سنگ لابرادوریت چیست؟ خواص سنگ لابرادوریت

سنگ لابرادوریت چیست؟ خواص سنگ لابرادوریت

سنگ های قیمتی کمی وجود دارند که پدیده بازی رنگ بهتری از لابرادوریت داشته باشند‌. در این مقاله میتوانید اطلاعاتی درباره این گوهر به دست بیاورید.

لابرادوریت
نگین لابرادوریت

تاریخچه لابرادوریت

اثر شیلر، لابرادورسانس، تداخل نور، اعوجاج شبکه برخی از توضیحات علمی برای درخشش رنگ در سنگ های لابرادوریت هستند که می‌توانیم بعداً به آن‌ها بپردازیم، اما مردم اینوئیت لابرادور در کانادا طبق یک داستان زیبا برای لابرادوریت دارند. شفق شمالی یا شفق قطبی که در این سنگ به دام افتاده:
داستان از این قرار است که یک جنگجوی قدرتمند اسکیمو رنگ هایی را که در شفق قطبی در آسمان دیده میشود با ضربات نیزه خود به لابردوریت آزاد کرد اما نتوانست تمام سنگ ها را بشکند و تعدادی از سنگ های قیمتی لابرادوریت را برای ما گذاشته تا از آن لذت ببریم‌.لابرادوریت توسط مردم بومی اینوئیت کانادا به عنوان سنگ آتش شناخته می شد تا اینکه در سال 1770 رسماً به عنوان لابرادوریت شناخته شد.
اسپکترولیت دیدنی در فنلاند به طور تصادفی زمانی که سربازان در حال ایجاد موانع برای حمله به تانک های روسی بودند، کشف شد. در حین منفجر کردن سنگ ها با دینامیت، آنها این نوع خاص از لابرادوریت را کشف کردند.

رنگ های لابرادوریت:

ممکن است تعجب آور باشد، اما رنگ های متنوعی که در یک لابرادوریت با کیفیت بالا نمایش داده می شود، واقعاً در گوهر دیگری وجود ندارد یا نتیجه ناخالصی های معدنی است. لابرادوریت از لایه‌های نازکی از مواد معدنی مختلف تشکیل شده است و همانطور که نور از میان این لایه‌ها عبور می‌کند، نور سفید را به تمام رنگ‌های رنگین کمان می‌شکند که سپس به عقب برگشته، منحرف می‌شوند، جذب می‌شوند و جلوی چشم ما می‌تابند.
این پدیده چندان رایجی نیست و چند نام مختلف برای این نمایش وجود دارد، adularescence، labradorescence و aventurescence از آنجایی که این نام ها طولانی و دشوار هستند، معمولا از عبارت ‘اثر شیلر’ که از یک کلمه آلمانی قدیمی به معنای درخشش، چشمک زدن یا بازی با رنگ است،استفاده می‌شود.
اکثر لابرادوریت ها دارای رنگ پایه تیره با آبی، سبز، زرد یا قرمز هستند که محتمل ترین رنگ ها برای نمایش هستند. طلایی، بنفش، آبی، نارنجی نیز می‌توانند ظاهر شوند و نمونه‌هایی با نمایش رنگ قوی یا رنگین کمان کامل رنگ‌ها بیشترین درخواست را دارند.

انواع لابرادوریت؟

لابرادوریت نوعی فلدسپات است،که فراوان‌ترین ماده معدنی روی زمین، مخلوطی از سیلیس و آلومینیوم است که بیش از نیمی از پوسته زمین را تشکیل می‌دهد.
ظاهر سدیم (آلبیت) و کلسیم (آنورتیت) به نسبت های مناسب با سیلیکون و آلومینیوم به ما لابرادوریت می دهد. سنگ ماه، سانستون و آمازونیت ترکیبات شیمیایی بسیار مشابهی دارند و همچنین از انواع فلدسپات ها هستند.

اسپکترولیـت

اکسپکترولایت
اکسپکترولایت

نام تجاری نوعی از لابرادوریت رنگارنگ با کیفیت بالا اکسپکترولایت است که از فنلاند بیاید. آندزیننوعی از لابرادوریت که ترکیب شیمیایی خود را دارد اما ظاهر آن را ندارد. آندزین است. (که گاهی لابرادوریت قرمز هم نامیده می شود)که یک سنگ قیمتی نارنجی تا قرمز است که معمولاً شفاف است.

سان استون طبیعی
نگین های سنگ خورشید طبیعی
سنگ سان استون طبیعی حنایی
سان استون طبیعی حنایی

سان استون

آیا سان استون نوعی لابرادوریت است؟
سنگ خورشید با اجزای پر زرق و برق و درخشان و هماتیت است. که در رنگ های زیبای زرد، نارنجی و قرمز موجود است و همچنین از نظر شیمیایی بسیار شبیه به لابرادوریت است. توجه کنید که سنگ دلربا نوع مصنوعی سان استون است و طبیعی نیست.

مون استون رنگین کمانی
نگین مون رین بو استون طبیعی

مون استون رین بو

آیا مون استون رین بود نوعی لابرادوریت است؟
سنگ ماه رنگین کمانی دیگر از انواع لابرادوریت که دارای کیفیت درخشان یا رنگین کمانی با درخشش آبی است.انواع مصنوعی مون استون رین بو در بازار با نام هایی مثله اوپالیت یا اوپالین و حتی مون استون رین بو به فروش میرسد.

نگین مون استون
مون استون رین بو

شفافیت و تراش لابرادوریت:

از نظر فنی، لابرادوریت استاندارد را می توان به عنوان مات تا نیمه شفاف توصیف کرد، اگرچه در همه جا معمولا یک سنگ قیمتی مات محسوب میشود. بازی رنگ بر روی پس زمینه تیره بهتر عمل می کند، اما از آنجایی که به نظر می رسد رنگ از درون سنگ جواهر آمده است، یک پوشش تقریباً شفاف هم ظاهر را بهبود می بخشد.
از آنجایی که لابرادوریت اساساً یک سنگ مات است، معمولاً به شکل‌های گرد یا گنبدی ( دامله) تراش می‌شود که در تجارت جواهرات ،کابوشون نامیده می‌شود. همچنین این سنگ برای کاروینگ مناسب است.
جذابیت خاص این سنگ قیمتی بازی رنگ آن است که از تابش نور و پراکنده شدن لایه‌های کانی‌های مختلف تشکیل‌دهنده این سنگ ایجاد می‌شود. تراش یک سنگ قیمتی لابرادوریت برای به تصویر کشیدن این نمایشگر در بهترین حالت یک چالش واقعی است.

خواص سنگ درمانی و چاکرا لابرادوریت

لابرادوریت که به عنوان سنگ قیمتی دگرگونی شناخته می شود، کمک بزرگی به کسانی خواهد کرد که با انتخاب یا اجبار دچار تغییراتی در زندگی می شوند.
یک شغل جدید یا از دست دادن شغل، نقل مکان به خانه، یک رابطه شکسته یا شروع یک سبک زندگی جدید سالم، همه شامل استرس و تعهد است و یک سنگ قیمتی لابرادوریت به شما قدرت استقامت و موفقیت می دهد.

لابرادوریت یک سنگ قیمتی ایده آل در محل کار است، که ارتباطات، کار تیمی و تعهد به هدف را تشویق می کند. این می تواند محیط کار را به مکانی لذت بخش تبدیل کند، باعث شود مشتریان احساس خوشایندی کنند و به طور کلی عملکرد را بهبود بخشد.

گوهری است که اشتیاق را به زندگی روزمره همراه با شادی های ساده خانواده، دوستان و اطرافیان می آورد. بار مسئولیت را از بین می برد و به شما این امکان را می دهد که از آنچه دارید قدردانی کنید.

لابرادوریت و چاکرا

چاکراها مراکز انرژی در بدن شما هستند که به نام چی یا پرانا نیز شناخته می شوند. هفت چاکرا در سرتاسر بدن وجود دارد که هر کدام بر وضعیت فیزیکی، عاطفی یا روانی خاصی تأثیر می‌گذارند و هر کدام یک رنگ مرتبط دارند. هفت چاکرا به شرح زیر است، تاج با رنگ بنفش، چشم سوم (نیلی)، گلو (آبی)، قلب (سبز)، شبکه خورشیدی (زرد)، خاجی (نارنجی) و ریشه (قرمز) مرتبط است.

گاهی اوقات در زندگی چاکراهای ما نامتعادل یا مسدود می شوند و نیاز به مرتب سازی مجدد یا پاکسازی دارند. یکی از راه های انجام این کار استفاده از سنگ های شفابخش چاکرا است. این سنگ ها یا کریستال ها مطابق با چاکراهای منفرد، قرمز برای چاکرای ریشه، نارنجی برای ساکرال، زرد برای شبکه خورشیدی، سبز برای قلب، آبی برای گلو، نیلی برای چشم سوم و بنفش برای چاکرای تاج رنگ هستند. .

لابرادوریت اغلب در طیف رنگ های آبی تیره یافت می شود و به طور کلی به چاکرای چشم سوم متصل است. اگر احساس بی‌حالی می‌کنید، نه از نظر جسمی که از نظر ذهنی، فکر می‌کنید هدف زندگی‌تان چیست، نمی‌توانید تصمیمی بگیرید و به نظر می‌رسد همیشه قضاوت اشتباهی می‌کنید، ممکن است چاکرای چشم سوم مسدود شده را تجربه کنید.

از طرف دیگر این چاکرا ممکن است بیش از حد فعال باشد و نشانه‌های آن شامل رویاپردازی، کابوس‌های بد، منفی بودن نسبت به ایده‌های جدید است، یک سنگ قیمتی لابرادوریت می‌تواند با تبدیل آن‌ها به ایده‌های تخیلی به این رویاها هدفی بدهد، و کابوس‌ها را به چشم‌اندازی از آینده روشن و باز تبدیل کند.

لابرادوریت در رنگ‌های دیگری نیز وجود دارد و اگر سنگ قیمتی خاص عمدتاً زرد یا قرمز باشد، روی چاکرا دیگری تأثیر می‌گذارد.
سلب مسئولیت: ما تمامی این مطالب را از منابع معتبر گردآوری کرده ایم، همانطور که انرژی سنگ ها را هیچ زمانی نادیده نمیگیریم اما این موضوع به معنی تایید خواص درمانی از جانب ما نیست، برای درمان بیماری ها به پزشک متخصص مراجعه کنید.

لابرادوریت پرطاووسی طبیعی
نگین لابرادوریت طبیعی

قیمت گذاری در لابرادوریت

اولین چیزی که در قیمت گذاری این نوع لابرادوریت باید در نظر گرفت رنگ آن است، رنگ های فلاشی روشن و زنده مانند رنگ هایی که روی پرهای طاووس دیده می شود ایده آل و بسیار ارزشمند هستند.
هر چه بیشتر هنگام چرخش لابرادوریت چشمک بزنند، بهتر است و رنگ‌های قرمز و نارنجی رنگین کمان کمیاب‌تر و گران‌تر هستند. البته اگر بتوانید نمونه ای بیابید که تمام رنگ های رنگین کمان را نشان می دهد، یک سنگ قیمتی بسیار خاص روی دستان خود دارید.
لابرادوریت معمولاً به شکل‌های دامله (گنبدی) تراش داده می‌شود تا بازی رنگ‌ و رفلکس را به خوبی نمایش دهد. نمونه‌های درشت با تلالو دوست‌داشتنی برای جواهرات منحصر به فرد ایده‌آل هستند.
نسخه زرد شفاف لابرادوریت قیمت کاملاً متفاوتی دارد و از دستورالعمل‌های سنگ‌های قیمتی سنتی‌تر مبتنی بر 4C پیروی می‌کند که در آن رنگ، وضوح، برش و اندازه قیراط ارزش را تعیین می‌کند.

منابع لابرادوریت

از اولین کشف آن در استان شرقی لابرادور در کانادا، لابرادوریت در چند مکان دیگر از جمله روسیه، استرالیا، مکزیک، ایالات متحده و ماداگاسکار و همچنین نسخه معروف اسپکترولیت در فنلاند یافت شده است.

چگونه می توان یک لابرادوریت واقعی را تشخیص داد؟

بدیهی است که خرید سنگ‌های قیمتی از یک فروشنده معتبر بهترین روش است، اما وقتی در حال جستجو در سایت ها یا جستجو در فروشگاه‌ها هستید، همیشه این امکان وجود ندارد!

اولین کاری که باید انجام دهید این است که با چند نمونه از لابرادوریت آشنا شوید، چه از طریق تصاویر در اینترنت یا در فروشگاه محلی ، تا زمانی که به فکر خرید هستید، بدانید که به دنبال چه چیزی باشید.

نمایش رنگی که در لابرادوریت دیده می شود پدیده منحصر به فردی است که در بسیاری از سنگ های قیمتی دیگر دیده نمی شود – اوپال ها و عقیق های آتشین اثر نوری مشابهی دارند اما به وضوح سنگ های قیمتی متفاوتی هستند و نمی توان آنها را با لابرادوریت اشتباه گرفت.

به نظر می رسد که درخشش رنگ لابرادوریت از درون سنگ (و در سطح میکروسکوپی هم می آید) و با حرکت دادن آن به اطراف تغییر می کند. سنگ های قیمتی تقلبی با تغییر زاویه آن تغییر رنگ را ندارند. لابرادوریت اغلب در یک زاویه بدون نور یا خاکستری به نظر می رسد، آبی روشن یا قرمز در هنگام چرخش، اما انواع تقلبی دائماً رنگارنگ می مانند.و از هیچ زاویه ای بدون رفلکس یا تلالو نیستند.

در حالی که آنها خیلی گران نیستند، لابرادوریت هنوز یک سنگ پرطرفدار است، بنابراین هر چیزی که خیلی ارزان ارائه می شود باید یک علامت هشدار باشد.

لابرادوریت در یک نقطه نامناسب در مقیاس سختی قرار دارد که می تواند توسط شیشه، چاقوی قلمی یا میخ فولادی خراشیده شود، اما از آنجایی که همه آنها از نظر سختی بسیار شبیه هستند، این هیچ کمکی به بررسی اصالت نخواهد کرد.

این یک راهنمای کامل در مورد چگونگی تشخیص یک سنگ قیمتی واقعی نیست،

آیا لابرادوریت بهسازی میشود؟

به عنوان یک قاعده کلی، لابرادوریت استاندارد مات تا نیمه شفاف به هیچ وجه به جز برش و صیقل دادن اولیه به داخل کابوشون نمی شود.اما جدیدا به نظر می‌رسد انواع با شرایط خاص رنگ می‌شوند، این رنگ ها کمی زننده و تند هستند.

لابرادوریت چگونه تشکیل می شود؟

لابرادوریت نوعی فلدسپات است. فلدسپات در سرتاسر دنیا به صورت سنگ‌های آذرین، دگرگونی و رسوبی یافت می‌شود. فلدسپات از سیلیس و آلومینیوم تشکیل شده و به روش‌های مختلفی از جمله تبلور ماگما یا گدازه، قرار گرفتن در معرض دماهای بالا و فشار زیاد در زیر سطح زمین یا خرد شدن با هم در سنگ‌های رسوبی شکل می‌گیرد.
لابرادوریت زمانی ایجاد می شود که با گرما و فشار سنگ ها ذوب شده و کانی های مختلف با هم مخلوط شوند. همانطور که مواد تازه مخلوط شده به آرامی سرد می شوند، مواد معدنی جدا می شوند و این سنگ آذرین اکنون با چندین اینکلوژن سخت می شود. این لایه ها بعداً به سنگ بازی رنگیِ درخشان می دهند.

این جداسازی لایه‌ای فقط با یک ترکیب معدنی خاص و تا زمانی که سنگ در یک زمانی بسیار طولانی سرد شود، رخ می‌دهد. ترکیب اشتباه، یا سرد شدن خیلی سریع، می تواند سنگ های مشابهی ایجاد کند، اما فاقد بازی درخشان رنگ است که سنگ های لابرادوریت را متمایز می کند.

نحوه مراقبت از لابرادوریت

لابرادوریت در مقیاس سختی Mohs از 6 تا 6.5 درجه بندی می شود، بنابراین باید آنها را از سایر سنگ های قیمتی و جواهرات دور نگه داشت تا اطمینان حاصل شود که توسط سنگ های قیمتی سخت تر خراشیده نمی شوند یا به سنگ های قیمتی نرم تر آسیب نمی رسانند.

برای تمیز کردن، فقط با آب گرم و صابون با استفاده از یک برس نرم آن ها را بشویید، و با یک پارچه نرم خشک کنید، ما پاک کننده های اولتراسونیک را توصیه نمی کنیم. بهتر است قبل از انجام هر گونه فعالیت بدنی مانند ورزش، کارهای خانه یا باغبانی، زیورآلات را بردارید.

سخن پایانی

در صورتیکه به دنبال خرید سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله Lapis Lazuli در ایران به صورت تکی یا عمده هستید، باعث افتخار ماست که به شما عزیزان بزرگ ترین فروشگاه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ایران یعنی فروشگاه تاج محل مشهد معرفی کنیم.

همکاران ما در فروشگاه آماده دریافت سفارشات شما عزیزان و پاسخدهی به سوالات شما در مورد سنگ های قیمتی هستند.

دسته بندی سنگ های قیمتی
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
محصولات مرتبط
3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جنتلمن
جنتلمن
6 ماه قبل

جنتلمن

جنتلمن
جنتلمن
6 ماه قبل

سلام و آرزوی موفقیت برای و همکاران.مهمترین مشکل شناخت.سنگ و تشخیص آن ازفیک بودن است در این موضوع بیشتر توضیح دهید ممنون وسواس آزگار ارزشمندتان

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت