سنگ آمیتیست چیست؟

سنگ آمیتیست چیست؟ قیمت سنگ آمتیست

نام سنگ آمیتیست از کلمه یونانی آمتیستوس که به معنای “مست کننده نیست” به وجود آمده و دلیل این امر این است که در زمان های قدیم تصور می شد که این جواهر مانع از مست شدن بیش از حد شما می شود!

دربین تمامی سنگ های جواهری، سنگ آمیتیست، درارای رنگ بنفش چشم‌نوازی است که امروزه محبوب‌ترین و با ارزش‌ترین شکل کوارتز در جهان است. چندی پیش، آمتیست بخشی از پنج جواهر اصلی بود و با ارزش‌ترین آنها به شمار می‌رفت،و الماس، زمرد، یاقوت کبود و یاقوت کبود چهار سنگ دیگر.

سنگ آمتیست یک سنگ قیمتی و نیمه قیمتی است که برای استفاده در انواع جواهرات به اندازه کافی سخت است و در دسترس بودن آن در اندازه های بزرگ به این معنی است که می توان از آن برای حکاکی و کاروینگ های استفاده کرد. آمتیست رنگ بنفش خیره کننده خود را مدیون وجود آهن یا منگنز (گاهی اوقات هر دو) که در هنگام تشکیل در شکاف های درون سنگ های آذرین تقریباً از تمام نقاط کره زمین است.

رنگ بنفش با: سلطنت، اشراف، تجمل، قدرت، جاه طلبی همراه است، به پادشاهان و نجیب زادگانی فکر کنید که در لباس های بلند بنفش پیچیده شده اند و رهبران مذهبی و ساختمان هایی که در مقدس ترین مناسبت هایشان با تزئینات بنفش پوشیده شده اند.

تاریخچه آمیتیست و احادیث

آمیتیست ارتباط طولانی با انسان دارد و تا زمان کشف مقادیر زیادی در آمریکای جنوبی به اندازه الماس ارزش داشت. چندین بار در انجیل عهد عتیق ذکر شده است و یکی از دوازده سنگی بود که بر روی سینه بند هارون برادر موسی یافت شد. در مکاشفه‌های عهد جدید، آمیتیست دوازدهمین سنگ در پایه‌های اورشلیم است.

رنگ بنفش از دیرباز به عنوان یک رنگ سلطنتی در نظر گرفته می شد و در گذشته تولید بنفش آنقدر دشوار بود که فقط افراد سلطنتی یا افراد بسیار ثروتمند می توانستند هزینه آن را بپردازند. این رنگ از خرد کردن یک پوسته دریایی خاص ساخته می شود که فقط در دریای مدیترانه نزدیک لبنان امروزی یافت می شود. بنابراین می توانید تصور کنید که کریستال بنفش طبیعی، آمتیست در دوران تاریخی چقدر ارزشمند بوده است.

در سال 1901، کارگران مصری در حال پاکسازی مقبره فرعون نینیت جر که گمان می‌رود مربوط به حدود 3000 سال قبل از میلاد باشد، به یک یافته نسبتاً وحشتناک برخوردند – بازویی که در سوراخی در دیوار قرار داده شده بود. بسته بندی بازو باز شد و چهار دستبند طلا، لاجورد، فیروزه و آمتیست هنوز روی مچ دست بود. این دستبندها اکنون در موزه قاهره به نمایش گذاشته شده است.

معنی سنگ آمیتیست

آمیتیست لوندر

آمتیست با محافظت، تعادل و شفافیت همراه است.

کریستال های آمتیست سابقه و ارتباطی طولانی با انسان دارند، یونانیان باستان برای دفع مستی بیش از حد از فنجان هایی با جنس آمتیست استفاده می کردند. سنگ آمتیست می تواند به شما کمک کند مسائل را به وضوح ببینید و تحت تأثیر احساسات یا خشم قرار نگیرید و به شما این امکان را می دهد که با آرامش با مشکلات یا مسائلی که زندگی برای شما ایجاد می کند کنار بیایید. آمیتیست اشکال و اندازه های مختلفی دارد، بنابراین بسیار متنوع است – می توان آن را پوشید، حمل کرد یا برای تزئین خانه یا محل کار خود استفاده کرد.

تسبیح‌های سنتی تبتی قرن‌هاست که از آمتیست ساخته می‌شوند و برای پاکسازی ذهن در آماده‌سازی برای مراقبه استفاده می‌شوند. کریستال‌های آمیتیست را می‌توان به همین روش در خانه برای تفکر خصوصی، کاهش استرس، الهام بخشیدن و ایجاد یک خواب خوب در خانه استفاده کرد. قرار دادن آمتیست در جایی از حمام راهی عالی برای از بین بردن اضطراب در حین حمام کردن و آرامش بخش است.

خانه به معنای خانواده است و با عشق و شادی یک خانواده نیز درد و رنجی به وجود می آید، سنگ آمیتیستی که در محل گرد هم آمدن خانواده قرار دارد می تواند به ارتباط آزاد و صادقانه و همچنین پیوند خوب کمک کند.

آمیتیست ها در دنیای سنگ های جواهری برطرف کننده مشکلات هستند، بنابراین گنجاندن یکی از آنها در دفتر به ایجاد یک محیط کاری آرام کمک می کند و به شما کمک می کند به نگرانی های دیگران گوش دهید، خواه مشتری باشد یا همکار.

سربازان قرون وسطی برای محافظت در جنگ از تعویذ آمتیست استفاده می کردند و در حالی که امیدواریم درگیر نبرد فیزیکی با شمشیر و توپ نشوید، همه ما هر روز با نبردهای خود روبرو می شویم و آمتیست می تواند محافظت بزرگی در برابر حمله روانی، دزدان و خطرات ناشی از آن باشد.

آیا می توان هر روز آمتیست استفاده کرد؟ هیچ پاسخ واضحی برای این سوال وجود ندارد جز اینکه چه احساسی در شما ایجاد می کند. برخی می گویند برای استفاده هر روز بسیار قدرتمند است و باید آن را فقط برای شنبه ها استفاده کرد، در حالی که برخی دیگر دوست دارند هر روز یکی از آن ها را در محل کار استفاده کنند تا بیشترین سود را ببرند. به سادگی دریابید که چه چیزی برای شما بهتر است، اگر هنگام پوشیدن آمتیست احساسات منفی دارید، یک یا دو گزینه وجود دارد. می توانید هر روز کم کم از کوارتز استفاده کنید تا زمانی که قدرت کامل آن را به دست آورید یا ممکن است مجبور شوید یک کریستال جایگزین پیدا کنید.

رنگ آمیتیست

آمیتیست لوندر که قیمت پایینتری داره
آمیتیست لوندر که قیمت پایینتری داره

آمیتیست کوارتز بنفش است، با طیف رنگی و نوری از یاسی با ته رنگ صورتی گرفته تا رنگ های قرمز و آبی و حتی برخی از نسخه های قهوه ای پررنگ.

اگر بنفش نباشد آمتیست نیست.

رنگ‌های عمیق‌تر با ارزش‌ترین رنگ‌ها هستند که از جمله بنفش متمایل به قرمز یا بنفش تیره که در هنگام مشاهده، رنگ را یکنواخت در سراسر سنگ نشان می‌دهد. یک رنگ خیلی تیره رو به سیاه می تواند در نور کم سیاه به نظر برسد، بنابراین ارزش آمتیست را کاهش میدهد.

سیبری در روسیه زمانی بهترین کریستال های آمیتیست را در رنگ بنفش غنی تولید می کرد که توسط شرر ها( آتش یا فایر) قرمز و آبی داشت. متأسفانه معادن سیبری تمام شده اند، بنابراین اکنون آمیتیست سیبری فقط به رنگ اشاره می کند نه منبع.

یکی دیگر از رنگ‌های پرطرفدار رز دو فرانس است، یک سنگ رز کم‌رنگ یا یاسی روشن که نمونه‌های بهتری دارد که رنگ را یکنواخت در سراسر سنگ نشان می‌دهد. رز دو فرانس بیشتر در برزیل یافت می شود، اما ذخایر سالم در سایر نقاط آمریکای جنوبی مانند بولیوی و زامبیا در آفریقا قرار گرفته است.

با تراش صحیح، این سنگ قیمتی یاسی کم رنگ می تواند تغییرات رنگی چشمگیر را از قرمز به آبی در هنگام مشاهده از زوایای مختلف به نمایش بگذارد – پدیده ای به نام  پلوچروئیزم یا چند رنگی است.

کریستال های آمیتیست به نور خورشید حساس هستند، اگر برای مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار گیرند، رنگ آنها به میزان قابل توجهی کدر می شود و نمی توان آن را به حالت اول بازگرداند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض رطوبت و گرما نیز می تواند باعث کدر شدن رنگ شود.

گونه آمیتیست

سنگ آمیتیست تراپیچ (تریپیک)
سنگ آمیتیست تراپیچ (تریپیک)

آمتیست مانند سیترین عضوی از خانواده کوارتز یا دی اکسید سیلیکون است. تنها تفاوت واقعی بین این کریستال ها رنگ بنفش برای آمیتیست و زرد برای سیترین است. این رنگ به دلیل وجود آهن در هر دو کریستال ایجاد می شود، اما در سیترین زرد، آهن کمی بیشتر اکسید شده است.

آمتیست و سیترین هر دو شکل کوارتز هستند و اغلب در یک مکان یافت می شوند. اما به ندرت پیش می‌آید که هر دو رنگ کوارتز در یک کریستال یافت شوند، زمانی که کریستال به نام آمترین(آمیترین) شناخته می‌شود. سیترین و آمتیست هر دو به وسیله آهن رنگ می شوند، اما رنگ مناطق قابل مشاهده در آمیترین به دلیل حالت های اکسیداسیون متفاوت آهن در کریستال است. حالت های مختلف اکسیداسیون به دلیل اختلاف دما در کریستال در طول تشکیل آن رخ می دهد.

شفافیت آمیتیست

آمتیست می‌تواند در کریستال‌های بسیار بزرگ بی‌عیب و نقص وجود داشته باشد و به آن‌ها برچسب سنگ قیمتی نوع ۲ می‌زنند، به این معنی که معمولاً بدون هیچ ماده‌ای مانند مواد معدنی، گازها، مایعات یا حتی سایر کریستال‌هایی که در طول شکل‌گیری آن در داخل آن به دام افتاده‌اندیافت می‌شوند. به همین دلیل، نیازی به خرید آمیتیست با اجزای قابل مشاهده نیست، مگر اینکه رنگ فوق العاده جذاب باشد.

تراش آمیتیست

آمیتیست خاص رو تراش و پشت کاروینگ شده تاج محل
آمیتیست خاص رو تراش و پشت کاروینگ شده تاج محل

آمیتیست را می توان تقریباً در هر سبکی از تراش ها قرار داد و در انواع جواهرات، انگشتر، دستبند، گردنبند، گوشواره، آویز و غیره استفاده می شود. با در دسترس بودن در اندازه های شفاف بزرگ، آمتیست را می توان به قطعات تزئینی بسیار جالب برش داد. این یک کریستال سخت است بنابراین می توان آن را به صورت گرد، بیضی، اشکی، کوشن، مارکیز و غیره تراش داد. اگر کیفیت رنگ اجازه می دهد، می توان آن را به برخی از سنگ های قیمتی با تراش زمردی(امرالد) یا پله ای شکل داد.

وزن آمیتیست

تعداد بسیار کمی از اعضای خانواده کوارتز می توانند به اندازه های بزرگ برسند و ناخالصی های بسیار کمی داشته باشند. آمتیست یکی از این کوارتزها است و سایر کوارتزها شامل کوارتز دودی، سیترین و آمیترین هستند. به همین دلیل قیمت هر قیراط به طور پیوسته و نه به صورت تصاعدی مانند برخی از سنگ های قیمتی که به ندرت در ابعاد بزرگ و شفاف دیده می شوند، افزایش می یابد.

سنگ های قیمتی رنگی دارای تنوع گسترده ای از چگالی نسبی هستند، برای مثال یک یاقوت کبود 1 قیراطی به طور قابل توجهی کوچکتر از الماس 1 قیراطی است در حالی که یک زمرد 1 قیراطی کمی بزرگتر است. به همین دلیل، ما پیشنهاد می کنیم سنگ های قیمتی مانند آمیتیست را بر اساس اندازه فیزیکی، عرض بر حسب میلی متر و به جای وزن قیراط بخرید تا دقیقا بدانید چه چیزی دریافت می کنید.

سنگ آمتیست کجا یافت می شود؟

آمیتیست دامله
آمیتیست دامله

آمتیست در تمام قاره ها یافت می شود و بزرگترین ذخایر در آمریکای جنوبی و شمالی و آفریقا وجود دارد. بزرگترین تولید کننده برزیل است که دو یا سه هزار تن در سال فرآوری می کند و بسیار جلوتر از زامبیا در رتبه دوم قرار دارد.

معادن در کوه‌های اورال سیبری بهترین سنگ‌های قیمتی آمتیست را تولید می‌کردند، اما امروزه «سیبری» به نام تجاری برای جواهراتی مشابه رنگ‌هایی که در اصل در سیبری یافت می‌شود، اشاره دارد.

آمیتیست راف ایران
آمیتیست راف ایران

یک معدن آمتیست در وادی الهدی در صحرای شرقی مصر، نه چندان دور از اسوان در صحرای شرقی وجود دارد که قدمت آن به 3900 سال قبل برمیگردد و دیگر منبع باستانی آمتیست ایران و هند بوده است.

آیا سنگ آمیتیست قابل بهسازی است؟

به طور کلی سنگ های قیمتی آمتیست بهسازی نمی شوند. عملیات حرارتی آمتیست معمولاً رنگ های بنفش جذاب طبیعی را کاهش می دهد، بنابراین توصیه نمی شود. گاهی اوقات آمتیست بسیار تیره برای روشن شدن رنگ تحت حرارت قرار می گیرد و آمتیست رنگ روشن با محتوای آهن مناسب می تواند برای تولید کریستال دیگری به نام سیترین گرم شود. برخی از آمتیست های برزیلی برای ایجاد انواع پراسیولیت سبز رنگ تحت عملیات حرارتی قرار می گیرند.

خرید آمیتیست راف برزیلی
خرید آمیتیست راف برزیلی

آمیتیست چگونه تشکیل می شود؟

آمیتیست در ژئود در سراسر جهان یافت می شود. گاهی می‌پرسید ژئود چیست؟ به طور معمول، یک ژئود توسط حباب های به دام افتاده در سنگ های آتشفشانی یا گدازه تشکیل می شود. سنگ بیرونی سخت می شود، اغلب به شکل دایره ای یا بیضی شکل، فضای خالی را در داخل ایجاد می کند. این حفره طی میلیون‌ها سال توسط مایعات غنی از دی اکسید سیلیکون (و در مورد آمیتیست عناصر آهن) پر شده است که به آرامی به کوارتزهایی تبدیل می‌شوند که همه ما امروز دوست داریم. این ژئودها می‌توانند از چند سانتی‌متر قطر تا یک ژئود به اندازه‌ای بزرگ باشند که دو یا سه نفر به داخل آن بروند!

سنگ درمانی آمیتیست

سنگ آمتیست به عنوان کمکی در سلامت متافیزیکی و معنوی شما شناخته شده است، اما آیا می دانستید که آمتیست می تواند از نظر فیزیکی نیز کمک کند؟ نشاط را به ویژه در افرادی که پس از شیمی درمانی یا پرتودرمانی بهبود می یابند، احیا می کند، سیستم ایمنی را تقویت می کند، به بیماری های پوستی کمک می کند، به سیستم تنفسی کمک می کند و وزوز گوش و سردرد را کاهش می دهد.

در استفاده باستانی، از سنگ آمیتیست برای جلوگیری از عوارض زیاده روی در الکل، در مبارزه با اعتیادهای مختلف مانند الکل، تنباکو و مواد مخدر و …  تنها چند مورد از مسائلی هستند که با کمک کریستال آمتیست می توان با آن مبارزه کرد.

هرکسی که به آنتی اکسیدان، کمک به گردش خون، حمایت از زخم، درمان بی خوابی و رهایی از اختلالات روانی و حملات روانی نیاز دارد، باید به فکر تهیه کریستال آمتیست باشد.

خواص چاکرای سنگ آمیتیست

با توجه به رنگ ارغوانی آن این رنگی است که برای چاکرای هفتم یعنی تاج تاثیر مستقیم دارد. همچنین سنگ آمیتیست چشم سوم یا همان چاکرای ششم را نیز تقویت می‌ کند.

 

سلب مسئولیت: ما تمامی این مطالب را از منابع معتبر گردآوری کرده ایم، همانطور که انرژی سنگ ها را هیچ زمانی نادیده نمیگیریم اما این موضوع به معنی تایید خواص درمانی از جانب ما نیست، برای درمان بیماری ها به پزشک متخصص مراجعه کنید.

قیمت سنگ آمیتیست

لیست قیمت آمیتیست
رنگ محدوده وزن محدوده قیمت / USD
بنفش / بنفش 1تا 10 قیراط 5 تا 50 دلار در هر قیراط
بنفش / بنفش +10 قیراط 10 تا 80 دلار در هر قیراط

آمتیست با ارزش ترین انواع کوارتز است و برای قرن ها به دلیل رنگ بنفش آن فقط در دسترس افراد بسیار ثروتمند و مرتبط با سلطنت و اشراف بود. امروزه به طور گسترده در دسترس است و به طور کلی مقرون به صرفه است، بنابراین به یکی از محبوب ترین سنگ های قیمتی جهان تبدیل شده است که در انواع جواهرات استفاده می شود. مهمترین عامل در تعیین ارزش آمتیست رنگ آن است، بنفش های پررنگ با اشباع رنگ ثابت بالاترین قیمت را دارد.  البته علاوه بر رنگ، وضوح، تراش و اندازه به قیراط مهم است و همه آنها به ارزش یک سنگ قیمتی آمتیست کمک می کنند.

 

اینکه آمتیست از کجا می آید معمولاً هنگام ارزش گذاری یک کریستال مهم نیست، اگرچه نام اصلی که باید به دنبال آن باشید کریستال سیبری است، اما این روزها فقط به رنگ آن اشاره دارد نه منبع آن. ماداگاسکار و برزیل به دلیل تولید برخی از سنگ‌های بسیار باکیفیت شهرت دارند و می‌توانند قیمت‌های عالی داشته باشند.

 

آمیتیست برای چه جواهراتی مناسب است؟

آمتیست به دلیل دوام خود، یک سنگ قیمتی ایده آل برای هر نوع جواهرات استفاده روزانه است. علاوه بر این، در دسترس بودن کریستال‌های کوارتز بزرگ، آمیتیست را برای تراش‌های فانتزی از جمله تراش‌های دامله عالی می‌کند.

در حالی که سنگ های قیمتی آمتیست دارای سختی 7 درمقیاس موس هستند و به اندازه کافی قوی هستند تا در برابر سختی های سایش روزانه مقاومت کنند، باید مراقب باشید تا از هرگونه ضربه تیز جلوگیری شود. کریستال ها باید با احتیاط نگهداری شوند تا از تماس با مواد سختی که ممکن است باعث شکستن، خرد شدن یا خراشیدن جواهر شوند، جلوگیری شود.

اگر یک جواهر آمیتیست را در یک کار ساخته قرار می دهید، انتخاب فلز آن به سلیقه شما بستگی دارد، اما رنگ بنفش یک آمتیست با طلای زرد برای ظاهری قدیمی و طلای سفید یا نقره برای ظاهری به سبک مدرن بسیار خوب می شود.

سنگ آمتیست خورشیدی گالری تاج محل
سنگ آمتیست خورشیدی

آیا می دانستید؟ حقایق جالب در مورد آمیتیست

آمتیست تا حد زیادی محبوب ترین کوارتز و محبوب ترین سنگ قیمتی بنفش است، آمتیست از رنگ های قرمز و آبی تشکیل شده است – قرمز برای انرژی و قدرت و آبی برای معنویت و یکپارچگی، ترکیبی برنده
روز ولنتاین در ماه فوریه است، و هدیه یک سنگ جواهر آمتیست به طور طبیعی تبدیل به یک هدیه ترجیحی برای عزیزان شده است تا تبدیل به نماد عشق شود.
آمتیست همچنین ششمین، هفدهمین و سی و سومین سالگرد ازدواج است، بنابراین در کنار یک ازدواج طولانی و شاد، می توانید مجموعه ای از سنگ های قیمتی زیبای بنفش را بسازید.

  • اگر آمتیست را یک شب در آب قرار دهید یک معجون مراقبت از پوست درست میشود.
  • یونانیان باستان شراب خود را از جام های تزئین شده با سنگ های قیمتی آمتیست می نوشیدند تا بیش از حد مست نشوند. یکی از نام‌های مستعار آن «سنگ متانت» است.
  • لئوناردو داوینچی نوشت که آمتیست هوش را تسریع می کند و یکی از افکار شیطانی را از بین می برد و او باید همه چیز را در مورد آن بداند!
  • در طب چینی، آمتیست برای جلوگیری از رویاهای بد توصیه می شود. به طور مشابه، کلمه عبری برای آمتیست “ahlamah” به معنای رویا است، اما در عبری پوشیدن آمتیست باعث رویاها می شود.
  • آمتیست سنگ قیمتی رسمی استان انتاریو کانادا و سنگ قیمتی ایالتی کارولینای جنوبی در ایالات متحده است.
  • انگشترهای مهر آمیتیست به طور سنتی توسط اسقف های کلیسا استفاده می شدند.
  • آمتیست در بسیاری از جواهرات تاج جهان از جمله جواهرات ملکه الیزابت دوم انگلستان وجود دارد.
  • یاقوت کبود بنفش دهلی در واقع یک آمتیست است.

داستان یاقوت کبود بنفش دهلی احتمالاً سزاوار یک صفحه است که داستان شگفت انگیز این قطعه جواهر نفرین شده است. این سنگ که توسط سربازان بریتانیایی از معبد هندو غارت شده بود به اشتباه به عنوان یاقوت کبود شناخته شد اما اکنون به عنوان آمیتیست شناخته شده است. زمانی که در هفت جعبه پر از طلسم قفل شده بود، اکنون در موزه تاریخ طبیعی بریتانیا اقامت دارد، اگر جرات دارید آن را ببینید.

  • دوشس ویندزور یک کلکسیونر معروف جواهرات زیبا بود و مجموعه او شامل یک گردنبند آمیتیست و فیروزه با طراحی کارتیه بود.

چگونه از سنگ آمیتیست مراقبت کنیم

آمیتیست خورشیدی
آمیتیست خورشیدی

سنگ آمتیست را می توان به طور ایمن، ساده و موثر با آب گرم صابون و یک برس نرم مانند مسواک تمیز کرد. ممکن است از پاک کننده های اولتراسونیک برای تمیز کردن آمیتیست استفاده شود، اما در موارد بسیار نادری که رنگ آمیزی شده یا ترک خورده است مراقب باشید.

مراقب باشید: پاک کننده های اولتراسونیک نه تنها می توانند باعث شکستگی و تشدید شکستگی در سنگ های قیمتی شوند، بلکه می توانند جواهرات را شل کرده و باعث خارج شدن جواهرات از تنظیمات خود شوند. برای تمیز کردن آمیتیست نباید از بخارشوی استفاده کرد زیرا نباید در دمای بالا قرار گیرد.

آمتیست به اندازه کافی بادوام است که از ضربه یا ضربه عجیب و غریب به سطح سخت جان سالم به در می برد. با این حال، همیشه باید مراقب باشید که از چنین نوع برخوردهایی جلوگیری کنید. به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود قبل از انجام فعالیت های بدنی، به ویژه نظافت منزل یا باغبانی، زیورآلات را پاک کنید.

به دلیل سختی آمتیست، محافظت از سنگ های نرم در برابر خراش بسیار مهم است. به طور مشابه، شما می خواهید از خراش های سنگ های سخت تر (یاقوت کبود، الماس و غیره) روی آمتیست خود جلوگیری کنید. بنابراین، ایده خوبی است که آمتیست خود را جدا از سایر سنگ‌های قیمتی با سختی متفاوت در یک محفظه پارچه‌ای جعبه جواهرات نگه دارید. اگر فضای محدودی در جعبه خود دارید، کیف های جواهرات پارچه ای تکی نیز مناسب هستند.

چگونه می دانید که آمیتیست واقعی دارید؟

آمیتیست تیره با قیمت بالاتر
آمیتیست تیره با قیمت بالاتر

ابتدا رنگ را بررسی کنید، آمیتیست ها اساسا بنفش هستند، ممکن است روشن تر یا تیره تر باشند اما باید بنفش باشند. در یک سنگ قیمتی واقعی بسیار بعید است که رنگ سنگ قیمتی به طور مداوم در سراسر سنگ یکسان باشد و ممکن است در نورهای مختلف کمی تغییر کند.

آمتیست های شفاف کاملاً فراوان هستند، بنابراین بیشتر سنگ هایی که ارزش جواهری بودن را دارند، هیچ گونه عیب و نقصی با چشم غیرمسلح ندارند. با این حال، سنگ های مصنوعی موجود در بازار معمولاً بی عیب و نقص خواهند بود، بنابراین این کمکی نمی کند، در واقع بررسی یک سنگ قیمتی واقعی آمتیست تحت بزرگنمایی، برخی عیوب جزئی را نشان می دهد.

یک بررسی ساده سختی ممکن است یک جعلی را آشکار کند. سختی آمتیست 7 در مقیاس Mohs است، بنابراین از ناخن دست یا چاقو سخت تر است، اگر هر یک از اینها بتواند نگین مورد نظر را خراش دهد، آمتیست واقعی نیست.

قیمت به عنوان راهنما آمیتیست نسبتاً ارزان است، اما اگر نمونه اصلی را با قیمتی بیش از حد، مناسب برای واقعی بودن می بینید، احتمالاً درست نیست، بنابراین از خرید چنین “معاملاتی” خودداری کنید.

مراقب نام های خیالی باشید. هر زمان که می بینید سنگ هایی با برچسب آمیتیست ژاپنی یا آمتیست بنگال نسبت به چنین سنگ های قیمتی بی اعتماد هستند، قبل از خرید ابتدا کمی در مورد آمتیست ها تحقیق کنید.

این یک راهنمای کامل در مورد چگونگی تشخیص آمیتیست تقلبی یا آمیتیست مصنوعی نیست که ساختار کریستالی، سختی و وزن مخصوص یکسانی دارد، اما امیدوارم کمک کند.

آمیتیست راف برزیلی
آمیتیست راف برزیلی

آیا سنگ آمیتیست  تغییر رنگ میدهد؟

برخی از سنگ های قیمتی توانایی قابل توجهی برای تغییر رنگ (کالر چنج) در زیر نور خورشید، نورهای فلورسنت یا رشته ای دارند، به عنوان مثال دیاسپور، فلوریت و یاقوت کبود تغییر رنگ این پدیده را نشان می دهد، اما آمتیست به جز در مورد آمتیست رز دو فرانس و برخی گزارشات، سنگ قیمتی کالر چنج نیست.

چگونه می توانید یک آمیتیست با کیفیت خوب را تشخیص دهید؟

آمیتیست به رنگ بنفش مربوط می شود، اما تغییراتی در آن وجود دارد و در هنگام خرید یک سنگ قیمتی، کدام سایه خاص برای شما جذاب است. همانطور که گفته شد، بهترین رنگ برای یک آمتیست با کیفیت بالا، بنفش تیره خوب با رنگ های ثانویه قرمز و آبی، با رنگ یکنواخت و اشباع زنده است. همیشه ایده خوبی است که آمیتیست خود را در نور روز بررسی کنید تا رنگ را به خوبی ببینید.

یافتن آمتیست در اندازه‌های قیراط بزرگ‌تر نسبتاً آسان و ارزان است، اما مانند بسیاری از جواهرات رنگی، توصیه می‌کنیم جواهرات را با اندازه واقعی بر حسب میلی‌متر انتخاب کنید تا دقیقاً بدانید چه چیزی دریافت می‌کنید.

آمیتیست – خواص گوهرشناسی

فرمول شیمیایی: SiO2 – دی اکسید سیلیکون
ساختار کریستالی: مثلثی; منشورهای شش ضلعی
رنگ: بنفش، بنفش قرمز کم رنگ، بنفش
سختی: 7 در مقیاس Mohs
ضریب شکست: 1.544 – 1.553
تراکم: 2.65
برش: هیچ یک
شفافیت: شفاف تا نیمه شفاف
انکسار مضاعف یا انکسار دوگانه: 0.009
درخشش: زجاجیه
فلورسانس: ضعیف – مایل به آبی

قیمت سنگ آمیتیست اصل در ایران

در صورتیکه به دنبال خرید سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله سنگ آمیتیست اصل در ایران به صورت تکی یا عمده هستید، باعث افتخار ماست که به شما عزیزان بزرگ ترین فروشگاه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ایران یعنی فروشگاه تاج محل مشهد معرفی کنیم.

همکاران ما در فروشگاه آماده دریافت سفارشات شما عزیزان و پاسخدهی به سوالات شما در مورد سنگ های قیمتی هستند.

دسته بندی سنگ های قیمتی جواهری
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
محصولات مرتبط
3.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت