دیاموند

الماس ها درخشش قوی از خود نشان می دهند. اگرچه الماس ها می توانند شفاف تا مات باشند، اما فقط سنگ های شفاف دارای وجه هستند. بیشتر الماس‌ها به قدری دارای نقص هستند که نمی‌توانند با ارزش تلقی شوند، در واقع، تنها تقریباً 20 درصد از ذخایر دیاموند دارای ارزش سنگ‌های قیمتی هستند. از 20 درصد بازده، اکثریت قریب به اتفاق همچنان حاوی ایرادات و اجزاء هستند، حتی اگر کوچک باشند. دیاموند بی عیب و نقص فوق العاده کمیاب است.

شفافیت الماس بر اساس مقیاسی درجه بندی می شود که هم اندازه و هم نمایان بودن عیوب و اجزاء را تعیین می کند، از «FL»(بی عیب و نقص) تا «I3»(جاهای بزرگ قابل مشاهده با چشم غیر مسلح). اگرچه مقیاس درجه بندی شفافیت الماس رسمی در نظر گرفته می شود، درجه شفافیت تعیین شده برای هر نمونه می تواند بسیار متفاوت باشد، بسته به اینکه چه کسی ارزیابی را انجام داده است یا سنگ کجا ارزیابی شده است. غیر معمول نیست که دو آزمایشگاه مختلف به یک سنگ دو درجه شفافیت متفاوت داده باشند – همین امر برای تراش  و درجه بندی رنگ دیاموند های سفید صدق می کند.

تراش و شکل دیاموند

تراش الماس که تاثیر بسیاری در نمایان شدن آتش گوهر(فایر، جرقه یا چشمک هم گفته میشود) دارد
تراش دیاموند که تاثیر بسیاری در نمایان شدن آتش گوهر(فایر، جرقه یا چشمک هم گفته میشود) دارد

رایج‌ترین تراش برای الماس امروزه «تراش برلیان» است و پس از آن «تراش کوشن» است – که هر دو تلاش می‌کنند تا درخشندگی الماس را از طریق لایه‌بندی و تناسب دقیق به حداکثر برسانند. تراش های برلیان اصلاح شده، تراش های پله ای و تراش های مخلوط(تراش های رز کات) به اندازه گذشته رایج نیستند. امروزه محبوب ترین شکل دیاموند برلیان است. سایر اشکال زیباتر عبارتند از اشکی، بیضی، درخشنده، پرنس(مربع)، تراش زمردی(هشت ضلعی)، آسچر، کوشن، قلب و تریلیون(مثلثی) شکل.

بهسازی دیاموند

شامپاین، کنیاک و دیاموند های سفید بی رنگ معمولاً درمان نمی شوند. با این حال، ممکن است به طور مصنوعی تقویت شوند. حفاری لیزری را می توان برای حذف اجزاء استفاده کرد. شکاف ها و ترک ها ممکن است به طور مصنوعی با شیشه پر شوند. بسیاری از رنگ های فانتزی می توانند به طور طبیعی ایجاد شوند، اما بیشتر آنها از طریق تابش یا درمان فشار / دمای بالا تولید می شوند. الماس ها اغلب شبیه سازی می شوند. فرآیند سنتز دیاموند بسیار دشوار و گران است،

 

خواص گوهرشناسی الماس

فرمول شیمیایی: ج – کربن متبلور
ساختار کریستالی: مکعب (یا ایزومتریک)
رنگ ها: بی رنگ، زرد، قهوه ای؛ به ندرت سبز، آبی، قرمز، نارنجی، خاکستری، سیاه و سفید
سختی: 10 در مقیاس Mohs
ضریب شکست: 2.417 تا 2.419
تراکم: 3.50 تا 3.53
تراش: کامل
شفافیت: شفاف تا مات
انکسار مضاعف یا انکسار دوگانه: هیچ یک
درخشش: Adamantine – درخشش دیاموند
فلورسانس: متغیر

 

الماس: مواد مشابه یا مرتبط

زیرکون سفید

دیاموند کربن خالص است و از نظر شیمیایی همان گرافیت است. هیچ سنگ قیمتی دیگری در خانواده دیاموند وجود ندارد، اگرچه انواع مختلفی از سنگ های قیمتی بسیار مشابه وجود دارد. الماس همچنین در بیش از یک رنگ وجود دارد و اغلب رنگ‌های خاص با نام‌های خاصی معامله می‌شوند.برای الماس جایگزین هایی وجود دارد، اما هیچ‌یک نمی‌توانند حتی با درخشش و سختی دیاموند طبیعی اصیل قابل مقایسه باشند.

محبوب ترین مواد مشابه یا مرتبط و نام های تجاری:

دیاموند کنیاک، دیاموند شامپاین، دیاموند قناری، دیاموند فانتزی، زیرکون سفید، گرافیت، کوبیک زیرکونیا ، مویزانایت.

نام‌های تجاری و مواد مشابه یا مرتبط کمتر شناخته شده:

الماس سیاه طبیعی
دیاموند سیاه طبیعی

گوشنیت ، دی آنبوریت ، الماس آبی، الماس قرمز، الماس سیاه(کربنادو)، الماس بورت، یاگ(گارنت آلومینیوم ایتریم)، تیتانات استرانسیم.

باورها، خواص درمانی و چاکرا الماس

از لحاظ تاریخی، ادعا شده است که الماس دارای ویژگی های ماوراء طبیعی و متافیزیکی بسیاری است. اعتقاد بر این است که دیاموند می تواند در برابر وحشت، آفت و افسون محافظت کند. الماس می تواند افکار مثبت یا منفی را تقویت کند، به این معنی که اگر با عشق به آنها داده شود، می توانند احساسات متقابل را برگردانند. اما اگر با نیت بد داده شوند، می توانند به ” الماس نفرین شده ” تبدیل شوند. دیاموند سنگ حقیقت و پیروزی است. آنها توسط بسیاری پوشیده می شدند با این اعتقاد که به شخص کمک می کنند تا بر دشمنان خود غلبه کند و در نبردهای آنها پیروز شود. الماس سنگ چاکرای هفتم یا تاجی است و اثر بالایی در تقویت افکار و ارتعاشات ذهنی دارد.

الماس همچنین به ویژه برای کسانی که اختلالات راه رفتن در خواب دارند و برای کسانی که از نظر ذهنی آشفته هستند مفید است. دیاموند سنگ تولد ماه آوریل است و همچنین به عنوان جواهر رسمی60 سالگی استفاده می شود. اصطلاح رایج “دیاموند برای همیشه” بر اساس اعتقاد به توانایی الماس در تقویت روابط بین زوجین است.

سلب مسئولیت: ما تمامی این مطالب را از منابع معتبر گردآوری کرده ایم، همانطور که انرژی سنگ ها را هیچ زمانی نادیده نمیگیریم اما این موضوع به معنی تایید خواص درمانی از جانب ما نیست، برای درمان بیماری ها به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

ایده های طراحی جواهرات و سنگ های قیمتی دیاموند

الماس ها مهمترین جواهرات موجود امروزی هستند. ارزش بازار دیاموند به تنهایی بیش از 30 میلیارد دلار(تا سال 2012) است، در حالی که تمام سنگ های قیمتی رنگی دیگر تنها 10 تا 12 میلیارد دلار ارزش دارند. وقتی صحبت از جواهرات عروس و نامزدی می شود، الماس اولین سنگ سنتی انتخابی است. امروزه تعداد حلقه‌های نامزدی که با استفاده از الماس ساخته می‌شوند، بیشتر از سایر سنگ‌های قیمتی است. از دیگر طرح های محبوب جواهرات می توان به دستبند، طلسم، گوشواره، آویز و لوازم جانبی مردانه اشاره کرد.

الماس تراش برلیان طبیعی
دیاموند تراش برلیان طبیعی

دیاموند به دلیل درخشندگی، آتش و سختی فوق‌العاده‌شان، می‌توانند با هر چیزی که قابل تصور باشد پوشیده شوند. دیاموند ها دارای ضربه پذیری هستند، به این معنی که می توان آنها را با یک ضربه تقسیم کرد، بسیار شبیه توپاز. بنابراین، هنگام تنظیم، پرداخت مجدد یا تراش دیاموند باید دقت بیشتری به خرج داد.

مراقبت از سنگ های قیمتی و تمیز کردن جواهرات الماس

دیاموند ها سنگ های قیمتی قابل توجهی هستند که نیاز به نگهداری بسیار کمی دارند. آنها را می توان با استفاده از آب صابون ساده و یک پارچه نرم پاک کرد. پاک کننده های اولتراسونیک به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شوند، اما همیشه هنگام استفاده از این روش تمیز کردن، به خصوص با تنظیمات شکننده، مراقب باشید. دیاموند معمولاً به واکنش‌های شیمیایی حساس نیستند، اما این را نمی‌توان در مورد نصب یا چنگ هایی که الماس را در جای خود نگه می‌دارد، گفت، بنابراین هنگام تمیز کردن جواهرات الماس از مواد شیمیایی خشن اجتناب کنید.و مراقب ضربه شدید باشید.

سطوح دیاموند را می توان در دمای بالا خط انداخت، بنابراین از گرمای شدید اجتناب کنید و هنگام لحیم کاری جواهرات دیاموند دقت بیشتری داشته باشید. الماس های خود را همیشه جدا و دور از جواهرات و جواهرات دیگر از جمله الماس های دیگر نگهداری کنید. در صورت امکان، آنها را به صورت جداگانه در پارچه نرم بپیچید یا داخل جعبه جواهرات با آستر پارچه قرار دهید. همیشه قبل از ورزش، ورزش یا انجام کارهای سخت خانگی، دیاموند و جواهرات الماس را بردارید.

قیمت الماس اصل در ایران

ریسه الماس که معمولا از انواع کیفیت پایینتر ساخته میشن

ریسه الماس که معمولا از انواع کیفیت پایینتر ساخته میشن
ریسه دیاموند که معمولا از انواع کیفیت پایینتر ساخته میشن

در صورتیکه به دنبال خرید سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله الماس در ایران به صورت تکی یا عمده هستید، باعث افتخار ماست که به شما عزیزان بزرگ ترین فروشگاه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ایران یعنی فروشگاه تاج محل مشهد معرفی کنیم.

همکاران ما در فروشگاه آماده دریافت سفارشات شما عزیزان و پاسخدهی به سوالات شما در مورد سنگ های قیمتی هستند.

در صورت تمایل می توانید مقالات مرتبط در رابطه با سنگ های: اوپال، آمیتیست، زبرجد و گارنت، زمرد را از این بخش مطالعه نمایید.

دسته بندی سنگ های قیمتی جواهری
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
محصولات مرتبط
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback
5 ماه قبل

[…] های قیمتی انسان را شیفته خودشان کرده، و اوپال در کنار الماس، یاقوت، یاقوت کبود، زمرد و مروارید یکی از […]

trackback
5 ماه قبل

[…] مرتبط در رابطه با سنگ های: ماه تولد، آمیتیست و زمرد و الماس را از این بخش مطالعه […]

trackback
5 ماه قبل

[…] کرد که از یک کانی بسیار نرم( تالک) تا یک کانی بسیار سخت( الماس) متغیر بود. به استثنای الماس، مواد معدنی دیگر همگی […]

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت