سنگ یاقوت قرمز چیست؟ خواص یاقوت سرخ یا روبی انواع و تشخیص آن

یاقوت قرمز یا روبی چیست - گالری سنگ تاج محل مشهد

کدام سنگ بهترین و یا به اصطلاح پادشاه سنگ های قیمتی است؟ ما سه رقیب برجسته داریم، رنگ سبز، زمرد زیبا، در رنگ آبی، یاقوت کبود و در رنگ قرمز، یاقوت سرخ یا روبی بسیار قدرتمند.

بیایید نگاهی به یاقوت بیاندازیم، سنگ قیمتی سرخپوستان باستانی به نام «راتناراج»، که در سانسکریت پادشاه سنگهای قیمتی است.رنگ قرمز از زمان آغاز تاریخ بشر، رنگ مورد علاقه و مورد احترام بوده است. از نقاشی‌های اولیه غار گرفته تا لباس‌های اشراف یونانی و رومی، عروس‌های هندی و چینی تا فرش‌های قرمز و ماشین‌های اسپورت، بیشتر پرچم‌های جهان، کراوات‌های تاجران، تیم‌های فوتبال،نشان میدهد ما انسان ها رنگ قرمز را دوست داریم.

یاقوت‌های سرخ (یا همان روبی ها ) تجسم کامل رنگ قرمز هستند، وقتی کلمه روبی را می‌شنویم، به قرمز فکر می‌کنیم و رنگ قرمز میتواند نشان دهنده ی شور، اغوا، قدرت، عاشقانه، خشونت، خطر، ماجراجویی، آتش، خون، هیجان و شهوت باشد.

معنی و چاکرای یاقوت

روبی زئوسیت - گالری سنگ قیمتی تاج محل
روبی زئوسیت

یاقوت سرخ سنگی باستانی است که از زمان آغاز تاریخ مورد احترام بوده و از نظر معنوی بسیار قدرتمند است. به صاحب خود قدرت می‌دهد، با عزت نفس و اعتماد به نفس، سنگ قیمتی حاکمان و اشراف بوده است.  شور و نشاط را برای استفاده کننده آن به ارمغان می آورد و به او اجازه می دهد تا به بهترین شکل زندگی و از هر فرصت مثبتی که برایش پیش می آید استفاده کند.

در افسانه ها می تواند طاعون را دفع کند، در مورد عذاب قریب الوقوع هشدار دهد.جنگجویان یاقوت سرخ را به عنوان حرز می پوشیدند تا شکست ناپذیر شوند، اگرچه جنگجویان برمه ای قبل از جنگ، یاقوت را زیر پوست فرو می کردند.

یاقوت قرمز با چاکرای ریشه یا پایه و چاکرای قلب مرتبط است که با سلامت جسمانی، ثبات، رفاه و استحکام مرتبط است.

اکتشاف یاقوت سرخ

کلمه یاقوت سرخ از لاتین “ruber” و “rubeus” به معنای قرمز به ما می رسد و از زمان آغاز تاریخ مکتوب مورد احترام بشر بوده است. یاقوت سرخ در کتاب مقدس به عنوان سنگ سینه بند هارون و در متون باستانی ودایی هند به عنوان یک داروی قدرتمند ذکر شده است. نکته جالب این است تا زمانی که دانشمندان مدرن نتوانستند یاقوت‌ها را عمیقاً بررسی کنند و مواد شیمیایی و معدنی آن‌ها را تعیین کنند، همه سنگ‌های قیمتی قرمز رنگ یاقوت سرخ محسوب می‌شدند، از جمله اسپینل، گارنت و تورمالین.
یاقوت سرخ روبی نام دارد. اما در ایران استفاده از نام یاقوت سرخ یا قرمز رایج تر از روبی است.
و یاقوت هایی با رنگ های مختلف سافایر (یا صفایر) نامیده میشود. همان طور که میدانیم در ایران از نام یاقوت کبود یا یاقوت زرد و…. استفاده میشود.

نحوه تشکیل یاقوت

 

یاقوت از ماده معدنی متراکم از اتم های آلومینیوم و اکسیژن به نام کوراندوم ساخته شده است که میلیون ها سال در فشار و گرمای شدید زیر سطح زمین بوده است. گرما و فشار این ماده معدنی را به مایع تبدیل می کند که به شکاف های سنگ های آذرین یا دگرگونی نفوذ می کند.

با سرد شدن مایع به کریستال هایی تبدیل می شود که معمولاً بی رنگ هستند. با این حال، ردپای کوچک (اغلب به اندازه 1٪) از سایر مواد معدنی می تواند کوراندوم را از بی رنگ به قرمز، صورتی، زرد و آبی خیره کننده تبدیل کند. اگر ماده معدنی کمیاب کروم باشد، کوراندوم قرمز می شود و به ما روبی می دهد، اگر عنصر کمیاب آهن و تیتانیوم باشد، یاقوت کبود آبی رنگ را دریافت می کنیم.

جواهرات یاقوت سرخ در گرینلند رنگی کاملاً نزدیک به جواهرات موجود در میانمار دارند و به روشی اخلاقی و مسئولانه استخراج می شوند. این سنگ‌های قیمتی از سنگ‌های سختی که از رسوبات جمع‌آوری نشده‌اند، تراشیده شده‌اند و می‌توانند منبع بسیار جالبی برای آینده این گوهر ارزشمند باشند.

 

طیف رنگی در یاقوت

اینکه بدانیم یاقوت، قرمز رنگ است کافی است؟

باید رنگ یاقوت را به سه قسمت رنگ، تن( تنالیته) و اشباع تقسیم کنیم.

به روشن یا تیره بودن سنگ، تن( تنالیته) میگوییم. ما سنگی می خواهیم که خیلی تیره نباشد که جلوی رنگ قرمز را بگیرد اما نه آنقدر روشن که صورتی روشن به نظر برسد. البته نظرات برای قرمز یا صورتی بسیار متفاوت است و هر شخصی نظر خود را بر اساس خریدار یا فروشنده بودن ارائه می‌دهد.

پس از تنالیته، ما اشباع داریم، آیا گوهر، رنگی زنده یا قوی یا شدید دارد؟ ما رنگ های ضعیف نمی خواهیم. یاقوت کامل، رنگی به قرمزی خون کبوتر دارد و معمولاً در میانمار (برمه) تهیه می شود، این تشبیه نسبتاً وحشتناک بهترین حالت رنگ را برای یاقوت ها به تصویر می کشد.

برخی از یاقوت‌ها دارای فلورسانس هستند، پدیده‌ای که باعث می‌شود در نور ماوراء بنفش بدرخشند و برخی از نمونه‌های خاص حتی در نور خورشید می‌درخشند.

بسیاری از نمودارهای رنگی یاقوتی وجود دارد و می تواند کمک کننده باشد، اما رتبه بندی AA، قرمز، قرمز مایل به صورتی، خون کبوتر می تواند کمی مبهم باشد و فقط باید به عنوان یک دستورالعمل استفاده شود. از طرفی بسیاری رنگ های صورتی را ترجیح میدهند.

گونه یاقوت سرخ

از نظر علمی، یاقوت‌ها نوعی کوراندوم( کرندوم) هستند که شکل کریستالی اکسید آلومینیوم است.

یاقوت‌های کبود(صفایر) دقیقاً از همان مواد ساخته می‌شوند، تنها تفاوت بین این دو این است که روبی ها با وجود ناخالصی‌های کوچک ساخته شده از کروم، قرمز رنگ می‌شوند و یاقوت‌های کبود (سفایر) با وجود تیتانیوم یا آهن به رنگ آبی (و برخی رنگ‌های دیگر) تبدیل می‌شوند.

بنابراین روبی ها شکل قرمز کوراندوم هستند و تنها در طیف رنگ‌های قرمز و رنگ‌های ظریف ثانویه با یکدیگر تفاوت دارند. با این حال در دنیای سنگ های قیمتی ما دوست داریم چیزها را گروه بندی، سازماندهی و طبقه بندی کنیم، بنابراین یاقوت ها را به چند نوع تقسیم می کنیم.

یاقوت های برمه ای یا میانماری با رنگ های قرمز زنده و اکتیو و کمترین اینکلوژن در بالاترین ارزش قرار دارند.

یاقوت های تایلندی پس از یاقوت های برمه ای یا میانماری شهرت دارند. یاقوت‌های تایلندی دارای کیفیتی استثنایی با رنگ‌های تیره‌تر،کمی رو به قهوه‌ای و شرابی هستند.

یاقوت های ماداگاسکار جدید هستند و دارای سنگ هایی با رنگ های نارنجی و صورتی هستند.

یاقوت‌های تانزانیا به خاطر سنگ‌های قیمتی بسیار تمیز و کوچک‌تر که مقرون به صرفه‌تر از رقبای برجسته‌ترشان هستند، معروف هستند.

و در نهایت موزامبیک یاقوت های زیادی تولید می کنند و به خاطر یاقوت های استار خود که در شمال کشور کشف شده اند مورد توجه قرار می گیرند.و میتواند خیلی خوشرنگ و گران باشد.

فواید سنگ یاقوت برای سنگ درمانی

یاقوت سنگ ماه تولد جولای است و با علامت طالع بینی سرطان، خرچنگ مرتبط است.

یاقوت قرمز، و همچنین اسپینل، تورمالین، جاسپر، به عنوان یک سنگ قرمز، با جریان خون در بدن و همه چیزهایی که از فشار خون گرفته تا قدرت قلب، مرتبط هستند. به عنوان سنگ چاکرای ریشه، روی ناحیه معده، کمر و دستگاه گوارش تأثیر می گذارد. مشکلات جنسی، مشکلات یائسگی و ناتوانی جنسی را می توان با این کریستال قدرتمند کاهش داد.

یاقوت قرمز با چاکرای ریشه یا پایه و چاکرای قلب مرتبط است که با سلامت جسمانی، ثبات، رفاه و استحکام مرتبط است.
اغلب از ما می پرسند که چگونه از سنگ های قیمتی برای مزایای معنوی یا سلامتی استفاده کنیم و در حالی که مطمئناً در این زمینه متخصص نیستیم، تجربه و دانشی به دست آورده ایم. البته استفاده از این سنگ به عنوان یک جواهر ساده ترین راه برای تأثیر کریستال بر بدن شما است. سنگ‌ها و رنگ‌های خاصی با قسمت‌های مختلف بدن ارتباط دارند، برای مثال یاقوت سرخ به چاکرای پایه و چاکرای قلب متصل است، بنابراین یک آویز می‌تواند ایده‌آل باشد. در غیر این صورت آنها را می توان در کیف یا جیب شما قرار داد و به عنوان سنگ در طول روز استفاده کرد. هنگام مدیتیشن کریستال ها را نگه دارید. ساده‌تر از همه، فقط با کریستال‌هایی روی بدن خود دراز بکشید و در صورت امکان با نقاط چاکرا در یک ردیف قرار بگیرید. آنها را در حمام قرار دهید (بررسی کنید که سنگ خاص در برابر آب نفوذ ناپذیر است). خانه خود را با کریستال‌ها تزئین کنید.

سلب مسئولیت: ما تمامی این مطالب را از منابع معتبر گردآوری کرده ایم، همانطور که انرژی سنگ ها را هیچ زمانی نادیده نمیگیریم اما این موضوع به معنی تایید خواص درمانی از جانب ما نیست، برای درمان بیماری ها به پزشک متخصص مراجعه کنید.

شفافیت یاقوت قرمز

 

یاقوت بی عیب و نقص عملاً وجود خارجی ندارند، بنابراین انتظار می رود که برخی از اجزاء در آن وجود داشته باشد. ارزش روبی به این بستگی دارد که آیا این اجزاء با چشم غیرمسلح بسیار قابل رویت هستند یا از شفافیت و درخشندگی گوهر جلوگیری می کنند یا خیر

 

برجستگی ها یا ترک های بزرگی که به سطح سنگ جواهر می رسد، بر دوام سنگ تأثیر گذاشته و ارزش آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. گاهی اوقات، مانند زمرد، این نقص ها می توانند جذابیت جواهرات را افزایش دهند. سوزن های متقاطع ظریفی از روتیل می توانند جلوه ستاره ای را ایجاد کنند که بسیار مورد تحسین قرار می گیرد و منافذی دیگری که می توانند با مایع یا گاز پر شوند، می توانند نور را در سراسر نگین پراکنده کنند و تأثیر دلپذیری بر رنگ آن ایجاد کنند.

هر چه شفافیت بهتر باشد، روبی گران‌تر است.

یاقوت قرمز 1 قیراطی چه اندازه و قیمتی دارد؟

روبی فوکسایت زیر نور یووی - گالری سنگ تاج محل
روبی فوکسایت زیر نور یووی

یکی از پرکاربردترین اصطلاحاتی که در خرید و فروش سنگ های قیمتی به کار می رود، کلمه قیراط است. قبل از اینکه ترازوها و واحدهای جرم مکانیکی در اطراف باشد، تاجران قدیمی از دانه درخت خرنوب به عنوان واحد وزن استفاده می کردند. بازرگانان انبوهی از دانه‌های خرنوب با اندازه‌های مشابه را جمع‌آوری می‌کردند تا به عنوان یک وزنه تعادل در مقیاس تعادل عمل کنند. یک دانه خرنوب تقریباً 200 میلی گرم (0.2 گرم) است و این وزن دقیق یک قیراط است. البته همه دانه‌های خرنوب دقیقاً 200 میلی‌گرم نیستند، بنابراین می‌توانید یک تاجر قدیمی را در زمان‌های دور تصور کنید که یک سری دانه خرنوب هنگام خرید و دیگری هنگام فروش داشته باشد!

بنابراین، 1 قیراط (0.2 گرم) روبی چقدر هزینه دارد؟ قیمت توسط عوامل زیادی تعیین می‌شود، اما فرض کنید یک یاقوت برمه با کیفیت بالا در دست داریم، ارزش آن چیست؟ با عرض پوزش می گویم که ارائه یک قیمت کلی دقیق تقریبا غیرممکن است، این قیمت می تواند از 2000 دلار تا 20000 دلار برای یک جواهر باشد و همانطور که قبلاً بیان کردیم قیمت هر قیراط با سنگ های قیمتی بزرگتر افزایش می یابد. در فروش اخیر یک روبی 25 قیراطی به قیمت بیش از 30 میلیون دلار به این معنی بود که هر قیراط آن 1.2 میلیون دلار بود!

سنگ های قیمتی رنگی دارای تنوع گسترده ای از تراکم نسبی هستند، برای مثال یک یاقوت 1 قیراطی به طور قابل توجهی کوچکتر از الماس 1 قیراطی است در حالی که یک زمرد 1 قیراطی کمی بزرگتر است. به همین دلیل، پیشنهاد می کنیم در هنگام خرید سنگ های قیمتی مانند یاقوت به اندازه توجه بیشتری داشته باشید.

 

قیمت یاقوت

لیست قیمت یاقوت
رنگ محدوده وزن محدوده قیمت / USD
شکستگی یاقوت پر شده است +1قیراط 15 تا 80 دلار در هر قیراط
فقط Ruby Heat +1قیراط 250 تا 10000 دلار در هر قیراط
یاقوت درمان نشده +1قیراط 2000 تا 20000 دلار در هر قیراط

هنگام قیمت گذاری سنگ های قیمتی رنگی، باید آنچه را که به عنوان 4C شناخته می شود، رنگ، شفافیت، تراش و قیراط در نظر بگیریم و معمولاً در یاقوت این رنگ است که از همه مهمتر است.

یاقوت‌ها شکل قرمز کوراندوم هستند و این کیفیت رنگ قرمز است که بیشتر بر قیمت تأثیر می‌گذارد. یاقوت قرمز باید خالص و روشن باشد، با رنگی یکنواخت در سراسر بدنه سنگ، نه خیلی تیره و نه روشن و بدون ته رنگ دیگر.

یاقوت‌ها اغلب اینکلوژن هایی دارند، اما این همیشه بالاترین اولویت نیست( رنگ همیشه بالاترین اولویت) اما ترک‌های آشکار یک مشکل هستند و ظاهر کدر باعث کاهش ارزش سنگ می‌شود.

یاقوت‌ها یک سنگ قیمتی بسیار گران‌قیمت هستند، بنابراین تراش کار تمایلی به هدر دادن سنگ در هنگام تراش ندارند. این بر نحوه تراش نگین تأثیر می گذارد. یاقوت‌ها در همه شکل‌ها وجود دارند، اما تراش‌های گرد و برش‌های بیضی بسیار محبوب هستند، زیرا رنگ قرمز و درخشش را نشان می‌دهند.

هر زمان که یاقوت را تراش میدهند،تراشکار باید رنگ و میزان اشباع سنگ راف و چگونگی به حداکثر رساندن میزان استفاده از قطعات سنگ راف و به حداقل رساندن قطعات ضعیف از لحاظ رنگ یا اینکلوژن را در نظر بگیرد.

علاوه بر این، یاقوت ها یک سنگ پلئوکروییک هستند به این معنی که بسته به زاویه ای که در آن مشاهده می شوند، می توانند دو رنگ را نشان دهند. سنگ می تواند از یک زاویه قرمز تیره و از زاویه دیگر کمی نارنجی به نظر برسد.

در نهایت اندازه یا وزن قیراط یاقوت را داریم. یاقوت های با کیفیت بیش از 1 قیراط در واقع بسیار نادر هستند و با افزایش اندازه، ارزش آنها به طور قابل توجهی افزایش می یابد. یک یاقوت 2 قیراطی بسیار گرانتر از دو برابر قیمت یک نگین یاقوت 1 قیراطی خواهد بود و یک یاقوت 5 قیراطی به احتمال زیاد 25 برابر قیمت یک نگین یک قیراط خواهد بود که همه چیز از نظر رنگ و کیفیت برابر است.

بهسازی یاقوت سرخ بر قیمت آن تأثیر چشمگیری خواهد داشت. یک یاقوت بزرگ کدر و رنگارنگ تقریباً قیمتی کمی دارد و هر سنگ یاقوتی بهسازی نشده با رنگ خوب قیمت بسیار بالایی دارد.

یاقوتی که به سادگی تحت عملیات حرارتی قرار داده شده است تا بهترین رنگ و شفافیت خود را نشان دهد نیز بسیار ارزشمند خواهد بود در حالی که یاقوت پر از شکستگی به میزان قابل توجهی ارزانتر خواهد بود.

یاقوت گلس فیلد و بهسازی شده به چه معنی است؟

 

به نوعی همه سنگ‌های قیمتی به روشی مورد بررسی قرار می‌گیرند، زمانی که سنگ‌های راف از زمین استخراج می‌شوند، باید تراش و صیقل داده شوند تا زیبایی‌شان نمایان شود. با این حال، بهسازی های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است ظاهر آنها را بهبود بخشد، مانند تقویت رنگ، حرارت دادن، رنگ کردن، رنگ کردن همراه رزین و موم، روغن کاری یا هر کاربرد شیمیایی. نظرات ممکن است در مورد اثربخشی و اخلاقیات چنین درمان هایی متفاوت باشد، اما بدون شک همه اطلاعات باید در اختیار خریداران قرار گیرد.

 

یاقوت‌ها معمولاً به روشی حرارت داده می‌شوند تا برای فروش در بازار سنگ‌های قیمتی قابل عرضه باشند. یاقوت های بهسازی نشده ای که به اندازه کافی قابل قبول برای فروش هستند، به قدری نادر هستند که تخمین زده می شود که تنها 1٪ از بازار جهانی یاقوت را تشکیل می دهند.

تصور کنید اگر همه یاقوت‌ها بهساازی نمی‌شدند، 99 درصد تمام یاقوت‌ها ناپدید می‌شدند، احتمالاً هرگز در طول عمرتان یک یاقوت را نمیتوتنستید ببینید!

بنابراین یاقوت سرخ چه بهسازی دریافت می کند؟ رایج ترین و مؤثرترین روش عملیات حرارتی سنتی است. به طور معمول، یاقوت ها در یک بوته( یک ظرف گرانیتی، فلزی یا سرامیکی) قرار می گرفتند و تا دمای بسیار بالا گرم می شدند، این امر باعث حل شدن اجزاء برای بهبود شفافیت می شد. رنگ قرمز نیز معمولاً به طور چشمگیری بهبود می یابد. همین فرآیند اکنون در کوره‌های کنترل‌شده دما انجام می‌شود، اگرچه روش‌های قدیمی هنوز در روستاهای دامنه تپه‌های اطراف جنوب و جنوب شرق آسیا قابل مشاهده است.

این عملیات حرارتی سنتی تقریباً در سراسر جهان جواهرات پذیرفته شده است و به هیچ وجه به صورت پنهانی در نظر گرفته نمی شود، به خصوص که چیزی به جز گرما به یاقوت اضافه نشده است و این ویژگی های طبیعی سنگ قیمتی است که شفافیت و رنگ نهایی آن را ایجاد می کند. .

سپس بهسازی بحث برانگیزتری داریم. به عنوان مثال، عملیات حرارتی افزایش یافته، که در آن مواد اضافی مانند بوراکس یا سیلیس در طول فرآیند گرمایش گنجانده می شود. این مواد اضافی می توانند حفره های یاقوت را پر کنند و شکستگی ها را التیام بخشند و سنگ را شفاف تر کنند. این درمان باعث تقویت یاقوت می شود اما ارزش آن را کاهش می دهد زیرا به عنوان یک پرکننده در نظر گرفته می شود.

یاقوت‌های کم‌کیفیت با ترک‌های زیاد در دمای پایین با شیشه‌های سربی گرم می‌شوند. شیشه شکاف ها را پر کرده و یاقوتی شفاف تولید می کند. این نوع یاقوت گلس فیلد، نیاز به عرضه منظم سنگ های قیمتی با قیمت های بسیار مقرون به صرفه را پر می کند.

یاقوت برای چه جواهراتی مناسب است؟

 

یاقوت سرخ دارای امتیاز 9 در مقیاس سختی Mohs است که به همراه جواهر خواهر خود، یاقوت کبود، در رتبه دوم پس از الماس قرار دارد. این سختی به این معنی است که یاقوت را می توان برای هر نوع جواهراتی استفاده کرد و می توان آن را هر روز بدون نگرانی از خراشیدگی، خراشیدگی یا ترک خوردن پوشید. یاقوت سرخ با زیبایی چشمگیر و ارزش فوق العاده خود رقیب کاملی برای الماسی هستند که درست بالای آن در مقیاس Mohs با امتیاز 10 قرار دارد.

یاقوت‌ها را می‌توان تقریباً به هر شکلی که می‌خواهید تراش داد و روی هر قسمتی پوشید، بنابراین تنها محدودیت‌های آنها بودجه و تخیل شما است. رایج ترین شکل ها بیضی و کوشن هستند، اما تراش ها سنگ های قیمتی را شکل می دهند تا درخشش و رنگ سنگ ها را به حداکثر برسانند و هر شکلی را امکان پذیر کنند. یکی از مواردی که باید در مورد آن فکر کنید نوع آلیاژی است که به بهترین وجه با سنگ جواهر یاقوت شما مطابقت دارد. برای ظاهری مدرن و شیک، طلای سفید یک انتخاب عالی است، اما اگر به دنبال ظاهری کلاسیک و قدیمی هستید، طلای رز یا زرد را انتخاب کنید.

دانستنی های جالب یاقوت قرمز

یاقوت کادوی سنتی برای پانزدهمین و چهلمین سالگرد ازدواج است

شما نمی توانید عشق خود را واضح تر از یک یاقوت در این روز خاص نشان دهید. شاید یک پیشکش عشق ابدی برای پانزدهمین سالگرد و یک تشکر از اینکه در تمام این سالها من را تحمل کرده ای! این سنگ تولد برای جولای، ماه گرم تابستان است، بنابراین یاقوت می تواند یک هدیه ایده آل برای متولدین این ماه باشد.

کروم شیمیایی همان چیزی است که به یاقوت قرمز رنگ و درخشش یا فلورسانس درونی آن می بخشد، اما همچنین باعث شکننده شدن جواهر می شود و به ندرت در اندازه های بزرگ یافت می شود.

اسم این سنگ از کجا آمده است؟

ما می دانیم که کلمه یاقوت از کلمه لاتین ruber به معنای قرمز گرفته شده است، اما آیا می دانستید که کلمه corundum (نوع کریستالی که شامل یاقوت و یاقوت کبود می شود) از کلمه تامیل kuruntam به معنای یاقوت گرفته شده است!

گرانترین سنگ قیمتی چیست؟

یاقوت یکی از 4 گوهر گرانبهای اصلی همراه با الماس، زمرد و یاقوت کبود است، اما یاقوت بالاترین قیمت را دارد. البته در کیفیت و مشخصات مشابه هم.

زنگ آزادی بزرگترین یاقوتی است که تاکنون استخراج شده است. وزن آن چهار پوند (فقط کمتر از 2 کیلوگرم)، 8500 قیراط است و به شکل زنگ آزادی بریده شده است. در سال 2011 به سرقت رفت و هنوز کشف نشده است.

همچنین در سال 2011، حلقه یاقوت 8 قیراطی الیزابت تیلور، طراحی شده توسط Van  Cleef & Arpels به قیمت 4.2 میلیون دلار، یعنی حدود 500،000 دلار به ازای هر قیراط فروخته شد.

مناسب برای یک ملکه

جواهرات تاج انگلستان مورد حسادت جهانیان است و در طول قرن ها از هدایا و به دست آوردن از تمام نقاط جهان گرد هم آمده است. این جواهرات گرانبها بسیاری دارد، از جمله: 2868 الماس، 273 مروارید، 17 یاقوت کبود، 11 زمرد، اما فقط پنج یاقوت – اینها چقدر کمیاب هستند.

مورد علاقه ملکه

جواهرات مورد علاقه ملکه الیزابت انگلستان در میان تمام جواهرات گرانبهای تاج او یاقوت شاهزاده سیاه است که در سال 1367 توسط پدرو پادشاه کاستیل به شاهزاده ادوارد داده شد. اما یک اسپینل قرمز!

بزرگترین یاقوت سرخ جهان در چین است و بیش از 8 کیلو وزن دارد، یعنی بیش از 40000 قیراط.

علم همه چیز نیست!

به دلیل ارزش بسیار زیاد آنها، چندین تلاش برای ایجاد یاقوت در آزمایشگاه ها انجام شده است، شیمیدان فرانسوی گاودین به موفقیت های اولیه دست یافت اما پس از 30 سال تلاش، شکست در تلاش برای تولید سنگ های قیمتی با کیفیت مناسب را پذیرفت. دانشمندان دیگر تلاش کردند، شکست خوردند، تا حدی موفق شدند و قبل از اینکه آگوست ورنوی موفق شود کریستال های یاقوت 12 تا 15 قیراط را تنها در 2 ساعت رشد دهد، پیش رفتند.

اولین لیزری که ساخته شده است با استفاده از نور فلورسانس قرمز ساطع شده توسط کریستال های یاقوت ساخته شده است.

روبی در هیمالیا

پنجاه میلیون سال پیش شبه قاره هند با آسیا برخورد کرد. این امر رشته کوه هیمالیا را تشکیل داد و فشار زیاد و مخلوط مواد معدنی از این دو توده خشکی نیز منجر به ایجاد یاقوت شد. اگر برترین سایت‌های استخراج یاقوت در آسیا را مشخص کنید، تقریباً می‌توانید خط هیمالیا را از پاکستان تا پایین‌ترین کوهپایه‌های میانمار دنبال کنید.

مراقبت از سنگ یاقوت سرخ (روبی)

به دلیل سختی یاقوت، آنها به مراقبت خاصی نیاز ندارند، اما مهم است که سنگ های نرم تر را از خراش محافظت کنید. بنابراین، ایده خوبی است که یاقوت های خود را جدا از سایر سنگ های قیمتی با سختی متفاوت در یک محفظه پارچه ای جعبه جواهرات نگه دارید. اگر فضای محدودی در جعبه خود دارید، کیف های جواهرات پارچه ای تکی نیز مناسب هستند.

یاقوت به اندازه کافی بادوام است تا از ضربه یا ضربه عجیب و غریب روی سطح سخت جان سالم به در ببرد. با این حال، همیشه باید مراقب باشید که از چنین سوء استفاده هایی جلوگیری کنید. به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود قبل از انجام فعالیت های بدنی، به ویژه نظافت منزل یا باغبانی، زیورآلات را استفاده نکنید.

یاقوت را می توان به طور ایمن، ساده و موثر با آب گرم صابون و یک برس یا پارچه نرم مانند مسواک تمیز کرد. پاک کننده های اولتراسونیک ممکن است برای تمیز کردن یاقوت استفاده شود، اما اگر مشکوک هستید که یاقوت شما رنگ شده است یا شکستگی های قبلی را پر کرده است، از آن استفاده نکنید.

با سنگ قیمتی به ارزش یاقوت، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که گوهر یا جواهرات خود را برای تمیز کردن و بررسی کامل به یک جواهر فروشی حرفه ای ببرید.

مراقب باشید: پاک کننده های اولتراسونیک نه تنها می توانند باعث شکستگی و تشدید شکستگی در سنگ های قیمتی شوند، بلکه می توانند جواهرات را شل کرده و باعث خارج شدن جواهرات از تنظیمات خود شوند. برای تمیز کردن یاقوت سرخ نباید از بخارشوی استفاده کرد زیرا نباید در دمای بالا قرار گیرد.

نحوه تشخیص یاقوت اصلی

 

بدیهی است که یک سنگ جواهر تایید شده از یک فروشنده معتبر بهترین رویکرد است، اما زمانی که شما به دنبال یک سنگ قیمتی عالی یا معامله ای هستید این همیشه امکان پذیر نیست! با چیزی به گرانی یاقوت، ما شدیدا توصیه می کنیم برای خرید یاقوت کاملا طبیعی و شفاف به دلیل قیمت بالای آن قبل از خرید یک گزارش گواهینامه دریافت کنید، مگر اینکه سنگ از یک فروشنده معتبر با سیاست مرجوعی خوب باشد.

مانند تمام سنگ‌های قیمتی، این وسوسه برای دلالان وجود دارد که سعی کنند سنگ‌های مصنوعی یا تقلبی را به‌عنوان چیز واقعی از دست بدهند. یاقوت ها تفاوتی ندارند.

هنگام بررسی صحت یاقوتی که شما به آن نگاه می کنید، ابتدا باید به سه چیز توجه کنیم. اولا چیست؟ آیا این یک یاقوت طبیعی است، یک یاقوت مصنوعی یا یک یاقوت تقلیدی؟ تا زمانی که فروشنده صادق باشد، این اطلاعات به راحتی فاش خواهد شد.

اگر یاقوت به عنوان طبیعی برچسب خورده است، می توانیم چند مورد را بررسی کنیم. اجزاء اول، یک یاقوت در اعماق پوسته زمین رشد کرده است، گرم شده، له شده، جابجا شده است، بنابراین ایراداتی خواهد داشت. شاید این عیوب فقط با بزرگنمایی قابل مشاهده باشند، اما اگر یک سنگ قیمتی بی عیب و نقص است، می توانید شک کنید که به یک جواهر مصنوعی یا حتی یک تکه شیشه نگاه میکنید.

آن را خراش دهید. یک یاقوت بسیار سخت است، فقط یک الماس در میان جواهرات شناخته شده سخت تر است، بنابراین نمی توان آن را با چاقو، کلید یا ناخن خراشید. اگر به این راحتی خراشیده شود، یاقوت نیست. قبل از تکان دادن چاقو یا کلید به اطراف، با صاحبش چک کنید!

برخی از یاقوت های تقلیدی به سادگی شیشه های رنگ شده یا کریستال های رنگ شده هستند. یاقوت را روی یک سطح سخت اما صاف بمالید و ببینید آیا رگه‌ای از رنگ قرمز باقی می‌ماند. این نشان دهنده جعلی بودن است.

قیمت به عنوان راهنما یاقوت‌ها سنگ‌های قیمتی کمیاب هستند، بنابراین قیمت باید منعکس کننده این باشد. اگر نمونه‌ای را با قیمتی بیش از حد خوب می‌بینید،از آنجایی که یک یاقوت طبیعی و شفاف بسیار کمیاب و گرانقیمت است احتمالاً طبیعی نیست، بنابراین از خرید چنین «معامله‌هایی» اجتناب کنید.

این یک راهنمای کامل در مورد چگونگی تشخیص یک سنگ قیمتی تقلبی نیست، اما امیدوارم کمک کند.

چرا یاقوت سرخ خاص است؟

 

یاقوت یکی از 4 سنگ قیمتی اصلی همراه با الماس، زمرد و یاقوت کبود است. اگر صاحب یک یاقوت هستید، یکی از کمیاب‌ترین اشیای طبیعی جهان را در دست دارید که در اثر میلیون‌ها سال گرما و فشار شکل گرفته و سپس توسط انسان به یک اثر هنری آتشین خیره‌کننده تبدیل شده است.

آیا یاقوت قابلیت تغییر رنگ را دارد؟

برخی از سنگ های قیمتی تحت منابع نوری مختلف تغییر رنگ مشخص یا چشمگیری را نشان می دهند. به یک گارنت زیر نور الکتریکی یا مصنوعی نگاه کنید، ممکن است قرمز به نظر برسد، آن را به بیرون زیر نور خورشید ببرید و ناگهان سبز شد! این اثر قابل توجه فقط در چند سنگ قیمتی رخ می دهد، الکساندریت، گارنت و برخی از یاقوت های کبود شناخته شده ترین آنها هستند، اما در یاقوت ها وجود ندارد.

معامله گران جواهرات اغلب ترفندهای کمی در مورد بهترین روش نشان دادن سنگ های قیمتی خود دارند و نور یک مثال کلاسیک است. برخی در زیر نور آفتاب بهتر به نظر می رسند، برخی دیگر در زیر نور الکتریکی بهتر به نظر می رسند. قرار است یاقوت‌ها در زیر نور خورشید خوب به نظر برسند، دقیقاً در اوایل صبح یا اواخر بعد از ظهر، اما برای هر فروشنده‌ای که نور خورشید را پیشنهاد می‌کند، فروشنده دیگری می‌گوید که در داخل خانه بهتر است. بدیهی است که شرایط نوری می تواند ظاهر یک روبی را تغییر دهد اما نه به اندازه جواهراتی که تغییر رنگ می دهند.

نحوه تشخیص روبی با کیفیت؟

 

از فروشنده‌های معتبر دارای مجوز سنگ های قیمتی خرید کنید. این بهترین راه برای دانستن این است که یک سنگ قیمتی با کیفیت خوب دریافت می کنید. مطمئن شوید که آنها یک سیاست بازگشت عالی دارند تا بتوانید جواهر را به صورت حرفه ای برای خود بررسی کنید و این همان چیزی است که انتظار داشتید و در صورت تمایل می توانید آن را برگردانید.

ما به 4C برای بررسی کیفیت یاقوت نگاه کردیم، بهترین منابع شناخته شده سنگ های قیمتی خوب را دیدیم، درمان هایی را که روبی ها دریافت می کنند کشف کردیم و کمی در مورد بررسی سنگ های قیمتی واقعی آموختیم. اگر فرض کنیم که آنچه فروشنده در مورد روبی فاش می کند درست است.

خواص گوهرشناسی

فرمول شیمیایی: Al2O3، اکسید آلومینیوم
ساختار کریستالی: مثلثی، منشور یا جداول شش ضلعی، لوزی
رنگ: قرمزهای مختلف
سختی: 9 در مقیاس Mohs
ضریب شکست: 1.762 – 1.778
تراکم: 3.97 – 4.05
برش: هیچ یک
شفافیت: شفاف تا مات
انکسار مضاعف یا انکسار دوگانه: -0.008
درخشش: زجاجیه تا ابریشمی
فلورسانس: قوی: قرمز کارمینی

قیمت یاقوت قرمز اصل در ایران

در صورتیکه به دنبال خرید سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله الماس و زمرد در ایران به صورت تکی یا عمده هستید، باعث افتخار ماست که به شما عزیزان بزرگ ترین فروشگاه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ایران یعنی فروشگاه تاج محل مشهد معرفی کنیم.

همکاران ما در فروشگاه آماده دریافت سفارشات شما عزیزان و پاسخدهی به سوالات شما در مورد سنگ های قیمتی هستند.

در صورت تمایل می توانید مقالات مرتبط در رابطه با سنگ های: اوپال، گارنت، زمرد و آمیتیست را از این بخش مطالعه نمایید.

دسته بندی سنگ های قیمتی جواهری
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
محصولات مرتبط
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback
5 ماه قبل

[…] با مقاومت تراش تقریباً 140 برابر بیشتر از یاقوت کبود و یاقوت(9 در مقیاس موس) است. دیاموند دارای ضریب شکست بالا و سطح […]

trackback
5 ماه قبل

[…] انسان را شیفته خودشان کرده، و اوپال در کنار الماس، یاقوت، یاقوت کبود، زمرد و مروارید یکی از […]

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت