کاربرد و معرفی انواع سنگ گارنت Garent – سنگ گارنت

اطلاعات جامع سنگ گارنت

سنگ گارنت یک جواهر قرمز رنگ است، اما برخلاف یاقوت سرخ، قرمزی آن بسیار شبیه شعله است، شعله ای به مانند طلوع خورشید؛ همچنین اگر سنگ گارنت به درستی تراش و پولیش داده شود، زیبایی بی نظیری را به نمایش می گذارد.

متن بالا 2000 سال پیش توسط ارسطو بیان شده است، اما علاقه ما برای این سنگ قیمتی تا به امروز ادامه دارد.

گارنت ها “خانواده مدرن” در دنیای سنگ های قیمتی هستند. این خانواده، جواهری است با تعداد زیادی برادر ناتنی شیمیایی، خواهر ناتنی معدنی، پسرعموهای کریستالی گمشده و عموهای عجیب زمین شناسی.

این گروه از مواد معدنی نزدیک به هم سنگ‌های قیمتی مختلفی را به ما داده است که تقریباً در هر رنگی ظاهر می‌شوند، اغلب و معروف‌ترین رنگ‌ها قرمز هستند و شامل رنگ سبز، نارنجی و صورتی و حتی بنفش و آبی هستند.

گارنت ها اساساً همان ساختار کریستالی هستند که از سیلیس و اکسیژن تشکیل شده و مجموعه ای از عناصر و مواد معدنی برای ایجاد تغییرات اضافه شده است. این تنوع ده‌ها دسته‌بندی را تشکیل می‌دهد، اما تنها تعداد کمی از این گونه‌ها برای ما علاقه‌مند به بخش سنگ‌های قیمتی خانواده مهم هستند.

 

گونه و انواع سنگ گارنت

گارنت به تعدادی از انواع یا گونه‌های مختلف تقسیم می‌شود، اما ما سعی می‌کنیم فقط به انواعی که می‌توان به سنگ‌های قیمتی ارزشمندی که می‌شناسیم و دوست داریم تبدیل کرد، خلاصه کنیم. انواع دیگری که برای سنگهای قیمتی استفاده نمی شوند به عنوان کاغذ سنباده، فیلتر، برای برش و انفجار واترجت و همچنین بسیاری از مصارف صنعتی دیگر استفاده می شوند.

شش گونه گارنت به طور کلی پذیرفته شده به شرح زیر وجود دارد:

گارنت راف آلماندین
گارنت راف آلماندین
 • آلماندین: رایج ترین شکل گارنت است و معمولاً به رنگ قرمز تیره تا قهوه ای مایل به قرمز است. این سخت ترین نوع گارنت است و هنگامی که به اندازه کافی شفاف باشد برای استفاده در بسیاری از سبک های جواهرات، تراش داده می شود.

  گارنت پیروپ
  گارنت پیروپ
 • پیروپ: شاید شناخته شده ترین گارنت، گونه قرمز تیره ای که می تواند رقیب یاقوت باشد،
  گارنت اسپسارتایت

   گارنت اسپسارتایت
 • اسپسارتیت: در بهترین حالت این نوع گارنت یک رنگ نارنجی روشن شعله ور با درخشندگی خاصی است که آن را به سنگ قیمتی بسیار مورد توجه تبدیل کرده است.
 • گروسولار: در خالص ترین حالت خود، این شکل از گارنت بی رنگ است اما ناخالصی ها می توانند این گوهر را به تعدادی رنگ زیبا از جمله تساوریت یا ساورایت با سبز نادر، یکی از با ارزش ترین گارنت های موجود تبدیل کنند.
 • آندرادیت: این براق‌ترین گارنت است و در رنگ‌های زیادی وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها سبز و مشکی است، اما اصطلاح آندرادیت اغلب برای توصیف سنگ‌های قیمتی استفاده نمی‌شود، که معمولاً به گروه‌ها یا انواع بیشتری تقسیم می‌شوند، از جمله گارنت‌های بسیار ارزشمند دمانتوئید.که در ایران هم موجود است.

  گارنت یوارویت
  گارنت یوارویت
 • یوواروویت: منحصراً برای نوع گارنت، این سنگ قیمتی فقط در رنگ سبز ظاهر می شود. بسیار کمیاب است و معمولاً به صورت کریستال های کوچک تولید می شود.

موارد ذکر شده شش نوع اصلی گارنت هستند و اینها شش نام رسمی شناخته شده برای خانواده گارنت هستند، اما بسته به مواردی مانند نام تجاری، رنگ، منابع یا ترکیبی از دو یا چند مورد از موارد دیگر به گروهی تقسیم می شوند. جذابیت گارنت این است که هر گارنت در کجای این خانواده متنوع قرار می گیرد.

رودولیت ها ترکیبی از پیروپ و آلماندین هستند و دارای رنگ ارغوانی لذت بخشی هستند، مالایا مخلوطی از پیروپ و اسپسرتایت است و به رنگ نارنجی صورتی تا نارنجی متمایل به قرمز است و گاهی اوقات گارنت امپریال نامیده می شود. یکی دیگر از ترکیبات پیروپ/آلماندین، گارنت‌های کالر چنج است که در ماداگاسکار و تانزانیا کشف شد، که بسته به نور خورشید یا نور مصنوعی، توانایی کمیاب تغییر رنگ را دارند.

گارنت استار
گارنت استار

شکل غیرمعمول گارنت که در اینجا قابل ذکر است، گارنت استار است که عمدتاً مات با رنگ های قهوه ای مایل به قرمز یا قرمز متمایل به سیاه است و یک ستاره 4 پرتو یا گاهی حتی یک ستاره 6 پرتو را نشان می دهد. این پدیده ناشی از ایرادات آخال‌های سوزن روتیل است که به درستی در راستای بازتاب نور در الگوی ستاره‌ای قرار گرفته‌اند.

گارنت هسونیت
گارنت هسونیت

علاوه بر این ما گارنت سبز بسیار ارزشمند، تساوریت، ملانیت قرمز تیره یا سیاه، گارنت مالی زرد مایل به سبز، هسونیت رنگ نارنجی، دمانتوئید سبز و گارنت تمشک صورتی مایل به قرمز را داریم. این تنها تعدادی از لیست طولانی انواع گارنت قابل دستیابی است.

برخی از نام‌های عجیب و غریب برای بسیاری از انواع فرعی گارنت‌ها مانند ماندارین، نعناع، ​​انگور فرنگی، غروب طبیعی، آبی ماسایی استفاده می‌شود که ممکن است جواهرات خوبی باشند یا نباشند، اما نام‌ها در دفاتر بازاریابی و فروش سنگ اختراع شده‌اند.

البته برخی از گونه های گارنت ارزشمندتر از سایرین هستند. ما در این مقاله رنگ، شفافیت، برش و قیراط را به تفصیل مورد بحث قرار خواهیم داد، اما در اینجا یک نشانه کلی از گرانترین نوع گارنت وجود دارد.

گارنت های ساورایت که در شرق آفریقا استخراج می شود یک سنگ قیمتی سبز رنگ خیره کننده است که به تازگی کشف شده است و نمونه های اصلی آن می توانند تا 5000 دلار در هر قیراط یا حتی بیشتر به فروش برسند. گارنت ساورایت در گالری تاجمحل موجود است. گارنت دمانتوئید مملو از آتش و درخشندگی است و سنگ‌های قیمتی که از کوه‌های اورال در روسیه به دست می‌آیند، احتمالاً نادرترین شکل گارنت هستند. این جواهرات روسی می تواند 1000 دلار در هر قیراط باشد در حالی که گارنت های دمانتوئید موجود در نامیبیا هنوز زیبا هستند اما بسیار مقرون به صرفه تر هستند.گارنت های دمانتویید ایران نیز کیفیت و زیبای خاصی دارند.

گارنت رودولایت
گارنت رودولایت

رنگ های گارنت

وقتی کسی به گارنت فکر می‌کند، رنگی که معمولاً به ذهن متبادر می‌شود قرمز است، قرمز تیره، اما گارنت‌ها در رنگ‌های متنوعی وجود دارند، که وقتی به پس‌زمینه‌های متنوع سنگ‌های قیمتی فکر می‌کنیم، تعجب‌آور نیست.

در بیشتر سنگ‌های قیمتی، تغییرات رنگی ناشی از ناخالصی‌های درون کریستال‌های میزبان است. در مورد گارنت ها هم همین داستان است، اما با چنین ترکیبی از مواد شیمیایی، تصمیم گیری در مورد اینکه چه ماده معدنی باعث ایجاد کدام رنگ می شود، کمی دشوار است. برخی از سنگ های قیمتی، از جمله برخی از گارنت ها، رنگ خود را از فرمول شیمیایی اولیه و بخشی از ساختار فیزیکی سنگ میگیرند، نه از ناخالصی اضافه.

ما سعی داریم تا این مقاله مانند یک درس شیمی به نظر نرسد، بنابراین تا جایی که می توانیم ساده بیان میکنیم. گارنت های قرمز و قهوه ای معمولاً به دلیل وجود آهن در هنگام تشکیل قرمز و قهوه ای، نارنجی و صورتی از منگنز، سبز از آلومینیوم، کروم یا وانادیوم و زرد از کلسیم هستند. این ناخالصی‌های معدنی می‌توانند به صورت ترکیبی نیز ایجاد شوند، بنابراین ترکیب آهن و کروم ممکن است گارنت بنفش ایجاد کند. تقریباً مانند مخلوط کردن رنگ‌ها، تقریباً هر رنگی با لمس این ماده شیمیایی و کمی از آن یکی در دسترس است.

در این مرحله شاید بهتر باشد بگوییم که یک ماده شیمیایی، به عنوان مثال منگنز، می تواند باعث ایجاد رنگ های مختلف در سنگ های قیمتی مختلف، نارنجی در گارنت، قرمز در تورمالین و سیاه در پسیلوملان شود.

گارنت ساورایت (تساوریت)
گارنت ساورایت (تساوریت)

چند نامزد برای کمیاب ترین رنگ در گارنت وجود دارد. گارنت‌های اسپسارتین نارنجی-قرمز غنی که به نام ماندارین شناخته می‌شوند کمیاب و گران‌قیمت هستند و سه گارنت سبز غنی، تساوریت، دمانتوئید به همان اندازه سبز و گارنت یوارویت وجود دارد. اما احتمالاً کمیاب ترین ان ها گارنت کالر چنج (تغییر رنگ ) از ماداگاسکار و تانزانیا است که می تواند در نور روز آبی به نظر برسد اما در نورهای مصنوعی به قرمز یا بنفش تبدیل شود. همانطور که معمولا در مورد سنگ های قیمتی اتفاق می افتد، این گارنت های رنگی کمیاب نیز گران ترین هستند.

به نظر می رسد آبی ساده که تغییر رنگ نمی دهند تنها رنگی هستند که گارنت ها در آن ظاهر نمی شوند.

 

شفافیت گارنت

اگر بخواهید دو سنگ قیمتی با رنگ و آتش یکسان با اندازه و تراش داشته باشید، شفاف ترین سنگ با کمترین لک ارزشمندتر خواهد بود. این برای گارنت نیز صدق می کند. یک سنگ قیمتی معمولی گارنت رنگی، باید حداقل از نظر چشمی تمیز بدون هرگونه لکه یا ضایعات باشد.

مورد بالا در رابطه با سنگ های قیمتی، کمیاب تر و ارزشمندتر متفاوت می شود، چون داستان کمی تغییر می کند.

درسته که سنگ شفاف بهتر است، اما لکه‌ها و ایرادات درون سنگ تا حدودی قابل قبول و بخشی از ویژگی سنگ‌های قیمتی گران‌قیمت است.

گارنت دمانتوئید با ناخالصی دم اسب
گارنت دمانتوئید با ناخالصی دم اسب

گارنت‌های دمانتوئید احتمالاً باارزش‌ترین عضو خانواده گارنت‌ها هستند، اما وجود آخال‌ها «دم اسبی» در واقع می‌تواند ارزش آن را افزایش دهد. این به‌اصطلاح دم اسب‌ها، عیوب طلایی مانند مو هستند و از نوعی آزبست( کاملاً ایمن) ساخته شده‌اند. این گنجاندن منحصر به فرد دم اسبی در گارنت دمانتوئید نادر روسی توسط کلکسیونرها به عنوان قابل اطمینان ترین نشانه منشاء روسی در نظر گرفته می شود، زیرا دمانتوئید رایج نامیبیا فاقد این گنجاندن متمایز است.

یکی دیگر از گارنت های گران قیمت و کمیاب، گارنت یوارویت است و این سنگ در بهترین حالت عموماً بلورهای ریزی دارد بنابراین شفافیت واقعاً به آن نمی رسد.

سومین گارنت سبز با قیمت ممتاز، تساوریت (یا ساورایت ) است و این بیشتر برای یک سنگ قیمتی با کیفیت بالا است. هر چه تمیزتر باشد بهتر است، اما تقریباً انتظار می رود که یک جواهر طبیعی بزرگ ممکن است دارای معایبی باشد، حتی اگر از نظر چشم تمیز در نظر گرفته شود.

 

معنای معنوی سنگ گارنت

گارنت از عصر برنز به هر شکلی توسط انسان مورد استفاده قرار گرفته است، بنابراین گارنت یک سنگ معنوی بسیار قدرتمند است. میراث ترکیبی، مجموعه رنگ ها و ترکیبی از مواد شیمیایی مختلف به این معنی است که هیچ معنای مقدس واحدی برای این سنگ وجود ندارد.

همچنین این واقعیت که در طول قرن ها گارنت ها با سنگ های قیمتی دیگر اشتباه گرفته شده اند و بالعکس، نباید غافل شد.

به طور سنتی گارنت ها سنگ های قرمز هستند و نماد باستانی دوستی هستند – مبادله یک هدیه گارنت بین دوستان از ملاقات مجدد آنها محافظت می کند. آن را به عنوان حرز می پوشیدند تا صاحب آن را در جاده سالم نگه دارد و از بیماری یا حمله محافظت کند.

امروزه طیف گسترده ای از گارنت ها موجود است و به طور کلی آنها یک کریستال پاک کننده، یک سنگ متعادل کننده هستند و باعث احساس امنیت و محافظت و به شما اعتماد به نفس و ثبات عاطفی برای کنار آمدن با زمان های آشفته می دهد.

شش گونه اصلی گارنت با ترکیب شیمیایی، منابع و رنگ‌های خاص خود وجود دارد، بنابراین از نظر روحی و جسمی تأثیرات خاص خود را بر روی شما خواهند داشت.

گارنت گروسولار که شامل سنگ قیمتی بسیار ارزشمند تساوریت است، گارنت خوش شانسی است که شادی، سرگرمی و عشق را به زندگی شما می آورد و در عین حال نگرانی ها و ترس ها را از بین می برد. این به شما یادآوری می‌کند که سرعت خود را کم کنید و از آنچه که زندگی برای شما ارائه می‌دهد لذت ببرید و شور و شوق شما را افزایش می‌دهد.

گارنت آلماندین رایج ترین شکل گارنت است و بخش عمده سنگ های قرمز جذابی را تشکیل می دهد که در طول زمان گارنت را بسیار معروف کرده اند. قیمت کمتر بر قدرت این گوهر برای تحریک استقامت و قدرت شما هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی تأثیر نمی گذارد. این به شما کمک می کند تا از بازداری هایی که شما را از پیشرفت شخصی و تغییرات زندگی باز می دارند کنار بگذارید.

گارنت پیروپ نوع زیبایی با رنگ قرمز تیره . که بسیار مورد علاقه هستند و جای تعجب نیست که آنها اغلب با یاقوت سرخ اشتباه گرفته می شوند و مانند یاقوت‌ها قلب شما را به روی انواع عشق باز می‌کنند. این سنگ به شما احساس شور و نشاط، خلاقیت، شجاعت و میل به لذت بردن از زندگی را می دهد.

اینها برخی از انواع شیمیایی گارنت هستند، اما رنگ آنها نیز می تواند بر قدرت آنها تأثیر بگذارد. قرمز رایج‌ترین و آشکارا قوی‌ترین سنگ است.

گارنت سبز یک کریستال است که نشان دهنده تولد، خلقت، تکامل و تجدید، نماد مادر طبیعت است. این باعث تشویق روابط شخصی یا عاشقانه جدید و سرمایه گذاری های تجاری جدید می شود. نارنجی رنگی شاد و گرم است که باعث شادی می شود. بنفش با تجمل، قدرت و خرد مرتبط است.

 

تاثیر سنگ گارنت و چاکراها

چاکراها مراکز انرژی در بدن شما هستند که به نام چی یا پرانا نیز شناخته می شوند. هفت چاکرا در سرتاسر بدن وجود دارد که هر کدام بر وضعیت فیزیکی، عاطفی یا روانی خاصی تأثیر می‌گذارند و هر کدام یک رنگ مرتبط دارند. هفت چاکرا به شرح زیر است، تاج با رنگ بنفش، چشم سوم( نیلی)، گلو( آبی)، قلب( سبز)، شبکه خورشیدی( زرد)، مقدس( نارنجی) و ریشه( قرمز) مرتبط است. بسته به اینکه کدام رنگ در سنگ جواهر گارنت شما غالب است، تعیین می کند که روی کدام چاکرا بیشترین تأثیر را خواهد داشت.

گارنت بیشترین تأثیر را روی چاکراهای ریشه و قلب دارد زیرا سنگهای قیمتی عمدتاً قرمز یا سبز هستند اما شبکه خورشیدی و چاکراهای مقدس از گارنت های نارنجی و زرد بهره می برند.

 

 

فواید سنگ درمانی گارنت برای سلامتی

گارنت به دلیل فواید فراوانی که دارد ابتدا به عنوان یک ماده سم زدا و سپس به عنوان راهی برای بازگرداندن تعادل بدن به حداکثر قدرت خود، سنگ سلامت نامیده می شود. اگرچه همه گارنت ها قرمز نیستند، اما همچنان رابطه خاصی با سیستم قلبی عروقی دارند، فشار خون را عادی می کنند، ضربان قلب را تنظیم می کنند و جریان خون را افزایش می دهند که البته منجر به سلامت اندام ها، گردش خون و احساس سلامت عمومی می شود. کسانی که از آرتروز و روماتیسم رنج می برند می توانند از سنگ گارنت بهره زیادی ببرند.
استفاده از این سنگ به عنوان یک جواهر ساده ترین راه برای تأثیر کریستال بر بدن شما است. سنگ‌ها و رنگ‌های خاصی با قسمت‌های مختلف بدن ارتباط دارند، برای مثال گارنت‌ها به چاکرای پایه و چاکرای قلب متصل هستند، بنابراین آویز می‌تواند ایده‌آل باشد.

در غیر این صورت می توان این سنگ ها را در کیف یا جیب قرار دهید و به عنوان سنگ محک در طول روز استفاده کرد.  هنگام مدیتیشن کریستال ها را نگه دارید یا در دامان خود قرار دهید. ساده‌تر از همه، فقط با کریستال‌ روی بدن خود دراز بکشید و در صورت امکان با نقاط چاکرا در یک ردیف قرار بگیرید. آنها را در حمام قرار دهید( بررسی کنید که سنگ خاص در برابر آب نفوذ ناپذیر است). خانه خود را با کریستال ها تزئین کنید، کریستال های خاص محیط کار را تقویت می کنند، بنابراین آنها را روی میز خود نگه دارید، بقیه به شما کمک می کنند تا آرامش داشته باشید، بنابراین آنها را در سالن یا اتاق نشیمن نگه دارید.

گارنت ها باید اغلب با قرار دادن آنها در زیر آب جاری به مدت 4 یا 5 دقیقه تخلیه شوند و سپس آنها را با کریستال های دیگر قرار دهید تا دوباره کاملاً شارژ شوند.

سلب مسئولیت: ما تمامی این مطالب را از منابع معتبر گردآوری کرده ایم، همانطور که انرژی سنگ ها را هیچ زمانی نادیده نمیگیریم اما این موضوع به معنی تایید خواص درمانی از جانب ما نیست، برای درمان بیماری ها به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

قیمت گارنت

گارنت ها در طیف کاملی از قیمت ها از یک سنگ قیمتی دوست داشتنی اما مقرون به صرفه پیروپ قرمز با چند دلار در هر قیراط تا یک گارنت تساوریت یا دمانتوئید که هزاران دلار در هر قیراط هزینه دارد، عرضه می شود.

لیست قیمت گارنت
رنگ محدوده وزن محدوده قیمت / USD
گارنت آلماندین 1 قیراط 5 تا 20 دلار در هر قیراط
گارنت آلماندین 2 قیراط 20 تا 60 دلار در هر قیراط
گارنت تغییر رنگ 1 قیراط 45 تا 200 دلار در هر قیراط
گارنت تغییر رنگ 2 قیراط 90 تا 500 دلار در هر قیراط
گارنت دمانتوئید 1 قیراط 60 تا 800 دلار در هر قیراط
گارنت دمانتوئید 2 قیراط 80 تا 2000 دلار در هر قیراط
گارنت گروسولاریت 1 قیراط 45 تا 80 دلار در هر قیراط
گارنت گروسولاریت 2 قیراط 80 تا 300 دلار در هر قیراط
گارنت هسونیت 1 قیراط 10 تا 50 دلار در هر قیراط
گارنت هسونیت 2 قیراط 20 تا 100 دلار در هر قیراط
گارنت مالی 1 قیراط 40 تا 200 دلار در هر قیراط
گارنت مالی 2 قیراط 50 تا 300 دلار در هر قیراط
گارنت پیروپ 1 قیراط 4 تا 20 دلار در هر قیراط
گارنت پیروپ 2 قیراط 8 تا 50 دلار در هر قیراط
گارنت رودولیت 1 قیراط 15 تا 70 دلار در هر قیراط
گارنت رودولیت 2 قیراط 20 تا 200 دلار در هر قیراط
گارنت اسپسارتیت 1 قیراط 25 تا 150 دلار در هر قیراط
گارنت اسپسارتین 2 قیراط 50 تا 400 دلار در هر قیراط
گارنت ستاره ای هر وزن 3 تا 50 دلار در هر قیراط
گارنت تساوریت 1 قیراط 100 تا 1000 دلار در هر قیراط
گارنت تساوریت 2 قیراط 200 تا 3000 دلار در هر قیراط

 

گارنت ها در طول تاریخ با یاقوت سرخ اشتباه گرفته شده اند در حالی که این روزها با کمک روش های علمی این کار بسیار دشوار شده است، باز هم برخی از فروشندگان ممکن است تلاش کنند تا گارنت قرمز پر رنگ زیبا را به جای یاقوت نشان دهند!

 4C : رنگ، وضوح، تراش و اندازه قیراط همیشه باید راهنمای شما در هنگام خرید هر سنگ قیمتی رنگی باشد و درمورد گارنت ها نیز همین طور است و با چنین طیف گسترده ای از رنگ ها، شفافیت و حتی سختی، باید دقت زیادی به خرج داد.

منبع گارنت معمولاً با یک یا دو استثنا بر قیمت تأثیر نمی گذارد، یک سنگ قیمتی با کیفیت خوب، مهم نیست که از کجا آمده است. با این حال، گارنت‌های با ارزش دمانتوئید که از کوه‌های اورال روسیه می‌آیند، با ارزش‌ترین و قیمت‌های بسیار بالاتر از گارنت‌های موجود در نامیبیا یا زئیر در آفریقا یا بخش‌هایی از اروپا هستند. تساوریت یک نام تجاری برای گارنت سبز کشف شده در مرز کنیا و تانزانیا است و تقریباً فقط از این منطقه منشأ می‌گیرد، اگرچه نمونه‌های مشابهی در ماداگاسکار یافت شده است.

 

نحوه اکتشاف سنگ گارنت

گارنت یکی از باستانی ترین سنگ های قیمتی شناخته شده برای بشر است که سابقه ای بیش از 5000 سال دارد و در میان مصنوعات مصر باستان و سومری کشف شده است.

یونانیان و رومیان باستان با امپراتوری های شرقی برای گارنت های قرمز معامله می کردند که احتمالاً قبل از تولد مسیح در هند و سریلانکا استخراج شده بود. در کتاب مقدس قوم یهود، تلمود، یک گارنت قرمز بزرگ تنها نور کشتی نوح بود.

تجزیه و تحلیل شیمیایی نشان داده است که این گارنت‌های دنیای مدیترانه از جنوب آسیا آمده‌اند، اما گارنت‌های کشف‌شده در شمال اروپا در مناطق فعلی جمهوری چک و روسیه استخراج شده‌اند.

نام مدرن گارنت توسط فیلسوف آلبرتوس مگنوس معرفی شد. وی در سال 1270 این ماده معدنی را گراناتوس به معنای دانه توصیف کرد که احتمالاً به دلیل شباهت تک بلورها به دانه های انار است.

زمانی که سنگ‌های قیمتی دمانتوئید در کوه‌های اورال کشف شد، روسیه محل کشف گارنت جدید بود. درخشندگی و رنگ آتشی استثنایی آنها باعث شد که به دلیل شباهت به الماس، دمانتوئید نامیده شوند. رنگ سبز تیره آنها را به یک گارنت محبوب و ارزشمند تبدیل کرده است.

اخیراً رقیبی برای دمانتوئید کشف شده است. زمین‌شناس اسکاتلندی، کمپل بریجز، که در معرفی تانزانیت به جهان نیز نقش داشتن، یک سنگ قیمتی سبز رنگ خیره‌کننده برای برابری با زمرد قدرتمند در تپه‌های مرلینی تانزانیا کشف کرد.

 

گارنت چگونه تشکیل می شود؟

با انواع مختلف و فرمول های شیمیایی بسیار مختلف، گارنت می تواند به روش های مختلفی تشکیل شود، اما به طور کلی، کریستال های گارنت زمانی تشکیل می شوند که سنگ های رسوبی تحت فشار شدید و گرمای شدید قرار می گیرند، اغلب در موردی که دو صفحه قاره ای با هم همگرا می شوند. گرما و فشار اساساً سنگ را ذوب می کند و با سرد شدن در شکاف ها و شکاف های اطراف سنگ دگرگونی متبلور می شود. گارنت یک ماده سیلیکاته است و در صورت مخلوط شدن با سایر ناخالصی های شیمیایی کریستال هایی در رنگ های مختلف ایجاد می کند.

گارنت ماده بسیار سختی است و در طول میلیون‌ها سال سنگ های اطراف می‌تواند فرسوده شود و گارنت‌های باقی‌مانده را می‌توان در نهرهایی که در آن معدن‌کاران آبرفتی منتظر هستند، شسته شود. گارنت‌هایی که در سنگ‌های بسیار قوی‌تر تشکیل شده‌اند یا از نظر زمین‌شناسی جوان‌تر هستند، می‌توانند از طریق شفت‌هایی که در کوه‌ها بریده شده‌اند و رگه‌های کریستال‌ها دسترسی پیدا شوند.

 

گارنت کجا یافت می شود؟

ماده معدنی گارنت در سراسر جهان یافت می شود و به شکل پایه آن کاملاً رایج است و به صورت صنعتی به عنوان ماده ساینده برای کاغذ سنباده یا فیلتر استفاده می شود. با این حال به عنوان یک سنگ قیمتی، به سختی استخراج می شود.

گونه ها و انواع مختلف گارنت در نقاط مختلف جهان استخراج می شوند، دمانتوئید گرانبها در روسیه و نامیبیا و ایران، ساورایت در کنیا و تانزانیا، رودولیت قرمز مایل به صورتی در هند و سریلانکا، گارنت ماندارین در نامیبیا، اما تولیدکنندگان برتر گارنت استرالیا، ایالات متحده، هند و چین هستند.

 

آیا گارنت قابل بهسازی است؟

جدا از تراش و پرداخت استاندارد، گارنت به هیچ وجه تحت بهسازی قرار نمی گیرد.

در دنیای سنگ های قیمتی گارنت ها معمولا تحت تأثیر گرما یا تابش قرار نمی گیرند،

گزارش ها و شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه سنگ های قیمتی دمانتوئید روسیه برای بهبود رنگ و شفافیت حرارت میبینند. بهسازی در دماهای پایین است و در آزمایشگاه قابل شناسایی نیست، بنابراین باید به فروشنده ای که جواهرات خود را خریداری می کنید اعتماد کنید.

 

سنگ گارنت برای چه جواهراتی مناسب است؟

گارنت ها در مقیاس سختی Mohs دامنه نسبتا وسیعی دارند، گارنت های دمانتوئید در مقیاس 6.5 تا 7 و پیروپ و تساوریت از 7 تا 7.5 هستند. همه گارنت ها بین 6.5 و 7.5 قرار دارند بنابراین به اندازه کافی قوی هستند که تقریباً در هر سبکی از جواهرات استفاده شوند، البته به شما پیشنهاد می کنیم هنگام فعالیت شدید مانند ورزش، باغبانی یا تمیز کردن خانه، زیور الات را استفاده نکنید.
کریستال ها باید با دقت نگهداری شوند تا از تماس با مواد سختی که ممکن است باعث شکستن، خراشیدن یا خراشیدگی جواهر یا هر سنگ نرم تری که ممکن است توسط گارنت خراشیده شود، جلوگیری شود.

گارنت در طیف رنگ‌های خیره‌کننده و عمدتاً با قیمت‌های بسیار مقرون‌به‌صرفه عرضه می‌شود، اما اغلب در اندازه‌های بسیار بزرگ یافت نمی‌شود، بنابراین هنگام فکر کردن به طرحی برای جواهرات خود، این را در نظر داشته باشید. گارنت های معمولی برای سهولت در ساخت جواهرات به اشکال استاندارد و اندازه های استاندارد بریده می شوند، اما تساوریت و دمانتوئید گران قیمت معمولاً به گونه ای برش داده می شوند که بهترین کیفیت سنگ های قیمتی را به بهترین نحو نشان دهند.

اگر نگین گارنت را در یک فلز قرار می دهید، انتخاب فلز به سلیقه شما بستگی دارد و انتخاب رنگ به این معنی است که می توانید چیزی را پیدا کنید که با هر آلیاژ فلزی و با هر رنگی مطابقت داشته باشد.

 

گارنت سنگ تولد چه ماهی است؟

این جواهرات در طول سال ها تغییر کرده اند، نامشان تغییر کرده، با جواهرات دیگر اشتباه گرفته شده و از فرهنگی به فرهنگ دیگر متفاوت است.

گارنت اکنون سنگ تولد ماه ژانویه است. حدود 100 سال پیش، صنعت جواهرات در ایالات متحده تصمیم گرفت تا سنگ‌های تولد “رسمی” را برای هر ماه تعیین کند. هر یک از طیف عظیمی از گارنت ها می تواند یک هدیه ایده آل برای عزیزان متولد این ماه باشد.

 

حقایق جالب در مورد سنگ گارنت

معدنچیان در آریزونا به غیرمعمول ترین روش کمک می گیرند. مورچه‌هایی که خانه‌های جدید را حفر می‌کنند اغلب سنگ‌های قیمتی گارنت کوچکی را می‌بینند که راه‌های عبور آنها را مسدود کرده است، بنابراین آنها را به سطح می‌کشند و دور می‌کنند. باران آن‌ها را از دامنه‌های تپه به حوضچه های کوچکی می‌کشاند که محلی‌ها می‌توانند این جواهرات کوچک آماده را جمع‌آوری کنند. به آنها گارنت مورچه می گویند!

 • گارنت هدیه ای عالی برای دومین سالگرد ازدواج است.
 • اشراف و سیاستمداران روم باستان از حلقه های گارنت حک شده به عنوان مهر، برای مهر موم کردن بر روی اسناد مهم استفاده می کردند.
 • هزاران سال پیش، گردنبندهای گارنت قرمز بر گردن فراعنه مصر پوشیده می شد و با اجساد مومیایی شده آنها به عنوان اموالی گرامی برای زندگی پس از مرگ دفن می شد.
 • گارنت به عنوان طلسم در جنگ های صلیبی در قرن 11 و 12 برای مسیحیان و دشمنان مسلمان آنها استفاده میشد. این سنگ جنگجو نام داشت و در بسیاری از نبردها حمل می شد.
 • بزرگترین گارنت تاریخ در شهر نیویورک یافت شد!

در سال 1885، کارگرانی که در فاضلاب زیر شهر نیویورک کار می کردند، یک گارنت 10 پوندی( 4.5 کیلوگرمی) را کشف کردند که به اندازه یک توپ بولینگ بود! این گارنت بعدا جورج اف کونز نامگذاری شد، گارنت کونز اکنون در موزه تاریخ طبیعی آمریکا نگهداری میشود.

 • بزرگترین تساوریتی که تا به حال پیدا شده است.

سنگ قیمتی تساوریت به رنگ سبز تیره در شرق آفریقا کشف شد و کمی کوچکتر از گارنت Kunz است، اما با 325 قیراط و شفافیت بیش از 2 میلیون دلار ارزش دارد.

 • سنگ قیمتی ویاگرا!

از نظر فیزیکی، گارنت در صورتی که روی قسمت مناسب بدن قرار گیرد می تواند به مردان در اتاق خواب کمک کند.

 

نحوه مراقبت از گارنت

آب گرم و صابون و یک برس نرم امن ترین راه برای تمیز کردن تمام سنگ های قیمتی هستند و گارنت نیز از این قاعده مستثنی نیست. پاک کننده های اولتراسونیک ممکن است همراه با گارنت استفاده شوند، اگرچه معمولاً توسط متخصصان توصیه نمی شوند زیرا ارتعاشات می تواند تنظیمات جواهرات را شل کند و باعث گم شدن گارنت های شما شود.

پس از تمیز کردن گارنت با مواد شوینده ملایم، آن را با آب تمیز بشویید و با یک پارچه نرم خشک کنید. خشک کردن یک سنگ قیمتی در هوا، لکه‌های بدی به جا می‌گذارد و درخشش گارنت را کدر می‌کند.

گونه های گارنت بسیار بادوام هستند، اما اگر به درستی نگهداری نشوند ممکن است آسیب ببینند. هر قطعه گارنت باید جدا از سایر سنگ های قیمتی و قطعات جواهرات در یک محفظه اختصاصی از جعبه جواهرات با آستر پارچه، در مکانی خنک و خشک قرار گیرد.

یکی دیگر از روش‌ها، استفاده از پاکت‌های کاغذی بدون اسید است که به آنها «پاکت کاغذ بسته» یا «کاغذ الماس» می‌گویند تا سنگ‌های قیمتی با سختی یکسان را در کنار هم و در یک جعبه سازمان‌دهنده کاغذ بسته‌بندی کنند. شیشه های شیشه ای با فوم یا پارچه برای کسانی که می خواهند سنگ های قیمتی و جواهرات شل خود را به نمایش بگذارند بسیار مناسب است.

 

نحوه تشخیص سنگ گارنت اصل؟

بدیهی است که خرید یک سنگ جواهر تایید شده از یک فروشنده معتبر بهترین رویکرد است، اما زمانی که شما به دنبال یک سنگ قیمتی عالی یا معامله ای هستید این همیشه امکان پذیر نیست!

گارنت ها طیف وسیعی از قیمت ها را از بسیار مقرون به صرفه تا بسیار گران پوشش می دهند. برای خرید گارنت های ساده پیروپ قرمز، بهتر است یک تامین کننده خوب را پیدا کنید که به آن اعتماد دارید و آنها را بدون هزینه هیچ گواهی خریداری کنید. با این حال هر چه گارنت گرانتر باشد، باید بیشتر مراقب باشید.

با چند بررسی ساده می توان یک گارنت واقعی از شیشه یا یک سنگ قیمتی مشابه ارزانتر تشخیص داد. گارنت را نزدیک چشم خود قرار دهید و به منبع نور در فاصله 2 متری نگاه کنید. در داخل سنگ شما باید بتوانید رنگین کمانی را که شامل رنگ های زرد و سبز است تشخیص دهید. بدون رنگین کمان یا بدون سبز و زرد به این معنی است که احتمالاً گارنت نیست.

تست خراش یا سختی سنج: گارنت ها در مقیاس سختی Mohs حدود 7 هستند، بنابراین یک تیغه فولادی یا یک میخ آهنی نباید بتواند سطح را خراش دهد، اگر می تواند گارنت نیست.البته که این روش پیشنهاد نمیشود

اگر به فکر خرید یک سنگ گارنت با ارزش تساوریت (ساورایت) یا دمانتوئید هستید، نمی‌توانیم بر اهمیت یک فروشنده قابل اعتماد با سیاست بازگشت خوب تأکید کنیم. سنگ باید دارای گواهینامه باشد یا باید بتوانید سنگی را که خریداری کرده اید با امکان بازگشت گواهینامه دریافت کنید، اگر آن چیزی که ادعا می شود نیست.(تمامی گوهرهای گالری تاجمحل با درخواست شما به ازمایشگاه سنگ شناسی معتبر برای سنجش ارسال میشود.)

قیمت به عنوان راهنما برخی از گارنت ها مانند تساوریت، دمانتوئید و ماندارین از سنگ های قیمتی کمیاب هستند، بنابراین قیمت باید منعکس کننده این باشد. اگر نمونه‌ای را با قیمتی بیش از حد خوب می‌بینید که درست نباشد، احتمالاً درست نیست، بنابراین از خرید چنین «معامله‌هایی» اجتناب کنید.

آیا گارنت می تواند تغییر رنگ دهد؟

گارنت پیروپ_اسپسارتین کالر چنج
گارنت پیروپ_اسپسارتین کالر چنج

برخی از سنگ های قیمتی تحت منابع نوری مختلف تغییر رنگ مشخص یا چشمگیری را نشان می دهند. به چند گارنت زیر نور الکتریکی یا مصنوعی نگاه کنید، ممکن است قرمز به نظر برسد، یکی را به بیرون زیر نور خورشید ببرید و ناگهان سبز شد! این اثر قابل توجه فقط در چند سنگ قیمتی رخ می دهد و گارنت های خاصی یکی از آنها هستند!

گارنت های کالر چنج پدیده قابل توجهی هستند. بسیاری از گارنت ها این توانایی را دارند اما معمولاً دیدن آن ظریف و دشوار است مگر در سنگ های قیمتی شگفت انگیز از Bekily در ماداگاسکار که وقتی از منبع نور به منبع نور منتقل می شوند می توانند به طور چشمگیری از آبی به صورتی تغییر کنند. گارنت های دیگر نیز توانایی تغییر رنگ را دارند، اما هیچ کدام نمی توانند با تغییرات چشمگیر سنگ های قیمتی ماداگاسکا برابری کنند.

ظرفیت تغییر رنگ، که به عنوان “اثر الکساندریت” شناخته می شود، به دلیل سنگ قیمتی کمیاب، الکساندریت نامگذاری شده است. اما برخی از نمونه های استثنایی گارنت مانند این نیز توانایی تغییر رنگ خود را به طور کامل بسته به منبع نور دارند. این ویژگی جذاب، داشتن این جواهر را به تجربه‌ای منحصربفرد تبدیل می‌کند، زیرا سنگ در تعامل با محیط برای ایجاد دو رنگ مجزا است،
در تصویر بالا گارنت پیروپ_اسپسارتین کالر چنج را مشاهده میکنید.

گارنت – خواص گوهرشناسی

فرمول شیمیایی: عمومی A3B2( SiO4)3
آلماندین Fe3Al2( SiO4)3
آندرادیت Ca3Fe2( SiO4)3
گروسولار Ca3Al2( SiO4)3
پیروپ Mg3Al2( SiO4)3
رودولیت( Mg, Fe)3Al2(
SiO4Sartine)3Al2( SiO4SiO4)3
ساختار کریستالی: ( مکعب) دوازده وجهی لوزی، ایکوزیتتراهدرون
رنگ: همه رنگ ها
سختی: 6.5 – 7.5 در مقیاس Mohs
ضریب شکست: 1.714 – 1.888
تراکم: 3.47 – 4.15
برش: نامشخص
شفافیت: شفاف تا مات
انکسار مضاعف یا انکسار دوگانه: معمولا هیچ کدام
درخشش: زجاجیه
فلورسانس: اکثرا هیچ

 

قیمت سنگ گارنت اصل در ایران

در صورتیکه به دنبال خرید سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله سنگ گارنت اصل در ایران به صورت تکی یا عمده هستید، باعث افتخار ماست که به شما عزیزان بزرگ ترین فروشگاه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ایران یعنی فروشگاه تاج محل مشهد معرفی کنیم.

همکاران ما در فروشگاه آماده دریافت سفارشات شما عزیزان و پاسخدهی به سوالات شما در مورد سنگ های قیمتی هستند.

دسته بندی سنگ های قیمتی جواهری
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
محصولات مرتبط
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت