سنگ یاقوت چیست؟خواص و تشخیص انواع یاقوت

اطلاعات جامع یاقوت کبود

فقط گفتن یا خواندن اسم این سنگ، دیدی فوری از یک سنگ جواهر آبی تیره را در ذهن تداعی می کند. در این مقاله اطلاعاتی در باره یاقوت کبود به دست می آورید.توجه کنید که در ایران به سافایر آبی رنگ،یاقوت کبود گفته میشود و انواع دیگر سفایر به نام هایی مثل یاقوت زرد ، یاقوت سبز و…. نامیده میشوند.

الماس ممکن است پادشاه سنگ های قیمتی باشد، اما یاقوت کبود جذابیت خاصی دارد و بعد از الماس سخت ترین سنگ با سختی 9 در مقیاس موس است.

یاقوت کبود (سفایر آبی) به عنوان برادر یا خواهر روبی (یاقوت سرخ) است. هر دوی آنها از خانواده کوراندوم هستند که روبی، یاقوت قرمز رنگ است و یاقوت‌کبود، تمام رنگ های دیگر را پوشش می‌دهد، یاقوت‌کبود معروف آبی است اما یاقوت با رنگ های های زرد، سبز یا بنفش نیز شگفت انگیز هستند و آنها نیز جزو یاقوت کبود محسوب می‌شوند.

تاریخچه سنگ های قیمتی یاقوت‌کبود

یاقوت کبود تاج محل

یاقوت کبود در تاریخ به متون کتاب مقدس و نوشته های یونان باستان، فارسی و سانسکریت برمی گردد. یاقوت‌کبود چندین بار در کتاب مقدس به عنوان تزئینی بر تخت خدا، به عنوان ماده ای که ده فرمان بر روی آن حک شده است، به عنوان سنگی از سینه بند هارون و یکی از سنگ های قیمتی که در پایه های اورشلیم قرار گرفته است، ذکر شده است. یونانیان باستان فکر می کردند که یاقوت کبود باید برای محافظت استفاده شود و ایرانیان باستان ادعا می کردند که رنگ آبی آسمان انعکاسی از یاقوت کبود غول پیکر است.

قبل از عصر دانشمندان مدرن، که می توانستند عمیقاً به یاقوت‌کبود نگاه کنند و ترکیب شیمیایی و معدنی آنها را تعیین کنند، تشخیص یک سنگ قیمتی از سنگ دیگر بسیار دشوار بود.

نام یاقوت کبود به زبان لاتین( sapphirus) و فرانسوی باستان( saphir) آمده است و عمدتاً به یک کلمه یونانی باستان، sáppheiros، به معنای “سنگ آبی” نسبت داده می شود.

همچنین برخی گمانه‌زنی‌ها وجود دارد که این واژه را می‌توان به یک کلمه سانسکریت، Sanipriya، به معنای “سنگ تیره رنگ” یا گرانبها برای زحل ردیابی کرد.

قدیمی ترین منبع شناخته شده یاقوت‌کبود سریلانکا به همراه هند و برمه( که اکنون میانمار نامیده می شود) است.

بوداییان فاتح از شمال هند در سال 500 قبل از میلاد وارد سریلانکا شدند و متوجه سنگ های قیمتی رنگی در رودخانه ها شدند. آنها را به جواهرات تبدیل کردند و با تاجران خارج از کشور مبادله کردند و این جواهرات به بازارهای ایران و یونان راه یافتند. پادشاه سلیمان جواهرات گرانبهایی را از سریلانکا برای ملکه سبا فرستاد تا عشق او را جلب کند.

یاقوت کبود در کجا یافت می شود؟

سریلانکا، هند و میانمار( به طور رسمی برمه) منابع باستانی یاقوت‌کبود بودند و سپس اکتشافات معروف در کشمیر در پاکستان وجود داشت. بهترین یاقوت‌کبود کشمیر و برمه رنگ و شفافیت فوق العاده ای را بدون هیچ گونه عملیات حرارتی نشان می دهد. در زمان‌های اخیر، منابع محدود در برمه، معدن‌کاران را بر آن داشته تا روی یاقوت برمه‌ای فراوان تمرکز کنند.

بعدها تایلند به عنوان یک مکان عالی برای یافتن یاقوت ، به ویژه انواع زرد طلایی( معروف به ویسکی مکونگ) و همچنین کامبوج و ویتنام در نزدیکی آن، توسعه یافت.

از سال 2007، ماداگاسکار در تولید یاقوت کبود در جهان پیشرو بوده است، اگرچه سریلانکا همچنان تنها تولیدکننده ثابت یاقوت‌کبود آبی با کیفیت است.

سریلانکا و ماداگاسکار یاقوت ها را در طیف گسترده ای از رنگ ها تولید می کنند و در حالی که سریلانکا قرن ها منبع شناخته شده یاقوت‌ بوده است، ذخایر یاقوت‌ در ماداگاسکار به تازگی در سال 1998 کشف شد.

در دنیای جدید، استرالیا دارای مقادیر زیادی یاقوت کبود است که 70 درصد از تولید یاقوت کبود آبی جهان را تشکیل می دهد و مونتانا در ایالات متحده برخی از سنگهای آبی عالی را تولید می کند.

یاقوت طبیعی تایلند
یاقوت طبیعی تایلند

بخش بزرگی از یاقوت از سراسر جهان در Chanthaburi، تایلند تراش و بهسازی می شود. چانتابوری همراه با کانچانابوری و ترات، زمانی یکی از منابع اصلی یاقوت تایلندی بود. استخراج یاقوت کبود در Chanthaburi بیشتر در حال حاضر به پایان رسیده است، اگرچه چند مکان معدن خصوصی کوچک در سراسر استان پراکنده شده است.

یاقوت‌های کبود کشمیر که از مناطق برفی کشمیر می‌آیند، اوج کیفیت یاقوت کبود محسوب می‌شوند، رنگ آبی مخملی آنها، یادآور آسمان آرام عصر، آنها را از همتایان خود متمایز می کند. این جواهرات کمیاب و بسیار مورد توجه، مظهر تجمل و پیچیدگی هستند.

یاقوت چگونه تشکیل می شود؟

یاقوت از ماده معدنی متراکم ساخته شده از آلومینیوم و اتم های اکسیژن به نام کوراندوم ساخته شده است که میلیون ها سال زیر فشار و گرمای شدید زیر سطح زمین بوده است. گرما و فشار این ماده معدنی را به مایع تبدیل می کند که به شکاف های سنگ های آذرین یا دگرگونی نفوذ می کند. با سرد شدن مایع به کریستال هایی تبدیل می شود که معمولاً بی رنگ هستند.

با این حال، ردپای کوچک (اغلب به اندازه 1٪) از سایر مواد معدنی می تواند کوراندوم را از بی رنگ به قرمز، صورتی، زرد و آبی خیره کننده تبدیل کند.

اگر عنصر کمیاب آهن و تیتانیوم باشد، اگر ماده معدنی کمیاب کروم باشد، یاقوت کبود آبی رنگ را دریافت می کنیم، سپس کوراندوم قرمز می شود و به ما یاقوت می دهد. رنگ های دیگر موجود در یاقوت کبود به دلیل ترکیبات و مقادیر مختلف تیتانیوم، آهن و کروم ایجاد می شود.

بلورهای یاقوت که در داخل این سنگ‌ها تشکیل می‌شوند معمولاً بسیار کوچک هستند و بیرون آوردن آنها از این سنگ‌ها فرآیندی گران‌قیمت و طولانی است که اغلب منجر به شکستن کریستال‌ها می‌شود. خوشبختانه سنگ کوراندوم حتی سخت‌تر است و سنگ‌های قیمتی میلیون‌ها سال است که از طریق هوازدگی و فرسایش آزادانه کار می‌کنند. بیشتر جواهرات از رسوبات نهرهای کوهستانی استخراج می شوند که این سنگ های قیمتی آزاد شده را دور از محل تولد خود حمل کرده اند.

رنگ های یاقوت کبود

رنگ های سافایر یا یاقوت

یاقوت انواعی از کوراندوم معدنی است. روبی قسمت قرمز خانواده یاقوت ها را شامل می‌شود در حالی که در مورد یاقوت‌(سفایر) همه رنگ‌ به جز قرمز، یاقوت (سفایر) هستند؛ رنگ آبی معروفترین آن و همچنین صورتی، سبز، بنفش، نارنجی و زرد نیز تا حدودی معروف هستند. یاقوت سیاه و بی رنگ نیز وجود دارد.

یاقوت کبود آبی فقط “یاقوت کبود” نامیده می شود، در حالی که سایر رنگ ها معمولاً به یک پیشوند رنگ نیاز دارند، به عنوان مثال یاقوت‌ صورتی یا یاقوت‌ زرد. گاهی اوقات نسخه‌های رنگی آن به عنوان یاقوت کبود فانتزی شناخته می‌شوند، اگرچه این مورد در نوع بی‌رنگ، سیاه یا آبی صدق نمی‌کند.

یاقوت کبود آبی: نمادی از آرامش و عمق

در میان طیف رنگ های یاقوت‌، یاقوت‌کبود آبی شاید شناخته شده ترین است. سایه های آبی عمیق آنها احساس آرامش، وفاداری و خرد را برمی انگیزد. اغلب برای حلقه های نامزدی انتخاب بوده، این سنگ نماد اعتماد و تعهد هستند و آن را به انتخابی محبوب برای زوج ها در سراسر جهان تبدیل کرده است.

یاقوت پادپارادچا
یاقوت پادپارادچا

نامی که شایان ذکر است یاقوت کبود پادپارچا است .

یاقوت پادپارچا چیست؟ ترکیبی از یاقوت کبود صورتی و نارنجی است که در نتیجه سنگی به رنگ هلو یا سالمون به وجود می‌آید که از گل نیلوفر با رنگ ظریف نامگذاری شده است. یاقوت یا همان سفایر پادپارچا احتمالاً کمیاب‌ترین یاقوت‌های کبود هستند که بسیار مورد علاقه و دارای قیمت بالایی هستند، اما تقاضا به حدی است که اغلب به بازار آزاد نمی‌آیند.

همه فاکتورهای دیگر برابر هستند، تقریباً همه سنگ های قیمتی رنگی بر اساس رنگ، ترکیبی از رنگ، تن و اشباع و وزن ارزش گذاری می شوند. یک رنگ یکنواخت زیبا در سرتاسر سنگ قیمتی با تن رنگی عمیق بسیار مورد پسند است بدون اینکه رنگ آن خیلی تیره باشد تا رنگ مورد توجه قرار نگیرد، در یاقوت کبود آبی، رنگ آبی است که ارزش بیشتری نسبت به سایر رنگ ها دارد.

یاقوت های کارچنج طبیعی چگونه هستند؟ یک پدیده نادر در دنیای جواهرات، توانایی تغییر رنگ هنگام مشاهده در نورهای مختلف است. برخی از یاقوت‌های کبود این توانایی را دارند که معمولاً در نور روز به رنگ آبی مایل به قرمز و زیر چراغ‌های برقی گاهی کاملا قرمز می‌شوند.

سپس یاقوت‌های کبود دو رنگ وجود دارند که دو رنگ متفاوت را در شرایط نوری یکسان نشان می‌دهند، نمونه‌های بهتر وقتی از بالای سنگ جواهر اسکن می‌شوند به تدریج رنگ روی سنگ را تغییر می‌دهند.

رنگ‌های یاقوت کبود( سفایر کبود) به دلیل وجود ناخالصی‌های کوچک در کانی پایه کوراندوم ایجاد می‌شوند. وجود عناصر کروم، آهن و تیتانیوم در نسبت های مختلف می تواند تمام رنگ هایی را که در این سنگ قیمتی با ارزش می بینیم ایجاد کند.

انواع یاقوت

در سفایر ها همه انواع کوراندوم با ناخالصی های عناصر کمیاب مسئول رنگ های مختلف آنها هستند. کوراندوم به سادگی با رنگ آنها از هم جدا می شود، تمام کوراندوم های قرمز یاقوت سرخ هستند( این می تواند چند بحث در مورد اینکه کجا یاقوت قرمز روشن به یاقوت صورتی تبدیل می شود ایجاد کند. چون اکثرا میبینیم که یاقوت های صورتی رنگ هم روبی یا همان یاقوت سرخ محسوب میشوند) و همه رنگ های دیگر یاقوت کبود هستند.

لیست انواع یاقوت کبود – رنگ های یاقوت کبود

 • یاقوت کبود (سافایر آبی ) یا فقط یاقوت کبود: تمام یاقوت های کبود که می توان آنها را آبی در نظر گرفت
 • یاقوت زرد (سافایر زرد): رنگ قناری زرد تا تقریباً عسلی است
 • یاقوت نارنجی (سافایر نارنجی): عمیق ترین زرد تا تقریبا قرمز
 • یاقوت سبز (سافایر سبز): تمام رنگ های سبز
 • یاقوت صورتی (سافایر صورتی): از صورتی روشن تا تقریبا قرمز
 • یاقوت سفید (سافایر سفید): یاقوت کبود شفاف یا سفید هیچ ناخالصی ندارد و بنابراین کاملا بی رنگ است
 • یاقوت سیاه: آبی مشکی یا خیلی تیره یا خاکستری
 • یاقوت فانتزی: رنگ های زرد، نارنجی، سبز، صورتی، بنفش را میتونیم فانتزی هم بگیم.
 • یاقوت پادپارادچا: رنگ‌های سالمون یا هلویی که به رنگ یک گل نیلوفر آبی نامگذاری شده است
یاقوت استار طبیعی
یاقوت استار طبیعی
یاقوت استار مصنوعی
یاقوت استار مصنوعی
 • یاقوت استار: پرتوها یا پرتوهای ستاره‌ای را در سطح یک یاقوت‌کبود تراش دامله نشان دهید.
 • یاقوت‌ (کالر چنج) تغییر رنگ: تغییر رنگ هنگام مشاهده در زیر منابع نوری مختلف

سافایر ها به یاقوت های زرد، یاقوت‌های سبز و غیره تقسیم می‌شوند، اگرچه یاقوت‌های کبود آبی معمولاً به عنوان یاقوت کبود شناخته می‌شوند و گاهی اوقات نسخه‌های رنگی آن فقط یاقوت‌های کبود فانتزی نامیده می‌شوند.در ایران سفایر آبی یاقوت کبود نامبده مبشود و بقیه رنگ ها را معمولا به صورت یاقوت زرد و…. مینامند.و به روبی یاقوت سرخ میگویند.

یاقوت های استار:
پدیده ی ستاره در یاقوت‌های استار به دلیل اینکلروژن های روتیلی هستند که اجزای ستاره ‌مانندی را روی سطح یاقوت‌کبود تراش دامله نشان می‌دهند.

معنای معنوی یاقوت‌کبود چیست؟

هنگام بحث در مورد معنای معنوی یاقوت‌کبود چند نکته را باید در نظر داشت. اولاً دانشمندان و عارفان باستان تمام تجهیزات مدرن امروزی را که امروزه برای طبقه بندی سنگ های قیمتی استفاده می کنیم، نداشتند .به احتمال زیاد آنچه که گاهی در دست نوشته ها و متون تاریخ به عنوان یاقوت کبود شناخته می شود، لاجورد یا سنگ آبی مورد احترام دیگری بوده است.

ثانیا یاقوت کبود در تعدادی رنگ مختلف وجود دارد و این رنگ ها بر جنبه های مختلف سلامت روحی و جسمی تأثیر می گذارد.

یاقوت‌کبود سنتی نشان دهنده وفاداری، خرد، حقیقت، صداقت و وفاداری هم در مسائل مذهبی و هم در روابط شخصی است، به همین دلیل است که آنها در حلقه های نامزدی استفاده میشوند.

تک تک رنگ ها می توانند مزایای بیشتری داشته باشند.

یاقوت‌ نارنجی می تواند برای افراد خلاق، نویسندگان، خوانندگان، نقاشان، سفالگران و شاعران بسیار نیرومند باشد. این سنگ نشاط، انرژی و قدرت جنسی و باروری شما را افزایش می دهد.

درست در امتداد طیف رنگی، یاقوت های زرد برخی از ویژگی های یاقوت نارنجی را به اشتراک می گذارند، که قدرت خورشید و همچنین خرد، رفاه و مثبت بودن را وارد زندگی شما می کند.

یاقوت‌ سبز سنگ مسافر است، شما را در سفرها ایمن نگه می دارد و ذهن شما را به روی زیبایی های دنیای اطراف باز می کند.

یاقوت‌ سیاه سنگ مرد کارگر است، چه به دنبال شغلی باشید، چه برنامه‌ریزی برای تغییر شغل و یا امید به ارتقاء، این طلسم شماست.

یاقوت های کبود سفید یا بی رنگ، سنگ های قیمتی قدرت معنوی هستند که ما را به خدایان و راهنماهای بالاتر متصل می کنند.

یاقوت‌ بنفش برای کسانی که با تغییر سبک زندگی اجباری روبرو هستند عالی است. شاید یک ترس سالم باعث شده است که متوجه شوید به یک رژیم جدید و مناسب نیاز دارید، یاقوت کبود بنفش به شما عزم راسخ می دهد تا به برنامه خود پایبند باشید.

رنگ یاقوت‌کبود به دلیل ناخالصی های معدنی درون سنگ ایجاد می شود، به عنوان مثال تیتانیوم و آهن رنگ آبی را در یاقوت کبود ایجاد می کنند. وجود این عناصر معدنی می تواند از نظر روحی نیز بر فرد تأثیر بگذارد. آهن بدن را تقویت می کند و انرژی می دهد، تیتانیوم استرس و اضطراب را آرام می کند و کروم استقلال را تشویق می کند.

از نظر تاریخی، یاقوت‌ به عنوان گوهرهای حکمت و نبوت، نشانه ای از حمایت الهی و کمک کننده در مقاومت در برابر جادوی سیاه و حمله روانی شناخته می شود، حرمت و عفت را حفظ می کند، تقلب و خیانت را آشکار می کند و از طاعون، سم و بیماری محافظت می کند.

یاقوت‌کبود و چاکراها

به طور سنتی یاقوت کبود بیشترین تأثیر را بر روی چاکراهای گلو و چشم سوم دارد زیرا سنگهای قیمتی عمدتاً آبی رنگ هستند. از نظر فیزیکی آنها می توانند ناحیه صدا و گلو را بهبود بخشند و از نظر معنوی خطوط ارتباطی را باز کنند یا اتصالات شکسته را التیام بخشند.

یاقوت کبود در فنگ شویی: هماهنگ کننده انرژی

در قلمرو فنگ شویی، یاقوت کبود نقش بی نظیری در متعادل کردن انرژی ها ایفا می کند. اعتقاد بر این است که تون‌های آبی آرامش‌بخش آن‌ها روح را آرام می‌کند و به ذهن شفافیت می‌بخشد. با قرار دادن یک سنگ قیمتی یاقوت کبود در مناطق خاصی از یک فضای زندگی، پزشکان معتقدند که می تواند آرامش، تمرکز و جریان انرژی مثبت را ایجاد کند.

فواید یاقوت‌کبود برای سلامتی

یاقوت کبود یک سنگ قیمتی بسیار قدرتمند است، بنابراین تمام وجود فیزیکی شما از وجود آن بهره می برد، اما برخی از قسمت ها به طور خاص تحت تأثیر قرار می گیرند. در ارتباط بودن با چاکرای گلو به این معنی است که هر گونه مشکل در اطراف گردن و ناحیه گلو از جمله غدد متورم و بیماری تیروئید و همچنین مشکلات ارتباطی که ممکن است شامل تارهای صوتی و جعبه صدا باشد، قابل رسیدگی است. عفونت های چشمی و حتی بینایی ضعیف را می توان با استفاده از یاقوت کبود بهبود بخشید.

کریستال‌های یاقوت کبود از نظر احساسی می‌توانند ما را از احساسات منفی رهایی بخشند و روان رنجوری، افسردگی و حتی دوره‌های روان‌پریشی را بهسازی کنند، آن‌ها خلق و خوی ما را سبک می‌کنند و حس تعادل عاطفی را باز می‌گردانند.

البته استفاده از این سنگ به عنوان یک جواهر ساده ترین راه برای تأثیر کریستال بر بدن شما است. سنگ‌ها و رنگ‌های خاصی با قسمت‌های مختلف بدن ارتباط دارند، به عنوان مثال یاقوت کبود به چاکرای گلو و چاکرای چشم سوم متصل است، بنابراین آویز یا گردن‌بند یا حتی گوشواره ایده‌آل خواهد بود.

در غیر این صورت آنها را می توان در کیف یا جیب شما قرار داد و به عنوان سنگ محک در طول روز استفاده کرد. هنگام مدیتیشن کریستال ها را نگه دارید یا در دامان خود قرار دهید. ساده‌تر از همه، فقط با کریستال‌هایی روی بدن خود دراز بکشید و در صورت امکان با نقاط چاکرا در یک ردیف قرار بگیرید. خانه خود را با کریستال ها تزئین کنید، کریستال های خاص محیط کار را تقویت می کنند، بنابراین آنها را روی میز خود نگه دارید، بقیه به شما کمک می کنند تا آرامش داشته باشید، همچنین میتوانید آنها را در سالن یا اتاق نشیمن بگذارید.

یاقوت کبود را می توان همزمان با استفاده از نمک دریا تخلیه و شارژ کرد، نمک را می توان با آب مخلوط کرد یا به صورت خشک استفاده کرد.

هنگام استفاده از آب نمک، یک قاشق غذاخوری نمک دریا را در یک لیوان آب سرد مخلوط کنید، یاقوت کبود را در آب قرار دهید و یک شب خیس کنید. اگر از نمک خشک استفاده می کنید، سنگ های قیمتی را در نمک دفن کنید و بگذارید یک شب بماند.

سلب مسئولیت: ما تمامی این مطالب را از منابع معتبر گردآوری کرده ایم، همانطور که انرژی سنگ ها را هیچ زمانی نادیده نمیگیریم اما این موضوع به معنی تایید خواص درمانی از جانب ما نیست، برای درمان بیماری ها به پزشک متخصص مراجعه کنید.

یک یاقوت‌کبود 1 قیراطی چقدر است؟

یکی از پرکاربردترین اصطلاحاتی که در خرید و فروش سنگ های قیمتی به کار می رود، کلمه قیراط است. قبل از اینکه ترازوها و واحدهای جرم مکانیکی در اطراف باشد، تاجران قدیمی از دانه درخت خرنوب به عنوان واحد وزن استفاده می کردند. بازرگانان انبوهی از دانه‌های خرنوب با اندازه‌های مشابه را جمع‌آوری می‌کردند تا به عنوان یک وزنه تعادل در مقیاس تعادل عمل کنند.

یک دانه خرنوب تقریباً 200 میلی گرم (0.2 گرم) است و این وزن دقیق یک قیراط است. البته همه دانه‌های خرنوب دقیقاً 200 میلی‌گرم نیستند، بنابراین می‌توانید یک تاجر قدیمی را در زمان‌های دور تصور کنید که یک سری دانه خرنوب هنگام خرید و دیگری هنگام فروش داشته باشد!

بنابراین، قیمت 1 قیراط (0.2 گرم) یاقوت‌کبود چقدر است؟ قیمت توسط عوامل زیادی تعیین می شود، اما فرض کنیم یک یاقوت کبود آبی با کیفیت بالا در دست داریم، ارزش آن چیست؟ با عرض پوزش می گویم که ارائه یک قیمت کلی دقیق تقریبا غیرممکن است، این قیمت می تواند از 180 دلار تا 2500 دلار برای یک جواهر باشد و همانطور که قبلاً نوشتیم قیمت هر قیراط با سنگ های قیمتی بزرگتر افزایش می یابد.

سنگ های قیمتی رنگی، دارای تنوع گسترده ای از چگالی نسبی هستند، برای مثال یک یاقوت‌کبود 1 قیراطی به طور قابل توجهی کوچکتر از الماس 1 قیراطی است در حالی که یک زمرد 1 قیراطی کمی بزرگتر است. به همین دلیل، ما پیشنهاد می کنیم سنگ های قیمتی مانند یاقوت‌کبود با کیفیت را بر اساس اندازه فیزیکی، عرض بر حسب میلی متر و به جای آن اندازه قیراط خریداری کنید تا دقیقا بدانید که چه چیزی دریافت می کنید. به طور کلی یک یاقوت‌کبود 1 قیراط قطری در حدود 6 میلی متر دارد.

آیا یاقوت‌کبود قابل بهسازی است؟

به یک معنا، همه سنگ‌های قیمتی به روشی مورد بررسی قرار می‌گیرند، زمانی که سنگ‌های ناهموار از زمین استخراج می‌شوند، باید بریده شوند و صیقل داده شوند تا زیبایی‌شان بهتر شود. با این حال، بهسازی های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است ظاهر آنها را بهبود بدهد، مانند تقویت رنگ، حرارت دادن، رنگ کردن، رزین و موم، روغن کاری یا هر کاربرد شیمیایی.

نظرات ممکن است در مورد اثربخشی و اخلاقیات چنین بهسازی هایی متفاوت باشد، اما بدون شک همه اطلاعات باید در اختیار خریداران بالقوه قرار گیرد.

تخمین زده می شود که حدود 90٪ از تمام یاقوت های کبود فروخته شده به عنوان سنگ های قیمتی به یک روش یا روش دیگر عملیات حرارتی می شوند تا برای فروش به بازار سنگ های قیمتی قابل ارائه باشند. عملیات حرارتی یاقوت‌کبود یک فرآیند قدیمی است، نوشته‌با حداقل 1000 سال قدمت، گرم کردن سنگ های قیمتی را با استفاده از لوله دمنده برای رسیدن به دمای بیش از 1100 درجه سانتیگراد توصیف می کند. بدون این روش بهسازی، سنگهای یاقوت‌کبود بسیار نادرتر و گرانتر خواهند بود.

این عملیات حرارتی تا حدودی از لوله‌های دمنده، بوته‌ها و آتش‌های باز( اگرچه هنوز در روستاهای اطراف مناطق معدنی جهان قابل مشاهده است) به آزمایشگاه‌های پردازشگر سنگ‌های قیمتی منتقل شده است. اکنون اجاق‌های کنترل‌شده دما می‌توانند یاقوت‌کبود را برای چند دقیقه در دمای دقیق قرار دهند تا بهترین نتایج ممکن را به دست آورند.

نمونه ای از این در عمل یاقوت های کبود گودا سریلانکا است. یاقوت‌کبود گوئدا کدر و تیره است، اما مشخص شد که وقتی این سنگ ها گرم می شوند به یاقوت های آبی زرق و برق دار تبدیل می شوند. در این حالت در سنگ‌های قیمتی هیچ ماده شیمیایی یا رنگی اضافه نمیشده و فقط اجزای طبیعی درون سنگ ذوب شدند تا رنگ جدید و شفافیت بهتری ایجاد کنند.

این عملیات حرارتی سنتی تقریباً در سراسر جهان برای جواهرات پذیرفته شده است و به هیچ وجه به صورت پنهانی صورت نمیگیرد، به خصوص که چیزی به جز گرما به یاقوت کبود اضافه نشده است و این ویژگی های طبیعی سنگ قیمتی است که شفافیت و رنگ نهایی آن را ایجاد می کند.

سپس بهسازی های بحث برانگیزتری داریم. این بهسازی ممکن است منجر به ظاهری زیبا از جواهر شوند. انتشار شبکه تیتانیوم که باعث تغییر رنگ در ییاقوت‌کبود می شود، اما فقط در زیر سطح و شار که در آن سنگ های ترک خورده را می توان با افزودن مواد معدنی یا حلال ها در طول فرآیند گرمایش بهبود بخشید. یکی دیگر از روش‌های انتشار، افزودن بریلیم در حین حرارت دادن است که می‌تواند مواد معدنی را وارد سنگ قیمتی کند و باعث تغییر رنگ و التیام شکاف‌ها و ترک‌ها شود.

قیمت یاقوت‌کبود

همین چند سال پیش یک یاقوت کبود آبی 392 قیراطی به قیمت 17 میلیون دلار فروخته شد که گرانترین یاقوت کبود فروخته شده است. در یاقوت کبود ما در مورد یکی از چهار سنگ قیمتی ممتاز در جهان صحبت می کنیم، فقط الماس، زمرد و یاقوت می توانند رقابت کنند و قیمت نشان دهنده این است.

لیست قیمت یاقوت کبود – به روز شده در سال 2023
رنگ / نوع محدوده وزن محدوده قیمت / USD
آبی +1 قیراط 150 تا 1900 دلار در هر قیراط
آبی +2 قیراط 450 تا 3800 دلار در هر قیراط
رنگ صورتی +1 قیراط 190 تا 1200 دلار در هر قیراط
رنگ صورتی +2 قیراط 1100 تا 4200 دلار در هر قیراط
رنگی فانتزی +1 قیراط 30 تا 1100 دلار در هر قیراط
رنگی فانتزی +1 قیراط 100 تا 2800 دلار در هر قیراط
بهسازی نشده +1 قیراط 600 تا 15000 دلار در هر قیراط
ستاره (بهسازی نشده) +1 قیراط 60 تا 1200 دلار در هر قیراط
ستاره سیاه (بهسازی شده) +1 قیراط 20 تا 60 دلار در هر قیراط
ستاره آبی (بهسازی شده) +1 قیراط 15 تا 60 دلار در هر قیراط

 

یاقوت‌ کبود معروف کشمیر از همه یاقوت‌های کبود با ارزش‌تر است و هر سال گران‌تر می‌شود. آنها می توانند از 6000 دلار تا 80000 دلار در هر قیراط به دست آورند و از آنجایی که معادن در یک منطقه جنگی مورد مناقشه هند و پاکستان قرار دارند و خود معادن تقریباً تمام شده اند، بنابراین قیمت فقط می تواند افزایش یابد.

یاقوت کبود پادپاراچا می تواند به قیمت یاقوت کبود کشمیر نزدیک شود و در مواردی به 15000 دلار در هر قیراط می رسد. سخت‌گیرترین کارشناسان می‌گویند که آنها فقط می‌توانند از سریلانکا بیایند، اما سنگ‌های رنگی مشابه را می‌توان در تانزانیا و ماداگاسکار یافت، با این حال این سنگ‌های قیمتی سریلانکا هستند که به بالاترین دلار می‌رسند.

چه چیزی قیمت یاقوت کبود را تعیین می کند؟ در مورد تمام سنگ‌های قیمتی، زمانی که می‌خواهیم قیمت یک جواهر را بسنجیم، باید  4C، رنگ، شفافیت، تراش و قیراط را در نظر بگیریم. به جز الماس، معمولاً رنگ است که واقعاً در قیمت گذاری موثر است.

برخی از اجزاء موجود در یاقوت‌کبود در واقع می تواند سنگ قیمتی را تقویت کند، به عنوان مثال برخی از یاقوت های کبود کشمیر به دلیل ادغام های ابریشم مانند ظاهری مخملی به خود می گیرند که بسیار مورد استقبال قرار می گیرد. یاقوت‌های کبود استار نتیجه ادغام‌های روتیل هستند که در یک الگوی خاص قرار گرفته‌اند تا چیزی شبیه پرتوهای یک ستاره را تشکیل دهند.

سپس چگونگی شکل یا وجه یاقوت‌کبود را از سنگ ناهموار کنده شده از زمین یا معدن تراش داده ایم. تراش یاقوت کبود بر قیمت تأثیر می گذارد به این معنا که یک تراش عالی زیبایی طبیعی سنگ های قیمتی را افزایش می دهد در حالی که یک تراش بد می تواند یک سنگ دوست داشتنی را خراب کند.

یاقوت‌کبود برای به حداقل رساندن ضایعات و به حداکثر رساندن رنگ و درخشندگی تراش داده می شود. سنگ‌های با رنگ روشن‌تر ممکن است عمیق‌تر تراش داده شوند، در حالی که سنگ تیره‌تر ممکن است کم‌عمق‌تر باشد تا نور بیشتری به آن بتابد.

رایج ترین شکل ها بیضی، گرد، کوشن و امرالد هستند، در حالی که یاقوت های کبود استار به شکل های کابوشن یا دامله تراشیده می شوند تا به بهترین شکل نمایش ستاره را نشان دهند.

علاوه بر این، یاقوت کبود بسته به زاویه ای که در آن مشاهده می شود، می تواند دو رنگ را نمایش دهد. سنگ از یک زاویه می تواند آبی تیره و از زاویه دیگر کمی آبی مایل به سبز به نظر برسد،

در نهایت، اندازه یا وزن به قیراط در قیمت سنگ قیمتی تاثیر گذار است. سافایر جواهرای کمیاب است و سنگ های بزرگتر از 5 قیراط نیز کمیاب تر هستند. یک یاقوت کبود 1 تا 2 قیراط با کیفیت عالی می تواند حدود 1200 تا 2000 دلار در هر قیراط فروخته شود، اما یک یاقوت کبود 3 تا 4 قیراط به دلیل فاکتور نادر بودن، قیمت بالاتری برای هر قیراط دارد، 2500 تا 4000 دلار. همانطور که یاقوت کبود بزرگتر و بزرگتر می شود، قیمت هر چیزی است که کسی مایل به پرداخت است!

بهسازی یاقوت کبود به طور چشمگیری بر قیمت تأثیر می گذارد. یک یاقوت‌کبود بزرگ بهسازی شده و با رنگ زنده تقریباً قیمتی ندارد و هر سنگ قیمتی یاقوت کبود بهسازی نشده با رنگ خوب قیمت بسیار بالایی را دارد. یاقوت کبود مصنوعی ساخته شده در آزمایشگاه از بالاترین کیفیت برخوردار است، اما هرگز به اندازه یاقوت کبود طبیعی، بدون بهسازی یا بهسازی نشده، ارزشی ندارد.

آیا یاقوت کبود گرانتر از الماس است؟

یاقوت کبود بسیار کمیاب است، به طور قابل توجهی کمیاب تر از الماس، و با این حال الماس اغلب بسیار گران تر است.

این به این دلیل است که عرضه الماس به دقت کنترل می شود و تنها تعداد کمی سنگ با کیفیت عالی در هر سال منتشر می شود و تقاضا برای این الماس ها با یک کمپین بازاریابی عالی به خوبی پرورش می یابد. گاهی اوقات یک یاقوت‌کبود خاص ممکن است وارد بازار شود که ارزش آن بیشتر از یک الماس است.

 

آیا یاقوت‌کبود مصنوعی وجود دارد؟

از آنجایی که یاقوت‌کبود یکی از با ارزش ترین و مورد توجه ترین سنگ های قیمتی است، نباید تعجب آور باشد که کسی آنها را سنتز کرده است. دو روش برای رشد یاقوت کبود در آزمایشگاه وجود دارد، یک فرآیند ذوبی که در آن اکسید آلومینیوم با مواد معدنی دیگر ذوب می‌شود تا رنگ‌هایی ایجاد شود تا تبدیل به کریستال شود. این فرآیند که همجوشی شعله ای نیز نامیده می شود، در آغاز قرن بیستم توسط آگوست ورنوی، شیمیدان فرانسوی توسعه یافت و در عرض چند سال 1000 کیلوگرم کوراندوم مصنوعی در سال تولید کرد.

سپس فرآیند حل وجود دارد که در آن یک کریستال بذر در معرض گرما و فشار قرار می گیرد و درست مانند چیز واقعی اما بسیار سریعتر رشد می کند. آزمایشگاه‌ها می‌توانند یاقوت کبود را بسیار سریع‌تر از طبیعت تولید کنند.

 

یاقوت‌کبود برای چه جواهراتی مناسب است؟

یاقوت‌کبود دارای امتیاز 9 در مقیاس سختی Mohs به همراه جواهر خواهر خود، یاقوت است. این سختی به این معنی است که یاقوت کبود را می توان برای هر نوع جواهراتی استفاده کرد و می توان آن را هر روز بدون نگرانی از خراشیدگی، خراشیدگی یا ترک خوردن پوشید. آنها با زیبایی چشمگیر و ارزش فوق العاده خود رقیب کاملی برای الماسی هستند که دقیقاً بالای آن در مقیاس Mohs با امتیاز 10 قرار دارد.

یاقوت‌کبود را می توان تقریباً به هر شکلی که می خواهید تراش داد و در هر قسمتی از بدن پوشید، بنابراین تنها محدودیت آنها بودجه و تخیل شما است. رایج ترین شکل ها بیضی و کوسن هستند، اما تراش ها سنگ های قیمتی را شکل می دهند تا درخشش و رنگ سنگ ها را به حداکثر برسانند و هر شکلی را امکان پذیر کنند.

یکی از مواردی که باید در مورد آن فکر کنید نوع آلیاژی است که به بهترین وجه با سنگ یاقوت کبود شما مطابقت دارد. برای ظاهری مدرن و شیک، طلای سفید یا پلاتین انتخابی عالی است، اما اگر به دنبال ظاهری کلاسیک و قدیمی هستید، طلای رز یا زرد را انتخاب کنید. با رنگ های دیگر موجود در یاقوت کبود، هیچ مشکلی برای تطبیق آلیاژ مورد علاقه شما وجود ندارد.

از زمانی که پرنسس دایانا حلقه نامزدی یاقوت کبود را به تن کرد( از زمانی که به دوشس کمبریج، ملکه آینده انگلستان منتقل شد)، این جواهرات آبی رنگ رواج بیشتری پیدا کردند. جواهرات تولید شده با یاقوت کبود مطمئناً به اندازه کافی خوب هستند که بتوانند با لباس های روزمره ست شوند.

حقایق جالب در مورد یاقوت کبود

غول آبی مشرق زمین
غول آبی مشرق زمین
 • بزرگترین یاقوت کبود وجهی در جهان غول آبی مشرق زمین است.
  این یک یاقوت‌کبود عظیم 486.52 قیراط است که در سریلانکا کشف شده است. این گوهر که در سال 1907 کشف شد، بیش از 600 قیراط وزن داشت.
 • یاقوت استار
  ستاره آدم
 • بزرگترین یاقوت‌کبود ستاره ای که تا کنون دیده شده است ستاره آدم است.
  ستاره آدم در سال 2016 در سریلانکا پیدا شد. یک یاقوت کبود آبی غول پیکر که بیش از 1400 قیراط وزن دارد و ممکن است تا 300 میلیون دلار ارزش داشته باشد.
 • بزرگ‌ترین یاقوت کبود 61500 قیراط است.
  سنگ حکاکی شده تمام شده اخیراً به قیمت 50 میلیون دلار فروخته شد. این جواهر در ماداگاسکار کشف شد و توسط آلسیو بوشی حک شد که بشر را در حال تکمیل برخی از بزرگترین دستاوردهای خود، اهرام، دیوار بزرگ، و برخی از مشهورترین نمادهای آن، داوینچی، کنفوسیوس، انیشتین و بسیاری دیگر به تصویر می‌کشد.
 • یاقوت کبود هدیه سنگ های قیمتی سنتی برای 5 و 45 سالگرد ازدواج است که به شما دو فرصت می دهد تا یکی را برای عشق زندگی خود خریداری کنید.
حلقه ازدواج کیت میدلتون که یادگاری از پرنسس دیانا است
حلقه ازدواج کیت میدلتون که یادگاری از پرنسس دیانا است
 • معروف ترین انگشتر دنیا
  شاهزاده دایانا پس از اینکه چارلز پادشاه آینده انگلستان از او خواستگاری کرد، حلقه نامزدی یاقوت‌کبود بیضی شکل 12 قیراطی را انتخاب کرد. یاقوت‌کبود آبی سنگ قیمتی مورد علاقه دایانا بود و او برای تکمیل چشمان آبی خود رنگ آبی زیادی می پوشید. زمانی که شاهزاده ویلیام از همان حلقه برای خواستگاری کیت میدلتون در نوامبر 2010 استفاده کرد، این سنگ قیمتی زیبا دوباره ظاهر شد.
 • کلمه یاقوت کبود از کلمه یونانی ‘sappheiros’ گرفته شده است که در ابتدا به سنگ آبی دیگری به نام لاجورد اطلاق می شد.
 • شاه جهان تاج محل را برای همسرش ساخت و تخت طاووس را نیز مأمور ساخت. ساخت آن هفت سال طول کشید و نام خود را از طاووس هایی که با دم های درخشان از یاقوت کبود در پشت تخت ایستاده بودند، گرفت.
 • طلسم خوش شانس من، یاقوت کبود
  مسافر بزرگ شرقی، سر ریچارد فرانسیس برتون، یاقوت‌کبود ستاره ای بزرگی داشت که از آن به عنوان طلسم خود یاد می کرد، زیرا همیشه برای او خوش شانسی می آورد و آن را به هر کجا که می رفت می برد. در میان ماجراجویی‌های فراوانش از حمله 200 جنگجوی سومالیایی جان سالم به در برد و اولین غربی بود که وارد شهر ممنوعه مکه شد.
 • یاقوت کبود سنگ تولد ماه سپتامبر است، بنابراین اگر یکی از عزیزان در آن ماه تولدی را جشن بگیرد، می دانید امسال چه چیزی بخرید.

نحوه مراقبت از یاقوت کبود

به دلیل سختی یاقوت‌کبود، نیازی به مراقبت خاصی ندارند، اما مهم این است که سنگ های نرم دیگر را از خراش توسط یاقوت کبود محافظت کنید. بنابراین، ایده خوبی است که یاقوت‌کبود خود را جدا از سایر جواهرات با سختی متفاوت در یک محفظه پارچه ای از جعبه جواهرات نگه دارید. اگر فضای محدودی در جعبه خود دارید، کیف های جواهرات پارچه ای تکی نیز مناسب هستند.

یاقوت کبود به اندازه کافی بادوام است که از ضربه های عجیب و غریب یا ضربه زدن به سطح سخت جان سالم به در می برد، به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود قبل از انجام فعالیت های بدنی، به ویژه نظافت منزل یا باغبانی، زیورآلات را در بیاورید.

یاقوت‌کبود را می توان به طور ایمن، ساده و موثر با آب گرم صابون و یک برس یا پارچه نرم مانند مسواک تمیز کرد. ممکن است از پاک کننده های اولتراسونیک برای تمیز کردن یاقوت کبود استفاده شود، اما اگر شک دارید که یاقوت‌کبود شما دچار نوعی شکستگی یا فرآیند پر کردن حفره شده است، از پاک کننده اولتراسونیک استفاده نکنید.

مراقب باشید: پاک کننده های اولتراسونیک نه تنها می توانند باعث شکستگی و تشدید شکستگی در سنگ های قیمتی شوند، بلکه می توانند جواهرات را شل کرده و باعث خارج شدن جواهرات از تنظیمات خود شوند. برای تمیز کردن یاقوت کبود نباید از بخارشوی استفاده کرد زیرا نباید در دمای بالا قرار گیرد.

چگونه می دانید که یاقوت کبود واقعی دارید؟

بدیهی است که یک سنگ جواهر تایید شده از یک فروشنده معتبر بهترین رویکرد است، اما زمانی که شما به دنبال یک سنگ قیمتی عالی یا معامله ای هستید این همیشه امکان پذیر نیست! با سنگی به گرانی یاقوت‌کبود، ما قویاً توصیه می کنیم قبل از خرید یک گزارش گواهینامه دریافت کنید، مگر اینکه سنگ از یک فروشنده معتبر با سیاست بازگشت خوب باشد.

مانند تمام سنگ‌های قیمتی، این وسوسه برای دلالان بی‌وجدان وجود دارد که سعی کنند سنگ‌های مصنوعی یا تقلبی را به‌عنوان چیز واقعی از دست بدهند. یاقوت‌کبود تفاوتی ندارد.

هنگام بررسی صحت یاقوت‌کبودی که به آن نگاه می کنید، ابتدا باید به سه چیز توجه کنیم.

اولا؟ آیا این یک یاقوت‌کبود طبیعی است، یک یاقوت‌کبود مصنوعی یا یک یاقوت کبود تقلیدی؟ تا زمانی که فروشنده صادق باشد، این اطلاعات به راحتی فاش خواهد شد.

اگر یاقوت‌کبود به عنوان طبیعی برچسب خورده است، می توانیم چند مورد را بررسی کنیم. اول اجزاء، یک یاقوت‌کبود در اعماق پوسته زمین رشد کرده است، گرم شده، خرد شده، جابجا شده است، بنابراین برخی از معایب خواهد داشت. شاید این عیوب فقط با بزرگنمایی قابل مشاهده باشند، اما اگر یک سنگ قیمتی بی عیب و نقص است، می توانید به یک جواهر مصنوعی یا حتی یک تکه شیشه نگاه کنید.

آن را خراش دهید. یاقوت‌کبود بسیار سخت است، فقط یک الماس در میان جواهرات شناخته شده سخت تر است، بنابراین نمی توان آن را با چاقو، کلید یا ناخن خراشید. اگر به این راحتی خراشیده شود، یاقوت‌کبود نیست. قبل از تکان دادن چاقو یا کلید به اطراف، با صاحبش چک کنید!

برخی از یاقوت های کبود شبیه به شیشه رنگ شده یا کریستال رنگ شده ساده هستند. یاقوت‌کبود آینده نگر را روی یک سطح سخت اما صاف بمالید و ببینید آیا رگه‌ای از رنگ آبی باقی می‌ماند. این نشان دهنده جعلی بودن است.

مصنوعی یا طبیعی. یاقوت‌های کبود مصنوعی که در آزمایشگاه تولید می‌شوند، تمام ویژگی‌های یک سنگ قیمتی واقعی، سختی، ساختار مولکولی و شیمیایی و ویژگی‌های بصری را دارند، بنابراین اختلاف بین این دو می‌تواند بسیار دشوار باشد و واقعاً فقط یک گوهرشناس با تجربه می‌تواند تفاوت را تشخیص دهد. جواهرات تولید شده در آزمایشگاه معمولاً تحت بزرگنمایی بی عیب و نقص هستند و بسیار یکنواخت رنگ می شوند، بنابراین این می تواند یک سرنخ باشد.

قیمت به عنوان راهنما یاقوت کبود سنگهای قیمتی کمیاب هستند، بنابراین قیمت باید منعکس کننده این باشد. اگر نمونه‌ای را با قیمتی بیش از حد خوب می‌بینید که شک برانگیز باشد، احتمالاً درست نیست، بنابراین از خرید چنین «معامله‌هایی» اجتناب کنید.

آیا یاقوت کبود می تواند تغییر رنگ دهد؟

یاقوت کالر چنج
یاقوت کالر چنج

بله! برخی از سنگ‌های قیمتی کالرچنج مشخص یا چشمگیری را تحت منابع نوری مختلف نشان می‌دهند و یک شکل فانتزی استثنایی نادر از کوراندوم، یاقوت‌کبود کالرچنج است.

یاقوت‌های کالرچنج معمولاً با شفافیت عالی و با اجزای بسیار کم ظاهر می‌شوند، بنابراین اغلب از نظر چشم تمیز هستند. قیمت ها به شفافیت معمول، اندازه و شدت رنگ به اضافه درجه تغییر رنگ بستگی دارد.

 

خواص گوهرشناسی یاقوت کبود

فرمول شیمیایی: Al2O3، اکسید آلومینیوم
ساختار کریستالی: هرم های مثلثی، دو نوک، بشکه ای شکل، شش ضلعی، تبلوید شکل
رنگ: آبی، بی رنگ، صورتی، نارنجی، زرد، سبز، بنفش، مشکی
سختی: 9.00 در مقیاس Mohs
ضریب شکست: 1.762 – 1.788
تراکم: 3.95 تا 4.03
تراش: هیچ یک
شفافیت: شفاف تا مات
انکسار مضاعف یا انکسار دوگانه: 0.008
درخشش: زجاجیه
فلورسانس: آبی: هیچکدام بی رنگ: نارنجی مایل به زرد، بنفش

سخن پایانی

در صورتیکه به دنبال خرید سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله الماس در ایران به صورت تکی یا عمده هستید، باعث افتخار ماست که به شما عزیزان بزرگ ترین فروشگاه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ایران یعنی فروشگاه تاج محل مشهد معرفی کنیم.

همکاران ما در فروشگاه آماده دریافت سفارشات شما عزیزان و پاسخدهی به سوالات شما در مورد سنگ های قیمتی هستند.

در صورت تمایل می توانید مقالات مرتبط در رابطه با سنگ های: اوپال، یاقوت قرمز را از این بخش مطالعه نمایید.

دسته بندی سنگ های قیمتی جواهری
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
محصولات مرتبط
4.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت