عقیق چیست؟نحوه تشخیص انواع آن و خواص سنگ درمانی عقیق

سنگ قیمتی عقیق یا آگات (به انگلیسی agate) یک سنگ قیمتی باستانی است که انسان از سپیده دم، عصر برنز، و احتمالاً عصر حجر، از مردم قبیله گرفته تا یونانیان باستان، ایرانیان و مصریان از آن استفاده کرده اند، با داشتن یکی از آنها میتوانید این فرهنگ تاریخی را ادامه می دهید.
رنگ‌های دوست‌داشتنی و طرح‌های منحصربه‌فرد باعث شده که هر عقیق در نوع خود بی نظیر باشد.
اگرچه این سنگ قیمتی بسیار عجیب و غیرعادی به نظر می رسد، اما بسیار مقرون به صرفه است و برای دوستداران جواهرات و مجموعه داران به طور یکسان جذاب است و شهرت آن به عنوان سنگ سلامت و تعادل بی نظیر است.برای دریافتت اطلاعات جامع درباره این گوهر با ما همراه باشید.

معرفی سنگ عقیق

ما می دانیم که این سنگ قیمتی حداقل 3000 سال است که توسط انسان استفاده می شود زیرا نام خود را از تئوفراستوس فیلسوف یونان باستان گرفته است.
تئوفراستوس این سنگ قیمتی را به خاطر رودخانه آخاتس در سیسیل نامگذاری کرد که در آنجا با آنها برخورد کرد. این جزیره قبل از فتح توسط رومیان مستعمره یونان بود و برای قرن ها منبع سنگ های قیمتی عقیق بود.
از عقیق برای ساختن انگشتر، مهر و زیور آلات استفاده می‌شده و نوعی کلسدونی است که به نوبه خود نوعی کوارتز است.

سنگ عقیق چیست و مشخصات آن کدام است؟

کلسدونی انواع مختلفی از جمله اونیکس، جاسپر و سنگ خون دارد، اما عقیق به طور کلی نوع نواری و نقش دار است.
تنوع رنگ‌ها و نقش‌ها باعث شده است تا نام‌های مختلفی برای عقیق از جمله کریزیلیس، خزه‌ای، آتشی و… به وجود بیاید.
به عنوان یک قاعده،این سنگ ظاهری طرح دار دارد که سبز، زرد، قرمز و قهوه‌ای رایج‌ترین طرح‌های رنگی هستند، اما برخی از نسخه‌های رنگ‌شده در سرتاسر به طور یکنواخت رنگ می‌شوند.سختی این گوهر 7 در مقیاس موهس است.
عقیق انگوری از اندونزی

رنگ های عقیق

این گوهر در طیف گسترده ای از رنگ های طبیعی، قهوه ای، قرمز، یاسی، صورتی، زرد و همچنین سیاه، خاکستری و سفید وجود دارد.
اما از آنجایی که این سنگ قیمتی کاملا متخلخل است، به خوبی رنگ می گیرد، بنابراین بسیاری از نمونه های این سنگ قیمتی میتوانند رنگ شده باشند.

انواع عقیق

در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی وجود دارد.
برخی از این نقش‌ها و رنگ‌ها به اندازه‌ای مشابه و مشترک هستند که می‌توان آن‌ها را با هم جمع کرد و از آن به عنوان نوع متمایز عقیق طبیعی از آن ها یاد کرد.
کلسدونی معمولاً عقیق نامیده می شود در صورتی که هر یک از خواص زیر را نشان دهد:
نواربندی ناشی از رنگ های مختلف یا چیدمان متفاوت لایه هاست
شفافیت با چند رنگ بودن
شفافیت با شکل گره ای و اجزای رنگی
این سنگ قیمتی است که در طول اعصار در مکان های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است و دارای تنوع ظاهری است که نام های زیادی به خود اختصاص داده است.

_بلولس آگات
یکی از انواع نسبتا کمیاب است که رنگ آبی طبیعی دارد.
_عقیق سلیمانی
نوعی عقیق نواری طبیعی پرطرفدار که زیباترین آنها از بوتسوانا می آید.
_اونیکس
اونیکس نوع شناخته شده با رنگ سیاه و سفید است اگرچه در رنگ های دیگر نیز ظاهر می شود.و اکثرا در خانواده عقیق ها قرار میگیرد.
_ساردونیکس
ساردونیکس نسخه دیگری با رنگ های قرمز و سفید (گاهی اوقات قرمز، سیاه و سفید) است.
_کریزیلس آگات
عقیق کریزیلیس سفید یا خامه‌ای با خطوط قرمز یا قهوه‌ای که بسیار زیبا است.
کریزیلس عقیق های زیبا
_نوع خزه ای
این گوهر با اجزای سبز رنگی که شبیه خزه، درخت یا برگ است تزئین شده است.
_عقیق رنگی
عقیق سبز طبیعی، عقیق زرد، عقیق سرخ و … که نوع خوشرنگ آن در طبیعت کمتر یافت میشود.
_عقیق یمنی اصل
این نوع از یمن استخراج شده و برای مسلمانان به دلیل تاکید در احادیث مقدس است. و در بین مسلمانان طرفداران زیادی دارد.
_عقیق توپی
نوع توپی یا راف یا توپی گوی هایی هستند که از بیرون ساده و پر از دست انداز هستند اما درونشان کریستال های رنگی و لایه ای دارد.
_عقیق ژئود
این نوع شبیه نوع توپی هستند، اما در حالی که عمدتا توخالی هستند.
_عقیق شجر
عقیق شجر یکی از با ارزش ترین انواع این گوهر است و تقریباً بی رنگ یا کم رنگ است و دارای اجزای درختی یا سرخس مانند سیاه یا قهوه ای است.
_عقیق آتشین
یکی دیگر از گران ترین انواع این سنگ نیمه قیمتی است. در بخش‌های غربی آمریکای شمالی یافت می‌شود و رنگ‌های رنگین کمانی مانند اوپال را نشان می‌دهد.
اینها تنها تعداد کمی از انواع این گوهر زیبا هستند.اما بسیاری دیگر وجود دارد، احتمالاً صدها، که بسیاری از آنها به دلیل سبک دکوراسیون آنها، عقیق حلقه ای، پر، بریکیت و غیره نامگذاری شده اند.
_عقیق بابا قوری
این نوع در ایران طرفدار زیادی دارد.
_عقیق های زرد با دعای شرف الشمس
این نوع عقیق در رنگ های پرتقالی تا زرد و عسلی هستند که رو و یا پشت نگین در روز 19هم فروردین ماه هر سال دعای شرف الشمس حک میکنند.و در ایران طرفداران خود را دارد.

شفافیت سنگ عقیق

معمولاً هنگام بحث در مورد شفافیت در سنگ‌های قیمتی مانند یاقوت کبود یا آکوامارین، در مورد شفافیت سنگ با چشم غیرمسلح بحث می‌کنیم.این
که چگونه کدر بودن می‌تواند بر ارزش سنگ تأثیر بگذارد، اما در مورد عقیق، رویکرد کمی متفاوت است. با استثنائات بسیار کمی، عقیق ها را می توان نیمه شفاف توصیف کرد،
قبلاً اشاره کردیم که عقیق یک نوع کلسدونی است و یک سنگ قیمتی کلسدونی بودن با دو چیز تعیین می شود – اندازه بلورهای آن و ترکیب معدنی آن.
عقیق اندازه بلوری و ترکیب معدنی یکسانی دارد اما با سایر اشکال کلسدونی به دلیل شکل نیمه شفاف یا آن متفاوت است.
عقیق های آتشین (فایر آگات) مکزیک

چگونه می توان سنگ عقیق اصلی را تشخیص داد؟

آیا این گوهر واقعی است؟
بدیهی است که خرید سنگ‌های قیمتی از یک فروشنده معتبر بهترین روش است، اما زمانی که به دنبال یک سنگ قیمتی عالی یا معامله‌ای هستید، همیشه این امکان وجود ندارد!
عقیق یک سنگ قیمتی بسیار گران قیمت نیست، بنابراین اغلب قربانی تلاش‌های تقلبی یا ساختگی نمی‌شود، اما برخی از دلالان ممکن است سعی کنند یک عقیق یا حتی سنگ دیگری بی‌ارزش را به عنوان سنگ قیمتی با ارزش جلوه دهند.
با وجود این، مقرون به صرفه بودن نسبی به این معنی است که به سختی ارزش یک ارزیابی را ندارد، بنابراین چند نکته مفید در شناسایی این گوهر مفید خواهد بود.
اول از همه، این سنگ یک سنگ قیمتی بادوام قوی است که به راحتی با چاقو یا میخ خراشیده نمی شود. همچنین یک تکه شیشه معمولی را خراش می دهد تا یک آزمایش سریع باشد.
دوم رنگ است. عقیق طبیعی در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی وجود دارد و هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند، اما هر چیزی که رنگ بیش از حد روشن یا نئونی داشته باشد، اگر تقلبی نباشد، حداقل رنگ می‌شود.
رنگرزی خوب است تا زمانی که حقیقت به خریدار گفته شود. عقیق یک سنگ قیمتی نواری است، بنابراین یک رنگ بودن نیز میتواند نشانه ای برای رنگی بودن یا نبودن باشد.

این سنگ متراکم است، بنابراین زمانی که آن را در دست میگیرید باید کاملاً سنگین باشد. همچنین یک رسانای کند گرما است، بنابراین به سرعت در دست شما گرم نمی شود و کاملاً خنک می ماند (مگر اینکه روز گرمی باشد).

این یک راهنمای کامل در مورد چگونگی تشخیص یک سنگ قیمتی تقلبی نیست، اما امیدوارم کمک کند.
در گالری سنگ قیمتی تاج محل ما مشخصات کامل و بهسازی بودن یا نبودن یک گوهر را کاملا بیان میکنیم.و با توجه به امکان مرجوعی هنگام سفارش از ما می‌توانید کاملاً مطمئن باشید.
عقیق شجر طبیعی

قیمت گذاری انواع عقیق

هنگام قیمت گذاری سنگ های قیمتی رنگی، باید آنچه را که به عنوان 4 C شناخته می شود، رنگ، شفافیت، برش و قیراط در نظر بگیریم و معمولاً این رنگ است که از همه مهمتر است. 4Cs همیشه باید راهنمای شما در هنگام خرید هر سنگ قیمتی رنگی باشد، اما چند استثنای خاص برای این قوانین طلایی دارد.
ترکیب رنگ و طرح در قیمت گذاری عقیق مهم است، (هرچند که البته اندازه مهم است.) اگر دو سنگ قیمتی به همان اندازه جالب و رنگارنگ داشته باشید، بزرگ‌تر قیمت بهتری خواهد داشت.
تراش واقعاً وارد آن نمی شود، جز این که نگین باید طوری تراش و پولیش داده شود تا نشانه های جالب آن را به حداکثر نشان دهد.
انواع خاصی از عقیق می توانند قیمت های بالاتری داشته باشند، اما به طور کلی یک سنگ قیمتی متوسط ​​است.انواع فایر آگات با نمایش خوب رنگین کمانی قیمت‌های خوبی دارند.
انواع خزه ای و شجر نیز می‌توانند ارزش‌های بالایی را با ترکیب‌های بسیار جالب به دست آورند،به‌خصوص آنهایی که به نظر می‌رسد منظره کاملی از درختان، مزارع، بوته‌ها و دریاچه‌ها را به نمایش می‌گذارند.
نمونه‌های دیگر ممکن است دارای پوسته‌هایی باشند که در داخل سنگ به دام افتاده‌اند یا ممکن است در شاخه‌های درختان باستانی تشکیل شوند که ممکن است در طول هزاره‌ها فسیل شده یا سنگ‌شده باشند.
منشأ این گوهر زیبا معمولاً به استثنای یک یا دو مورد روی قیمت تأثیر نمی گذارد. بلولس آگات النزبورگ تنها در ایالت واشنگتن در سواحل غربی آمریکا یافت می‌شود.
جایی که ترکیبی از 43 ماده معدنی مختلف، عقیق آبی خاصی را ایجاد کرده است که می‌تواند قیمت‌های بسیار بالایی را برای یک سنگ قیمتی خوب تراشیده و صیقلی ادعا کند.
و عقیق هایی با یمنی اصلی که برای مسلمانان پرطرفدار هستند.

گرانترین عقیق ها کدام هستند؟

در مورد سنگ های قیمتی رنگی، معمولاً رنگ است که واقعاً قیمت را تعیین می کند، اما در مورد عقیق چیزها کمی متفاوت است.
به عنوان یک قاعده، مثلا بلولس آگات ها و عقیق های سبز طبیعی نسبت به سایر رنگ‌های عقیق کمیاب‌تر هستند، بنابراین قیمت‌های بالاتری دارند.
اما گران‌ترین سنگ‌های قیمتی، فایر آگات، سنگی تیره با با درخشش و آتشی رنگین کمانی هستند.
سنگ های شجر با طرح های خاص نیز میتوانند قیمت بالایی داشته باشند.
انواع آبی و کبود هم می‌توانند گران‌ باشند و بلولیس آگات های بسیار زیبا النزبورگ به بالاترین قیمت‌ها می‌رسند.انواع دیگر آگات ها در رنگ‌های متنوع و در طرح‌های مختلف وجود دارند و ترکیب رنگ‌های روشن در نقش‌های جالب است که قیمت این سنگ‌های قیمتی را بالا می‌برد.
بلولس آگات طبیعی

معنای معنوی عقیق چیست؟

از جمله انواع سنگ های معدنی عقیق است که می توانید تنها با جمع آوری نمونه های کافی از این سنگ قیمتی، تمام کریستال های مورد نیاز برای بدن و ذهنی سالم را داشته باشید. صرف نظر از تنوع، عقیق سنگ تعادل و هماهنگی، یین و یانگ دنیای معدنی است که تعادلی بین منفی و مثبت ایجاد می کند.
تمام عقیق ها از شما در برابر انرژی های نامطلوب محافظت می کنند.انرژی شما را در تمام طول روز حفظ می کنند و شما را آرام و با اعتماد به نفس علیرغم هر روز تلاشی که ممکن است به شما بیاورد، حفظ می کنند.
با این حال انواع و رنگ‌های عقیق می‌توانند تأثیرات معنوی خاصی بر شما داشته باشند.
انواع این سنگ با توجه به ترکیب شیمیایی، مکان و رنگ می توانند تأثیرات متفاوتی بر ذهن و روح داشته باشند.
عقیق سبز بهسازی شده(رنگ شده)

آیا عقیق ها بهسازی میشوند؟

اکثر عقیق ها معمولاً درمان نشده اند زیرا یک سنگ قیمتی رنگی گران قیمتی نیستند، بنابراین عملیات حرارتی گران قیمت چندان رایج نیست، اما حرارت دهی معمولی و رنگرزی عقیق به منظور تقویت برخی از رنگ ها و نوارها به راحتی انجام می شود.

چطور سنگ های عقیق ها را بهسازی میشوند؟

برخی از عقیق های رنگی معمولی را می توان با انواع محلول های شیمیایی رنگ آمیزی کرد تا سنگ های قیمتی رنگارنگ تری تولید کند. عقیق یک نگین متخلخل است بنابراین رنگ می تواند واقعاً به داخل بدنه کریستال نفوذ کند و تغییرات دائمی و متمایز ایجاد کند.
حرارت دادن در بعضی از انواع عقیق باعث خوشرنگ تر شدن این سنگ میشود.این کار در انواع یمنی بسیار رایج است.
معادن ایدار-ابرشتاین آلمان برای هزاران سال منبعی از سنگ های قیمتی عالی بودند و سنگ تراش های آن منطقه تکنیک صیقل دادن را با استفاده از چرخ ماسه سنگی با نیروی آب بر روی یک محور در قرن پانزدهم تکمیل کردند.
متأسفانه معادن محلی در قرن نوزدهم تخلیه شدند، بنابراین این سنگ
باید وارد می شد. مهاجران آلمانی به برزیل ذخایر عظیمی از عقیق را در کشور جدید خود کشف کردند، اما رنگ آن خاکستری مات بود، اما جواهرات تراش ها در خانه خود در آلمان روشی را برای تبدیل این سنگ ها به چیزی زیباتر کشف کردند.
برای قرمز شدن عقیق، ابتدا سنگ های قیمتی خاکستری را در محلول قوی بی کربنات می جوشانند.
در همین حین میخ های آهن را در اسید نیتریک خیس می کردند تا حل شوند، سپس سنگ جوشانده شده را به مدت یک ماه در محلول نیترات آهن خیس می کردند و به آرامی حرارت می دادند و به آرامی سرد می شدند تا عقیق قرمز یا به نوعی کارنلین تولید شود.

روش‌های مشابهی برای ساختعقیق سبز و نوع آبی با استفاده از کروم، نیکل، پتاسیم و سیانور استفاده می‌شد و این روزها با استفاده از اسید سولفوریک، عقیق قهوه‌ای و اسید کلریدریک ایجاد می‌کنند و سنگی زرد رنگ می‌سازند.
اینها فرآیندهای قدیمی هستند و لزوماً نامطلوب نیستند، مگر اینکه اطلاعات به نحوی پنهان یا نادرست ارائه شود. البته، ما در گالری تاجم حل هر شکلی از بهسازی یا درمان را به مشتری عنوان خواهیم کرد.
مارکاسایت عقیق

عقیق برای کدام چاکرا خوب است؟

چاکراها مراکز انرژی در بدن شما هستند که به آنها چی یا پرانا نیز گفته می شود. هفت چاکرا در سراسر بدن وجود دارد که هر کدام بر وضعیت جسمی، عاطفی یا روانی خاصی تأثیر می گذارند.
گاهی اوقات در زندگی چاکراهای ما نامتعادل می شوند و نیاز به مرتب سازی مجدد یا پاکسازی دارند. یکی از راه های انجام این کار استفاده از سنگ های شفابخش چاکرا است.
این سنگ ها یا کریستال ها برای مطابقت با چاکراهای فردی، قرمز برای چاکرای ریشه، نارنجی برای مقدس، زرد برای شبکه خورشیدی، سبز برای قلب، آبی برای گلو، نیلی برای چشم سوم و بنفش برای چاکرای تاج رنگ هستند.
بنابراین می‌توانیم ببینیم که عقیق آبی طبیعی با رنگ غالب آبی‌اش برای چاکرای گلو بسیار مفید است، عقیق خزه‌ای برای چاکرای قلب، عقیق آتشین یک سنگ قیمتی انعطاف‌پذیر است که می‌تواند هر چاکرا را با توجه به رنگ اصلی‌اش تحت تأثیر قرار دهد، هرچند نارنجی و قرمز برای چاکرای گلو.
بدون پرداختن به جزئیات زیاد، چاکرای تاج ارتباط شما با الهی یا راهنمای معنوی شماست و در بالای سر شما قرار دارد. چاکرای چشم سوم شهود یا آرزوهای شماست و روی پیشانی بین چشمان شما قرار دارد.
بعد، چاکرای گلو می آید که به توانایی ما در برقراری ارتباط می پردازد و هیچ جایزه ای برای دانستن این که آن یکی کجاست، ندارد. چاکرای چهارم چاکرای قلب است، همانطور که ممکن است تصور کنید به مسائل عشق و شادی مربوط می شود، این چاکرای در مرکز قفسه سینه بالای قلب شما قرار دارد.
چاکرای شبکه خورشیدی در قسمت بالای شکم قرار می گیرد و با اعتماد به نفس و کنترل خود مرتبط است. چاکرای مقدس مربوط به تمایلات جنسی و لذت درست زیر ناف یا ناف است و در نهایت چاکرای ریشه با شغل، پول و دلبستگی سروکار دارد و در پایه ستون فقرات ما قرار دارد.

فواید و خواص سنگ درمانی عقیق اصلی

مجموعه ای از مواد معدنی و رنگ ها در این گوهر به آن تطبیق پذیری بی نظیری در برخورد با سلامت جسمانی می دهد. به طور کلی، عقیق برای قسمت مرکزی بدن، دستگاه گوارش، روده و معده و همچنین رحم در زنان مفید است، این امر تا قلب و دستگاه تنفسی گسترش می یابد.
می توان با خوابیدن با سنگ های عقیق زیر بالش از سردرد و میگرن جلوگیری کرد یا با نگه داشتن این سنگ قیمتی روی پیشانی یا شقیقه ها آرام شد.یا به صورت انگشتر استفاده کنید.
یک سنگ قیمتی ایده آل برای مادران باردار و تازه مادران نیز می باشد.سنگ قیمتی عقیق برای مرکز بدن بسیار عالی است و برای پیشگیری از افسردگی پس از زایمان بسیار مفید است. علاوه بر این می تواند تولید شیر مادر را افزایش دهد.
در غیر این صورت آنها را می توان در کیف یا جیب شما قرار داد و به عنوان سنگ محک در طول روز استفاده کرد. هنگام مدیتیشن کریستال ها را نگه دارید یا در دامان خود قرار دهید. ساده‌تر از همه، فقط با کریستال‌هایی روی بدن خود دراز بکشید و در صورت امکان با نقاط چاکرا در یک ردیف قرار بگیرید.
خانه خود را با کریستال ها تزئین کنید، کریستال های خاص محیط کار را تقویت می کنند. بنابراین آنها را روی میز خود نگه دارید، بقیه به شما کمک می کنند تا آرامش داشته باشید، بنابراین آنها را در سالن یا اتاق نشیمن نگه دارید.
عقیق یک سنگ قیمتی قوی است، قرار دادن آن در زیر آب جاری به مدت 4 یا 5 دقیقه به راحتی آنها را تمیز می کند و می توان آنها را با مالش شدید با یک پارچه خشک شارژ کرد.

تاریخچه عقیق

عقیق از زمانی که انسان جواهرات ساخته است به عنوان یک سنگ قیمتی مورد استفاده قرار می گرفته است و در عهد باستان از ارزش بالایی برخوردار بوده است.
این اولین سنگ قیمتی بود که تا به حال در یک سند باستانی نوشته شده بود و حداقل 3500 سال پیش مصری ها عقیق های رنگارنگ را از رودخانه Achates در جزیره مدیترانه سیسیل تهیه کردند (که نام امروزی “عقیق” از آن گرفته شده است).
در نتیجه مقبره های سلطنتی مصر باستان پر از زیورآلات و جواهرات عقیق است.
نه چندان دور از سیسیل، جزیره یونانی کرت است که در آن حفاری‌های باستان‌شناسی در کنوسوس، کنده‌کاری‌های از این سنگ را کشف کرده‌اند که قدمت آن به عصر برنز بازمی‌گردد.
مردم در ایدار-ابرشتاین در آلمان بیش از 500 سال است که عقیق‌های استخراج شده محلی را تراش داده و صیقل می‌دهند و اسناد نشان می‌دهند که استخراج معدن در آنجا حدود 3000 سال است. در اینجا بود که اولین موارد از عقیق‌های رنگ‌شده با کیفیت بالا کشف شد، اگرچه رنگرزی عقیق برای هزاران سال انجام می‌شد که استاندارد آنچنانی نداشت.
هنگامی که معادن محلی تمام شد، مهاجران آلمانی در برزیل منابع عظیمی از عقیق سفید ساده را یافتند که برای ادامه صنعت بسیار سودآور به آلمان فرستاده شد تا رنگ شود.

همانطور که جهان به روی کاشفان جدید گشوده شد و انواع بیشتری از این نوع سنگ قیمتی کشف شد، بلولس آگات یک سنگ قیمتی جذاب است.
این عقیق برای اولین بار در اوایل دهه 1960 توسط جورج سوانسون در منطقه جنوب غربی آفریقا در صحرای کالاهاری نامیبیا کشف شد و به زودی یکی از عزیزان جهان جواهر بود. عقیق بوتسوانا نوع راه راه زیبای سفید و بنفش یا هلویی است که در این کشور آفریقای جنوبی کشف شده است در حالی که عقیق آتشی فقط در بخش های غربی آمریکای شمالی یافت می شود و به تازگی در دهه 1950 کشف شده است.

سنگ عقیق چگونه تشکیل می شود؟

بیشتر عقیق های طبیعی در گدازه های آتشفشانی باستانی یا سنگ های آذرین تشکیل شده اند. سنگ مذاب داغ به سطح پوسته زمین بالا می رود و شروع به سرد شدن می کند. در درون حباب‌های گاز گدازه‌ای نرم و گرم و همچنین شکاف‌ها و حفره‌هایی که جریان‌های گدازه با سرعت‌های متفاوتی روی هم قرار گرفته یا سرد می‌شوند، تشکیل می‌شوند.
گدازه ها تبدیل به سنگ می شوند و گازها از آن خارج می شوند و فضای کمی باقی می گذارند. سیالاتی مانند سیلیس که سرشار از مولکول های کوارتز محلول بود، به درون این کیسه ها جاری شد و ته نشین شد.
با گذشت زمان این مایعات بلورهایی را تشکیل می دهند که تحت تأثیر تغییرات فشار، دما و سایر ناخالصی های معدنی قرار می گیرند.که می توانند وارد حفره شوند و رنگ ها و نقش هایی را در عقیق ایجاد کنند.

هنگامی که کوارتز عقیق به طور کامل تشکیل شد، معمولاً سخت تر از سنگ و باد اطراف است، باران و یخ به آرامی همه چیز را به جز عقیق های سخت فرسایش می دهند.
این عقیق‌ها سپس توسط نهرها و نهرها شسته می‌شوند و روی بستر رودخانه‌ها می‌نشینند تا میلیون‌ها سال بعد توسط معدن‌کاران آبرفتی جمع‌آوری شوند.

عقیق کجا یافت می شود؟

از آنجایی که عقیق معمولاً در سنگ‌های گدازه‌ای خنک‌کننده تشکیل می‌شود، در تمام مناطق مهم جهان که فعالیت‌های آتشفشانی در آن‌ها رخ داده است، به طور کلی جایی که صفحات قاره‌ای زمین به هم می‌رسند و در رشته‌کوه‌ها یافت می‌شود.
منابع عقیق را می‌توان در سرتاسر جهان یافت، یا از نهشته‌های آبرفتی نزدیک رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها استخراج می‌شود یا از اعماق زمین استخراج می‌شود و بزرگترین ذخایر مدرن امروزی در برزیل و اروگوئه یافت می‌شود. انواع عقیق های خاص در نقاط مختلف جهان یافت می شود. عقیق آتشین در ایالت های غربی و مکزیک در قاره آمریکای شمالی یافت می شود.
انواع خزه ای در هند، برزیل و اروگوئه، عقیق شجر در استرالیا، برزیل، چین یافت می شود. ماداگاسکار و نامیبیا، انواع آبی از جنوب آفریقا و عقیق کریزیلس از چیهواهوا در شمال مکزیک می آیند.توجه کنید که عقیق های ایرانی نیز بسیار زیبا است.
گوی های عقیق از ایران

خواص انگشتر عقیق و عقیق در احادیث

در مورد استفاده از انگشتر عقیق و خواص آن، احادیث و روایات بسیاری نقل شده است.عقیق نخستین کوهی که اسلام آورده و همچنین نام کوهی در بهشت است.
_در روایتى از امام رضا علیه السلام چنین آمده که ایشان فرمودند: «انگشتر عقیق، فقر و ندارى را برطرف کرده و نفاق و دورویى را زایل مى‌کند»
در حدیثى از پیامبر اکرم صلی الله چنین آمده که ایشان فرمودند: «انگشتر عقیق با خود داشته باشید زیرا عقیق، نخستین کوهى است که به یگانگى خداوند و رسالت من و امامت علىّ بن ابى‌طالب علیه السلام اقرار کرد».
_امام صادق علیه السلام در روایتی فرموده اند: «دستى که در آن، انگشتر عقیق باشد، از تمام دست‌هایى که به آسمان بلند مى‌شود در نزد پروردگار محبوب ‌تر است».
_امام صادق علیه السلام در حدیث دیگری فرمودند: «انگشتر عقیق در دست کردن مستحبّ است»

سنگ عقیق برای چه جواهراتی مناسب است؟

این سنگ یک سنگ قیمتی بسیار زیبا با مجموعه ای از رنگ های خیره کننده و چند الگوی فوق العاده است، آنقدر متنوع است که مطمئناً یک نوع یا نوع دیگر آن را جذب می کند. این دارای درجه سختی Mohs در حدود 7 است، بنابراین به اندازه کافی بادوام است که می تواند مانند هر قطعه جواهر پوشیده شود، اگرچه حلقه ها احتمالاً باید در یک محیط محافظ باشند.

عقیق‌ها می‌توانند در اندازه‌های بسیار بزرگ و به شکل‌های جالب ظاهر شوند. بنابراین برای آویزها یا سنجاق‌ها طرح‌های منحصربه‌فردی ایجاد کنید. سنگ های قیمتی بیضی یا گرد با تراش کابوشن مانند طرح های تراش فانتزی بسیار محبوب هستند.
به چند خزه یا عقیق شجر بسیار جالب توجه کنید که تقریباً به نظر می رسید طراحی یا کشیده شده باشد و به یک منظره یا جنگل شباهت دارد.

آیا می دانستید؟ چند واقعیت جالب در مورد عقیق

_بزرگترین نوع آن 60000 کیلو وزن دارد.
بزرگترین و سنگین ترین عقیق کشف شده تاکنون بیش از 60 هزار کیلوگرم وزن دارد. این سنگ قیمتی عظیم 2.70 متر ارتفاع، 5 متر عرض و نزدیک به 5 متر ضخامت دارد. در سال 2009 در چین کشف شد و در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شد.
_این سنگ و جاسپر می توانند در یک سنگ قیمتی ترکیب شوند.
عقیق یک کلسدونی نیمه شفاف است، جاسپر یک کلسدونی مات است. گاهی این دو سنگ با هم تشکیل می شوند. عقیق و جاسپر را با هم ترکیب کنید و چه چیزی دارید؟ یک جاسپگیت!
_آگات از 3000 سال پیش به طرز پیچیده ای تراشیده شده است.
مهر عقیق در پیلوس، در غرب یونان کشف شد که قدمت آن به 1450 قبل از میلاد می‌رسد و آگات رزمی پیلوس نامیده می‌شود، به قدری دقیق بود که کارشناسان معتقدند تنها با استفاده از ذره‌بین می‌توان آن را حک کرد، حتی اگر چنین ذره بینی در یونان باستان وجود نداشته باشد!
میترادات، پادشاه پونتوس و “مصیبت روم” گنجینه ای از سه هزار کاسه از این سنگ داشت.
_عقیق سنگ تولد عرفانی برای ماه شهریورماه است.
_این گوهر یک سنگ قیمتی سالگرد ازدواج و جایگزین آن است.
آگات یک سنگ قیمتی جایگزین دوازدهمین سالگرد ازدواج است، نوع خزه ای جایگزینی برای چهاردهمین سالگرد ازدواج، اونیکس سنگ قیمتی هفتمین سالگرد ازدواج و Carnelian سنگ قیمتی هفدهمین سالگرد ازدواج است.
عقیق آبی تاولی ایران

نحوه مراقبت از عقیق

آگات را می توان به راحتی با استفاده از آب گرم صابون و برس نرم تمیز کرد. با توجه به اینکه عقیق کوارتز است و سختی و دوام آن، حتماً از اجسام سخت‌تر از عقیق برای شستشو یا تمیز کردن استفاده نکنید.
مانند بسیاری از سنگ های قیمتی، هنگام مراقبت یا تمیز کردن جواهرات سنگ های قیمتی عقیق یا جواهرات خود، نباید از مواد شیمیایی خانگی استفاده کنید. عقیق باید از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرمای شدید اجتناب کند زیرا ممکن است باعث آسیب دائمی به سنگ قیمتی شود.
هنگام نگهداری عقیق، باید آن را در جعبه ای با آستر پارچه ای نگهداری کنید یا در پارچه نرمی بپیچید. این سنگ باید از سایر سنگ های قیمتی و جواهرات دور نگه داشته شود تا از آسیب یا خراش غیرضروری از سایر سنگ های قیمتی سخت تر اطمینان حاصل شود.

خواص گوهرشناسی سنگ عقیق

فرمول شیمیایی: SiO2 – دی اکسید سیلیکون
ساختار کریستالی: کریپتوکریستالی – توده میکروکریستالی (سه ضلعی)
رنگ: همه رنگ ها، چند رنگ و نواری
سختی: 6.5 – 7 در مقیاس Mohs
ضریب شکست: 1.530 – 1.540
تراکم: 2.60 – 2.64
شفافیت: شفاف تا مات
انکسار مضاعف یا انکسار دوگانه: تا 0.004
درخشش: مومی
فلورسانس: بر اساس باندهای مختلف: زرد، سبز، آبی-سفید. کمی قوی
ما در گالری تاج محل انواع مختلفی از عقیق های ایرانی و سرتاسر جهان را برای شما گرداوری کرده ایم. تا با تنوع بالا از ما خرید کنید.همکاران ما در گالری سنگ قیمتی تاج محل آماده دریافت نظرات و سوالات شما هستند.

دسته بندی جواهرات نقره سنگ های قیمتی مقالات
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
محصولات مرتبط
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت