سنگ اوپال چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ – تشخیص سنگ اوپال اصل

مقاله جامع سنگ اوپال | خرید سنگ اوپال

در این مقاله از گالری سنگ تاج محل مشهد به بررسی کامل سنگ اوپال خواهیم پرداخت و در انتها معروف ترین اوپال های جهان را به شما معرفی خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

اپالسنت، یک کلمه زیبا با معنای زیبا، روشنایی، درخشندگی، درخشش، زرق و برق، رنگین کمانی و … است.

این گوهر قرمزی شعله وری است که از پس زمینه شیری می پرد، آبی متالیک که در تاریکی می رقصد، سبزهای نئونی که به این طرف و آن طرف تکان می خورند، هیچ چیزی مانند آن وجود ندارد.

تعداد بسیار کمی از سنگ های قیمتی انسان را شیفته خودشان کرده، و اوپال در کنار الماس، یاقوت، یاقوت کبود، زمرد و مروارید یکی از آنهاست.

هنگام چرخاندن یا جابجایی سنگ اوپال، در پدیده ای به نام بازی رنگ، اوپال ها رنگ های رنگین کمان را چشمک می زنند.

این سنگ‌های قیمتی اغلب تا 20 درصد آب هستند و از کره‌های ریز سیلیس و اکسیژن تشکیل شده‌اند که در شکاف‌های سنگ‌ها یا لایه‌های خاک رس یا حتی درون فسیل‌ها تشکیل شده‌اند.

همچنین بسیاری آن را جزو زیباترین و هیجان انگیزترین سنگ های قیمتی می دانند. دلیل این امر بازی اسرارآمیز رنگ است که هنگام حرکت سنگ به نمایش در می آید.

 

رنگ های سنگ اوپال

طیف رنگ اوپالخرید سنگ اوپال

توصیف رنگ اوپال کار آسانی نیست.  اوپال ها دارای تمام رنگ های رنگین کمان هستند، اما به ندرت دارای الگوی منظمی مانند رنگین کمان هستند، بیشتر شبیه یک نقاشی انتزاعی با استفاده از درخشان ترین رنگ های رنگی است.

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم. اوپال (به طور کلی) به دو نوع گرانبها و معمولی تقسیم می‌شوند و در ابتدا به نوع اوپال قیمتی خواهیم پرداخت.

اوپال قیمتی نمایش‌دهنده «بازی رنگ» است که اوپال را بسیار معروف و دلخواه می‌سازد در حالی که در همه اوپال ها رایج نیست.

اوپال گرانبها به دسته‌هایی تقسیم می‌شوند و سه نوع اصلی عبارتند از اوپال سفید، رایج‌ترین نوع اوپال گرانبها، اوپال سیاه که رنگ‌ها را در پس زمینه تیره نشان می‌دهند و اوپال آتشین که عموماً به رنگ زرد روشن، نارنجی یا قرمز هستند.

حالا آنها چگونه رنگ خود را بدست می آورند؟ رنگ اوپال دارای دو قسمت است، ما رنگ زمینه سنگ قیمتی را داریم که (مثل اکثر سنگ های قیمتی) توسط ناخالصی های درون ساختار سیلیسی سنگ ایجاد می شود.

سپس “بازی رنگ” را داریم که توسط ساختار سیلیسی سنگ قیمتی تولید می شود. اوپال ها از میلیون ها کره ی ریز سیلیس سخت( یک جعبه توپ پینگ پنگ اما در اندازه های مختلف را تصور کنید) که روی هم قرار گرفته اند تشکیل شده است.  نور به کره ها برخورد می کند و در زوایای مختلف و در جهات مختلف منعکس می شود و نمایش نور خیره کننده ای را ایجاد می کند که به اوپال ها ظاهر منحصر به فرد خود را می بخشد.

اوپال در چنین مجموعه‌ای از رنگ‌ها، از جمله رنگ‌های زیادی که روی همان سنگ وجود دارند. تعیین کمیاب‌ترین و با ارزش‌ترین رنگ، کار دشواری است.

به طور کلی تصور می شود که قرمز کمیاب ترین و پرطرفدارترین رنگ است، بنابراین بیشترین ارزش را دارد. به این دلیل که هر چه کره‌های درون اوپال بزرگ‌تر باشند، رنگ قرمز بیشتر دیده می‌شود و کره‌های بزرگ‌تر کمتر دیده می‌شوند.  بنابراین نادر بودن رنگ به دنبال رنگین کمان است، قرمز و نارنجی کمیاب‌ترین و گران‌ترین و سبز و آبی کمتر کمیاب هستند.

این کمیاب بودن رنگ قرمز را به پس‌زمینه مشکی کمتر متداول اضافه کنید و با ارزش‌ترین سنگ اوپال را تصور کنید. البته، برای ارزش گذاری، باید تراکم رنگ و الگوها را به ترکیب اضافه کنید!

برخی از معادن دارای کمیته ای هستند که هر هفته گرد هم می آیند تا اوپال های معدنچی را ارزش گذاری کنند.  چندین کارشناس باتجربه به صورت جداگانه جواهرات پیشنهادی را در هر قیراط انتخاب و قیمت گذاری می کنند.  سپس این قیمت‌ها با هم ترکیب می‌شوند تا یک رقم متوسط ​​بدست آورند و این قیمت هر قیراط در هفته است. تفاوت از فردی به فرد دیگر حتی در بین ارزیاب های با تجربه قابل توجه است و نشان می دهد که ارزش گذاری اوپال چقدر دشوار است.

الگوهای سنگ اوپال

اوپال ها علاوه بر رنگ های خیره کننده، دارای تعدادی نقش و نگار نیز هستند که مشخص شده است. البته هیچ دو اوپال الگوی یکسانی نخواهند داشت، اما برخی از آرایش های متمایز از رنگ ها و اشکال مشاهده شده است و برخی از آنها برجسته تر و تحسین برانگیزتر از بقیه هستند.

محبوب ترین الگوی هارلکین نام دارد، بخش های بزرگ رنگ که در آن هر بخش رنگ تقریباً به یک اندازه و شکل است، مانند موزاییک یا شطرنجی. الگوی هارلکین واقعی بسیار نادر است و بسیار مورد توجه است.

الگو های متداول در اوپالهای طبیعی

دلایل نامگذاری این الگوها بر اساس ظاهر تلالو آن هاست،
تعدادی از الگوهای متداول را نمایش دادیم تا با ظاهر آن آشنا شوید و تشخیص اوپال طبیعی برای شما راحت‌تر باشد.

پترن های معروف اوپال، خرید سنگ اوپال پترن های معروف اوپال، خرید سنگ اوپال پترن های معروف اوپال، خرید سنگ اوپال پترن های معروف اوپال، خرید سنگ اوپال

انواع سنگ اوپال

همانطور که اشاره کردیم دو نوع اوپال وجود دارد، معمولی و گرانبها(قیمتی).

مانند توصیف رنگ اوپال، صحبت در مورد نوع یا تنوع اوپال نیز می تواند گیج کننده باشد. بدون احتساب اوپال های مصنوعی، بیش از 20 گونه شناخته شده وجود دارد و ما در این مقاله سعی داریم روی گونه های آشناتر تمرکز کنیم.

سنگ اوپال سیاه

سنگ ( بلک اوپال ) اوپال سیاه

اولین گونه اوپال سیاه یا گاهی اوپال تیره است که کمیاب ترین و با ارزش ترین آن است. اصطلاح مشکی به رنگ پس زمینه اشاره دارد، نه لزوماً کاملاً سیاه، بلکه یک رنگ با پایه تیره است.  در برابر این پس زمینه، رنگ های بی شماری در بهترین سنگ ها می رقصند. این جواهرات گرانبها بیشتر در استرالیا یافت می شوند، اما اتیوپی نیز نمونه هایی از آن را تولید می کند.

اوپال سفید

سنگ اوپال سفید

در مرحله بعد ما اوپال سفید یا روشن را داریم که رایج ترین نوع اوپال گرانبها است اما هنوز در نوع خود زیبا است. رنگ سفید، شیری یا حتی شفاف این اوپال ها ممکن است کمتر پررنگ باشند، اما بازی رنگ ها در این سنگ خیره کننده هستند.و طرفداران زیادی دارد.

اوپال آتشین

 

سنگ اوپال آتشین

یکی دیگر از انواع شناخته شده، اوپال آتشین است که همانطور که از نامش پیداست دارای رنگ زرد، نارنجی یا قرمز است.  اوپال آتشین معمولاً در اعماق سنگ دارای بازی رنگ می باشد، و در واقع نادر هستند. مکزیک منشأ اکثر اپال های آتشین است، اگرچه استرالیا برخی از آنها را تولید می کند.

بولدر اوپال | خرید سنگ اوپال

سنگ بولدر اوپال

ممکن است در مورد بولدر اوپال شنیده باشید که مانند بیشتر اوپال های گرانبها، در طیف گسترده ای از رنگ ها هستند، اما با این نوع خاص، اوپال همچنان به سنگی که روی آن شکل گرفته است، چسبیده است. سنگ پس زمینه نقش خود را در زیبایی اوپال ایفا می کند و سنگ تیره محبوب ترین است.

سایر سنگ های اوپال

اوپال ماتریکس یک سنگ قیمتی جذاب است. تکه‌های اوپال در منافذ یا سوراخ‌های کوچک موجود در سنگ‌ها، معمولاً ماسه‌سنگ یا سنگ آهن، فرو می‌روند. سنگ برش خورده و صیقل خورده است، بنابراین اوپال به صورت لکه ها و چرخش هایی با رنگ چشمک زن نشان می دهد.

از دیگر اوپال‌های طبقه‌بندی‌شده عبارتند از اوپالKoroit، Yowah Nuts، اوپال دندریتیک، اوپال چوبی اوپالیزه،  اوپال هیالیت و … همچنین سایر  اوپال ها را می توان بر اساس کشور مبدأ آنها، اوپال پرو، اوپال تانزانیا و غیره یا رنگ آنها، اوپال صورتی، اوپال آبی نامگذاری کرد. طیف وسیعی از رنگ ها، اندازه ها، ریشه ها، رنگ ها، الگوها و طرح های طبیعی وجود دارد.

سنگ اوپال مصنوعی

در اینجا باید به این نکته نیز اشاره کنیم که اوپال های مصنوعی با همان ترکیب شیمیایی در آزمایشگاه ها و اوپال های بدلی که فقط از پلاستیک ساخته شده اند وجود دارد. تا زمانی که آنها به وضوح شناسایی شوند مشکلی وجود ندارد. سپس اوپال های کامپوزیت داریم، اوپال های واقعی که به مواد پشتی متصل شده اند، مانند پووچ سیاه، سنگ آهن یا ویترولیت برای شبیه سازی اوپال سیاه در چیزی که دابلت نامیده می شود و یا یک گنبد کریستالی محافظ در جلو به اضافه یک پشتی که به آن اوپال تریبلت می گویند.

اوپال دابلت
اوپال دابلت شده

 اوپال دابلت شده، هر دو قسمت اوپال زبیری هستند که به هم چسبیدند، ارزش این اوپال از نگین اوپال کامل کمتر است.

اوپال تریبلت

اوپال تریبلت یک لایه نازک اوپال طبیعی در وسط نگین و دو طرف آن غیر طبیعی است گاهی برای روی نگین از کوارتز شفاف استفاده میشود،
(پهلو نگین مات شده تا ضخامت قسمت طبیعی مشخص باشد)

بلو اوپال چیست
بِلو اوپال

بِلو اوپال اوپال مصنوعی آغشته به پلیمر، که از ۸۰ درصدسیلیس و ۲۰ درصد رزین تشکیل شده، در آزمایشگاه رشد کرده و به رزین آغشته شده است
پایداری طولانی مدت، بدون ترک، خراش یا زرد شدن دارد، بازی شدید رنگ آتش عمودی یا افقی با الگوی رشد منحصر به فرد را نشان می دهد که می‌تواند یکی از راه های تشخیص آن باشد، تنوع رنگی فراوانی دارد و در ۹۲ رنگ تولید میشود،
توجه:زمانی که اندازه نگین کوچک باشد و در آلیاژ نقره یا طلا قرار داشته باشد تشخیص آن برای افراد کم تجربه کمی دشوار است،

اوپال مصنوعی گیلسون
اوپال مصنوعی گیلسون راف
اوپال مصنوعی گیلسون
اوپال مصنوعی گیلسون

اوپال مصنوعی گیلسون
از سیلیس خالص ساخته شده و رزین ندارد،مقاوم‌تر از اوپال طبیعی است،
این نوع اوپال اولین بار در آزمایشگاه گیلسون ساخته شد،و بعد تنوع رنگ و ساختار آن بهبود زیادی پیدا کرد، الگوی پوست مارمولکی شاخصه این نوع اوپال است،در ساختار جدیدترین نوع اوپال گیلسون مقدار آب کاهش پیدا کرده و کره های اکسید زیرکونیوم به کره های سیلیس اضافه شده اند و وجود مقادیری مواد آلی هم در این نوع اوپال دیده شده.

اوپال استرلینگ
اوپال مصنوعی استرلینگ(مونارچ)
اوپال استرلینگ
اوپال مصنوعی استرلینگ(مونارچ)
اوپال مصنوعی استرلینگ(مونارچ)
اوپال مصنوعی استرلینگ(مونارچ)

اوپال مصنوعی استرلینگ(مونارچ)
در ساخت این اوپال هیچ رنگی استفاده نشده است، بر پایه رزین است و در برابر حرارت مقاوم نیست، به حالت مات با رنگ پایه طبیعی زرد تا سفید است.ک بسیار دیده شده که به عنوان اوپال طبیعی فروخته میشود، خطوط مشکی بال پروانه ای در سرتاسر سطح اوپال وجود دارد،که بعد از تراش و استفاده در جواهرات ظاهری طبیعی به نگین میدهد،ضخامت این اوپال بین ۲ تا ۴ میل است.

 

اوپال مصنوعی اورورا
اوپال مصنوعی اورورا
اوپال مصنوعی اورورا
اوپال مصنوعی اورورا

اوپال مصنوعی اورورا

در ساخت آن از پلیمر و سیلیس استفاده شده،
این نوع اوپال مناسب برای کاروینگ است،تراش آن راحت است و در برابر مواد شیمیایی نسبت به انواع طبیعی مقاوم تر است.

اوپال مصنوعی اوپالیت
اوپال مصنوعی اوپالیت

اوپال مصنوعی اوپالیت این نوع از شیشه ساخته شده و می‌تواند شبیه اوپال یا مون استون رین بو (سنگ ماه رنگین کمانی )باشد، و جدیدا در  ایران فروش این نوع به عنوان نگین های طبیعی افزایش یافته

و در آخر تصویر تنوع رنگی اوپال سنتتیک از زیر مشاهده میکنید:

تنوع رنگی اوپال سنتتیک

شفافیت اوپال

شفافیت به میزان وضوح و عدم وجود لکه های درونی در یک سنگ قیمتی است و معمولاً هر چه سنگ شفاف تر باشد ارزش بیشتری دارد. البته استثناهایی وجود دارد اما این یک قانون کلی است. تعجب آور نیست، اوپال کمی با این قوانین متفاوت وجود دارد- آنها یک سنگ خاص هستند.

اوپال ها به عنوان شفاف، شفاف یا مات طبقه بندی می شوند.

در رابطه با اوپال سیاه شفافیت ملاک نیست به این معنا که باید پس‌زمینه‌ای مات داشته باشد تا رنگ‌ها را به نمایش بگذارد، در حالی که در اوپال کریستالی ما به شفافیت هر چه بیشتر برای مشاهده بازی رنگ‌ها نیاز داریم. در یک اوپال که به اندازه کافی ابری یا شیری است و بازی رنگ ها را به خوبی به نمایش نمیگذارد از لحاظ قیمتی ارزش پایین تری دارد.

بولدر اوپال یک تکه یا لایه اوپال طبیعی است که پشتی سنگی دارد و در اوپال های ماتریکس ماده اوپال تقریباً در یک سنگ دیگر گنجانده شده است. بنابراین وضوح و گنجاندن آن‌قدر موضوع مهمی نیست، بلکه این چیزی است که این اوپال‌های خاص را منحصر به فرد و جذاب می‌کند.

اوپال ها سنگ های قیمتی بسیار مرطوبی هستند، برخی از نمونه ها می توانند تا 20 درصد آب داشته باشند!

اگر اوپال در زیر نور خورشید یا شرایط بسیار خشک باقی بماند، این رطوبت می‌تواند تبخیر شود و شبکه‌ای از شکاف‌ها در سنگ باقی بماند، یا میتواند اوپال را کاملا مات و کدر کند.

سنگ اوپال

خواص اوپال در چاکرا درمانی

اوپال سنگی پرشور است که با میل، شهوت و اغوا، رهایی از ممانعت ها و الهام بخش عشق همراه است. برای این منظور، این یک سنگ قیمتی برای کمک به جذب یک شریک ایده آل، افزایش جذابیت شما در رابطه است.

رنگ عامل مهمی در قدرت معنوی یک سنگ قیمتی است و از آنجایی که اوپال در هر رنگی از رنگین کمان وجود دارد، می دانیم که آنها تأثیر گسترده ای بر سلامت روحی و جسمی شما دارند.

چاکراها مراکز انرژی در بدن شما هستند که به آنها چی یا پرانا نیز گفته می شود. هفت چاکرا در سرتاسر بدن وجود دارد که هر کدام بر وضعیت فیزیکی، عاطفی یا روانی خاصی تأثیر می‌گذارند و هر کدام یک رنگ مرتبط دارند. هفت چاکرا به شرح زیر است، تاج با رنگ بنفش، چشم سوم (نیلی)، گلو (آبی)، قلب (سبز)، شبکه خورشیدی (زرد)، مقدس (نارنجی) و ریشه (قرمز) مرتبط است.

رنگی که در سنگ های قیمتی اوپال شما غالب است، تعیین می کند که روی کدام چاکرا بیشترین تأثیر را خواهد داشت.

بلک اوپال( اوپال سیاه): برای چاکرای ریشه، این به ما کمک می‌کند تا در دنیا احساس آرامش، ثبات و امنیت کنیم.

اوپال های آتشین: برای چاکرای مقدس، این به ما کمک می کند تا حس جنسی خود را تقویت کنیم، اشتیاق ما را تقویت می کند و می تواند به بهبود مشکلات باروری کمک کند.

اوپال اتیوپی: برای چاکرای مقدس، این به ایجاد ارتعاشات بالا، خرد باستانی، و خلسه و شادی محض کمک می کند.

اوپال عمدتا زرد: برای چاکرای شبکه خورشیدی، این به ما کمک می کند تا روحیه جنگجوی خود را تقویت کنیم و همچنین به درمان هر گونه مشکلات کبد، معده و کیسه صفرا نیز کمک می کند.

اوپال های عمدتا سبز یا صورتی: برای چاکرای قلب، قلب خود را باز کنید ، یاد بگیرید که به راحتی عشق بورزید و اعتماد کنید و خود را از شر انرژی های منفی مانند حسادت و کینه خلاص کنید.

اوپال های آبی: برای چاکرای گلو. اجازه دهید حقیقت شما جریان یابد، ارتباطات را آسان و بهبود بخشد، و به انواع مشکلات گلو و تیروئید نیز کمک می کند.

اوپال های بیشتر بنفش: برای چاکرای چشم سوم، به خرد درونی خود ضربه بزنید، شهود خود را تقویت کنید و به راهنمایی خود ایمان بیاورید.

اوپال سفید / اوپال معمولی: برای  چاکرای تاج – برای ثروت معنوی و آگاهی بالاتر. همچنین سردرد و میگرن را تسکین میدهد،

بنابراین می‌توانیم ببینیم که هر نوع از انواع بی‌شمار اوپال تأثیرات متفاوتی خواهد داشت. اوپال به عنوان یک سنگ کلی معنوی، احساسات شما را به سطح می‌آورد، خود باوری را تقویت می‌کند و به شما کمک می‌کند تا به پتانسیل کامل خود برسید. اصالت و خلاقیت را تحریک می کند و علاقه به هنر را تشویق می کند.

اوپال یک سنگ کارما است – تعادل، عدالت، هماهنگی، به ما می آموزد که آنچه را بیرون می آوریم نیز دریافت خواهیم کرد.

مزایای سنگ درمانی اوپال

گفته میشود اوپال از دیرباز با سلامت چشم ها مرتبط بوده است، شستشوی چشم با اکسیر اوپال معجزه ای برای چشم های دردناک انجام می دهد. اوپال می تواند به تنظیم انسولین در بدن و سم زدایی و بازسازی کبد کمک کند. به زایمان و PMS کمک می کند و مثانه، کلیه ها و غدد لنفاوی را تحریک می کند.

می تواند تنش عضلانی و درد در ناحیه کمر و شکم را کاهش دهد. گزارش شده که می تواند حافظه را تحریک کند و پایانه های عصبی را تحریک کند که ممکن است قادر به درمان اختلالاتی مانند پارکینسون باشد. افرادی که از اضطراب یا حملات پنیک رنج می برند، احتمالاً باید یک سنگ قیمتی اوپال را در مورد خود نگه دارند و به همین ترتیب اوپال ها یک سنگ مراقبه هستند، قبل از مدیتیشن ذهن را آرام و متمرکز می کنند.

سلب مسئولیت: ما تمامی این مطالب را از منابع معتبر گردآوری کرده ایم، همانطور که انرژی سنگ ها را هیچ زمانی نادیده نمیگیریم اما این موضوع به معنی تایید خواص درمانی از جانب ما نیست، برای درمان بیماری ها به پزشک متخصص مراجعه کنید.

نحوه قیمت گذاری اوپال

لیست قیمت اوپال
نام محدوده وزن محدوده قیمت / USD
اوپال  سیاه +1 قیراط 15 تا 40 دلار در هر قیراط
اوپال (استرالیایی) +1 قیراط 20 تا 1000 دلار در هر قیراط
اوپال (اتیوپیایی) +1 قیراط 20 تا 200 دلار در هر قیراط
اوپال آتشین +1 قیراط 15 تا 100 دلار در هر قیراط
بولدر اوپال +1 قیراط 5 تا 300 دلار در هر قیراط
اوپال دوبلت +1 قیراط 10 تا 100 دلار در هر قیراط
اوپال  چشم گربه ای +1 قیراط 2تا 15 دلار در هر قیراط

همانطور که قبلا ذکر کردیم ارزیابی ارزش اوپال کار آسانی نیست. بیایید نگاهی عمیق‌تر به ارزش‌گذاری اوپال  بیندازیم.

توجه شماره یک به رنگ است. در بخش رنگ اوپال، اوپال ‌های سیاه، اوپال ‌های بولدر و اوپال ‌های آتشین با رنگ قرمز غالب را به‌عنوان با ارزش‌ترین ذکر کردیم. می توانیم جهت رفلکس رنگ را به این اضافه کنیم. اوپال  ها می توانند رنگ خود را بر اساس زاویه ای که در آن مشاهده می شود تغییر دهند. برخی از سنگ‌ها در هر زاویه‌ای می‌توانند به طرز فوق‌العاده‌ای پر جنب و جوش به نظر برسند، بنابراین قیمت بالایی را دارند، برخی دیگر از یک زاویه تماشایی به نظر می‌رسند، اما از زاویه‌ای دیگر کمی ضعیف به نظر می‌رسند و در نتیجه ارزش کمتری دارند.

پخش رنگ مهمترین عامل در قیمت گذاری اوپال  است. هنگام خرید اوپال چند نکته را در نظر داشته باشید، چه مقدار نگین اوپال این بازی رنگ را نشان می دهد؟ یک تکه کوچک درخشان در یک نگین یا قطعه نسبت به توزیع یکنواخت رنگ در کل سطح ارزش کمتری دارد. همچنین شدت رنگ ها، طیف رنگ ها و رنگ غالب را به خاطر بسپارید!

سپس ما الگو را در نظر میگیریم، اگرچه هیچ دو اوپال الگویی شبیه به هم نخواهند داشت، آنها دارای برخی الگوهای شناخته شده هستند. الگوی هارلکین گران‌ترین است، تکرار الگوی مستطیل یا اشکال الماس در سرتاسر صورت اوپال، به‌ویژه در رنگ قرمز ایده‌آل است. از دیگر الگوهای قابل توجه می توان به برگ بامبو، نوشتار چینی و الگوی گل اشاره کرد.

رنگ پایه برای اوپال  های سیاه و بولدر مهم است، زیرا هر چه تیره تر باشد، سنگ ارزشمندتر است. سپس به روشنایی رنگ ها، یا در لایه بالای رنگ پایه یا فقط تلالو رنگ ها در یک اوپال کریستالی نگاه کنید. همانطور که ممکن است حدس زده باشید هر چه رنگ های رفلکس روشن تر، بهتر است.

حالا به شکل اوپال میرسیم. اوپال ‌ها به اشکال عجیب و غریب و شگفت‌انگیز از زمین بیرون می‌آیند و این وظیفه تراشکار است که از این گوهر راف نهایت استفاده را ببرد. متداول ترین تراش یک شکل بیضی ساده دامله با ضخامت کم متوسط ​​یا بلند است که به آن کابوشن می گویند. آنها اغلب به اندازه های مدرج برش داده می شوند که به طور مرتب در قطعات جواهرات جا می شوند. یک برش بزرگ اوپال  سیاه به شکل بیضی با رنگ های زیاد، به ویژه با رنگ قرمز غالب و گنبدی مرتفع، بیشترین و باارزش ترین مورد است.

از آنجایی که اوپال طبیعی به شکل‌های عجیبی ظاهر می‌شود، می‌تواند اشکال برش بسیار جالبی را نیز ایجاد کند. یک تراشکار خلاق می تواند سنگ های قیمتی شگفت انگیزی را تراش دهد. اوپال‌های بولدر اغلب به شکل‌های آزاد و برجسته بریده می‌شوند و حلقه‌ها، آویزها یا زیورآلات چشم نوازی ایجاد می‌کنند.

اوپال ها اغلب دارای تراش های جواهری نیستند، زیرا اثرات بازی رنگ در اوپال را کاهش می دهد، اما در برخی از سنگ های شفاف یا نیمه شفاف می توانند، به ویژه اوپال های آتشین رنگی روشن باشند.

منبع اوپال نباید زیاد روی قیمت تاثیر بگذارد، سنگ خوب سنگ خوبی است مهم نیست از کجا آمده باشد. همانطور که گفته شد، برخی از مناطق معدنی شهرت بهتری نسبت به سایرین دارند و مطمئنا استرالیا و اتیوپی از بقیه متمایز هستند. پیشنهاداتی وجود دارد مبنی بر اینکه اوپالهایی از منابع خاصی دارای محتوای آب بالاتری هستند و بنابراین بیشتر در معرض شوک یا ترک خوردن قرار دارند اما ما ترجیح می‌دهیم اوپال  را به خاطر چیزی که از محل مبداش نیست قضاوت کنیم.ما در گالری تاجمحل خرید اوپال هایی که در ایران تحت عنوان ابدوست شناخته میشوند را به صورت نگین توصیه نمیکنیم. این اوپال ها مانند ماهی نیاز دارند در اب بمانند تا ترک نداشته باشند.

البته اندازه اوپال می‌تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد، اگر همه چیز برابر باشد، سنگ بزرگتر همیشه گران‌تر از نسخه کوچکتر خواهد بود. با این حال پیشنهاد گالری تاجمحل این است که رنگ و وضوح را به خاطر اندازه فدا نکنید.

رنگ سنگ اوپال

تاریخچه اوپال

لوئیس لیکی، انسان شناس معروف، در سال 1939 در غار کنیا به دنبال شواهدی از انسان اولیه بود. او کشف قابل توجهی انجام داد، مصنوعات گرانبهای اوپال ساخته دست بشر که قدمت آن به 4000 سال قبل از میلاد برمی گردد، بیش از 6000 سال قدمت! هزاران سال قبل از ساخته شدن اهرام مصر، انسان ها جواهرات گرانبها را از اوپال می ساختند.

نام “Opal” از کلمه یونانی Opallios و کلمه رومی Opalus که هر دو از کلمه سانسکریت Upala گرفته شده است و همه آنها به معنای “سنگ قیمتی” هستند به ما می رسد.

با برسی بر اساس کشف اوپال  های کار شده در آن غارهای کنیا، اتیوپی احتمالاً منبع اولیه این جواهرات گرانبها بوده است، اما منبع اصلی دنیای باستان اروپای شرقی و ترکیه بوده است. تا سال 1800 که در مکزیک و استرالیا اکتشافات انجام شد، این سنگ بسیار کمیاب باقی ماند. امروزه اکثر اوپال های قیمتی از استرالیا یا اتیوپی می آیند.

اوپال کجا یافت می شود؟

معادن اوپال  را می توان در مکزیک، برزیل، هندوراس و ایالات متحده در قاره آمریکا و در اتیوپی در آفریقا یافت، با این حال اکثریت قریب به اتفاق اوپال ها در استرالیا استخراج می شوند.

90 تا 95 درصد از تمام اوپال‌های جهان از استرالیا می‌آیند که تاریخ استخراج اوپال را با اولین کشف در سال 1849 آغاز کرد، زمانی که یوهانس منگه مقداری اوپال  معمولی را در استرالیای جنوبی کشف کرد.

تا زمانی که در اواخر دهه 1800 و اوایل دهه 1900 حملات قابل توجهی از اوپال های گرانبها ایجاد شد که همه چیز برای صنعت معدن استرالیا به ویژه زمانی که اروپایی ها کیفیت آنها را شناختند و شروع به خرید آنها کردند، واقعاً شروع شد.

اوپال چگونه تشکیل می شود؟

بحث در مورد چگونگی تشکیل اوپال  تا به امروز ادامه دارد و با انواع مختلفی مانند سفید، بولدر، ماتریکس، فایر، و حتی اوپال های فسیلی که بسیار متفاوت به نظر می رسند، این تعجب آور نیست. بیشترین اعتقاد این است که اوپال  ها از طریق نفوذ آب به شکاف های سازنده سنگ های مختلف تشکیل می شوند و تبخیر می شوند تا زمانی که تنها چیزی که باقی می ماند ماده ای سیلیکاژل مانند است که سپس در طی میلیون ها سال سخت می شود و به شکلی از اوپال  تبدیل می شود.

آیا اوپال قابل بهسازی است؟

به یک معنا، همه سنگ‌های قیمتی به روشی مورد بررسی قرار می‌گیرند، زمانی که سنگ‌های ناهموار از زمین استخراج می‌شوند، باید بریده شوند و صیقل داده شوند تا زیبایی‌شان قدردانی شود. با این حال، بهسازی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است ظاهر آنها را بهبود بخشد یا نه، مانند تقویت رنگ، حرارت دادن، رنگ کردن، رزین و موم، روغن کاری یا هر کاربرد شیمیایی. نظرات ممکن است در مورد اثربخشی و اخلاقیات چنین درمان هایی متفاوت باشد، اما بدون شک همه اطلاعات باید در اختیار خریداران بالقوه قرار گیرد. که ما در گالری تاجمحل این کار را انجام میدهیم.

به طور کلی، اوپال‌ها سنگ‌های قیمتی فرآوری‌نشده غیر از تراش و صیقل اولیه‌ای هستند که دریافت می‌کنند.

اوپال ‌های سیاه گران‌ترین اوپال ها هستند، بنابراین منطقی است که هر روشی برای تیره تر کردن اوپال به کار گرفته شود. دودو دادن اوپال  باعث می شود ذرات دود وارد منافذ اوپال  شوند و رنگ زمینه آن را تیره کنند. روش دیگر این است که اوپال  را با نوعی اسید یا شکر بپزید تا کربن تولید شود که دوباره زمینه سنگ های قیمتی را تیره می کند.(در این روش احتمال کدر شدن و یا برگشت رنگ بعد از جند سال وجود دارد.)

شکل دیگری از درمان می تواند تراش باشد که نگین های اوپال دابلت یا تریبلت را ایجاد می کند، در این روش اوپال تغییر نمی کند، اما مطمئناً کار بیشتری نسبت به برش و جلا دادن ساده انجام شده است.و لایه هایی از نگین رو هم چسبانده شده و بعد تراش میخورد.

عملیات حرارتی سنگ‌های قیمتی بسیار رایج است، اما به نظر نمی‌رسد که گرم کردن اوپال تاثیر واقعی بر آن داشته باشد، نه بهبود می‌یابد و نه خراب می‌شود. اوپال ها دارای رطوبت نسبتاً بالایی هستند، بنابراین تصور می شود که باید در آب یا دور از نور خورشید نگهداری شوند و اگر شوک حرارتی ببینند ترک میخورند،

اوپال برای چه جواهراتی مناسب است؟

 

اوپال ها در مقایسه با یاقوت کبود که رتبه بسیار بالایی در رتبه 9 دارد، دارای درجه بندی موهس بین 5.5 تا 6.5 هستند، بنابراین هنگام فکر کردن در مورد نحوه استفاده از اوپال باید این را در نظر گرفت. .

حلقه های نامزدی در سنگ های قیمتی غیر از الماس سنتی این روزها بسیار محبوب شده اند و اوپال  ها جواهری بسیار چشمگیر هستند. اگر اوپال  را برای انگشتر خود انتخاب می کنید به یک کابوشن (دامله با ضخامت کم) برای به حداقل رساندن احتمال ضربه و ترک خوردن آن فکر کنید، یک قاب محافظ میتواند مناسب باشد.

در جواهراتی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، اوپال به دلیل زیبایی و تنوع خیره‌کننده‌اش انتخابی عالی دارد. آویزها، گوشواره‌ها و گردن‌بندها نیز شانس کمتری برای ضربه خوردن دارند، بنابراین انتخاب خوبی برای جواهر خود داشته باشید.

اگر نگین اوپال را در یک فلز قرار می دهید، انتخاب فلز به سلیقه شما بستگی دارد، اما تنوع رنگ ها به این معنی است که همیشه آلیاژی برای مطابقت وجود خواهد داشت.

اوپال  های بزرگ مشکی، بولدر و ماتریکس می توانند برای ساخت قطعات دست ساز که واقعاً از بین مردم متمایز می شوند، عالی باشند. آن‌ها را می‌توان در شکل‌های بیضی معمولی یافت، اما به شکل‌ها و فرم‌های عجیب و غریب با بافت‌ها و عمق‌هایی که می‌توان به آن فکر کرد نیز می‌پردازد.

 

نحوه مراقبت از سنگ اوپال

اوپال ها با سختی 5.5 تا 6 نسبتاً نرم برای یک جواهر هستند اما به اندازه کافی بادوام هستند تا از ضربه های عجیب و غریب یا ضربه به سطح سخت جان سالم به در ببرند، اما همیشه باید مراقب باشید تا از چنین ضربه هایی جلوگیری کنید. به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود قبل از انجام فعالیت های بدنی، به ویژه نظافت منزل، ورزش یا باغبانی، زیورآلات را پاک کنید.

اوپال  ها در دو نوع سنگ تراش خورده و صیقلی، سنگ های دابلت و تریبلت عرضه می شوند. مراقبت از آنها کمی متفاوت است. اوپال ها مدت زمان طولانی نباید در اب یا مکان های خیلی خشک باقی بمانند و ممکن است در شرایط بسیار خشک یا تغییرات سریع دما آسیب ببینند.سعی کنید اوپال  ها را برای مدت طولانی در معرض نور خورشید یا یک اتاق بدون رطوبت قرار ندهید.
دابلت ها و تریبلت ها کمی متفاوت هستند زیرا شامل چسب و مواد پشتی هستند، بنابراین خیساندن طولانی مدت در آب ایده خوبی نیست زیرا می تواند لایه پشتی را بلند کند یا لایه کریستالی بالایی را مه کند.

هنگام نگهداری اوپال  باید مراقب باشید که آنها را از هرگونه مواد سخت تری که ممکن است آنها را خراشیده، تراشه یا بشکند دور نگه دارید. برای محافظت بیشتر آنها در برابر بقیه جواهرات در جعبه را در کیسه های پارچه ای یا جعبه های جداگانه نگهداری کنید.

مراقب باشید: پاک کننده های اولتراسونیک نه تنها می توانند باعث شکستگی و تشدید شکستگی در سنگ های قیمتی شوند، بلکه می توانند جواهرات را شل کرده و باعث خارج شدن گوهر از رکاب خود شوند. برای تمیز کردن اوپال نباید از بخار یا اب داغ استفاده کرد زیرا نباید در دمای بالا یا شوک حرارتی قرار گیرد. اوپال  های خود را با استفاده از یک پارچه نرم و فقط در صورت نیاز صابون ملایم یا مواد شوینده تمیز کنید.

چگونه می دانید که یک اوپال  واقعی دارید؟

بدیهی است که خرید سنگ جواهر تایید شده از یک فروشنده معتبر بهترین کار است، اما زمانی که شما به دنبال یک سنگ قیمتی عالی یا معامله ای هستید این همیشه امکان پذیر نیست!

مانند تمام سنگ‌های قیمتی، این وسوسه برای دلالان وجود دارد که سعی کنند سنگ‌های مصنوعی یا تقلبی را به‌عنوان چیز واقعی از دست بدهند.

دابلت ها و تریبلت ها به هر حال تقلبی نیستند مگر اینکه کسی بخواهد آن را به عنوان یک سنگ کامل بفروشد. به نگین هایی با دو رنگ افقی توجه کنید شاید لایه زیرین اوپال یا رزینی به رنگ تیره باشد و قسمت بالا نگین اوپالی به رنگ روشن باشد.

از کنار به سنگ نگاه کنید (اگر سنگ جواهر درون یک رکاب قرار نگرفته است،) اگر دو یا سه لایه دیدید احتمالاً یک دابلت یا تریبلت شده است.

پشت سنگ را بررسی کنید. یک پوشش پلاستیکی سخت نشان دهنده یک تریبلت است و به راحتی قابل تشخیص است، از پهلو بررسی کنید، اگر اتصال بین اوپال  و قسمت پشتی مثل خطی صاف است احتمالاً به هم چسبیده است، اگر ناهموار و پیچ خورده است، احتمالاً طبیعی است.

اوپال ‌های مصنوعی در سال 1974 در آزمایشگاه با رنگ‌های رنگین کمانی ایجاد شدند و در همان سال شاهد معرفی اوپال ‌های شیشه‌ای با فویل فلزی بودیم که بازی رنگ را ارائه می‌دادند. اوپالیت یک تقلید دیگر است که از پلاستیک ساخته شده است. همچنین روش‌هایی برای «رشد» اوپال‌ها با استفاده از واکنش‌های شیمیایی وجود دارد که می‌توانند از چیز واقعی غیرقابل تشخیص باشند، اما به عنوان تهدیدی برای صنعت جواهر تلقی نمی‌شوند. نسخه‌های ساخته شده توسط انسان از نظر کیفیت متفاوت هستند، اما رنگ‌آمیزی می‌تواند اسرار آنها را فاش کند، الگوها اغلب بسیار عالی هستند، هیچ شکافی در نقش مانند سنگ‌های قیمتی واقعی وجود نخواهد داشت و احتمالاً یک الگوی منظم در سطح سنگ تکرار می‌شود.که این نشانهد خوبی برای تشخیص است.

قیمت به عنوان یک راهنما در خرید اوپال که یک سنگ قیمتی نادر نیمه قیمتی است، بنابراین قیمت باید منعکس کننده این باشد. اگر نمونه‌ای را با قیمتی بیش از حد خوب و کیفیتی بالا می‌بینید احتمالاً درست نیست، بنابراین از خرید چنین «معامله‌هایی» اجتناب کنید.

این یک راهنمای کامل در مورد چگونگی تشخیص یک سنگ قیمتی تقلبی نیست، اما امیدوارم کمک کند.

چه چیزی در مورد اوپال خاص است؟

اگر رنگ‌های متنوع موجود در یک سنگ قیمتی اوپال با کیفیت بالا برای منحصربه‌فرد کردن این جواهر کافی نبود، مطمئناً ساختار کریستالی آن همینطور است. به طور منحصر به فرد، اوپال  بی شکل است، به این معنی که آرایش بلوری مشخصی ندارد، بنابراین می تواند در انواع اشکال عجیب و غریب باشد. کره‌های کوچک آن چشم انسان را فریب می‌دهند تا طیف روشنی از رنگ‌ها را ببیند و به نور اجازه عبور نمی‌دهد و در عوض هر رنگی از رنگین کمان را به عقب باز می‌گرداند. سرانجام، اوپال ‌ها توسط باران ایجاد شدند (به هر حال، آخرین نظریه می‌گوید)، باران از سطح صخره جاری شد و به درون شکاف‌ها نفوذ کرد و سپس خشک شد و ژل سیلیکا را به‌جا گذاشت که در طول هزاره‌ها به اوپال تبدیل می‌شود. حالا که خاص است!

 

آیا این حقایق را در مورد اوپال میدانستید؟

_اوپال ها سنگ تولد ماه اکتبر هستند.

_Coober Pedy یکی از بزرگترین سایت های استخراج اوپال در جهان است، اما داستان نامگذاری آن چیست؟
از عبارت بومی ‘kupa piti’ به معنای ‘مرد سفید پوست در یک سوراخ!’ این می تواند به کاوشگران اولیه حفاری اوپال یا این واقعیت اشاره داشته باشد که مهاجران جدید در این منطقه اغلب برای فرار از گرمای شدید چاله هایی را حفر میکردند. این شهر در دهه 1920 کوبر پدی نام گرفت.

نیمی از جمعیت کوبر پدی هنوز در تابستان زیر زمین زندگی می کنند تا هوا به مرور خنک شوند.

_سنگ اوپال سنگ چهاردهمین سالگرد ازدواج است. یک هدیه عالی برای همسر شما یا شما.
_گفته میشه اوپال در مریخ پیدا شده! شرایط این سیاره بایر با بیابان های امروزی استرالیا مقایسه شده است، بنابراین ما نباید تعجب کنیم.

_ملکه ویکتوریا با تقدیم هدایایی جواهرات اوپال به خانواده اش و پوشیدن آن به بهبود تجارت اوپال کمک زیادی کرد.
با ارزش ترین ترکیب رنگ کدام است؟
کمیاب‌ترین و با ارزش‌ترین ترکیب رنگ‌های اوپال قرمز و آبی در کنار هم هستند، آنها از انتهای مخالف طیف رنگی می‌آیند، بنابراین یافتن اوپالی با چنین ساختار کروی تقریباً غیرممکن است.

گاهی اوقات نگین های اوپال را می توان دو طرفه با رنگ های مختلف در هر طرف یافت،که میتواند یک سنگ قیمتی بسیار منحصر به فرد باشد،
_اوپال چقدر کمیاب است؟
اوپال در این سیاره کمیاب است و حدود 95 درصد از تمام اوپال های استخراج شده از معادن معمولی یا سنگ تک رنگ بدون ارزش هستند .

آیا اوپال می تواند تغییر رنگ دهد؟

این ممکن است در هنگام بحث در مورد اوپال ها با نمایش بازی رنگ باورنکردنی آنها یک سوال عجیب به نظر برسد، به یک گارنت زیر نور الکتریکی یا مصنوعی نگاه کنید، ممکن است قرمز به نظر برسد، آن را به بیرون زیر نور خورشید ببرید و ناگهان سبز شد! این اثر قابل توجه فقط در چند سنگ جواهر رخ می دهد، الکساندریت، گارنت و یاقوت کبود کالر چنج شناخته شده ترین هستند، اما در اوپال وجود ندارد.

اوپال ها با مشاهده از زوایای مختلف تغییر رنگ می دهند، اما نه واقعاً تحت منابع نوری مختلف، اگرچه اگر به برخی اوپال  های تحت فلورسنت نگاه کنید، بازی رنگ می تواند کاهش یابد زیرا نورهای فلورسنت طیف کامل رنگ را ندارند، بنابراین نمایش توسط اوپال  برخی از رنگ ها را از دست خواهد داد.

چگونه می توان سنگ اوپال با کیفیت خوب را تشخیص داد؟

انواع اوپال موجود در تنوع آن تقریبا باورنکردنی است و سلیقه و ترجیحات همه متفاوت است، پس چگونه می توان گفت که چه چیزی یک اوپال  خوب را می سازد؟ ما در مورد چگونگی تشخیص اوپال  واقعی و اینکه کدام رنگ ارزشمندتر است و بهترین منبع کجاست بحث کرده ایم. بیایید فرض کنیم سنگ قیمتی از یک منبع معتبر (عامل بسیار مهم در انتخاب یک اوپال  با کیفیت خوب) می آید و تقلبی نیست، آیا می توانیم خلاصه کنیم که چه چیزی یک سنگ خوب را می سازد؟ اول از ظاهرش خوشت میاید؟ آیا در دستانت احساس راحتی می کنی؟ آیا می توانید انرژی آن را احساس کنید؟ تبریک میگم.شما سنگ خود را پیدا کرده اید.

بیایید یک چک لیست تهیه کنیم بر اساس پول خود .

نوع اوپال، مشکی، سفید، کریستالی را تعیین کنید، بازی رنگ و شدت آن، پوشش، رنگ و طرح اصلی را بررسی کنید، سپس به شفافیت نگاه کنید، نه خیلی کدر، نه ترک خورده . در نهایت تراش، آیا به اندازه کافی برای آنچه شما نیاز دارید متقارن است؟ ضخامت، طول و عرض ان مناسب است؟

به یاد داشته باشید که شما هستید که باید با سنگ زندگی یا کار کنید، بنابراین انتخاب نهایی همیشه با شماست.

سنگ اوپال  – خواص گوهرشناسی

فرمول شیمیایی: SiO2_nH2O – دی اکسید سیلیکون آبدار
ساختار کریستالی: آمورف؛ سنگدانه های کلیه یا انگور شکل
رنگ: همه رنگ ها، بازی جزئی رنگ
سختی: 5.5 تا 6.5 در مقیاس Mohs
ضریب شکست: 1.37 تا 1.52
تراکم: 1.98 تا 2.50
برش: هیچ یک
شفافیت: شفاف تا مات
انکسار مضاعف یا انکسار دوگانه: هیچ یک
درخشش: مومی تا رزینی
فلورسانس: اوپال  سفید: سفید، مایل به آبی، قهوه ای، مایل به سبز؛ اوپال  آتشین: سبز مایل به قهوه ای

 

سنگ های اوپال معروف

1. Halley’s comet

halleys | خرید سنگ اوپال

2. The Fire Queen

flame queen اوپال | خرید سنگ اوپال

3. The Pride of Australia

Pride of Australia اوپال | خرید سنگ اوپال

4. Eternal Flame opal

سنگ اوپال معروف

5. The Butterfly Stone

butterfly اوپال

 

قیمت سنگ اوپال اصل در ایران

در صورتیکه به دنبال خرید سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله سنگ اوپال اصل در ایران به صورت تکی یا عمده هستید، باعث افتخار ماست که به شما عزیزان بزرگ ترین فروشگاه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ایران یعنی فروشگاه تاج محل مشهد معرفی کنیم.

همکاران ما در فروشگاه آماده دریافت سفارشات شما عزیزان و پاسخدهی به سوالات شما در مورد سنگ های قیمتی هستند.

به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله در رابطه با رنگ سال 1403 از این قسمت مطالعه نمایید.

دسته بندی سنگ های قیمتی جواهری
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
محصولات مرتبط
4 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback
6 ماه قبل

[…] تعداد کمی از این گونه‌ها برای ما علاقه‌مند به بخش سنگ‌های قیمتی خانواده مهم […]

trackback
6 ماه قبل

[…] چاکرا چشم سوم در پیشانی شما و در محلی بین دو ابرو قرار دارد. […]

trackback
6 ماه قبل

[…] بزرگ بی‌عیب و نقص وجود داشته باشد و به آن‌ها برچسب سنگ قیمتی نوع ۲ می‌زنند، به این معنی که معمولاً بدون هیچ […]

trackback
6 ماه قبل

[…] باعث افتخار ماست که به شما عزیزان بزرگ ترین فروشگاه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ایران یعنی فروشگاه تاج محل مشهد معرفی […]

trackback
6 ماه قبل

[…] این موضوع ساده است که چگونه هم رنگ و هم سنگ جواهر، نام خود را به دست آورده […]

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت